Zákaznická linka:
9:00 - 17:00
222 100 200 Zavoláme vám zpět

Dálniční známka v Německu

Publikováno: 26.04.2024

Pokud se chystáte autem do Německa, určitě vás budou zajímat informace ohledně dálničních poplatků a dalších věcí, které by se mohly hodit každému motoristovi. V roce 2024 se navíc tamní dálniční systém dočká několika zásadních změn oproti předešlým rokům. Právě proto jsme pro vás zpracovali tento článek, ve kterém přesně tyto informace najdete.

Dálniční známka Německo

Německá dálniční známka v roce 2024

Rok 2024 přináší některé zásadní změny na německých dálnicích. Tou nejdůležitější je změna klasifikace vozidel podle hmotnosti. Dosud byla určující přípustná celková hmotnost, od 1. prosince 2023 se ale vozy řadí do hmotnostních kategorií podle maximální technicky přípustné hmotnosti (MTPH). V důsledku toho mohou vozidla spadnout do vyšší hmotnostní třídy nebo podléhat povinnosti platit mýto.

Zatímco dosud platilo, že mýtné povinnosti podléhají pouze vozy nad 7,5 tuny MTPH, od 1. července 2024 se toto mění. Dálniční mýtné budou muset platit všechna vozidla, jejichž MTPH je vyšší než 3,5 tuny. 

Souprav vozidel se to bude týkat jen tehdy, když tuto hodnotu přesáhne tažné vozidlo. 

SPOČÍTAT CESTOVNÍ POJIŠTĚNÍ

Cena německé dálniční známky v roce 2024

Vozidlům, na něž se vztahuje povinnost platit za jízdu po dálnici, poskytuje dálniční společnost Toll Collect zdarma palubní přístroje. Jejich odbornou instalaci si ale bude muset uhradit každý provozovatel vozidla sám. Výjimku však dostanou řemeslníci a řemeslné podniky, které budou moci užívat online řešení. 

Novinkou od 1. prosince 2023 je, že mýtné zahrnuje i dílčí sazbu pro emise oxidu uhličitého. Proto se sazby za užití dálnice některým uživatelům prodraží. Nově se cena bude vypočítávat ze vzdálenosti ujeté vozidlem po zpoplatněných silnicích a sazby mýtného. Sazba v centech za kilometr má zahrnovat podíl nákladů na způsobené emise CO?, znečištění ovzduší, nákladů za hlukovou zátěž a nákladů za infrastrukturu.

Například nákladní vozidlo o hmotnosti mezi 7,5 tuny a 12 tunami, které spadá do emisní třídy 4 a Euro normy 6 (tzn. od roku 2014), bude za mýtné platit 13,8 centů za kilometr. Sto kilometrů po dálnici v takovém voze tedy vyjde na zhruba 350 korun.

Sazba mýta v Německu 2024

Podíl sazby mýta na infrastrukturu (v centech/km) 6,7
Podíl sazby mýta na externí náklady na znečištění ovzduší (v centech/km) 1,5
Podíl sazby mýta na externí náklady na hlukovou zátěž (v centech/km) 1,6
Podíl sazby mýta na externí náklady na emise CO? (v centech/km) 4
Výsledná sazba mýta 13,8 centů za kilometr

Poznámka: výpočet ceny mýtného pro vozidlo s emisní třídou CO? 4, Euro normou 6 a do 12 tun hmotnosti

Zdroj: toll-collect.de

Kde koupit německou dálniční známku?

Jak už bylo řečeno výše, německou dálniční známku není potřeba kupovat. Pokud se ale chystáte na tamní dálnice a vztahuje se na vás povinnost platit mýto, nezapomeňte si dopředu ověřit, zda se vás bude týkat výjimka pro řemeslníky. Díky té si nebudete do svého vozidla muset instalovat mýtné zařízení, ale vystačíte si s online řešením.

V každém případě je dobré dopředu si spočítat, na kolik vás mýtné v Německu vyjde. Použít můžete oficiální kalkulačku od provozovatele mýtného systému Toll-collect.de.

Ještě jednou ale připomínáme, že až do 1. července roku 2024 tato povinnost platí pouze pro nákladní vozy o hmotností vyšší než 7,5 tuny

SPOČÍTAT CESTOVNÍ POJIŠTĚNÍ

Povinná výbava pro Německo

Povinná výbava v Německu zahrnuje:

  • Výstražný trojúhelník - u vozidel registrovaných mimo Německo pro něj platí povinnost domovské země (pro české řidiče je tedy povinný). V případě nehody či poruchy je nutné trojúhelník umístit 100 metrů za vozidlem, na dálnici 200 metrů. Při vleku vozidla musí být použita výstražná světla, a to u obou vozidel.
  • Lékárnička - pro vozidla registrovaná v Německu je povinná, dalším vozidlům je doporučená
  • Reflexní vesty - pro vozidla registrovaná v Německu jsou povinné, u zahraničních pouze v případě firemních vozů
  • Dětské autosedačky - děti do 12 let a výšky 150 cm musí být přepravovány v autosedačce nebo s podsedákem. Děti od 3 do 12 let (a také do 150 cm) nesmí cestovat na sedadle spolujezdce.

Užitečné informace pro řidiče v Německu

  • Rychlostní limity - v obci 50 km/h, mimo obec 100 km/h, na dálnici neomezená (pokud není stanoveno jinak)
  • Světla - je nutné mít je zapnuté v tunelech. Za špatné viditelnosti musí mít vozidla zapnutá potkávací světla. Mlhovky mohou být použity v mlze, dešti, sněžení a za snížené viditelnosti.
  • Bezpečnostní pásy - připoutání bezpečnostními pásy je povinné pro všechny členy posádky vozu
  • Tolerance alkoholu - tolerance alkoholu za volantem v Německu je 0,5 promile. U začínajících řidičů, kteří mají průkaz dobu kratší než 2 roky nebo je jim méně než 21 let, je tolerance alkoholu nulová. To samé platí v případě profesionálních řidičů.
  • Kamery, antiradary - antiradary jsou zakázané. Pokud jsou součástí navigace, musí být funkce vypnutá. Kamery jsou povolené, v případě zveřejnění nesmí být rozpoznatelné obličeje a SPZ.

Cestovní pojištění do Německa

Nezapomeňte si při vycestování za hranice sjednat odpovídající cestovní pojištění, které se o vás v případě potřeby postará. Díky naší online kalkulačce cestovního pojištění si můžete srovnat nabídky pojišťoven a sjednat si takové pojištění, které bude nejlépe odpovídat vašim potřebám. Vše jednoduše, online a během pár minut.

Povinné ručení

Nutnost zařídit si povinné ručení pro svůj vůz je v České republice stanovená zákonem. Kryje náhradu škod v případě, že způsobíte dopravní nehodu. Je však na každém, jakou nabídku které pojišťovny zvolí. Na trhu je mnoho produktů a ne vždy je snadné se v nich zorientovat. Proto využijte naši online kalkulačku, která vám během chvilky poradí, jaký produkt zvolit, aby vyhovoval právě vám.

SPOČÍTEJTE SI SVÉ POVINNÉ RUČENÍ

Havarijní pojištění

Havarijní pojištění potom kryje škody způsobené na vašem vozidle. Ať už za ně může někdo z řidičů, zloději, vandalové, nebo příroda. Žádný z těchto faktorů bohužel není mimo realitu, a tak se vyplatí si havarijní pojištění pořídit. I tady pro vás máme kalkulačku, která vám pomůže zorientovat se v široké nabídce pojišťoven.

SPOČÍTEJTE SI SVÉ HAVARIJNÍ POJIŠTĚNÍ