Zákaznická linka:
9:00 - 17:00
222 100 200 Zavoláme vám zpět

Povinné ručení pro malotraktory, zahradní traktory a motokáry

Publikováno: 26.02.2023

Ministerstvo financí navrhuje, aby majitelé zahradních traktorů, motokár, minikár a dalších obdobných zařízení museli sjednat povinné ručení. Nová povinnost by se dokonce měla vztahovat také na invalidní vozíky. Pojištění odpovědnosti z provozu vozidla by podle návrhu bylo nutné sjednat i v případě, že se s těmi vozidly jezdí jen mimo silnice.

Mluvčí ministerstva financí Michal Žurovec upřesnil informaci, že novela zásadním způsobem nerozšiřuje rozsah vozidel, která budou podléhat odpovědnosti za škodu. Pouze rozšiřuje teritorium, kde bude provozovatel povinen toto pojištění sjednat.

SPOČÍTEJTE SI SVÉ POVINNÉ RUČENÍ

Proč bude povinné ručení pro tato vozidla nutné?

Příčinou vydaného návrhu o povinném ručení pro speciální vozidla, je verdikt evropského soudu, který rozhodoval ve slovinském sporu. Podstatou sporu byl fakt, že řidič malotraktoru na svém pozemku srazil jiného člověka a tím mu způsobil újmu na zdraví.

Povinné ručení i na elektrické invalidní vozík

Návrhem nastavená pravidla by podle dosavadních informací vyžadovala i placení povinného ručení za elektrické invalidní vozíky. ,,Myslím si, že tato citlivá témata při legislativním procesu zcela jistě budou řešena,“ uvedl k tomu Vacek.

Návrh je nyní v připomínkovém řízení u ostatních ministerstev, vládě by se tak mohl dostat na stůl do konce listopadu 2015.

Autor: David Derka