Zákaznická linka:
9:00 - 17:00
222 100 200 Zavoláme vám zpět

Vánoce v Německu

Publikováno: 04.12.2019

Německo je považováno za kolébku vánočních tradic a tyto svátky jsou zde spojené s bohatou historií a mnoha zvyky. Jednou z nich jsou tradiční vánoční trhy, které přitahují návštěvníky z celé Evropy. Jak Vánoce v Německu probíhají, kam se vydat na vánoční trhy a jak se tam nejlépe dostat?

Vánoce v Německu

Jak Vánoce v Německu probíhají?

Ačkoliv se stejně jako v Česku slaví Štědrý den 24. prosince, není v Německu vyhlášen státním svátkem, ale je běžným pracovním dnem. V zemi našich západních sousedů tak najdeme pouze dva vánoční svátky, a to 25. a 26. prosince.

Rodiny se obvykle scházejí v podvečer 24. prosince ke společnému jídlu, některé společně zpívají a hrají na hudební nástroje. Po slavnostní večeři většinou nastává předávání dárků, které se stejně jako v Česku nachází pod vánočním stromečkem, což je v Německu typicky jedle.

V některých rodinách a některých spolkových zemích můžeme zaznamenat rozdávání dárků až 25. prosince ráno. Podobné je to i v otázce, kdo nosí dárky. Na severu země je nosí tzv. Weinachstmann (dá se přeložit jako Muž Vánoc), naopak na jihu země nadílku rozděluje Christkind (česky Jezulátko).

Co se jí v Německu na Vánoce?

Na slavnostních vánočních menu můžeme v Německu nalézt řadu pokrmů. Nejtradičnější je ryba a bramborový salát, na rozdíl od Česka je však výběr ryb širší. Kromě kapra lidé jedí také štiky, candáty, lososy a další. Není ničím výjimečným, pokud jsou ke štědrovečerní večeři připravovány pečená husa, kachna nebo klobásy v kombinaci se zelím a bramborovým knedlíkem.

U německých Vánoc nesmí chybět tradiční vánoční štóla. Pečený moučník, ve kterém je zapečeno sušené ovoce, ořechy, rozinky a další, má tvar bochníku, který má připomínat malého Ježíška zabaleného v plenkách. Na vrchu je štóla posypaná moučkovým cukrem.

Německé trhy

Trhy jsou jednou z nejvýraznějších německých vánočních tradic. Trhy jsou plné stánků, které nabízejí vánoční ozdoby, rukodělné výrobky, ale také tradiční jídla, třeba již zmiňovanou štóla. Symbolem trhů bývá panenka.

Výhodou německých trhů je jejich dostupnost autem. Pokud jím budete cestovat, není k zahození ani zvážit jeho připojištění v případě, že nemáte uzavřené havarijní pojištění po celý rok. Výhodou může být například technická asistence při nastání nečekané události. Pokud si chcete havarijní pojištění sjednat, tak můžete využít našeho srovnání, kde si vyberete tu nejvhodnější nabídku přesně na míru.

SRovnat havarijní pojištění

Berlín

Hlavní město Německa každoročně nabízí desítky vánočních trhů. Zavítat se dá na Gendarmenmarkt, Kurfürstendamms, Winterwelt na Potsdamer Platz nebo Alexanderplatz. Kromě bohatého programu si zde lze zakoupit ručně vyráběné ozdoby, řemeslné výrobky a najdete tady i celou řadu dobrot.

Kdy: od 27. listopadu do 30. prosince 2023

Do Berlína je to z Prahy přes Drážďany asi 350 kilometrů a cesta se dá zvládnout do 4 hodin. Dobré je i autobusové a vlakové spojení.

Drážďany

Drážďanský Strizelmarkt je označován jako nejstarší vánoční trh v Německu, koná se již od roku 1434. Každoročně se trhy odehrávají na náměstí Altmarkt a můžete zde navštívit třeba historické obří kolo.

Kdy: od 29. listopadu do 24. prosince 2023

Do Drážďan se dá dostat autem po silnici E55 za zhruba 2 hodiny. Využít se dá i autobus nebo vlak.

Norimberk

Trhy v historickém centru Norimberku jsou nejnavštěvovanější trhy v Německu. Specifickou vánoční atmosféru zde můžete doplnit norimberskou klobásou a svařeným vínem. Na místním Christkindlesmarktu se nachází každý rok přibližně 180 stánků.

Kdy: od 1. prosince do 24. prosince 2023

Norimberk je od Prahy vzdálen asi 300 kilometrů a cesta přes Plzeň vám zabere asi 3 a půl hodiny. I do Norimberku funguje dobré vlakové či autobusové spojení.

Mnichov

Krásně trhy se dají navštívit také v historickém centru Mnichova, konkrétně na náměstí Marienplatz. Trhy poté pokračují dalšími ulicemi až ke Staroměstské radnici.

Kdy: od 27. listopadu do 24. prosince 2023

Cesta do Mnichova autem zabere přes 4 hodiny, celková délka trasy je něco kolem 380 kilometrů. Z Prahy se dá dostat do bavorské metropole velmi dobře také vlakem a autobusem.

Jak už jsme psali výše, doporučujeme před cestou do zahraničí zkontrolovat vaše havarijní pojištění. Není k zahození zkontrolovat i smlouvu na povinné ručení a zjistit, zda na něm nepřeplácíte. K tomu vám můžeme pomoci - stačí zadat pár údajů a vyjede vám přehledný seznam nabídek, ze kterých si můžete vybrat tu nejvýhodnější.

SRovnat povinné ručení

Nezapomínat na cestovní pojištění

Při výletu za hranice Česka se nesmí zapomenout na uzavření vhodného cestovního pojištění. Samozřejmostí by měl být dostatečný limit na léčebné výlohy, případně úrazové pojištění nebo pojištění odpovědnosti.

To nejlepší cestovní pojištění si můžete najít v naší kalkulačce. Stačí jen zadat typ cesty, cíl vaší cesty, datum odjezdu a příjezdu a počet osob a ihned získáte přehled o nabídkách pojištění. Zároveň myslete na to, že nejlevnější pojištění nutně neznamená to nejlepší - hlavní je, aby se o vás v případě potřeby pojištění správně postaralo.

SPOČÍTAT CESTOVNÍ POJIŠTĚNÍ