Zákaznická linka:
9:00 - 17:00
222 100 200 Zavoláme vám zpět

Kdy se vyplatí koupit auto na firmu?

Publikováno: 13.03.2024

Koupit auto na firmu může být v mnoha případech výhodný tah. Dají se při něm ušetřit až stovky tisíc korun. Je však potřeba splňovat některé podmínky. 

Auto na firmu

Proč kupovat auto na firmu? 

Většina středních a velkých firem se bez vozidel neobejde. Pro některé je to přímo nutností v rámci výkonu jejich činnosti. Stát na to myslí a nabízí podnikatelům zvýhodnění v podobě možnosti odpočtu DPH při koupi vozu. 

Jaký je limit pro uplatnění odpočtu DPH?

Od roku 2024 stát přijal opatření, které má zamezit zneužívání tohoto benefitu. Aby si podnikatelé nekupovali na firmu drahé luxusní vozy a nezneužívali státní kasu, byl přijat limit pro uplatnění odpočtu DPH. Ten činí celkem 420 tisíc korun, což při výši daně 21 % znamená, že plně můžete tuto slevu využít jen u vozů do dvou milionů korun. 

Komu se vyplatí nákup auta na firmu? 

Nejméně vhodnou výchozí pozici mají OSVČ, kteří nejsou plátci DPH a navíc uplatňují paušální náklady. Jim se pořízení tzv. firemního vozu nevyplatí. 

O něco lépe na tom jsou OSVČ, kteří uplatňují skutečné náklady, případně firmy, které uplatňují paušální výdaje. V obou případech ale platí, že by si měli dobře propočítat úsporu na dani a přidané náklady. Ne vždy se jim totiž musí firemní auto vyplatit. 

Auto na firmu se vyplatí podnikům, které uplatňují skutečné výdaje. Ty si totiž mohou ročně navýšit náklady až o desítky tisíc. Dále pak společnostem s ručením omezeným, a to bez ohledu na to, zda jsou plátci daně.

SPOČÍTEJTE SI SVÉ POVINNÉ RUČENÍ

Výhody a nevýhody koupě auta na firmu

Jako všechno má samozřejmě i koupě vozů na firmu svá pro a proti. Pojďme se na ně podívat. 

Výhody

  • Praktičnost: Pro některé firmy je auto vítaným doplňkem, který ušetří čas a peníze. Pro některé dokonce přímo nezbytností. 
  • Reprezentativnost: Mít vlastní sjednocený vozový park může v některých oblastech podnikání pomoci v šíření věhlasu firmy. Stejně tak k navození dojmu profesionality. 
  • Odpočet daní: Pořídit si vůz na firmu může v mnoha případech ušetřit až stovky tisíc za auto. 

Nevýhody

  • Ne všem se vyplatí: Odpočet z daní se nemusí vyplatit zejména drobným živnostníkům, kteří nejsou plátci daně a uplatňují paušální náklady.
  • Finanční náročnost: Zejména pro malé a začínající firmy může být pořízení auta náročnou investicí, která omezí cash flow. 
  • Údržba: Auto je předmět, který velmi rychle ztrácí na hodnotě a neobejde se bez údržby a oprav, které se také podepíšou na rozpočtu. 

Nákup ojetého auta na firmu

Na firmu nemusíte pořizovat nutně auto, které právě vyjelo z fabriky. Od roku 2009 je možné uplatnit slevu na dani na jakékoli firemní auto bez ohledu na jeho stáří. 

Jak koupit auto na firmu?

Auto na firmu lze pořídit mnoha způsoby. Záleží na vašem cash flow i na tom, jaké máte s vozidlem úmysly. 

Pokud vás neomezuje váš rozpočet a míníte mít nad firemním vozem plnou kontrolu a zodpovědnost, pak je nejlepším řešením přímá koupě. Ihned se stanete majitelem vozu a přebíráte nad ním plnou kontrolu. 

Spotřební úvěr je vhodný tehdy, když nechcete nebo si nemůžete dovolit uhradit rovnou celou částku, ale počítáte s převzetím vozu do vlastního obchodního majetku. Od prvního dne zakoupení bude auto formálně vaše i s veškerou odpovědností, ale k tomu budete splácet půjčku, a to i s úroky. 

O něco méně flexibilní je finanční leasing, kdy auto zůstává majetkem leasingové společnosti až do doby vaší poslední splátky. I tady musíte počítat s navýšením ceny o úroky. Zároveň se ale leasingová firma stará o náklady spojené s údržbou a servisem. 

V případě operativního leasingu máte auto de facto jen půjčené. Platíte měsíční sazbu a leasingová firma hradí nutné náklady spojené s provozem. Po uplynutí dohodnuté doby auto zůstává leasingové společnosti. 

SPOČÍTEJTE SI SVÉ HAVARIJNÍ POJIŠTĚNÍ

Využívání firemního auta pro soukromé účely 

Vozidlo zakoupené na firmu je ve většině případů možné používat při splnění některých podmínek i pro soukromé účely. V takovém případě ale nebudete moci podle zákona uplatnit odpočet daně v plné výši. Místo toho se daň krátí, a to podle poměru soukromých a pracovních jízd. Ty se musejí evidovat v knize jízd, aby bylo možné prokázat, nakolik byl vůz používán k firemním a soukromým účelům. 

Uplatnění slevy při pojištění

Zajímavou výhodou může být i to, že podnikatelé, kteří jsou plátci DPH a uplatňují na auto odpočet DPH, mohou na daňové zvýhodnění pomýšlet i v případě pojistky. To znamená, že si DPH budou moci odečíst i z ceny povinného ručení či havarijního pojištění. Musí však počítat s tím, že v případě nehody bude i pojistné plnění pojišťovnou rovněž bez DPH. 

Povinné ručení i havarijní pojištění si můžete srovnat i sjednat prostřednictvím naší online kalkulačky povinného ručení. Stačí vyplnit pár údajů o vás a vašem voze a během chvilky před sebou uvidíte přehledně srovnané nabídky od prověřených pojišťoven - vy už si jen vyberete takové pojištění, které se vám bude zamlouvat nejvíce.

SPOČÍTEJTE SI SVÉ POVINNÉ RUČENÍ