Zákaznická linka:
9:00 - 17:00
222 100 200 Zavoláme vám zpět

Limity pojistného plnění

Limity pojistného plnění jsou jedním z nejdůležitějších ukazatelů, podle kterých je vhodné vybírat povinné ručení pro vaše vozidlo. Zkuste tedy výběru pojištění věnovat pár minutek svého času navíc a zvážit i obsah produktu a limity pojistného plnění, ne jen cenu daného pojištění.

accident-1497295_640

Co jsou limity pojistného plnění?

Povinné ručení je povinně smluvní pojištění odpovědnosti z provozu vozidla. Povinné proto, že povinnost sjednat toto pojištění je ze zákona stanovena pro všechny vlastníky vozidel, která jsou evidována v registru vozidel a provozována na veřejných pozemních komunikacích. A smluvní pro to, že i když si povinné ručení pro své vozidlo sjednat musíte, záleží jen na vás, u jaké pojišťovny a za jakých podmínek a to včetně výběru limitů pojistného plnění. A co že to jsou limity pojistného plnění? Jedná se ve smlouvě nastavenou hodnotu, která definuje nejvyšší možné plnění v případě pojistné události, tedy maximální částku, kterou za vás pojišťovna uhradí na majetku či zdraví poškozených osob.

Jaké jsou limity pojistného plnění?

Limity pojistného plnění jsou u povinného ručení vždy stanoveny dvěma hodnotami, které se zobrazují oddělené lomítkem. Jedná se o hodnotu limitu pojistného plnění na zdraví a na majetek. Částky jsou uvedeny v milionech korun. Zákonem nejnižší stanovená hranice je 35 mil. Kč, další hodnoty limitů pak záleží na nabídce jednotlivých pojišťoven. Nejčastěji se pak jedná o 50 mil. Kč, 100 mil. Kč nebo 200 mil. Kč. Aktuálně nejvyšší limit, který máme v rámci našeho srovnání povinného ručení v nabídce je 250 mil. Kč na zdraví a majetek.

Jak vybrat limit pojistného plnění?

Jak již bylo zmíněno výše, nejnižší limit pojistného plnění, který si můžete pro své povinné ručení sjednat je 35 mil. na zdraví a majetek. Ale pozor, nenechte se zmást. I když se tato částka zdá vysoká a naprosto dostačující, bohužel tomu tak nemusí být. Především škody na zdraví se mohou při vážných nehodách vyšplhat do obrovských hodnot v řádech několika milionu korun. Díky Novému občanskému zákoníku není stanovena, co se zdraví týká, horní hranice odškodnění a počítá se do ní vše – zdravotní péče, trvalé následky, psychická újma, zhoršení společenského uplatnění a postavení a dokonce i psychická újma u členů rodiny a blízkých. Proto rozhodně věnujte výběru vhodného produktu a limitům pojistného plnění u povinného ručení více času a nespoléhejte pouze na základní limity.  Navíc cena pojištění se po nastavení vyššího limitu krytí nijak dramaticky nezvedá, rozdíly jsou v řádu stokorun.

Svěřte se odborníkům

Pokud stále tápete a nevíte, jaký produkt vybrat, neváhejte nás kontaktovat. Rádi vám s výběrem vhodného povinného ručení poradíme a pomůžeme vám sjednat takový produkt, který bude odpovídat vašim požadavkům a představám. A pokud chcete zjistit, jaké možnost máte v rámci aktuální nabídky pojišťoven v rámci povinného ručení, podívejte se na online srovnání, kde si můžete povinné ručení u několika pojišťoven snadno porovnat nejen podle ceny, ale právě i podle limitů pojistného plnění.

Přehled maximálních limitů pojistného plnění u povinného ručení

Pojišťovna Přehled limitů pojistného plnění
Allianz 35 mil. Kč 70 mil. Kč 150 mil. Kč 200 mil. Kč
AXA 35 mil. Kč 70 mil. Kč 140 mil. Kč
ČPP 35 mil. Kč 50 mil. Kč 111 mil. Kč
ČSOB 44 mil. Kč 60 mil. Kč 200 mil. Kč
Direct 50 mil. Kč 100 mil. Kč 150 mil. Kč 200 mil. Kč 250 mil. Kč
HVP 35 mil. Kč 70 mil. Kč 100 mil. Kč
Kooperativa 35 mil. Kč 70 mil. Kč 100 mil. Kč
Slavia 35 mil. Kč 100 mil. Kč 150 mil. Kč

Pozn.: data z 16.10.2019

SPOČÍTEJTE SI SVÉ POVINNÉ RUČENÍ