Zákaznická linka:
9:00 - 17:00
222 100 200 Zavoláme vám zpět

Výše limitů povinného ručení

Ne vždy je to nejlevnější povinné ručení také tím nejlepším. Do jeho ceny se promítá několik faktorů a mezi ty nejzásadnější patří výše limitů pojistného plnění. Pojďme si limity povinného ručení rozebrat podrobněji.

SPOČÍTEJTE SI SVÉ POVINNÉ RUČENÍ

Co je limit povinného ručení?

Jde o částku, kterou může pojišťovací společnost vyplatit při pojistné události tomu, komu nehodu způsobíte. Všechny limity povinného ručení se píší se dvěma částkami - jedna souvisí s limity při škodě na majetku a ušlém zisku, druhá při škodě na zdraví či zavinění smrti. Minimální a maximální částky pojistného plnění stanovuje zákon o povinném ručení č. 168/1999 Sb. Minimálním limitem je od roku 2024 50 milionů korun.

Limity povinného ručení

Kdy používáme limit pojištění?

Limity pojistného plnění se používají v případě pojistné události. Pokud jste škodu zavinili vy, pojišťovna náklady proplatí do vámi zvoleného maximálního limitu. Pokud způsobíte škodu vyšší, než je limit pojistného plnění, musíte zbylou část škody uhradit sami.

Limit pojistného plnění se používá:

 • pro případ škody na zdraví
 • pro škody na majetku a ušlém zisku

Jak vysoký limit pojistného plnění 2024?

Zákon obsahuje některé novinky, které se týkají limitů pojistného plnění, zejména minimální výše. Proto přinášíme přehled limitů 2024.

Škoda Nízký (nejnižší možný) Střední (doporučovaný) Nejvyšší možný
Na zdraví 50 mil. Kč 100 mil. Kč 250 mil. Kč
Na majetku a ušlém zisku 50 mil. Kč 100 mil. Kč 250 mil. Kč

Poznámka: Jedná se o nejčastější limity, které pojišťovny nabízí. 

SPOČÍTEJTE SI SVÉ POVINNÉ RUČENÍ

Proč se nad výší limitů zamýšlet?

Jednoduše proto, že čím nižší limity si nastavíte, tím více se vystavujete riziku, že následky nehody budete muset platit ze svého, protože vám maximální částka na smlouvě s pojišťovnou nebude stačit. Obecně se doporučuje zlatá střední cesta, tedy limity ve výši 75 nebo 100 milionů korun. V souvislosti s limity pojistného plnění nabízí jednotlivé pojišťovny i různé benefity a úroveň asistenční služby. A vězte, že je z čeho vybírat.

Do nákladů při pojistné události se započítávají například:

 • náhrady nákladů na zdravotní služby,
 • regresní náhrady,
 • náklady na zásah hasičů.

Na koho se vztahuje povinné ručení?

Povinné ručení musí mít každý majitel osobního nebo služebního vozu v České republice. V případě způsobené škody jsou z povinného ručení škůdce zaplaceny finanční náhrady. Nehody mají na silnicích různé následky, včetně těch tragických. Proto je výše limitů pojistného plnění velmi důležitá.

Výjimky z povinného ručení mají například:

 • vozidla, která nejsou určena k provozu na pozemních komunikacích,
 • vozidla, která jsou v majetku státu nebo samosprávných krajů,
 • vozidla složek IZS (integrovaný záchranný systém),
 • vozidla Policie ČR,
 • obecní vozidla dobrovolných hasičů,
 • vozidla některých ministerstev.

Využijte online srovnání povinného ručení od Top-Pojištění.cz a sjednejte si povinné ručení pro rok 2024. Výhodou je rychlost, srovnání nabídek několika pojišťoven najednou, nastavení parametrů dle vašich potřeb a navíc je srovnání úplně zdarma. V případě nejasností se můžete obrátit na naše specialisty.

Srovnejte SI POVINNÉ RUČENÍ