Zákaznická linka:
9:00 - 17:00
222 100 200 Zavoláme vám zpět

Změna zákona o povinném ručení

Publikováno: 30.01.2023

Povinné ručení prochází pravidelným vývojem a změnami. Většinou se týkají ceny, která kolísá podle situace na silnicích a trhu. Od roku 2024 nás ale nejspíš čeká větší změna, která se týká pojistných limitů. Co jsou to pojistné limity a na co se budeme muset připravit? Tomu se budeme věnovat v tomto článku.

Změna zákona o povinném ručení

Limity pojistného plnění

Pojistné plnění má limit v určité výši. Jednoduše to znamená, že pojišťovna za pojistnou událost, kterou jste způsobili (například nehodu), vyplatí finanční obnos maximálně v té výši, jakou jste si nastavili.

Pokud máte pojistný limit 35 milionů korun, jsou to peníze, vyplacené osobě, která si z nehody nese vážnou zdravotní újmu. Dotyčný se musí léčit dlouhodobě, případně může být upoután na invalidní vozík, nebo došlo k jejímu usmrcení. Občas se stává, že z těchto důvodů limity pojistného plnění nemusí stačit.

Limity jsou udávány s dvěma čísly, například 35/35. To znamená, že jde o limit 35 milionů na újmu na zdraví a 35 milionů na újmu na majetku. Čím vyšší máte limity, tím dražší je pojištění, ale o to více můžete být v klidu v případě pojistné události.

Výše limitů Částka v Kč
Nejnižší možný limit 35 mil.
Doporučovaný limit 75 mil.
Vyšší limit 100/150/200 mil.
Nejvyšší možný limit 250 mil.

SPOČÍTEJTE SI SVÉ POVINNÉ RUČENÍ

Změny podle zákona

Od roku 2024 s pravděpodobností dojte ke změně právě ve výši minimálních limitů. Nejnižší možný limit je v současnosti 35 mil., ale brzy se nejspíše zvýší na 50 milionů korun. Týkat se to bude majitelů všech motorových vozidel, které musí mít ze zákona sjednáno povinné ručení.

Proč zvýšení limitů pojistného plnění?

Důvod je vlastně jednoduchý – kvůli navýšení cen za materiál, práci a zdravotní péči. Stále častěji se totiž stává, že 35 milionů v případě vážné nehody skutečně nemusí stačit.

Jestli kvůli tomu povinné ručení zdraží, to ještě nevíme, ale už teď některé pojišťovny nabízí navýšení pojistných limitů nad minimální částku, ale za totožnou cenu.

SPOČÍTEJTE SI SVÉ POVINNÉ RUČENÍ

Jak na změnu povinného ručení

Pojištění vašeho vozidla byste měli pravidelně kontrolovat a nejlépe jednou za dva roky aktualizovat. A pokud snad nevíte, zda má váš vůz sjednáno povinné ručení, jednoduše to zjistíte pomocí VIN kódu.

Sháníte výhodnější pojistku a chcete změnit pojišťovnu? Obraťte se na nás. Můžete nám zavolat nebo napsat, ale stejně tak si udělat kalkulaci a srovnání nabídek sami díky naší online kalkulačce. Nově v ní najdete i možnost vyplnění SPZ, takže už nemusíte zjišťovat technické údaje a rok výroby vozidla. Když nám na sebe necháte kontakt, pomohou vám se sjednáním pojištění naši profesionálové.

Online sjednání povinného ručení je moderním nástrojem, který využívá stále více majitelů vozidel. Ušetří totiž velké množství času, protože vše uděláte z pohodlí svého gauče. Už dávno není nutné navštěvovat pobočky jednotlivých pojišťoven a ztrácet se v papírech s nabídkami. Pojištění si najdete na internetu, my vám ho pomůžeme sjednat a veškeré dokumenty budete očekávat v e-mailu. Pojištění zároveň není platné, dokud ho nezaplatíte.

A jestliže zjistíte, že se vám dané pojištění nehodí, máte zákonnou lhůtu dvou měsíců od sjednání, abyste podali výpověď povinného ručení.

SPOČÍTEJTE SI SVÉ POVINNÉ RUČENÍ