Zákaznická linka:
9:00 - 17:00
222 100 200 Zavoláme vám zpět

Zelená karta už nebude zelená

Publikováno: 24.05.2020

Už brzy se budeme muset rozloučit se známým společníkem každého řidiče - zelenou kartou. Od 1. července letošního roku bude mít totiž nově bílou barvu. Můžeme také počítat s tím, že v rámci všeobecné digitalizace se tento papírový doklad k prokázání povinného ručení zruší úplně.

Povinné ručení zelená karta

Zelenou kartu jsme zvyklí každý rok dostávat do poštovní schránky anebo si ji vyzvednout na pobočce své pojišťovny. Je možné si ji ovšem nechat také zaslat na email a pak si ji vytisknout hezky v klidu domova. Novinka ohledně změny zelených karet pak myslí především i na ty, kteří disponují pouze černobílou tiskárnou.

Povinné ručení online

Důvody ke změně

Tím hlavním důvodem je především zjednodušení systému prokazování povinného ručení v celé Evropě. Do teď totiž zelená karta vytištěná ,,podomácku" na bílý papír nebyla u nás, ani v zahraničí uznávána a řidičům tak hrozila pokuta.

Cesta k digitalizaci

I nová podoba zelené karty bude ovšem jen mezistupněm k úplnému vymizení jejich papírové podoby. Cílem je totiž celková digitalizace systému, přičemž při kontrole budou potřebné údaje ověřovány v centrální databázi. Pojištění auta by mohlo být jednodušší!

Zelené karty v klidu doběhnou

Jestli vám vaše zelená karta přestává platit až po datu 1. 7. 2020, nemusíte ji vyhazovat, ani ji nahrazovat novou variantou. Systém bude po přechodnou dobu totiž akceptovat obě dvě. Po skončení platnosti si tak můžete novou kartu už vytisknout na bílý papír anebo je možné, že od vaší pojišťovny dostanete ještě ,,starou" verzi - spousta společností má totiž několikaměsíční zásoby předtištěných zelených karet, které mohou používat až do 30. června 2021.

A když už tu ,,propíráme" povinné ručení - kdy naposled jste udělali revizi toho svého? Občas se totiž vyplatí podívat se na to, jestli by mu neslušelo nějaké to odpovídající připojištění. 😉

Autor: Bára