Zákaznická linka:
9:00 - 17:00
222 100 200 Zavoláme vám zpět

Dálniční známka 2024

Publikováno: 27.11.2023

Chystáte se v příštím roce opakovaně vyrážet na české dálnice? Ceny dálničních známek se budou v roce 2024 měnit. Z chystaných změn můžete být bez obav, poskytneme vám přehled toho, co se v souvislosti s dálniční známkou změní a na co se připravit. Čtěte dále a dozvíte se, jak bude fungovat dálniční známka v roce 2024.

Dálniční známka 2024

Kolik za dálniční známku zaplatíme?

Už jsme si zvykli na to, že od roku 2021 kupujeme dálniční známku pouze v elektronické podobě. Další změny nás čekají v březnu 2024, a to cena dálniční známky, která se razantně zvýší. Za rok budeme platit o 800 Kč více, cena se bude navíc nově valorizovat podle růstu inflace. Jiné typy dálničních známek naopak zlevní, zavedeny budou i úplně nové.

Dálniční známka Současná cena (do 29. 2. 2024) Cena od 1. 3. 2024
Roční 1 500 Kč 2 300 Kč
Měsíční 440 Kč 430 Kč
Desetidenní 310 Kč 270 Kč
Jednodenní - 200 Kč

Zdroj: portál ministerstva dopravy

Kdo bude mít dálniční známku zdarma?

Automaticky budou mít dálnici v Česku bezplatně:

  • auta na elektrický pohon nebo vodík s SPZ začínající písmeny EL,
  • auta s držiteli průkazu ZTP/P (avšak provozovatelem vozidla musí být přímo držitel průkazu nebo osoba jemu blízká),
  • auta, která přepravují nezaopatřené děti léčené na zhoubné nádory,
  • historická vozidla se zvláštní registrační značkou.

Poplatky se netýkají také elektroaut, aut s pohonem na vodík nebo na hybridní pohon, která speciální SPZ nemají. Nutné je u nich ale podání oznámení. Stejný případ jsou ještě vozidla, provozovaná domovy pro osoby se zdravotním postižením, která slouží k jejich přepravě.

Vedle těchto případů existuje také takzvaná ekologická cena, a ta platí pro auta poháněná zemním plynem nebo biometanem. Ekologické ceny stanovují, že zaplatíte za desetidenní známku 155 Kč, za třicetidenní 220 Kč a za roční 750 Kč.

SPOČÍTEJTE SI SVÉ HAVARIJNÍ POJIŠTĚNÍ

Kde a jak koupit dálniční známku?

Dálniční značku snadno koupíte na portálu edalnice.cz. Můžete si tam také ověřit, do kdy vám dálniční známka dle SPZ platí. Koupě viněty je snadná a rychlá a nastavit lze tak, že platí už v den transakce. Portál také nabízí různé funkce jako například upozornění konce platnosti dálniční známky e-mailem nebo SMS a to se může za rok hodit!

Máte v plánu cestovat? Zjistěte, jak fungují dálniční známky v Evropě.

Jak dlouhou má dálniční známka platnost?

Kupujeme-li si dálniční známku na rok, její platnost je 365 dní od vybraného data, není pravidlem, že by končila na konci roku. Platnost nemusí v případě elektronických dálničních známek začínat v den nákupu, ale je možné odložit její počáteční datum o 30 dní. To znamená, že můžete stále ušetřit tak, že si koupíte dálniční známku například v únoru za ještě nízkou cenu s aktivací na duben stejného roku.

SPOČÍTEJTE SI SVÉ POVINNÉ RUČENÍ

Dálniční známka na den

Pokud potřebujete využít dálniční známku na jediný den, tak se vám zatím nepoštěstí. Jednodenní kupon bohužel k dispozici není, využít ale můžete desetidenní známku za 310 Kč.

Tato možnost se vám otevře od změn v březnu 2024. Česko vykročí stejnou cestou jako většina jiných členských států Evropské unie a nabídne řidičům koupi jednodenní dálniční známky za 200 Kč.

Co dálniční známka a změna SPZ?

Dálniční známka platí vždy jen pro jedno vozidlo a její převod na jinou SPZ není možný. Pokud ovšem měníte svou SPZ z důvodu jejího zničení nebo ztráty, můžete si zažádat o změnu platnosti elektronické známky. K dispozici je formulář na portálu edalnice.cz, který stačí spolu s kopií dokumentu o změně SPZ doručit e-mailem, prostřednictvím datové schránky nebo poštou na adresu Státního fondu dopravní infrastruktury.

SPOČÍTEJTE SI SVÉ HAVARIJNÍ POJIŠTĚNÍ

Kolik zaplatíte za pokutu na dálnici bez známky?

Vyrážet na dálnici bez známky se vám určitě nevyplatí. Zda jezdíme s vinětou, kontroluje Policie ČR a Celní správa ČR. Pro samotnou kontrolu dálniční známky se ovšem využívají také kamery na mýtných branách. Pokuta za jízdu bez platné známky může na místě činit pět tisíc korun, ve správním řízení potom 20 tisíc korun.

Na cestách s bezpečným pojištěním

Na cesty byste neměli vyrážet bez dvou věcí. Jedna z nich je dálniční známka a ta druhá, to je správné povinné ručení. Spočítejte si takové, které vám sedí na míru - nabídky si můžete srovnat v naší automatické kalkulačce. Doporučujeme zvážit také pořízení havarijního pojištění, které se o vás postará tam, kam už povinné ručení nedosáhne.

SPOČÍTEJTE SI SVÉ POVINNÉ RUČENÍ