Zákaznická linka:
9:00 - 17:00
222 100 200 Zavoláme vám zpět

Cestování na Slovensko

Publikováno: 27.06.2022

Chystáte se vycestovat na Slovensko na dovolenou či prodloužený víkend? Tak to je tenhle článek přímo pro vás. Najdete v něm všechny důležité informace, rady a tipy pro cestu, výlety, zážitky, stejně inspiraci pro cestovní pojištění na Slovensko, které by vám před odjezdem určitě nemělo chybět.

Jaké cestovní pojištění na Slovensko

Sjednání cestovního pojištění je snadné, rychlé a ve své základní podobě vás vyjde na pouhých 10 Kč na den. V této základní variantě je vždy obsaženo pojištění léčebných výloh a asistenční služby. Celkový obsah cestovního pojištění je ovšem dobré přizpůsobit i charakteru vaší cesty. Jedete jen odpočívat nebo se chystáte i sportovat a vyrazit na pěší túru? Všechny tyto okolnosti byste měli v cestovním pojištění zohlednit. Zvláště u sportovních aktivit si předem ověřte, zda se na ně daný produkt vztahuje.

Zapomenout byste neměli také na připojištění rizika covid-19. I když se bezpečností opatření související s pandemií postupně rozvolňují, koronavirus tu stále je a na dovolené by nám mohl pěkně ,,zatopit". Pokud byste se totiž na Slovensku nakazili, museli byste nastoupit do izolace (v domácím nebo v hotelovém prostředí - pobyt si budete platit sami).

COVID-19 a Slovensko

Na Slovensku od 6. dubna 2022 neplatí vyhláška upravující povinnosti spojené s pandemií covid-19. V praxi to znamená, že se už nemusíte registrovat v systému ehranica a prokazovat svou bezinfekčnost. Po překročení vás také nečeká karanténa, a to i v případě, že nejste očkovaní. Respirátor pak musíte nosit v sociálních a zdravotnických zařízeních.

SPOČÍTAT CESTOVNÍ POJIŠTĚNÍ

Cesta na Slovensko

Vzhledem k tomu, že Slovensko mám opravdu kousek, cesta do tohoto krásného státu je více než pohodová.

Autem na Slovensko

Vydat se na Slovensko autem je asi nejsnazší a nejkomfortnější možnost. V zemi platí stejné dopravní značky i rychlostní limity, jako u nás, takže se nemusíte bát žádných záludností.

Trasy na Slovensko

Pro samotnou cestu si pak můžete vybrat z několika obvyklých tras:

 • Praha - Brno - Bratislava (328 km, cca 3,2 hodiny): Pojedete po D1 na Brno, poté odbočíte na D2 na Bratislavu. Z Brna do Bratislavy je to pouhá hodinka a půl. A z Ostravy se do Bratislavy dostanete za cca 3 hodinky jízdy.
 • Brno - Trenčín - Košice (463 km, cca 5,8 hodiny): Trasa pro případy, kdy se chystáte do Tater nebo až na východ Slovenska. Počítejte s tím, že se jedná o velmi dlouhou cestu a místy poměrně vytíženou.
 • Ostrava - Žilina (108 km, cca 105 hodiny): Převážnou část cesty pojedete mimo dálnice, takže se připravte na obtížnější dopravní podmínky.

Dálniční známka Slovensko

Pro jízdu na slovenských dálnicích si musíte pořídit dálniční známku, kterou seženete ve třech variantách:

Dálniční známka 10 dní 30 dní 1 rok
Osobní auto do 3,5 tuny 10 EUR 14 EUR 50 EUR

Dálniční známku můžete pořídit na portále eznamka.sk nebo prostřednictvím mobilní aplikace eznamka (pro Android i iOS). Stejně tak ji ale můžete klasicky koupit na benzínových pumpách.

A ještě jeden malý tip - v případě, že na Slovensko cestujete autem, sjednejte si ke svému cestovnímu pojištění i autoasistenci, která vám může vytrhnout trn z paty při klasických motoristických potížích jako je defekt kola, porucha vozu, odtah do nejbližšího servisu, zajištění náhradního vozidla, potažmo ubytování atd.

Vlakem na Slovensko

Na Slovensko od nás jezdí přímé EC spoje do Bratislavy, Košic, Popradu i Žiliny, případně z Prahy SC Pendolinem Košičan. Ostravsko a střední Slovensko pak spojují dokonce přímé rychlíky. Ceny jízdenek se odvíjí od toho, jakým přesně vlakem jedete, a v jaké třídě. Lístek klidně seženete už od 300 korun. A kromě spojů od Českých drah můžete samozřejmě využít i od dalších dopravních společností, jako je například RegioJet.

SPOČÍTAT CESTOVNÍ POJIŠTĚNÍ

Kam na Slovensko

Tatry

Tatry jsou součástí Tatranského národního parku, a jsou doslova rájem turistů. Ve Východních Tatrách na vás čekají pohodové túry kolem Štrbského plesa, zkusit můžete i Velké Hincovo pleso nebo Koprovský a Slavkovský štít i spoustu dalších míst. Nižší Západní Tatry disponují pro změnu nádhernými hřebenovými trasami.

Velká a Malá Fatra

Malá Fatra je vhodná rodinnou turistiku i pro vysokohorské túry. A čekají tu na vás vrcholy jako Velký Kriváň, Velký Rozsutec i známé Jánošíkovy diery. Velké Fatře pro změnu dominují hluboké lesy, jeskyně, pastviny a nádherné výhledy.

Milovníci přírody a turistiky dále ocení Národní park Poloniny (zapsaném na seznamu UNESCO), Čergov, Chráněná krajinná oblast Vihorlat, CHKO Orava, Slovenský ráj a spoustu dalších.

Liptovská Mara a Slnečná jezera

Jestli toužíte na Slovensku po letním koupání, vydejte se na tato dvě místa. Slnečná jezera jsou přírodní jezera s travnatými plážemi a nachází se kousek od Bratislavy. Liptovská Mara je zase největší slovenskou přehradou kousek od Liptovského Mikuláše.

Chcete si dopřát ozdravné koupele? Pak se na Slovensku zaměřte na Piešťany, Bešeňovou,l Rajecké Teplice nebo Podhájskou.

Historická místa na Slovensku

 • Bratislava - nesmíte vynechat místní hrad a historické centrum se spoustou kaváren a příjemných restaurací.
 • Kežmarok - nejkrásnější město Spiššského regionu s gotickým hradem a typickými spišskými domy.
 • A dále musíme zmínit Levoču, Bojnice, Bánskou Štiavnicu nebo Čachtický a Spišský hrad.

Užitečné informace pro cestu na Slovensko

 • Měnou na Slovensku je EURO.
 • Dostupnost bankomatů je poměrně dobrá. Informace o poplatcích za výběr je dobré si zjistit přímo u své banky.
 • Ceny na Slovensku jsou obdobné jako u nás, za potraviny si možná o něco připlatíte.
 • Spropitné se v gastro podnicích dává ve výši 5 až 10 %.
 • jídla určitě ochutnejte halušky s bryndzou, přičemž si na tradiční speciality zajděte do některé ze slovenských kolib. A musíte také ochutnat místní sýry.
 • Počasí na Slovensku bývá stejné jako u nás. Chladnější teploty očekávejte v horských oblastech.

Na co si dát na Slovensku pozor

Slovensko je bezpečná země. I tak se zde ale můžete setkat s krádežemi a kapsáři. Proto u sebe raději nenoste větší množství peněz a v přelidněných místech si hlídejte své osobní věci.

SPOČÍTAT CESTOVNÍ POJIŠTĚNÍ