Zákaznická linka:
9:00 - 17:00
222 100 200 Zavoláme vám zpět

Cestování autem na Slovensko

Jestli toužíte po skvělých dovolenkových zážitcích, stačí se vydat k našim sousedům na Slovensko, které je u českých turistů velmi oblíbené. A není divu - vždyť nabízí nádhernou přírodu, hrady a zámky, termální koupaliště i krásná města. Velkým plusem je navíc krátka vzdálenost s kvalitní dálniční sítí. V našem článku vám poradíme, jak se připravit na cestu autem, kdy a kudy autem na Slovensko vyrazit i kolik vás to bude stát.

SPOČÍTAT CESTOVNÍ POJIŠTĚNÍ

Kudy jet autem na Slovensko?

Výběr nejvhodnější trasy záleží samozřejmě na tom, odkud z České republiky vyrážíte a kam máte na Slovensku přesně namířeno. Inspirovat se můžete níže uvedenými trasami:

Z prahy do Bratislavy

 • PRAHA - Brno - BRATISLAVA
 • Vzdálenost: 328 km (z Brna do Bratislavy 131 km)
 • Čas na cestě: 3 hod. 20 min. (z Brna do Bratislavy cca 1 hod. 30 min.)

Z Prahy to do Bratislavy není zase tak daleko a při plynulém provozu se do města na Dunaji dostanete za necelé 3,5 hodiny. Nemusíte přitom nikde sjíždět, jen pojedete po D1 na Brno, odbočíte na D2 směrem na Bratislavu a pak přijedete do slovenského hlavního města.

Z Brna do Košic

 • BRNO - Trenčín - Žilina - Lipt. Mikuláš - Prešov - KOŠICE
 • Vzdálenost: 459 km
 • Čas na cestě: 5 hod. 20 min.

Vůbec nejjednodušší a nejrychlejší trasu mohou volit obyvatelé Moravy. Z Brna je to opravdu krátká cesta, stačí jet jednoduše stále rovně po D2 směrem na jih.

Pokud z Brna (nebo i Prahy a jiných oblastí Čech) plánujete vyjet na dovolenou do Tater nebo na romantický východ Slovenska, připravte se na velmi dlouhou trasu, která si nezadá s cestou například do Slovinska. Z dálnice D1 za Brnem totiž musíte sjet na vytíženou silnici přes Slavkov u Brna a Uherské Hradiště. Dorazíte tak do Starého Hrozenkova.

Teprve u Trenčína se krátce napojíte na slovenskou D1 a budete pokračovat na Žilinu a Poprad. Mezi Žilinou a městem Vrútky navíc pojedete mimo chybějící dálnici. To stejné platí mezi Ratkovo a Ružomberokem. Čekejte zde větší zdržení kvůli husté dopravě.

Autem na Slovensko

Z Ostravy do Žiliny

 • OSTRAVA - Frýdek-Místek - Čadca - ŽILINA
 • Vzdálenost: 109 km
 • Čas na cestě: 1 hod. 30 min.

Z Ostravy je to do Žiliny stejně daleko jako z Brna do Bratislavy. Cesta už ale není tolik pohodová, protože převážnou část pojedete mimo dálnice přes hraniční přechod Mosty u Jablunkova.

Z Ostravy do Košic

 • OSTRAVA - Čadca - Žilina - Lipt. Mikuláš - Poprad - Prešov - KOŠICE
 • Vzdálenost: 356 km
 • Čas na cestě: 4 hod. 15 min.

Do Košic to budou mít pohodovější a hlavně rychlejší obyvatelé Moravskoslezského kraje. Trasa je stejná jako v případě cesty do Žiliny, za ní přes problematický úsek po Ružomberok vyrazíte na D1 směr Poprad a Košice.

Z Ostravy do Bratislavy

 • OSTRAVA - Brno - BRATISLAVA
 • Vzdálenost: 292 km
 • Čas na cestě: 3 hod.

Pokud byste si mysleli, že se do Bratislavy z Ostravy dostanete kolem Trenčína, je to samozřejmě možné, ale o zhruba 15 minut pomalejší. My doporučujeme na D1 směrem Brno a posléze D2 na Bratislavu.

SPOČÍTAT CESTOVNÍ POJIŠTĚNÍ

Kdy jet autem na Slovensko?

Počítejte s tím, že většina turistů vyráží na Slovensko hlavně v létě a v zimě, a to především za turistikou a zimními sporty. Doprava na Slovensko bývá poměrně pohodová, se zpožděním a kolonami je třeba počítat hlavně na české D1, nějaké zácpy je možné čekat také v Bratislavě. Určitě se tedy vyplatí sledovat aktuální dopravní situaci a případně podle ní svou plánovanou trasu upravit.

Při cestě na Slovensko se podívejte také na to, kdy jsou zde státní svátky. V jejich průběhu mohou mít omezenou otevírací dobu nejen obchody, ale také restaurace a další místa.

Kolik stojí cesta autem na Slovensko?

Finální částka, kterou dáte za vaši cestu na Slovensko, se odvíjí od toho, kolik kilometrů potřebujete ujet, zda pojedete také po dálnici, jaká bude aktuální cena pohonných hmot, a jakou spotřebu má právě váš vůz. Pro individuální výpočet se vám tedy budou hodit následující informace.

Dálniční poplatky na Slovensku v roce 2024

Na Slovensku si musíte pro jízdu po dálnici zakoupit dálniční známku v elektronické podobě. Dá se pořídit na stránkách eznamka.sk. Pro vozidla do 3,5 tuny je možné ji zakoupit v těchto cenových relacích:

Platnost známky Cena
10 dní 303 Kč
30 dní 430 Kč
365 dní 1 516 Kč

Zdroj: Eznamka.sk, přepočet na koruny dle kurzu eura ke dni 19. 3. 2024.

Ceny pohonných hmot v Česku a na Slovensku v roce 2024

Před odjezdem se podívejte na to, kde a na jaké čerpací stanici se vám vyplatí natankovat. Pamatujte také, že na spotřebu pohonných hmot má vliv i styl vaší jízdy.

Země Natural 95 (euro) Nafta (euro)
Česká republika 1,45 1,47
Slovensko 1,50 1,55

Zdroj dat: ec.europa.eu, tolls.eu a mbenzin.cz, aktuální k 7. 1. 2024; cenu v eurech jsme zvolili pro lepší přehled.

Povinná výbava na Slovensku

Povinná výbava auta na Slovensku se od té naší moc neliší. Je ale určitě dobré udělat si malou rekapitulaci, abyste na cestách nebyli překvapení.

 • Reflexní vesty: Reflexní vestu musí mít oblečenou každý, kdo při mimořádné události vystoupí z auta. Mějte tedy reflexní vesty připravené pro celou posádku vozu, a to na snadno dostupném místě.
 • Výstražný trojúhelník: Je nedílnou součástí povinné výbavy na Slovensku. V případě poruchy na dálnici musí být umístěn alespoň 100 m za vozidlem, na jiných silnicích pak 50 m, v obci i blíže k vozidlu. Do doby umístění trojúhelníků je možné použít výstražná světla, tzv. blikačky.
 • Autolékárnička: Je povinná. V případě potřeby musí být dobře dostupná.
 • Autosedačka: Děti musí být přepravovány v odpovídající autosedačce nebo s podsedákem (dle jejich výšky a váhy). Tato povinnost platí pro všechny děti do výšky 150 cm a váhy 36 kg. Děti do 12 let také nesmí cestovat na sedadle spolujezdce.

Zimní výbava na Slovensku

 • Je zakázáno použití pneumatik s hroty.
 • Sněhové řetězy jsou povoleny v případě dostatku sněhu na vozovce.
 • Osobní vozy do 3,5 tuny musí mít zimní pneumatiky v případě souvislé sněhové/ledové pokrývky silnice. Nákladní automobily nad 3,5 tuny pak od 15. listopadu do 31. března. Minimální hloubka dezénu zimních pneumatik je na Slovensku 3 mm.

Autem na Slovensko - než se vydáte na cestu

 • Cestovní doklady: Pro vycestování na Slovensko vám bude stačit platný občanský průkaz. Svůj vlastní doklad potřebují také děti, a to včetně miminek, tak na to nezapomeňte.
 • Cestovní pojištění: Abyste se cítili opravdu bezpečně, sjednejte si před cestou na Slovensko správné cestovní pojištění, které se o vás postará na silnici, při sportu, na horách i ve všech dalších možných případech.
 • Plánované přestávky: Slovensko je sice kousek, ale pokud se vydáváte do jeho východní části, v autě strávíte větší počet hodin. Proto si na trase předem naplánujte bezpečnostní zastávku, která by měla být alespoň co 2 hodiny.
 • Revize auta: Raději své auto před dovolenou na Slovensku pořádně zkontrolujte. Doplňte olej, vodu do ostřikovačů atd. Pokud chcete mít opravdu jistotu, nechejte ho prověřit v servisu.

Cestovní pojištění na Slovensko

Cestovní pojištění na Slovensko si sjednejte ještě před svým odjezdem přes online kalkulačku. Do té stačí zadat základní údaje o vás a vaší cestě a během chvíle před sebou uvidíte přehledně porovnané nabídky hned od několika pojišťoven, a to včetně ceny pojištění.

Vzhledem k tomu, že je Slovensko vyhledávané zejména pro svou podmanivou přírodu, aktivní turistiku a sport, nezapomeňte tyhle aktivity zohlednit právě v cestovním pojištění. Při turistice po místních horských masivech se vyplatí připojistit hlavně pro zásah horské služby. Náklady na případnou záchranu se totiž mohou vyšplhat až na statisíce korun.

Dále doporučujeme zvážit i sportovní připojištění. Rekreační sporty bývají zahrnuty v základním balíčku cestovního pojištění, ale pokud se chystáte například na turistické trasy nad 3 000 m n. m., provozovat mountainboarding nebo se vydat na ferraty B a C, určitě se připojistěte pro rizikové sporty.

Využijte naši kalkulačku a spočítejte si cestovní pojištění online a zcela zdarma.

SPOČÍTAT CESTOVNÍ POJIŠTĚNÍ