Zákaznická linka:
9:00 - 17:00
222 100 200 Zavoláme vám zpět

Cestování autem na Slovensko

Pro skvělé dovolenkové zážitky nemusíte jezdit moc daleko. Stačí se podívat k našim sousedům na Slovensko, které u českých turistů stále obsazuje jednu z předních příček oblíbenosti. A není divu - vždyť nabízí nádhernou přírodu, hrady a zámky, termální koupaliště i krásná města. A navíc je velkým plusem blízká vzdálenost s kvalitní dálniční sítí. V našem článku vám poradíme, jak se připravit na cestu autem a jaká opatření v souvislosti s nemocí covid-19 je na Slovensku nutné dodržovat.

Cestování autem na Slovensko

Covidová opatření

Bohužel je faktem, že Slovensko patří z hlediska covidu-19 mezi poměrně přísné země. Teprve koncem května 2021 totiž otevřelo své hranice i pro cizince, ovšem stále je nutné vyplnit online registraci a hned po příjezdu nastoupit do karantény, pokud nemáte platné očkování. Z ní můžete vyjít pátým dnem po absolvování testu, který samozřejmě musí být negativní.

I pro případ hospitalizace nezapomeňte sjednat vhodné cestovní pojištění.

Cestovní pojištění online

Podmínky jednotlivých pojišťoven s krytím Covid-19

Připravili jsme pro vás jednotlivá vyjádření pojišťoven ohledně krytí rizika s onemocněním Covid-19 včetně nejčastějších dotazů. Přehled jednotlivých vyjádření pojišťoven zde.

 

Dálniční poplatky

Na Slovensku si musíte pro jízdu na dálnici zakoupit dálniční známku v elektronické podobě. Dá se pořídit na těchto stránkách a to ve třech cenových relacích:

Platnost známky Cena v Kč
10 dní 448,-
30 dní 573,-
365 dní 1 717,-
1 roční (od 1. 1. do 31. 1. následujícího roku) 1 717,-

Ceny platí pro vozidla do 3,5 tuny, ale také pro přívěsy, které musí mít samostatnou vinětu.

Pojištění vozidel online

  • Praha – Brno – Bratislava (328 km, cca 3,2 hodiny)

Z Prahy to do Bratislavy není zase tak daleko a při plynulém provozu se do města na Dunaji dostanete za necelých 3,5 hodiny. Nemusíte přitom nikde sjíždět, jen pojedete po D1 na Brno, odbočíte na D2 směrem na Bratislavu a pak přijedete do slovenského hlavního města.

  • Brno – Bratislava (131 km, cca 1,5 hodiny)

Vůbec nejjednodušší a nejrychlejší trasu mohou volit obyvatelé Moravy. Z Brna je to opravdu krátká cesta, stačí jet jednoduše stále rovně po D2 směrem na jih.

  • Brno – Trenčín – Košice (463km, cca 5,8 hodiny)

Pokud z Brna (nebo i Prahy a jiných oblastí Čech) plánujete vyjet na dovolenou do Tater nebo na romantický východ Slovenska, připravte se na velmi dlouhou trasu, která si nezadá s cestou například do Slovinska. Z dálnice D1 za Brnem totiž musíte sjet na vytíženou silnici přes Slavkov u Brna a Uherské Hradiště. Dorazíte tak do Starého Hrozenkova. Teprve u Trenčína se krátce napojíte na slovenskou D1 a budete pokračovat na Žilinu a Poprad. Mezi Žilinou a městem Vrútky navíc pojedete mimo chybějící dálnici. To stejné platí mezi Ratkovo a Ružomberokem. Čekejte zde větší zdržení kvůli husté dopravě.

  • Ostrava – Žilina (108 km, cca 1,5 hodiny)

Z Ostravy je to do Žiliny stejně daleko, jako z Brna do Bratislavy. Cesta už ale není tolik pohodová, protože převážnou část pojedete mimo dálnice přes hraniční přechod Mosty u Jablunkova.

  • Ostrava – Košice (357 km, cca 4,1 hodiny)

Do Košic to budou mít pohodovější a hlavně rychlejší obyvatelé z Moravskoslezského kraje. Trasa je stejná, jako v případě cesty do Žiliny, za ní přes problematický úsek po Ružomberok vyrazíte na D1 směr Poprad a Košice.

  • Ostrava – Bratislava (300 km, cca 3 hodiny)

Pokud byste si mysleli, že se do Bratislavy z Ostravy dostanete kolem Trenčína, je to samozřejmě možné, ale o zhruba 15 minut pomalejší. My doporučujeme na D1 směrem Brno a posléze D2 na Bratislavu.

Myslete i na své zdraví

Slovensko je vyhledávané zejména pro svou podmanivou přírodu a aktivní turistiku či sport. Podle toho je nutné zamyslet se nad vhodným cestovním pojištěním.

Při turistice po místních horských masivech se vyplatí připojistit hlavně pro zásah horské služby. Náklady na případnou záchranu se totiž mohou vyšplhat až na statisíce korun.

Dále byste měli zvážit i sportovní připojištění. Rekreační sporty bývají zahrnuty v základním balíčku cestovního pojištění, ale pokud se chystáte například na turistické trasy nad 3000 m. n. n., provozovat mountainboarding nebo se vydat na ferraty B a C - určitě se připojistěte pro rizikové sporty.

Přejme krásnou dovolenou a spoustu parádních zážitků.

SPOČÍTAT CESTOVNÍ POJIŠTĚNÍ

Autor: Bára Kocmánková