Jak získat dotace na elektromobil?
Publikováno: 20.07.2023
Přemýšlíte o koupi elektromobilu, ale odrazuje vás jeho cena? Ještě donedávna nebylo možné v České republice získat žádnou dotaci na elektromobil. Ale to už neplatí. Dotace na elektromobil jsou dostupné už i u nás - bohužel ale ne pro všechny. Podívejme se proto na problematiku dotací na elektromobilitu podrobněji.
Elektromobil vs. spalovací motory
Elektromobilů na českých silnicích rok od roku přibývá. Důvodem je nejen to, že jsou šetrnější k životnímu prostředí, protože neprodukují škodlivé emise jako spalovací motory - ale lidé si je pořizují i proto, že jejich provoz je levnější. Navíc se uvádí, že zatímco spalovací motory mají účinnost okolo 35 procent, elektromobily dosahují účinnosti až okolo 90 procent.
SPOČÍTEJTE SI SVÉ HAVARIJNÍ POJIŠTĚNÍ
Proto se není čemu divit, že o koupi elektromobilu uvažuje čím dál více lidí. Nižší provozní náklady, menší náklady na údržbu nebo nulová cena dálniční známky hovoří pro koupi - ale velkým negativem je stále vysoká pořizovací cena elektromobilů. Jsou totiž výrazně dražší než běžná auta se spalovacími motory. I proto je rozhodně vhodné si pro elektromobil sjednat havarijní pojištění - pro online srovnání cen pojištění zkuste použít naši kalkulačku.
Jaké jsou dotace na elektromobil?
Stát spustil několik dotačních programů, v nichž je možné požádat o dotace na elektroauto nebo třeba o dotace na nabíjecí stanice. Jaké programy jsou nyní v běhu?
Ekomobilita
Od června 2022 je v běhu dotační program z Národního programu životního prostředí nesoucí název Ekomobilita. Ten je určen na nákup elektromobilů, vozidel na vodík a stavbu neveřejných dobíjecích stanic. Díky němu je možné až do 15. prosince 2023 požádat o dotaci na elektromobil, jiné vozidlo s elektrickým pohonem nebo o dotace na nabíjecí stanice. Podle údajů z 19. června 2023 už bylo vyčerpáno přes 454 milionů korun z celkových 600 milionů korun určených pro tento program.
Nákup vozidel pro sociální služby
Dále byl 12. května 2023 spuštěn dotační program určený na nákup vozů pro ambulantní a terénní služby od poskytovatelů služeb sociálního poradenství, sociální prevence a sociální péče. V tomto dotačním programu je k dispozici celkem 228 milionů korun, přičemž 120,8 milionů korun má jít na nákup plug-in hybridů a zbylých 107,2 milionů korun je určeno na nákup elektromobilů.
Nová zelená úsporám
A nakonec je tu ještě Nová zelená úsporám. V rámci tohoto programu můžete jakožto majitel rodinného domu nebo obyvatel bytové jednotky v bytovém domě získat dotace na nabíjecí stanice. Pro zájemce zbývá v tomto dotačním programu ještě celkem asi 145 milionů korun.
Dotace pro Dopravní podnik města Prahy
Chystaná je ještě velká dotace pro Dopravní podnik hl. m. Prahy ve výši 2,9 miliardy Kč, která bude určena na nákup bezemisních autobusů a trolejbusů.
Další dotační výzvy určené na nákup elektromobilů budou podle příslibu Ministerstva životního prostředí ČR ještě spuštěny. Zda půjde o dotace na elektromobil pro fyzické osoby, ale není jisté. A stejně tak není zřejmé, kdy a jestli vůbec přijdou na řadu také dotace na elektromobil pro firmy.
SPOČÍTEJTE SI SVÉ HAVARIJNÍ POJIŠTĚNÍ
Komu jsou dotace určeny?
Toužíte po elektromobilu a uvítali byste příspěvek od státu? V současnosti v České republice bohužel neexistují žádné dotace na elektromobil pro fyzické osoby. A neuspějí ani soukromé podniky, které by měly zájem vybavit své zaměstnance elektromobily namísto auty se spalovacími motory - dotace na elektromobil pro firmy zatím v Česku žádné neexistují.
Lépe jsou na tom v tomto ohledu obce, kraje, úřady, školy, nestátní neziskové organizace, registrované církve a náboženské společnosti, obchodní společnosti vlastněné veřejným subjektem, veřejné výzkumné instituce a další veřejnoprávní instituce. Právě pro ně je určena výzva Ekomobilita, díky níž mají šanci získat dotaci na elektromobil, jiné vozidlo s elektrickým motorem nebo na zřízení dobíjecí stanice.
Nově mají šanci také poskytovatelé sociálních služeb, a to v rámci výše zmíněné výzvy spuštěné od 12. května 2023.
Do třetice očekává dotace na elektromobilitu také Dopravní podnik hl. m. Prahy.
Běžní lidé mají jedinou šanci - mohou zažádat o dotaci na zřízení nabíjecí stanice pro elektromobil, a to na svém pozemku nebo u bytového domu, v němž žijí. To lze udělat v rámci programu Nová zelená úsporám.
A to je zatím vše. Všichni ostatní musejí bedlivě sledovat webové stránky Ministerstva životního prostředí ČR a Státního fondu životního prostředí ČR, kde se možná v budoucnu objeví i zajímavější dotace na elektroauto.
V jaké výši jsou dotace?
Dotace na elektromobil se liší podle toho, o jakou konkrétní dotační výzvu se jedná. Proto se na ně podívejme podrobněji.
Ekomobilita
V rámci tohoto programu je dotace na elektromobil stanovena na 300 000 korun. Pokud byste měli zájem o automobil s pohonem na vodík, činí výše dotace 500 000 korun. Kromě klasického osobního auta je možné získat ještě:
- 200 000 korun na malé užitkové vozy,
- 100 000 korun na vozidla kategorie L6E (např. lehké čtyřkolky),
- 30 000 korun na motorky do rychlosti 45 km/h (kategorie L1E, L2E),
- 50 000 korun na motorky s rychlostí nad 45 km/h (kategorie L3E, L4E, L5E),
- 30 000 korun na dobíjecí stanice.
Dotace pro poskytovatele sociálních služeb
V tomto programu je k dispozici celkem 228 milionů korun určených na vozidla šetrnější k životnímu prostředí. O dotaci lze žádat na nákup osobních vozů (kategorie M1), minibusů do 7,5 t (kategorie M2 a M3) a nákladních vozů do 3,5 t (kategorie N1).
Dotace jsou určeny jak na elektromobily, tak i na plug-in hybridy.
Výše podpory je v tomto případě od 250 tisíc do 5,36 milionů korun a dotace může pokrýt až 100 procent pořizovací ceny vozu.
Nová zelená úsporám
Dotace na elektromobil pro fyzické osoby sice nejsou aktuálně k dispozici, ale v rámci programu Nová zelená úsporám je možné požádat o dotaci na výstavbu neveřejných dobíjecích stanic pro rodinné a bytové domy.
Výše dotace je 15 tisíc Kč na jeden rodinný dům nebo 25 tisíc Kč na jednu nabíječku u bytového domu.
Dosud přitom bylo podáno přes 30 tisíc žádostí o dotace na nabíjecí stanice.
SPOČÍTEJTE SI SVÉ HAVARIJNÍ POJIŠTĚNÍ
Podmínky dotace
Každá dotace má samozřejmě své podmínky. Ty musí žadatel splnit, aby jeho žádost byla uznána a stát mu peníze vyplatil. V případě dotací na elektromobil nebo dotací na nabíjecí stanice se podmínky liší v rámci jednotlivých výzev. Proto se na ně opět podívejme podrobněji.
Ekomobilita
Žadatelem musí být obec, kraj, dobrovolný svazek obcí, státní či národní podniky, Správa železnic, státní příspěvkové organizace, veřejné výzkumné instituce a výzkumné organizace, veřejnoprávní instituce, městské části hl. města Prahy nebo další instituce přesně vyjmenované v této výzvě.
Dotace smí být udělena na nákup nových vozidel nebo na pronájem vozidla formou leasingu.
Je třeba podat žádost včas, a to v termínu do 15. prosince 2023 do 14:00 hodin.
V případě, že je část dotací určená na konkrétní typ vozidel vyčerpána, není už možné žádat o dotaci na toto vozidlo (aktuálně už není k dispozici podpora vozidel z kategorií M2, M3, N1, N2 a SS).
A nakonec - dotace může činit maximálně 50 procent pořizovací částky.
Dotace pro poskytovatele sociálních služeb
Jedná se o dotace určené pro terénní a ambulantní služby poskytované dle zákona č. 108/2006 Sb., o sociálních službách. Nakupovaná vozidla musejí být ve vlastnictví žadatele a smí jít o vozidla z kategorií M1, M2, M3 nebo N1.
Kapacita baterie (s výjimkou vozidel skupiny N1) musí být minimálně 10 kWh; u vozidel skupiny skupiny N1 musí být maximální spotřeba elektrické energie 170 Wh/km.
Navíc je třeba doložit:
- doklad o existenci historie dané sociální služby,
- doklad o zajištění dostatečných finančních prostředků,
- souhlasné stanovisko subjektu, který vydal komunitní plán sociálních služeb,
- pověření k výkonu služby obecného hospodářského zájmu,
- souhlas zřizovatele s realizací projektu.
Nová zelená úsporám
Pro získání této dotace na nabíjecí stanice je potřeba mít zpracovanou projektovou dokumentaci.
Dobíjecí stanice musí být umístěna na pozemku žadatele, nesmí být veřejně přístupná a dotace se udílí pouze na nabíjecí stanice na elektromobily s dynamickým řízením výkonu.
Výše podpory je nanejvýš 50 procent z realizačních výdajů - u rodinného domu to smí být až 15 tisíc korun, u bytového domu až 25 tisíc korun na jednu nabíjecí stanici. U bytových domů je výše dotace omezena počtem zřizovaných nabíjecích bodů - nesmí jich být více, než je počet bytových jednotek v domě.
Žadatelem v tomto případě smí být vlastník domu, stavebník nebo SVJ bytového domu.
Jak podat žádost o dotaci?
Získat dotace na elektromobilitu zní slibně. Může vám to ušetřit nemalé peníze. Ale možná si nejste jisti, jak žádost o dotaci podat. Pokud chcete mít jistotu, že splníte všechny podmínky a v žádosti budete mít správně uvedeny všechny údaje, je výhodné požádat o tuto službu některou firmu specializující se právě na podávání žádostí o dotace. Takových na trhu působí velké množství a může vám to ušetřit spoustu starostí i času.
Žádost o dotaci na elektromobil ale můžete podat i osobně. Máte-li zájem o dotaci z programu Nová zelená úsporám, je nejjednodušší cestou podat žádost přímo přes webové stránky Novazelenausporam.cz. Vpravo nahoře najdete tlačítko, které vás přesměruje do Agendového informačního systému SFŽP ČR sloužícího k podávání žádostí o dotace.
V případě žádosti o dotaci na elektroauto nebo o dotaci na nabíjecí stanice v rámci programu Ekomobilita najděte webovou stránku Narodniprogramzp.cz a na ní přímo výzvu Ekomobilita. Vpravo nahoře opět uvidíte tlačítko s nápisem Podat žádost, které už vás odkáže dál do systému určeného k podávání žádostí o dotace.
A pak už je jen třeba trpělivě čekat na odpověď, zda byla vaše žádost o dotaci schválena.
Pojištění elektromobilu
podrobnosti připravujeme.