Zákaznická linka:
9:00 - 17:00
222 100 200 Zavoláme vám zpět

Musíte mít povinné ručení na elektrokolo?

Publikováno: 24.10.2023

Máte elektrokolo nebo o jeho koupi přemýšlíte? Je to skvělý dopravní prostředek, který vám pomůže hravě zdolat každý kopec, a přesto si díky němu zlepšíte kondici. Ale možná vás zarazila informace, že od roku 2024 bude nutné platit povinné ručení na elektrokoloběžku a další vozidla s elektromotorem. Bude povinné ručení i na elektrokolo?

Povinné ručení na elektrokolo

Povinné ručení pro elektrokola

Hned na úvod vás uklidníme. Ne, povinné ručení na elektrokolo mít nemusíte. Ani letos, ani příští rok. Vláda ČR sice schválila nový zákon o povinném ručení, který od roku 2024 zavádí povinnost platit povinné ručení na další typy vozidel, ale elektrokolo mezi nimi není. Proč? Protože povinné ručení si musíte platit na vozidla, u nichž je hlavním zdrojem pohybu (elektro)motor. A u elektrokol tomu tak není - tady musíte stále šlapat vy a elektromotor vám jen pomáhá.

Do budoucna se to ale může změnit a výjimka pro elektrokola třeba přestane platit. Zatím je ale zákon schválen v této podobě a majitelé elektrokol mohou zůstat v klidu. Pokud tedy nemají elektrokolo podobné motorce.

SPOČÍTEJTE SI SVÉ POVINNÉ RUČENÍ

Typ elektrokola

Faktem totiž je, že současné zákony pojem elektrokolo neznají. Znají jízdní kolo. Ale je elektrokolo ještě jízdní kolo, nebo je to spíš už slabá motorka? O tom můžete sáhodlouze diskutovat. A faktem je, že i výklad zákona je v tomto případě dvojího typu.

Elektrokolo jako jízdní kolo

Většina elektrokol má slabší elektromotor, který sice pomáhá v pohybu a šetří vám úsilí, ale kolo s ním za běžných okolností nepřekročí rychlost 25 kilometrů za hodinu. V takovém případě jde z pohledu zákona o jízdní kolo. A díky tomu není potřeba platit si od roku 2024 povinné ručení na elektrokolo.

Elektrokolo jako motorka

Existují ale i výkonnější elektrokola, i když jich po tuzemských silnicích tolik nejezdí. Takové elektrokolo má silnější elektromotor, s nímž dokáže vyvinout rychlost překračující 25 kilometrů v hodině. Pokud byste takové náhodou vlastnili, je potřeba vědět, že podle zákona už máte motorku. A stejně jako je potřeba platit povinné ručení na motocykl, museli byste si platit povinné ručení na elektrokolo. Plus je jízda na takovémto elektrokole podmíněna vlastnictvím příslušného řidičského průkazu.

SPOČÍTEJTE SI SVÉ POVINNÉ RUČENÍ

Pojištění na elektrokolo

Máte radost, že si nemusíte platit povinné ručení na elektrokolo? To ale ještě neznamená, že si nemusíte platit žádné pojištění. Tedy... vy si ho skutečně platit nemusíte, protože to není vaše zákonná povinnost. Elektrokolo ale není levné vozidlo. Nestojí pár stokorun. A leckterého zloděje může takové elektrokolo odstavené u supermarketu nebo u vlakového nádraží zlákat.

Pokud vám někdo ukradne elektrokolo, může vás to finančně pěkně zabolet, a proto se vyplatí mít ho pojištěné. Jenže jakou pojistku si vybrat?

 • Pojištění majetku
  • Elektrokolo je movitý majetek, takže si ho můžete pojistit. Vyberte si pojišťovnu nebo se podívejte do našeho srovnání pojištění a najděte si to nejvýhodnější pojištění.
 • Pojištění odpovědnosti
  • Stejně tak popřemýšlejte nad pojištěním odpovědnosti. Pokud při jízdě na elektrokole někoho srazíte nebo někomu způsobíte škodu na majetku, budete za to muset samozřejmě zaplatit. Pojištění odpovědnosti ale může tuto povinnost přenést na pojišťovnu.

Nový zákon o povinném ručení

Na závěr se ještě vraťme k novému zákonu o povinném ručení, který začne platit od počátku roku 2024. Je v něm totiž více změn, které se dotknout téměř každého z nás - respektive každého, kdo vlastní nebo používá nějaké vozidlo s motorem.

Zásadní změnou bude, že povinné ručení si bude muset platit každý majitel vozidla, jehož rychlost přesahuje 25 kilometrů za hodinu nebo které jede rychleji než 14 kilometrů za hodinu a zároveň váží přes 25 kilogramů.

To znamená, že povinné ručení si budete muset platit na:

 • elektrokoloběžku,
 • segway,
 • zahradní traktůrek (pokud s ním vyjíždíte mimo soukromý pozemek na vozovku),
 • golfový vozík,
 • pracovní stroje,
 • sněžný skútr,
 • rolbu.

Dále dojde ke zvýšení minimálních limitů povinného ručení - ze současných 35 milionů korun se zvýší na 50 milionů korun. Což mimochodem znamená, že se vám možná zvýší i cena povinného ručení.

Hodně diskutovanou změnou je to, že povinné ručení nově nebude platit majitel vozidla, nýbrž jeho provozovatel. To může způsobit řadu zmatků, zvlášť pokud máte v rodině jen jedno auto v jeho řízení se střídáte.

Proto se včas poptejte ve vaší pojišťovně, jak to od roku 2024 s povinným ručením bude, na co se připravit a co budete muset doplatit nebo změnit. Pokud nebudete souhlasit, není nic snazšího než pojišťovnu změnit. Naši specialisté vám s tím ochotně pomohou.

SPOČÍTEJTE SI SVÉ POVINNÉ RUČENÍ