Zákaznická linka:
9:00 - 17:00
222 100 200 Zavoláme vám zpět

Státní poznávací značky na přání

Publikováno: 13.01.2016

Nově, od 1.ledna 2016, si každý vlastník vozidla může pořídit státní poznávací značku vozu dle svého vlastního přání. Se zavedením státních poznávacích značek se jmény nebo speciálními číselnými kombinacemi přišlo Ministerstvo dopravy, v reakci na protikorupční zákon. Existovalo jisté podezření, že za státní poznávací značky s žádanými číselnými kombinacemi se na úřadech přidělovaly úplatky. Státní poznávací značky na přání jsou větším hitem, než úřednicí zamýšleli. Přepokládá se však, že prvních měsících bude zájem o registrace takové SPZ vozidla vyšší a postupně pomine. V současné době má o svou registrační značku požádáno víc než 300 obyvatel hlavního města Prahy, a více než 20 obyvatel Teplic. Přinášíme Vám základní informace a další zajímavosti o postupu registrace vlastních ,,SPZetek".

Od kdy mohu o státní poznávací značku na přání zažádat?

Vlastní SPZ můžete žádat od 1. ledna2016. Tato, již zavedená změna, je součástí novely zákona č. 56/2001 Sb., o podmínkách provozu na pozemních komunikacích.

Jak a kde se Žádost o SPZ na přání podává?

Žádost o registraci musí obsahovat jméno a příjmení zájemce, datum narození, místo trvalého bydliště - pro fyzické osoby. Právnické osoby následně uvádějí svůj název nebo obchodní firmu, IČ a sídlo firmy nebo společnosti. Dalším, již společným požadavkem, je samozřejmě přesné znění požadované státní poznávací značky na přání. Po vyplnění Žádosti o udělení zvláštních SPZ vozidla dojdete na příslušný úřad obce s rozšířenou působností v místě registrace vozidla. Pokud bude Váš návrh na znění vlastní PSZ vozidla schválen, obdržíte pak obě SPZ do 15 dnů.

Jaké jsou náležitosti SPZ na přání?

O státní poznávací značku na přání je možné zažádat pro osobní vozidlo o motocykl nebo moped. Státní poznávací značka je vázána ke konkrétní osobě, nelze ji tedy dále prodat. SPZ na přání v případě auta obsahuje 8 znaků, v případě motocyklu má SPZ 7 znaků. Tyto druhy SPZ jsou přenosné, je zde množnost použití stejné SPZ na váš další automobil, motocykl nebo moped.

Jsou vlastní SPZ na přání zpoplatněny?

Majitelé osobních vozidel a motocyklů za registraci zvláštní SPZ vozidla zaplatí 10 tisíc korun, přičemž jedna tabulka je zpoplatněna částkou 5 tisíc korun.

Co si na vlastní značku napsat nenecháte?

  • písmena G, CH, O, Q a W (důvodem je, tato písmena jsou snadno zaměnitelná);
  • slova hanlivá;
  • slova podněcující k rasismu, xenofobii a obecně nenávisti vůči jednotlivým skupinám obyvatel;
  • speciální znaky (- * / ? ! § a pod.);
  • zkratky orgánu státní správy, zastupitelského sboru, krajských úřadů.