Zákaznická linka:
9:00 - 17:00
222 100 200 Zavoláme vám zpět

Povinné ručení elektrokoloběžka

Obliba alternativních dopravních prostředků stoupá. A možná vás překvapí, že uživatelé elektrických koloběžek by měli mít také sjednáno povinné ručení. Jak takové pojištění vypadá a koho se to přesně týká? Tyto otázky zodpovíme v našem článku.

Chystá se povinné ručení na elektrické koloběžky

Povinné ručení pro elektrickou koloběžku

Pojištění odpovědnosti z provozu vozidla na uživatele elektrokoloběžek teprve čeká, a to v roce 2024. Zákonné pojištění si budou muset zaplatit majitelé opravdu výkonných strojů, které mohou způsobit poměrně velké škody na majetku i zdraví třetích osob. Povinné ručení bude nutné jak pro soukromé vlastníky, tak i pro komerčně využívané elektrokoloběžky.

Základem pro toto rozhodnutí je nová evropská směrnice, která se dotýká i segwayů. Výjimku prozatím tvoří elektrokola, kde vám stačí pojištění odpovědnosti. Pro elektrokola je totiž motor pouze doplňujícím pohonem, nikoliv primárním.

Koho se pojištění bude týkat?

Pokud vlastníte stroj, jehož rychlost nebo hmotnost překračuje 25 kilometrů za hodinu, respektive 25 kilogramů, pak jste to právě vy. Takto výkonná nebo těžká koloběžka je velmi riziková a vyžaduje určité pojistné limity, které její majitel jednoduše nezaplatí z vlastních zdrojů. K tomu bude sloužit právě povinné ručení, kdy újmu zaplatí pojišťovna vlastníka.

Cena povinného ručení pro elektrokoloběžky

Otázka ceny povinného ručení teprve vyvstane, protože pojišťovny své produkty budou teprve chystat. Už teď je ale jisté, že půjde o mnohem levnější pojištění, než v případě povinného ručení pro osobní vozy. Rozhoduje totiž výkon motoru (v tomto případě elektromotoru), ale také značka prostředku a míra rizika nehody.

Pojišťovny navíc jistě budou nabízet možnost sjednání pojištění online. Za tuto možnost většinou nabízí i slevy až v desítkách procent.

SPOČÍTEJTE SI SVÉ POVINNÉ RUČENÍ

Pozor při řízení elektrické koloběžky

Stejně jako u jiných vozidel, které jsou uživateli pozemní komunikace, tak i pro elektrokoloběžky platí dopravní předpisy. S koloběžkou do 25 km/h můžete na cyklostezku, ale u silnějšího stroje už musíte jezdit jen po silnici.

Také platí zákaz požívání alkoholu. Pojišťovna k této okolnosti samozřejmě přistoupí a podle toho můžete mít problém při vyplacení pojistné částky.

Dobrovolné pojištění odpovědnosti

Na tento produkt povinného ručení se můžete teprve chystat, ale stejně tak je možné dobrovolně získat podobné pojištění už nyní. Nabízí jej například pojišťovna Slavia a týká se pojištění odpovědnosti z provozu kol a elektrických koloběžek.

Pojištění odpovědnosti jde sjednat zvlášť, nebo také v rámci pojištění majetku. Hodí se i pro cyklisty, obzvláště ty, kteří rádi na kole jezdí například na dovolenou. Cyklopojištění jsme se samozřejmě na Top-Pojištění již věnovali, tak klikněte na náš článek a budete vědět mnohem více.