Zákaznická linka:
9:00 - 17:00
222 100 200 Zavoláme vám zpět

Zimní povinná výbava v zahraničí

Publikováno: 08.12.2023

Zimní sezona v zahraničí často trvá až do jarních měsíců, zejména v Alpách. A protože většina Čechů na hory jezdí vlastním vozem, zaměříme se na povinnou výbavu do zahraničí. Přečtěte si náš článek a dozvíte se všechno, co potřebujete vědět, včetně toho, jaké sjednat správné pojištění auta.

Povinná zimní výbava

Alpské země

Nejdříve si upřesníme, jaké jsou povinnosti při jízdě do Alp, tedy nejvyšších hor Evropy, kde se také nachází vůbec ty nejkvalitnější sjezdovky na světě. Do alpské oblasti patří zejména Rakousko a Itálie, které jsou Čechy navštěvovány nejvíce, ale také další oblíbené země jako Německo, Slovinsko, Francie a Švýcarsko.

Povinná zimní výbava v Rakousku

V Rakousku jsou povinností zimní pneu nebo sněhové řetězy v případě ledu, sněhu a námrazy, a sice od 1. 11. do 15. 4. Nesmí se ale kvůli řetězům poškodit vozovka, takže je používejte jen na souvislé vrstvě sněhu, jinak vám hrozí pokuta 35 eur. Jestliže kvůli chybějícím řetězům naopak zablokujete provoz, můžete na místě zaplatit až 5 000 eur.

Rakušané také kladou velký důraz na reflexní vestu. Ta je sice povinná pouze pro řidiče, vyplatí se ji ale mít pro každého pasažéra. Vesta musí odpovídat normě EN 471, kterou rakouští policisté často kontrolují, a musíte ji mít na sobě vždy, když vystoupíte z vozidla mimo obec.

Povinná výbava:

  • zimní pneumatiky (dezén 4 mm)
  • lékárnička v pevném obalu
  • trojúhelník
  • reflexní vesta

Povinná zimní výbava v Itálii

Itálie není tolik přísná, ovšem existují zde regionální výjimky. Především v oblasti Val d’Aosta mají vozidla povinnost mít zimní pneumatiky nebo sněhové řetězy ve výbavě, a to od 15. 10. do 15. 4. Další výjimkou je dálnice A22, kde je povinnost vozit zimní řetězy pro všechna 4 kola, nikoliv jen pro ta hnací. Autolékárnička v Itálii povinná není, ale rozhodně doporučujeme vzít ji s sebou. Nezapomeňte, že děti do výšky 150 cm nebo váhy 36 kg smí být přepravovány pouze v autosedačkách.

Povinná výbava:

  • zimní pneumatiky (zejména v severních částech)
  • trojúhelník
  • reflexní vesty pro celou posádku
  • autosedačka do 150 cm výšky dítěte

Povinná zimní výbava ve Francii

Francie je jako jedna z mála zemí EU méně striktní, co se týká hloubky dezénu zimních pneumatik. Ten smí být minimálně 3,5 mm. Sněhové řetězy jsou povinné na vyznačených úsecích a při jejich nasazení nesmíte překročit rychlost 50 km/h. Autolékárnička zde také není povinná, rozhodně ale doporučujeme, abyste si ji vzali s sebou.

Ve Francii byste u sebe také v povinné výbavě správně měli mít alkohol tester. Ačkoli je tato povinnost stále uvedena v tamní vyhlášce, pokud tester u sebe mít nebudete, nemůžete být pokutováni. Francouzi tímto vyřešili problém, kdy u sebe řidiči měli nezkalibrované a necertifikované testery, které v praxi moc užitečné nebyly.

Povinná výbava:

  • zimní pneumatiky (dezén 3,5 mm)
  • reflexní vesty pro celou posádku
  • autosedačka pro děti do 10 let

Povinná zimní výbava v Německu

Německu hloubka dezénu může být dokonce až 1,5 mm, ale doporučený limit jsou 4 mm, stejně jako v České republice. U našich německých sousedů pak není stanoveno přesné období, kdy je nutné zimní pneumatiky nazout; řidiči se orientují dle podmínek na silnici. V Německu je také možné jezdit minimálně na celoročních pneumatikách, které zajišťují i pro zimu dostatečnou bezpečnost při jízdě na sněhu.

Nicméně pokud nebudete mít v případě sněhu, ledu a námrazy alespoň celoroční pneu, pak můžete očekávat pokutu až 120 eur. V Německu je povinný trojúhelník pouze pro vozy v této zemi registrované. Neuškodí ho však s sebou mít. Stejně tak je autolékárnička povinná jen pro vozy registrované v Německu, ale je rozhodně doporučená.

Povinná výbava:

  • trojúhelník
  • reflexní vesty
  • autosedačka do 150 cm výšky dítěte

Povinná zimní výbava ve Slovinsku

Rovněž Slovinsko umožňuje menší hloubku dezénu, a to 3 mm. Zimní pneumatiky jsou v této malé alpské zemičce povinné od 15. 11. do 15. 3. a následně dle aktuálních klimatických podmínek. Sněhové řetězy použít můžete, ale v tom případě vaše rychlost nesmí překročit 50 km/hod. Reflexní vesta je je zde povinná pro celé osazenstvo vozu, pokud vystoupí mimo obec z auta. Autolékárnička je pro vozy registrované ve Slovinsku povinná, pro ostatní pouze doporučená.

Povinná výbava:

  • zimní pneumatiky
  • reflexní vesta
  • výstražný trojúhelník
  • autosedačka do výšky 150 cm nebo věku 12 let

Povinná zimní výbava ve Švýcarsku

Ve Švýcarsku zákon nepředepisuje užití zimních pneumatik. Jde především o zodpovědnost každého řidiče, aby je využil v případě, že se na vozovce objeví led nebo sníh. Samozřejmě je krajně nezodpovědné do této alpské země vydávat bez zimních pneumatik. Sněhové řetězy naopak musíte použít v oblastech, které udává dopravní značení.

Ve Švýcarsku není kupodivu povinná reflexní vesta, ale je pouze doporučená, stejně jako autolékárnička. Naopak výstražný trojúhelník povinný je a musí být umístěn ideálně v kabině vozu, nikoli v zavazadlovém prostoru.

Povinná výbava:

  • trojúhelník
  • autosedačka do 150 cm nebo do 12 let
  • sněhové řetězy v určitých lokalitách

TIP:

Věděli jste, že se Alpy nachází i na území Maďarska? Jedná se spíše o lehce kopcovité oblasti zhruba ve výšce 577 až 884 metrů nad mořem v oblasti měst Sopron a Kőszeg. V tomto podhůří Alp se můžete ale spíše než lyžování věnovat pěším túrám. 

Slovenské a polské Tatry

Ty nejbližší, ale stále velmi oblíbené hory se nachází na Slovensku. Ať už je to Orava, Vysoké, nebo Nízké Tatry, právě Slovensko je pro české lyžaře a milovníky horského prostředí velmi oblíbenou oblastí. Velkou výhodou je, že se na Slovensku domluvíte mnohem snáze než v jiných zemí Evropy. Služby jsou zde navíc na velmi dobré úrovni. To stejné pak platí i pro Polsko, kam Vysoké Tatry také zasahují.

Slovensko

Na Slovensku jsou povoleny sněhové řetězy v případě, že je na vozovce dostatečné množství sněhu. Doporučená hloubka dezénu je minimálně 3 mm. Na návštěvu k našim východním sousedům si vystačíte s výbavou, která se neliší od té naší. Pozor si však dejte na správné umístění navigace - nesmí být na předním skle a nesmí bránit řidiči ve výhledu.

Povinná výbava:

  • reflexní vesta pro řidiče
  • trojúhelník
  • zimní pneumatiky 

Polsko

Náš severní soused Polsko je zřejmě zcela ojedinělou výjimkou na půdě celé EU. Právě v Polsku totiž legislativa neudává žádné závazné podmínky pro užití zimních pneumatik. To ale neznamená, že do horských oblastí vyjedete s těmi letními. Pokutu sice nedostanete, ale pokud způsobíte nehodu, očekávejte problémy při vyplacení pojistné částky. Reflexní vesta je zde povinná pro všechny cestující ve voze, ale také pro chodce a cyklisty, kteří se pohybují po vozovce.

Také trojúhelník je v Polsku povinný, zatímco autolékárničku s sebou musí vozit pouze vozidla komerční dopravy. Pro osobní vozy je pouze doporučená. Čím se však povinná výbava v Polsku liší, je povinnost hasicího přístroje pro všechna dvoustopá motorová vozidla, proto ho rozhodně nezapomeňte před cestou do vozu přidat.

Povinná výbava:

  • reflexní vesty pro celou posádku
  • trojúhelník
  • hasicí přístroj

Pojištění na zimu do zahraničí

Ať už budete mít v plánu vyrazit kamkoliv, nezapomínejte na kontrolu vašeho povinného ručení a dalších připojištění, včetně asistenčních služeb. V alpských státech totiž pravděpodobněji narazíte například na lavinu. Všem těmto tématům se v našich článcích dopodrobna věnujeme. Na bezpečí řidičů nám totiž záleží, a tak si můžete zajímavé informace nejen přečíst, ale rovnou si u nás udělat kalkulaci a srovnání povinného ručení a zjistit tak, které vám nejvíce vyhovuje, a zda na svém současném povinném ručení náhodou nepřeplácíte.

SPOČÍTEJTE SI SVÉ POVINNÉ RUČENÍ

Asistenční služby - základ, nebo nadstandard?

Zimní období na silnicích není radno podceňovat i mimo horské oblasti. Náledí a sníh hrozí v tomto čase kdekoliv, klidně i v nížinách. To správné pojištění vás ochrání v případě jakékoli nehody. V zahraničí je řešení pojistné události o to komplikovanější, jelikož se nemusíte domluvit jazykem v dané zemi, natož potom porozumět výkladům jejich zákona.

Proto často doporučujeme sjednat nadstandardní asistenční služby, které za vás značnou část potíží v případě nouze vyřeší, a to včetně zapůjčení náhradního vozidla nebo zajištění náhradního ubytování.

Havarijní pojištění pro vaše klidné cestování

Nepředvídatelné horské počasí a náročnější sjízdnost silnic mohou znamenat zvýšené riziko nehod a dalších nepříjemností. V tomto případě může havarijní pojištění vašeho vozu hrát důležitou roli. Toto pojištění totiž kryje hned několik důležitých situací:

  • havárie - pojištění pokryje náhradu škody na vašem vozidle v případě nehody,
  • škody způsobené přírodními živly - jste kryti v případě povodní, sněhových bouří, silných větrů nebo sesuvů půdy,
  • vandalismus - ochrání vaše auto v případě, že si ho pro svoje řádění vyhlédnou vandalové.

Ideální je havarijní pojištění doplnit o vhodná připojištění, například o pojištění čelního skla, pojištění převážených zavazadel, úrazové pojištění pro všechny pasažéry či si zvolit vyšší úroveň asistenčních služeb. Využijte naši kalkulačku pro sjednání nejvýhodnější nabídky havarijního pojištění.

SPOČÍTEJTE SI SVÉ HAVARIJNÍ POJIŠTĚNÍ

 

Cestovní pojištění jako nezbytná součást vaší cestovatelské výbavy

Dalším nezbytným prvkem vašich cest by mělo být vhodné cestovní pojištění a jeho správně nastavené limity plnění. Lékařská péče v zahraničí se může nehezky prodražit, například pokud byste museli být ze sjezdovky transportováni vrtulníkem. Právě i takové náklady pokrývá cestovní pojištění, pokud jsou má správně nastavené limity.

Na cestovko se můžete spolehnout také při ošetření mimo státní zdravotnická zařízení, při výdajích za léky nebo při převozu zpět do ČR. Díky kalkulačce cestovního pojištění si snadno spočítáte to nejlepší cestovní pojištění dle vámi nastavených parametrů. Ceny pojištění se pohybují v řádech stokorun, v případě nutnosti vám ale mohou ušetřit klidně i statisíce.

SPOČÍTEJTE SI SVÉ POJIŠTĚNÍ NA CESTY

Připojištění zimních sportů

Také v cestovním pojištění je možnost různých doplňkových připojištění. V případě zimní dovolené se určitě vyplatí připojistit si rizika spojená se zimními sporty, jako je lyžování, snowboarding nebo bruslení. Pojišťovny také nabízejí připojištění extrémních a adrenalinových sportů, například alpinismus, skoky na lyžích a dalších.