Zákaznická linka:
9:00 - 17:00
222 100 200 Zavoláme vám zpět

Havarijní pojištění pro elektromobil

Zcela jasně míříme do doby elektrické a elektromobilita na nás číhá všude. Od elektrických zubních kartáčků přes koloběžky až po auta. Velmi diskutovaným tématem jsou pak právě elektrovozy, konkrétně debaty o jejich výhodách a nevýhodách. Dnes se zaměříme především na to, jak je to s havarijním pojištěním elektromobilů. Pokračujte ve čtení.

SPOČÍTEJTE SI SVÉ HAVARIJNÍ POJIŠTĚNÍ

Cena havarijního pojištění pro elektromobil

Rozhodli jste se investovat nemalou částku do elektrického auta a přemýšlíte, zda je havarijní pojištění nutné? Není, je ale velmi vhodné si jej sjednat. Sice to znamená další výdaj, vězte však, že hradit ze svého škody vzniklé na elektromobilu by vás bolelo mnohem víc.

Cenu havarijního pojištění pro elektromobily určuje několik faktorů, mezi které patří například:

  • váš věk,
  • místo trvalého bydliště,
  • vaše řidičská historie,
  • hmotnost a výkon vozidla a další parametry.

Důležitým kritériem je také hodnota elektroauta, od níž se odvíjí také předpokládaná cena servisu a případných oprav na voze. Jistým problémem je dostupnost náhradních dílů a zatím stále ještě poměrně malý počet automechaniků proškolených pro elektromobilitu. Především z těchto důvodů bývá pojištění elektroauta dražší než havarijko pro vozy se spalovacím motorem.

Havarijní pojištění elektromobil

Havarijní pojištění aneb investice, která se vyplatí

Každý elektromobil je velmi složitým typem automobilu a je velmi pravděpodobné, že váš současný garážový automechanik si s ním poradit nedokáže. Na rozdíl od motoru se baterie nedá rozebrat a opět složit a i diagnostika elektrovozu se liší. Se svým novým elektrickým autem tak budete muset jezdit do autorizovaných servisů, které jsou již na tento typ aut vybavené.

Mimo to je také důležité si uvědomit, že nehoda s elektrovozem je opravdu nákladnou záležitostí. Jen výměna baterie začíná na 250 000 Kč. A právě tato a další rizika pokryje dobře nastavené havarijní pojištění. Pokud jste se právě rozhodli se po nějakém porozhlédnout, využijte naši online kalkulačku, která rychle srovná nabídky pojišťoven, a vy si po jednoduchém zadání několika údajů vyberete to pravé pojištění pro vás.

SPOČÍTEJTE SI HAVARIJNÍ POJIŠTĚNÍ

Co kryje havarijní pojištění u elektrovozu?

Pojištění elektromobilu se příliš neliší od pojištění vozů se spalovacím motorem. Pojistit si můžete nejen riziko havárie, ale také:

Mezi živelní události například spadlý strom, krupobití nebo povodně. Oproti běžnému havarijku ale zahrnuje některé specifické položky, mezi které patří třeba ztráta nabíjecích kabelů nebo výměna baterie.

Pojišťovny také v rámci asistenčních služeb nabízejí dobíjení baterie v případě, že jste ji včas nestihli nabít vy a zůstali jste ,,viset" u krajnice. Pojišťovny jsou tedy na příchod elektromobility připraveny, je však třeba počítat s tím, že pokud byste v rámci opravy svého elektromobilu dostali náhradní vůz, pravděpodobně byste se museli na krátkou dobu přeorientovat zpět na benzinové nebo naftové auto.

Na to, až budou pojišťovny garantovat jako náhradní vozy elektroauta, si ještě budeme muset chvíli počkat.

Havarijní pojištění na elektromobil - cena 2024

Vozidlo 5% spoluúčast (min. 5 000 Kč) Fixní spoluúčast 5 000 Kč 10% spoluúčast (min. 10 000 Kč)
Fiat 500 E (47 kW, 1 690 kg, 2021) 7 804 Kč 9 624 Kč 5 481 Kč
Audi E-Tron (300 kW, 3 130 kg, 2019) 19 706 Kč 24 616 Kč 15 502 Kč
Škoda Enyaq (220 kW, 2 740 kg, 2022)
13 891 Kč 13 980 Kč 10 927 Kč
Tesla Model X (75 kW, 3 021 kg, 2017) 40 141 Kč 32 435 Kč 23 475 Kč
Hyundai Kona (150 kW, 2 170 kg, 2023) 7 896 Kč 9 863 Kč 5 401 Kč

Poznámka: Provozovatelem je žena, 39 let, 180 měsíců bez nehod, bydlištěm v Praze. Jedná se o propočet kompletního havarijního pojištění bez povinného ručení. Uvedeny jsou nejnižší nabízené cenové nabídky ve srovnání pro roční platbu. Jedná se o ilustrační příklady, nejde o obchodní nabídku. Počítáno dne 11. 1. 2024.

Elektroauto, nebo ,,normální" auto?

Váháte, zda do elektrického auta jít, nebo si nejste jistí, jaký je rozdíl mezi autem se spalovacím motorem a elektrovozem, kromě zjevného faktu o jejich pohonu?

Elektromobil je vůz poháněný elektrickou energií, která je čerpána z baterií uvnitř vozu. Díky tomu u elektrovozu nenajdeme součástky běžné pro ,,normální" auta - motor, převodovku, výfukový systém nebo zapalovací svíčky. Na první pohled je tedy zřejmé, že provoz elektroauta bude ekologičtější.

Elektřinu lze získávat z obnovitelných zdrojů a neprodukuje emise. Vůz je také mnohem tišší a provozní náklady jsou nižší, což bývá důležitým argumentem při jeho pořizování. Majitelé elektrických aut totiž nemusí platit silniční daň, za parkování a ani za dálniční známku.

Nevýhodou pak ovšem je vyšší pořizovací cena auta a také nutnost dopředu plánovat své cesty společně se zastávkami na nabíjení. Právě dojezdová vzdálenost a rychlost dobíjení jsou ukazatelé, ve kterých se výrobci nejvíce předhánějí. Například Škoda Enyaq iV se pyšní dojezdem až 520 km na jedno nabití, přesto je však třeba se při delších cestách smířit s dobíjením.

Levnější povinné ručení u elektrovozů

Povinné ručení elektromobilů je mnohdy až o polovinu levnější než u klasických aut. Jedním z důvodů je snaha motivovat řidiče pro pořízení elektrického vozu, ale také fakt, že pojišťovny zatím nemají takové zkušenosti s opravami elektrických aut. Dá se tedy očekávat, že jak poroste počet pojistných událostí, porostou také ceny.

Cena povinného ručení se u elektromobilu odvíjí především od jeho výkonu v kWh. Ten souvisí s baterií a dojezdem. Na základě výkonu pojišťovna určí výši povinného ručení, které se však mezi elektrovozy liší poměrně málo. Například u vozu Hyundai Kona 100 kWh je nejnižší cena 1 900 Kč, zatímco u Škoda Enyaq iV 132 kWh 2 200 Kč.

Nejjednodušším způsobem, jak porovnat ceny povinných ručení, je využít naši kalkulačku. Srovnáno i sjednáno budete mít během pár minut, a to online a z pohodlí domova.

SPOČÍTEJTE SI SVÉ POVINNÉ RUČENÍ