Zákaznická linka:
9:00 - 17:00
222 100 200 Zavoláme vám zpět

Pojištění jízdního kola

Nejen řidiči motorových vozidel, ale také další účastníci silničního provozu by měli mít vhodné pojištění, které pokryjí zdravotní či majetkovou újmu. To platí právě i pro cyklisty, u kterých platí poměrně vysoká nehodovost nebo krádež kola. Nabídka je přitom poměrně bohatá. Pojďme se podívat na možnosti takového pojištění, které může být součástí pojištění domácnosti.

Cyklo pojištění

Jak často se cyklisté připletou k nehodě

Nejčastější následky cyklistické nehody jsou lehká zranění, ale ani ta těžká nebo usmrcení se cyklistům bohužel nevyhnou. V průběhu roku 2021 se prozatím stalo 16 nehod s následky smrti (největší počet zaujímají smrtelné nehody bez přilby), 96 nehod s těžkým zraněním a 1 390 se zraněním lehkým. Nejhůře na tom jsou v celkové nehodovosti Moravskoslezský a Jihomoravský kraj, s odstupem pak následuje Středočeský, Zlínský a Jihočeský kraj. A to ještě zdaleka není konec roku. Jak vidíte, pojištění pro cyklisty se v České republice rozhodně vyplatí.

I cyklisté platí za škody

Je důležité si uvědomit, že při nehodě, kterou cyklista způsobí, se na hrazení škody podílí stejným způsobem jako řidiči motorových vozidel. Ač jsou tyto škody o něco menší, i tak může jít stále o nemalé částky, v průměru okolo 40 a 50 tisíc korun, ale mohou být i vyšší. V takovém případě se zkuste zamyslet nad stropem limitů pojistného plnění a zmíněnou částku berte raději jako minimum. V nejhorších případech, pokud se například kvůli nevhodnému manévru cyklisty srazí dvě a více aut, může jít na jeho vrub i milionová škoda.

Jaké pojištění na kolo zvolit?

V podstatě existují různé varianty:

Vždy záleží na tom, k čemu vaše kolo využíváte a jak si jeho hodnotu ceníte. Pokud chcete pojistit zejména proti krádeži z vlastní garáže nebo domu, stejně tak ze společných prostor jako jsou kolárny, pak si jej pojistěte v produktu pojištění domácnosti. Tento produkt obsahuje jak krádež, tak i přírodní živly.

Jestliže dojde ke krádeži kola přímo z vaší domácnosti, kde je uloženo, může pojišťovna hradit celou jeho hodnotu, v případě krádeže z nějakých společných prostor, může být hrazeno odcizení jen zčásti, například do výše zhruba 10 000 Kč.

Pojišťovací společnosti vám mohou kolo také pojistit jako zavazadlo v cestovním pojištění, které kryje krádež, přírodní živly, ale i poničení při autonehodě. Lze také sjednat pojištění jen na kolo a to na dobu například 1 až 2 let a slouží zároveň jako havarijní pojistka.

Speciální typ pojištění je od společnosti ERV Evropská pojišťovna, která může pojistit vysokou hodnotu kola do 100 tisíc, pokud není starší více jak 2 roky. Pojištění nabízí i samotní prodejci jízdních kol.

Limity

Při cyklo pojištění musíte myslet i na limity pojistného plnění, které pojišťovny nabízejí většinou v rozmezí 1 až 20 či 50 milionů a to zejména pro zahraničí. Pojištění se ovšem nevztahuje na situace, kdy budete kolo řídit pod vlivem alkoholu, nebo úmyslně způsobíte nehodu či újmu. Za škodu rovněž zodpovídá rodič, pokud ji způsobilo dítě.

TIP

Pojištění odpovědnosti se vztahuje i na rekreační či rizikové sporty a mezi ně patří cyklistika. Zkuste si tedy prohlédnout podmínky pojištění jednotlivých společností, zejména, pokud vyrážíte na ryze sportovní dovolenou.

Asistence

V případě defektu či jakékoliv nehody se každému cyklistovi může hodit cykloasistence, která pomůže s opravou kola na místě, případně jej technik odveze do cykloservisu. Výše limitů se pohybuje mezi 5 až 15 tisíci korunami. Postup při využití asistenčních služeb je v podstatě stejný jako v případě asistence u osobního vozu.