Zákaznická linka:
9:00 - 17:00
222 100 200 Zavoláme vám zpět

Pojištění SPZ na přání - vandalismus, odcizení

Publikováno: 24.07.2023

Už několik let je možné v České republice získat zvláštní registrační značku vozidla na přání. Taková SPZ je platná pro osobní automobil, ale i motocykl. Pořízení značky na přání ale není levné a navíc se může stát předmětem krádeže. Jak značku na přání získat a jak je to vlastně s jejím pojištěním? Na to se zaměříme podrobněji.

SPOČÍTEJTE SI SVÉ POVINNÉ RUČENÍ

Jak získat SPZ na přání?

Žádat o registrační značky na přání je podle novely zákona č. 56/2001 Sb., o podmínkách provozu na pozemních komunikacích, možné od 1. ledna 2016. Obliba registračních značek na přání je v Česku velká a její získání není nijak složité. Přesto je nutné se řídit několika pravidly. Poradíme vám, co je k SPZ na přání potřeba.

Jaká jsou pravidla SPZ na přání?

Žádost lze podat poštou, elektronicky datovou schránkou nebo také osobně. V tom posledním případě je to zejména, pokud vůz zároveň registrujete do registru vozidel.

Co musí registrační značka splňovat dle vyhlášky č. 343/2014 Sb.:

 • Nesmí obsahovat hanlivé nebo pohoršující výrazy, text podněcující k nenávisti k národu, rase, etnické skupině, náboženství, třídě nebo jiné skupině osob,
 • název nebo zkratku orgánu veřejné moci (například PCR, HZS, MVCR a podobně) nebo státu,
 • není zaměnitelná s SPZ pro elektrická vozidla, která začíná písmeny ,,EL",
 • stejná registrační značka není přidělená k jinému vozidlu, není rezervovaná a tabulka s touto registrační značkou není vedená jako odcizená, ztracená nebo zničená.

Požadavky na formu a strukturu registrační značky na přání:

 • Je složená z kombinace čísel a velkých písmen, a to pouze arabských čísel a latinky bez diakritiky. Písmena G, CH, O, Q a W nelze použít z důvodu snadné zaměnitelnosti těchto písmen.
 • Musí obsahovat minimálně jedno číslo.
 • Nesmí obsahovat speciální znaky, například: – * / ? ! §.
 • Musí obsahovat celkem 8 znaků.
 • SPZ na motorku na přání má celkem 7 znaků.
 • SPZ pro mopedy má celkem 5 znaků.

Kde SPZ vyřídit?

Žádosti o vyhotovení takové speciální značky přijme jakýkoliv úřad obce s rozšířenou působností. Na žádost o vystavení je nutné uvést údaje o své osobě a navrhované znění značky na přání. V případě přidělení navrhovaného znění a po zaplacení poplatku dostane zájemce značku do 15 dnů.

Co potřebuji k SPZ na přání?

 • jméno a příjmení,
 • datum narození,
 • místo trvalého pobytu,
 • vámi požadované znění značky,
 • finance na uhrazení poplatku,
 • případnou plnou moc za druhou osobu.

Než si žádost o značku vyřídíte a tím pádem zapíšete do registru, můžete si ji na 3 až 6 měsíců rezervovat. Žádost o rezervaci SPZ na přání opět vyřídíte na úřadu s rozšířenou působností.

Kolik stojí SPZ na přání?

Poplatky jsou nejen za jednotlivé tabulky, ale také za rezervaci značky na přání na několik měsíců. Cena SPZ na přání je následující:

 • 5 000 Kč za každou tabulku registrační značky na přání (na osobní auto jsou potřeba 2 tabulky s registrační značkou, celkem tedy 10 000 Kč)
 • 500 Kč za rezervaci nové registrační značky na přání (až na 6 měsíců)
 • 300 Kč za rezervaci vaší už existující registrační značky na přání (až na 3 měsíce)

SPOČÍTEJTE SI SVÉ POVINNÉ RUČENÍ

Pojištění SPZ na přání

Registrační značka na přání není zrovna nejlevnější záležitost. Existuje ale způsob, jak si ji pojistit, zejména před vandalismem a odcizením. Ochranou zvláštních registračních značek na přání může být správně sjednané havarijní pojištění. Málokdo ví, že poškození a odcizení zvláštních značek vozidel je z takového pojištění nárokovatelné. Havarijním pojištěním si tedy můžete v některých případech pojistit svou SPZ na přání.

Vandalismus a odcizení registračních značek na přání

Na zloděje, kteří se rozhodnou obohatit se o některou z nově vydaných registračních značek na přání, čeká hodně nepříjemné překvapení. Zatímco obyčejné řadové značky vozidel vyjdou sotva na pár stokorun, nové registrační značky na přání stojí až 10 tisíc korun.

Vzhledem k tomu, že je hranice přestupku a trestného činu stanovena na částku 5 tisíc korun, stačí, aby zloděj z vašeho vozidla odcizil jedinou tabulku. Nepříjemností a časovou náročností zřejmě bude vypátrat dotyčného, a to zejména v případech, kdy nemáte zajištěno garážové stání vozidla.

Pojišťovna pojistné krytí SPZ na přání
Allianz ANO, likviduje se z pojištění odcizení (odečítá se zvolená spoluúčast)
ČPP nelze
UNIQA nelze
ČSOB Pojišťovna ANO, likviduje se z pojištění odcizení (odečítá se zvolená spoluúčast)
Direct nelze
Kooperativa nelze
Slavia nelze
Pillow ANO, výbava dodatečně nainstalovaná do vozidla je součástí pojištěného vozidla, pouze pokud je pevně spojena s vozidlem, byla zachycena na fotodokumentaci pořízené při sjednání pojištění a její celková hodnota nepřesahuje 100 000 Kč.

(Zdroj: smluvní a předsmluvní dokumentace pojišťoven; aktuální k 7. 8. 2023.)

Vždy myslete na to, že pro úspěšné pojistné plnění pojišťovnou je nutné doložit fotodokumentaci (obou) SPZ na přání, a to instalovaných přímo na pojištěném vozidle, dále policejní protokol o odcizení nebo poškození takové registrační značky. V rámci nároku na výplatu pojistného plnění vám ze základní částky bude odečtena spoluúčast v takové výši, jenž je v havarijním nebo komplexním pojištění vozidla sjednána.

SPOČÍTEJTE SI SVÉ POVINNÉ RUČENÍ