Zákaznická linka:
9:00 - 17:00
222 100 200 Zavoláme vám zpět

Povinné ručení 2024: Vláda schválila nový zákon

Publikováno: 13.12.2023

Největší změna v systému povinného ručení za poslední roky dostala podporu vlády a nyní dostala podporu Sněmovny. Platit by měla začít o Vánocích. Úpravy zákona se týkají hlavně výše pojistných limitů i toho, na jaká vozidla se pojišťovací povinnost bude vztahovat. Na co se máme připravit?

Změna zákona o povinném ručení

Jaké budou změny povinného ručení v roce 2024

Ke změně zákona Česko zavazuje směrnice Evropské unie z roku 2021, kterou členské země musejí uvést do praxe právě do letošních Vánoc. Přinášíme přehled největších změn, se kterými řidiči a majitelé nejen osobních automobilů budou muset nově počítat:

  • Povinné ručení se rozšíří na víc druhů vozidel - nově se bude týkat i elektrokoloběžek, segwayů, zahradních traktůrků či golfových vozítek.
  • Povinnost si toto pojištění sjednat se bude vztahovat na provozovatele vozu, nikoli na jeho vlastníka.
  • Ruší se tzv. zelená karta.
  • Minimální limity pojistného plnění se zvýší na 50 milionů korun.

SPOČÍTEJTE SI SVÉ POVINNÉ RUČENÍ

Definice vozidla se mění

Zákon nově definuje pojem vozidlo, čímž rozšiřuje okruh vozidel, za která bude nutné povinné ručení platit. Týkat se bude elektrokoloběžek, segwayů, zahradních traktůrků, golfových vozítek, pracovních strojů či sněžných skútrů a roleb, pokud jsou schopny se pohybovat rychleji než 25 km/h nebo 14 km/h a zároveň váží více než 25 kg.

Vozidla rychlejší než 25 km/h nebo 14 km/h a zároveň váží více než 25 kg

Zákon zároveň stanovuje, že za motorová vozidla se považují ta, kde je motor hlavním zdrojem pohybu. Výjimku tak dostanou například elektrokola, protože motor tu funguje jen jako podpůrný prostředek a za hlavní pohon se považuje lidské šlapání.

Povinné ručení nebudete muset platit ani za zahradní traktůrek, pokud se s ním pohybujete výhradně na soukromém pozemku. Jakmile ale vyjedete na veřejnou komunikaci, třeba abyste ho zapůjčili známému, který bydlí o pár ulic dál, už se na vás povinnost vztahuje.

Platit bude řidič, nikoli majitel

Povinnost platit povinné ručení se nově bude vztahovat na provozovatele vozidla, tedy toho, kdo s autem skutečně jezdí, nikoli na jeho majitele, jako tomu bylo doposud. Tato změna přichází zejména kvůli složité dohledatelnosti skutečného viníka dopravních přestupků i kvůli různým kličkám a obezličkám v systému bonusů a malusů při stanovení výše pojistného. Znamená to tedy například, že když rodič přenechá auto k užívání své ratolesti, ale bude chtít i nadále zůstat vlastníkem vozidla, povinné ručení bude nově muset být napsáno na jméno potomka. Podívejte se na další novinky na silnicích od roku 2024.

Konec papírové zelené karty

Od 1. října 2024 se ruší také tzv. zelená karta, kterou se dosud prokazuje zaplacení povinného ručení například při silniční kontrole na území Česka. Kontroly budou nadále probíhat jen digitálně. Papírová karta tak bude nově sloužit pouze jako mezinárodní doklad o zaplacení pojištění odpovědnosti z provozu vozidla, pokud se řidič vydá do zahraničí.

SPOČÍTEJTE SI SVÉ POVINNÉ RUČENÍ

Limity pojistného plnění se zvýší

Pojistné plnění má limit v určité výši. Jednoduše to znamená, že pojišťovna za pojistnou událost, kterou jste způsobili (například nehodu), vyplatí finanční obnos maximálně v té výši, jakou jste si nastavili. Minimální výši stanovuje zákon, v tuto chvíli je nastavena na 35 milionů korun. Podle nového zákona se tato minimální výše zvedne na 50 milionů.

Pokud máte nyní pojistný limit 35 milionů korun, jsou to peníze vyplacené osobě, která si z nehody nese vážnou zdravotní újmu. Dotyčný se musí léčit dlouhodobě, případně může být upoután na invalidní vozík, nebo došlo k jejímu usmrcení. Občas se stává, že z těchto důvodů limity pojistného plnění nemusí stačit. Limity jsou udávány s dvěma čísly, například 35/35. To znamená, že jde o limit 35 milionů na újmu na zdraví a 35 milionů na újmu na majetku. Čím vyšší máte limity, tím dražší je pojištění, ale o to více můžete být v klidu v případě pojistné události.

Výše limitů Částka v Kč
Nejnižší možný limit (aktuální) 35 mil.
Nejnižší možný limit (2024) 50 mil.
Doporučovaný limit 75 mil.
Vyšší limit 100/150/200 mil.
Nejvyšší možný limit 250 mil.

Podle nového zákona se zvýšený minimální limit 50 milionů korun v případě újmy na zdraví nebo úmrtí bude vztahovat na každou postiženou osobu, zatímco limit na majetkovou škodu bude na jednu škodní událost bez ohledu na počet postižených osob. Důvod navýšení je jednoduchý - kvůli navýšení cen za materiál, práci a zdravotní péči. Stále častěji se totiž stává, že 35 milionů v případě vážné nehody skutečně nemusí stačit.

Jestli kvůli tomu povinné ručení zdraží, to ještě nevíme, ale už teď některé pojišťovny nabízejí navýšení pojistných limitů nad minimální částku, ale za totožnou cenu.

SPOČÍTEJTE SI SVÉ POVINNÉ RUČENÍ

Jak na změnu povinného ručení?

Pojištění vašeho vozidla byste měli pravidelně kontrolovat a nejlépe jednou za dva roky aktualizovat. A pokud snad nevíte, zda má váš vůz sjednáno povinné ručení, jednoduše to zjistíte pomocí VIN kódu.

Sháníte výhodnější pojištění a chcete změnit pojišťovnu? Obraťte se na nás. Můžete nám zavolat nebo napsat, ale stejně tak si udělat kalkulaci a srovnání nabídek sami díky naší online kalkulačce. Najdete v ní možnost vyplnění SPZ, takže už nemusíte zjišťovat technické údaje a rok výroby vozidla. Když nám na sebe necháte kontakt, pomohou vám se sjednáním pojištění naši specialisté.

Online sjednání povinného ručení je moderním nástrojem, který využívá stále více majitelů vozidel. Ušetří totiž velké množství času, protože vše uděláte z pohodlí svého gauče. Už dávno není nutné navštěvovat pobočky jednotlivých pojišťoven a ztrácet se v papírech s nabídkami. Pojištění si najdete na internetu, my vám ho pomůžeme sjednat a veškeré dokumenty budete očekávat v e-mailu. Pojištění zároveň není platné, dokud ho nezaplatíte.

A jestliže zjistíte, že se vám dané pojištění nehodí, máte zákonnou lhůtu dvou měsíců od sjednání, abyste podali výpověď povinného ručení.

SPOČÍTEJTE SI SVÉ POVINNÉ RUČENÍ