Zákaznická linka:
9:00 - 17:00
222 100 200 Zavoláme vám zpět

VIN kód auta

Když se řekne VIN, většina z nás si vybaví dlouhý sled čísel umístěných ,,někde" v našem voze. Důležité je, že jde o unikátní kód, který přesně identifikuje jedno auto od druhého. Podívejte se spolu s námi na VIN trochu blíže, protože ho budete potřebovat při koupi vozu nebo srovnání povinného ručení.

Jak prověřit auto bez VIN<

Co je to VIN kód

Jednotlivá auta můžeme rozlišit nejen podle značek a modelů, ale také právě díky VIN kódu, který se skládá ze 17 znaků (kombinace písmen a čísel). Vynechána jsou kvůli riziku záměny písmena I, O a Q. Vehicle Information Number slouží tedy k přesné identifikaci vozu a dalo by se říct, že je ,,rodným číslem" auta. Každý kód je unikátní a celková podoba VIN je platná pro celá svět.

  • Co VIN kód obsahuje: světové číslo výrobce vozidel, včetně čísla regionu, kde se vůz vyrábí, popisný kód samotného vozidla a výrobní číslo.
  • Kód barvy podle VIN: u některých vozů obsahuje štítek s VIN i kód barvy (např. Ford). S odpovídajícím údajem můžete kontaktovat prodejce, který přes VIN váš automobil dohledá a podle daných informací i kód barvy.

Kde najdu VIN kód?

  • V pojistné smlouvě, na zelené kartě či v servisní knížce
  • Vyraženo na automobilu na speciálním výrobním štítku, přičemž nejčastěji bývá v motorovém prostoru.
  • Někdy ho najdete i pod čelním sklem na straně řidiče.

Věříme, že vás náš mini VIN článek obohatil a své auto znáte zase o něco blíže. Takže si ho pěkně hýčkejte a chraňte. Třeba odpovídajícím havarijním pojištěním.

VIN kód kontrola

  • Kontrolu VIN kódu můžete provést pro osobní vozy, motocykly, užitkové automobily, obytné vozy i autobusy.
  • Zkontrolovat VIN můžete například přes webové stránky Kontrolatachometru.cz, Zkontrolujsiauto.cz, Carvertical nebo na dalších portálech.

Co všechno jde zjistit z VIN kódu?

Zadáním VIN kódu do dekodérů pouze zjistíte, zda o vozidle existují v ČR a na území Evropy záznamy a jakého jsou charakteru, případně motorizaci a rok výroby. Pro podrobnější informace musíte zaplatit poplatek, který se pohybuje v průměru kolem 500 korun, ale věřte, že stojí za to si za přesnou historii vozu připlatit. Pokud totiž vůz kupujete, nechcete se nechat spálit stočeným tachometrem nebo zatajenou opravou, například po bouračce nebo vytopení vozu.

Zadáním VIN se jednoduše dostanete ke kontrole, která vám pomůže určit skutečnou hodnotu a kvalitu prodávaného vozu. Jestliže nejste profesionál, tak během pouhé vizuální prohlídky a krátké jízdy skutečně nepoznáte, zda je auto v pořádku a zda vám jeho majitel či prodejce něco nezamlčel

VIN kód si ověřte i přesto, že profesionální prodejce vozidel garantuje historii vozu. To jednoduše může napsat na web úplně každý.

  • Jakýkoliv prodejce vám musí VIN kód sdělit. Pokud tak neučiní, patrně z nějakého důvodu nechce, abyste si informace zjišťovali.
  • V případě krádeže jde auto poznat právě podle VIN.
  • Pokud má v autobazaru auto víc čísel VIN, je jasné, že se jedná o ,,model" složený z více aut.

SPOČÍtat POVINNÉ RUČENÍ dle vin

Povinné ručení podle VIN

V kalkulačce povinného ručení nově nabízíme možnost vyplnit VIN kód. Pokud VIN do políčka zadáte, v dalším kroku se už nemusíte zabývat hledáním parametrů o vašem vlastním vozidle. Systém podle VIN kódu všechny údaje najde sám. Je to velká úspora času a můžete se tak více soustředit na varianty povinného ručení od pojišťoven, které chcete porovnat. Samozřejmě je jen na vás, zda tuto možnost využijete nebo ne.

Srovnejte si povinné ručení během chvilky a získáte pojištění vozu přesně podle vašeho zadání.