Zákaznická linka:
9:00 - 17:00
222 100 200 Zavoláme vám zpět

Za krásou adventních trhů do Německa

Publikováno: 04.12.2019

Uvažujete o výletě za adventními trhy k našim západním sousedům? Ty v Německu můžeme jen doporučit! Čeká vás na nich příjemná předvánoční atmosféra, nádherná výzdoba i spousta lokálních specialit. Vybrali jsme pro vás čtyři kouzelná adventní města. Věříme, že si vyberou jak zastánci klasických vánočních trhů, tak i milovníci těch mírně alternativních.

Berlín advent

Drážďany

Drážďanské adventní trhy patří k těm nejnavštěvovanějším a nejstarším v Německu. Poprvé se totiž konaly už v roce 1434! Jmenují se Striezelmarkt a název dostaly podle adventního pečiva, předchůdce dnes známé drážďanské štoly.

Vyznačující se hned několika zvláštnostmi. Při jejich zahájení se nerozsvěcuje vánoční strom, ale roztáčí velká vánoční pyramida, která je symbolem trhů a má i svůj zápis v Guinessově knize rekordů. Striezelmarkt má už několik let dokonce svou vlastní měnu, tzv. Striezeltaler. Hodnota ,,štýrského tolaru" je stejná jako hodnota eura a můžete jím platit u všech prodejců. Jedná se vlastně o formu dárkového poukazu, který lze věnovat, a navíc na tolary platí i výhodnější kurz. Směnit je můžete v informačních centrech přímo na náměstí Altmark, kde se trhy konají, anebo na hlavním nádraží.

Speciální program je v Drážďanech připraven na každý víkend. Největší vánoční atrakcí je ovšem Štolová slavnost, která připadá na druhou adventní sobotu. Její součástí je bohatý kulturní program, průvod a také krájení obří štoly.

Norimberk

I norimberské vánoční trhy patří k těm hojně navštěvovaným a říká se, že voní po perníčcích. Norimberk je totiž jejich ,,rodným městem". Ochutnat byste zde měli především ty s názvem Elisabetlebkuchen a k nim třeba ohřátý vaječný punč. Pokud zrovna neholdujete sladkému, určitě vám k chuti přijde Dreim im Weckla (tři malé kořeněné párečky v housce).

Hlavní adventní trhy najdete na náměstí Hauptmark, hned u nádherného kostela Frauenkirche. Ale nejsou samozřejmě jediné. Za návštěvu stojí i ty na Rathausplatzu anebo ,,dětské vánoční trhy" na náměstí Hans Sachs Platz s historickým kolotočem.

Symbolem norimberských Vánoc je Christkindl-vánoční anděl, který trhy zahajuje a celé je doprovází. Tradice vánočního anděla sahá do dob církevních reforem Martina Luthera, kdy měl nahradit katolického Ježíška.

Na stáncích tak především najdete andílky nejrůznějších podob a tvarů, stejně jako nádherné vánoční ozdoby. Krámky s řemeslnými výrobky se pak nachází i v malých hrázděných domcích v Handwerkhofu (Dvoře řemeslníků).

Berlín

Město, které je známé především symboly, jakými jsou Braniborská brána, bulvár Pod Lipami anebo Alexandrovým náměstím, má i jedny z nejkrásnějších adventních trhů, které vynikají svou rozmanitostí. Na své si tak přijdou milovníci designových výrobků místních umělců, milovníci klasiky, ale i zastánci alternativnějších forem vánočních svátků. Celkem je v Berlíně organizováno až 50 trhů! A navíc každý z nich má jiný hrneček, který se každý rok mění, takže si můžete zřídit celkem zajímavou sbírku.

Trhy v Berlíně vypadají jako uzavřená stánková městečka a najdete je téměř v každé čtvrti. Doporučujeme navštívit ty na náměstí Gendarmenmarkt kousek od bulváru Pod Lipami (ty jsou zřejmě nejpůvabnější), na Postupimském náměstí (tady můžete čekat světelnou show i netradiční gumovou sjezdovku), u Židovského muzea, před Berlínskou státní operou (především pro milovníky tradičnější klasiky) anebo na nádvoří pivovaru Kulturbrauerei.

A co najdete na místních stáncích? Samozřejmě libě vonící svařené víno a punč, řemeslné výrobky a berlínskou specialitu Currywurst! Světlou klobásu politou rajčatovou omáčkou a jak už název napovídá, vydatně posypanou kari.

Mnichov

Mnichov je především městem piva, který se v adventním období obléká do historického, středověkého hávu (s podobně laděným stánkovým sortimentem), ale i zde najdete vynikající vánoční nápoj na zahřátí - mnichovskou Feuerzangenbowle. Při její výrobě je nad nádobu s vínem umístěna velká homole cukru nasáklá rumem, která se zapálí a ve zkaramelizované podobě kape do vína, čímž mu dodá nezaměnitelnou chuť. Pokud jste ovšem i v zimě zastánci především piva, poseďte v některé ze známých mnichovských pivnic - třeba ve Dvorním pivovaru. Hlavní adventní trhy se konají přímo v centru města na náměstí Marienplatz a mají také dlouholetou tradici - první trhy se zde konaly již ve středověku. Jejich atmosféru dokreslují nádherné budovy obklopující náměstí. Například novogotická Nová radnice, ve které přes svátky najdete vánoční poštovní úřad s bohatým programem pro děti, kde si můžou vyzkoušet nejrůznější řemesla i pečení vánočních laskomin. Nádherný výhled na vánoční Mnichov budete mít z kostela Peterskirche.

Mnoho stánků se nachází i v přilehlých ulicích. Za návštěvu stojí i Jesličkový trh, nebo projížďka vánoční tramvají.

Spočítat cestovní pojištění

Autor: Bára