Zákaznická linka:
9:00 - 17:00
222 100 200 Zavoláme vám zpět

Pojištění SPZ na přání - vandalismus, odcizení

Publikováno: 11.03.2016

Již přes dvě měsíce umožňuje Ministerstvo dopravy pořízení registrační značky na přání. Zvláštní registrační značku si můžete nechat zhotovit pro svůj osobní automobil nebo motocykl.

Žádat o registrační značky na přání je podle novely zákona č. 56/2001 Sb., o podmínkách provozu na pozemních komunikacích, možné již od 1. ledna 2016. Žádosti o vyhotovení takové speciální značky přijme příslušný úřad obce s rozšířenou působností v místě registrace vozidla. Na žádost o vystavení je nutné uvést údaje o své osobě a navrhované znění značky na přání. V případě přidělení navrhovaného znění a po zaplacení poplatku dostane zájemce značku do 15 dnů.


Poplatek za jednu tabulku je 5 tisíc korun. Pro všechny motocykly a mopedy je tato částka konečná, avšak u osobních automobilů se platí dvojnásobek, tedy 10 tisíc korun. Registrační značky na přání totiž potřebujete dvě.

Omezení registračních značek na přání

Obecně platí, že na registrační značku na přání je možné volit kombinaci čísel a velkých písmen (pouze arabská čísla a latinka bez diakritiky). Vyloučena jsou písmena G, CH, O, Q a W, a to z důvodu jejich snadné zaměnitelnosti. V případě auta je registrační značka na přání složená z osmi znaků, pro motocykly je dostupných sedm znaků a v případě mopedu se zájemci musí vejít do znaků pěti. Není dovoleno, aby byla registrační značka na přání byla složena pouze z písmen, musí obsahovat minimálně jednu číslici.

Použití hanlivých slov, které podněcují k rasismu, xenofobii a obecně k nenávisti vůči nějaké skupině obyvatel je zakázáno. Znemožněno je také použití speciálních znaků (- * / ? ! § a podobně), zkratek orgánů státní správy, zastupitelských sborů a krajských úřadů (PČR, HZS, MDCR a podobné).

Vandalismus a odcizení registračních značek na přání

Na zloděje, jenž se rozhodnou obohatit se o některou z nově vydaných registračních značek na přání, čeká hodně nepříjemné překvapení. Zatímco obyčejné řadové značky vozidel vyjdou sotva na pár stokorun, nové registrační značky na přání stojí až 10 tisíc korun. Vzhledem k tomu, že je hranice přestupku a trestného činu stanovena na částku 5 tisíc korun stačí, aby zloděj z vašeho vozidla odcizil jedinou tabulku. Nepříjemností a časovou náročností zřejmě bude vypátrat takového škodiče, a to zejména v případech, kdy nemáte zajištěno garážové stání vašeho vozidla.

Ochranou zvláštních registračních značek na přání může být správně sjednané havarijní pojištění. Málokdo ví, že poškození a odcizení zvláštních značek vozidel je z takového pojištění nárokovatelné. Připravili jsme pro Vás přehled produktů havarijních pojištění jednotlivých pojistitelů českého trhu, a to s přesnými údaji pojistného krytí registračních značek na přání.

Pojišťovna pojistné krytí SPZ na přání
AXA nelze
ČSOB ANO
Direct nelze
Kooperativa nelze
Servisní pojišťovna ANO
Slavia nelze

Vždy myslete na to, že pro úspěšné pojistné plnění pojišťovnou je nutné doložit fotodokumentaci (obou) SPZ na přání, a to instalovaných přímo na pojištěném vozidle, dále policejní protokol o odcizení nebo poškození takové registrační značky. V rámci nároku na výplatu pojistného plnění vám ze základní částky bude odečtena spoluúčast v takové výši, jenž je v havarijním nebo komplexním pojištění vozidla sjednána.

SPOČÍTEJTE SI SVÉ POVINNÉ RUČENÍ

Autor: David Derka