Zákaznická linka:
9:00 - 17:00
222 100 200 Zavoláme vám zpět

Zimní povinná výbava v zahraničí 2021

Publikováno: 01.02.2021

Zimní sezona v zahraničí nekončí společně s rokem 2020, ale trvá až do jarních měsíců. Jakmile bude možné opět volně cestovat, možná právě vy vyrazíte do zasněžených Alp či Tater. Proto se zaměříme na povinnou zimní výbavu v zahraničí v roce 2021.

Zimní povinná výbava v zahraničí

Alpské země

Do této oblasti patří zejména Rakousko a Itálie, které jsou Čechy navštěvovány nejvíce, ale také další oblíbené země jako je Německo, Slovinsko či Francie.

Rakousko

V Rakousku jsou povinností zimní pneu nebo sněhové řetězy v případě ledu, sněhu, námrazy od 1. 11. do 15. 4. Nesmí se ovšem kvůli řetězům poškodit vozovka, takže je používejte jen na souvislé vrstvě sněhu, jinak vám hrozí pokuta 35 euro. Jestliže kvůli chybějícím řetězům naopak zablokujete provoz, můžete na místě zaplatit až 5000 euro.

Itálie

Itálie není tak moc přísná, ovšem existují zde regionální výjimky. Především v oblasti Val d’Aosta mají vozidla povinnost mít zimní pneumatiky nebo sněhové řetězy ve výbavě od 15. 10. do 15. 4. bez výjimky. Další výjimkou je dálnice A22, kde je povinnost vozit zimní řetězy pro všechna 4 kola, nikoliv jen pro ta hnací.

Francie, Německo, Slovinsko

Francie je jako jedna z mála zemí EU méně striktní co se týká hloubky dezénu zimních pneumatik. Ta může být minimálně 3,5 mm.

Německu to pak může být ještě méně (1,5 mm), ale doporučený limit jsou 4 mm, stejně jako v České republice. U našich německých sousedů pak není stanoveno žádné období, kdy je nutné zimní pneumatiky nazout, ale řidiči se orientují dle podmínek na silnici.

Rovněž Slovinsko umožňuje menší hloubku dezénu 3 mm. Zimní pneumatiky v této malé alpské zemičce povinné od 15. 11. do 15. 3. a následně dle aktuálních klimatických podmínek.

Slovenské a polské Tatry

Slovensko povoluje sněhové řetězy v případě, že je na vozovce dostatečné množství sněhu. Doporučená hloubka dezénu jsou minimálně 3 mm. Polsko je pak zřejmě zcela ojedinělou výjimkou na půdě EU. V Polsku totiž nejsou závazné žádné konkrétní zimní předpisy, včetně zimních pneumatik.

Ať už budete mít v plánu vyrazit kamkoliv, nezapomínejte na kontrolu vašeho povinného ručení a dalších připojištění, včetně asistenčních služeb. V alpských státech totiž pravděpodobněji narazíte například na lavinu. Rádi vám samozřejmě poradíme.