Zákaznická linka:
9:00 - 17:00
222 100 200 Zavoláme vám zpět

Povinné ručení dle SPZ

Povinné ručení je zákonem dané pojištění motorového vozidla. Toto pojištění ručí za to, že následky nehody, kterou řidič způsobí, nebude platit ze své kapsy. A jak funguje povinné ručení dle SPZ? Díky registrační značce lze například dohledat, zda má vozidlo sjednané pojištění nebo pomocí SPZ porovnat nabídky povinného ručení přímo pro váš vůz.

SPOČÍTEJTE SI SVÉ POVINNÉ RUČENÍ

Co je SPZ?

SPZ je zkratka pro státní poznávací značku, občas se používá také termín registrační značka (RZ). Jedná se o jednoznačné označení (číselné/písmové) vozidla (motorového či přípojného vozidla nebo návěsu), které je zaregistrované v určité zemi.

Značka má podobu bílého obdélníku s černými znaky a každá SPZ je unikátní. Dříve se z registračních značek dal určit okres, ze kterého vůz pochází. Postupem času se však počty vozů navyšovaly natolik, že docházela písmena, a proto nyní lze z prvního písmena zleva zjistit pouze kraj, ve kterém bylo vozidlo registrováno.

Od roku 2015 lze zakoupit vlastní SPZ s libovolně navolenými kombinacemi písmen a čísel, tato služba je však samozřejmě zpoplatněná.

Druhy SPZ

Existuje hned několik druhů poznávacích značek, se kterými se můžete na svých cestách setkat:

 • SPZ pro veterány: Má podobu běžné SPZ, znaky na ní jsou však vyvedeny zelenou barvou.
 • Diplomatická SPZ: Na této jsou znaky v modré barvě.
 • SPZ pro vojenská vozidla: Pouze v číselném formátu bez písmen.
 • Převozní SPZ: Zelená papírová s černými znaky, která se využívá k jednorázovému převozu neregistrovaného vozidla.

Co (ne)lze zjistit z SPZ?

Možná jste se stali obětí piráta silnic, který vám při dopravní nehodě způsobil škodu a vy jste si zaznamenali jeho SPZ. V databázi České kanceláře pojistitelů snadno dohledáte, zda je na tento vůz sjednané řádné povinné ručení, informace o majiteli vám však poskytnuty nebudou, a to z důvodu GDPR a ochraně osobních údajů.

Pokud viník z místa nehody ujel, doporučujeme se obrátit na Policii ČR, která si údaje o majiteli vozu na základě SPZ může vyžádat. Někdy ale vozidlo v databázi vyhledat nelze. Jedná se o situace, kdy:

 • vozidlo nemá sjednané povinné ručení,
 • SPZ neexistuje (falešná registrační značka),
 • na vozidlo bylo sjednáno nové povinné ručení a informace se zatím nepropsaly do systému.

SPOČÍTEJTE SI SVÉ POVINNÉ RUČENÍ

Povinné ručení dle SPZ

SPZ je zkratka pro státní poznávací značku. Občas se používá i termín registrační značka. Jedná se o jednoznačné označení (číselné/písmové) vozidla (motorového či přípojného vozidla nebo návěsu), které je zaregistrované v určité zemi.

Registrační značku lze využít na ověření povinného ručení podle SPZ, a to například při nákupu ojetého vozidla. K tomuto účelu slouží také unikátní VIN kód, který by vám každý prodejce měl sdělit pro úplnost technických informací o vozidle.

Povinné ručení dle SPZ

Další možností je srovnání povinného ručení podle SPZ. Registrační značku vašeho vozidla zadáte do kalkulačky povinného ručení, a nemusíte tak v následujícím kroku složitě zjišťovat a vyplňovat žádné údaje o vozidle.

Systém vše vyhledá sám. SPZ zadávejte bez mezer, tedy všechny číslice a písmena dohromady. Samozřejmě můžete využít srovnání povinného ručení bez SPZ. Pak ale budete potřebovat technický průkaz a dohledávat velmi podrobné údaje o vašem vozidle.

Díky kontrole a srovnání povinného ručení podle SPZ ušetříte velké množství času a nervů.

Kalkulačka dle SPZ vyhledá:

 • druh vozidla,
 • způsob použití,
 • tovární značka,
 • model,
 • objem motoru v cm3,
 • výkon motoru v kW,
 • celková hmotnost v kg,
 • rok výroby,
 • datum 1. registrace.

Jak zjistit pojištění podle SPZ?

Ověřit povinné ručení pomocí SPZ můžete, pokud si nejste jisti, zda:

 • máte platné pojištění,
 • nevíte, u jaké pojišťovny jste povinné ručení sjednali,
 • kupujete vůz a snažíte se dopátrat, u které pojišťovny má momentální povinné ručení sjednané,
 • případně dohledáváte pojištění viníka nehody.

Stačí do vyhledávače ČKP (České kanceláře pojistitelů) zadat SPZ a pojištění odpovědnosti ke konkrétnímu datu, takže například tomu momentálnímu.

Následně uvidíte, od kdy je pojištění platné, o jaký druh a značku vozidla jde, stejně tak pojistitele, tedy název pojišťovny, u které je vozidlo pojištěno i s kontakty.

ČKP dle SPZ

K vyhledávání podle SPZ slouží web ČKP. Ověření je snadné a rychlé. Dříve  bylo na webu ČKP možné dle SPZ také zjistit údaje o majiteli vozidla - mohli jste si tak ověřit, komu konkrétní SPZ patří. To už dnes není z důvodu ochrany osobních údajů možné a SPZ využijete jen pro ověření pojištění.

Změna SPZ a povinné ručení

Zatímco VIN se změnit nedá, SPZ samozřejmě ano, a tak není důvod registrační značku při sjednávání povinného ručení předkládat. Než si SPZ na registru vozidel zajistíte, bude na vaší dočasné zelené kartě uveden VIN kód. Pak ale musíte SPZ pojišťovně zpětně nahlásit, aby vám mohla vydat kartu novou.

Na podobu a cenu produktu povinného ručení samozřejmě SPZ vliv nemá. Podstatné je místo vašeho bydliště. Zpravidla platí, že čím je město větší, tím dražší je pojištění.

Online sjednání povinného ručení

Abyste si zajistili kvalitní pojištění vozu, nemusíte chodit na pobočku. Vše vyřídíte online, a to od zadání údajů přes kalkulaci a porovnání produktů jednotlivých pojišťoven až po výběr povinného ručení dle vašich požadavků a potřeb. Smlouva vám pak přijde na e-mail a je platná od zaplacení pojistného.

Havarijní pojištění jako doplněk povinného ručení

Havarijní pojištění je skvělým doplněním vašeho povinného ručení. Zatímco povinné ručení kryje škody, které jste v případě nehody způsobili druhým, havarijní pojištění se postará o vás a váš majetek. Vyplatí se v případech havárie, odcizení vozu nebo například poničení vozu neznámým pachatelem.

K havarijku si navíc můžete vybrat z nabídek různých připojištění v závislosti na vašem životním stylu. Nejčastěji je využíváno pojištění čelního skla, pojištění zavazadel nebo pojištění proti poškození přírodními živly či střetu se zvěří. Výhodou je také rozšíření asistenčních služeb.

Jak vybrat výhodné havarijní pojištění?

Možností a nabídek je velké množství, vyplatí se ale pečlivě vybírat. Nejjednodušší je využít naši online kalkulačku havarijního pojištění, do které zadáte pár údajů o sobě, svém vozidle a vámi požadovaná připojištění, a během pár vteřin uvidíte nabídky pojišťoven přehledně srovnané. Vyberete si tak to nejvýhodnější havarijko pro vás.

SPOČÍTEJTE SI SVÉ HAVARIJNÍ POJIŠTĚNÍ