Zákaznická linka:
9:00 - 17:00
222 100 200 Zavoláme vám zpět

Dálniční známka na Slovensko

Publikováno: 16.06.2024

Chystáte se na zimní nebo letní dovolenou na Slovensku? Můžete pro cestu využít kvalitní dálniční síť, která je zpoplatněná formou dálničních známek. Řekneme si, jak slovenskou dálniční známku koupit a kolik stojí.

Slovenská dálniční známka

V článku se dočtete praktické informace o slovenské dálniční známce. Ještě před cestou na Slovensko samozřejmě nezapomeňte na cestovní pojištění. U nás si ho spočítáte z pohodlí domova během 2 minut. Navíc zcela zdarma.

SPOČÍTAT CESTOVNÍ POJIŠTĚNÍ

Dálniční známka na Slovensko v roce 2024

Slovensko zavedlo elektronické dálniční známky dříve než Česká republika. Za slovenské dálnice neplatíte žádné mýtné, jak je tomu zvykem například v Polsku nebo Itálii.

 • Dálniční známku musí mít všechna dvoustopá motorová vozidla do 3,5 tuny.
 • Motorky na Slovensku tedy po dálnicích jezdí zadarmo.
 • Přívěsný vozík také nepotřebuje dálniční známku, tedy pokud celková hmotnost soupravy není vyšší než 3,5 tuny. V takovém případě ji budete muset koupit i pro přípojné vozidlo.

Cena dálniční známky na Slovensko

Cena známek na Slovensku se odvíjí od zvolené doby platnosti, ale také od toho, zda kupujete známku pro jedno, nebo více vozidel. Známku si lze zakoupit od přesně zadaného data.

Platnost Cena pro automobily Cena pro motocykly
10 dní 12 eur zdarma
30 dní 17 eur zdarma
365 dní 60 eur zdarma

Zdroj: eznamka.sk; platné k 16. 6. 2024.

Kde koupit slovenskou dálniční známku?

Známky zakoupíte online na webu eznamka.sk. Na daném webu najdete i všechna další obchodní místa, kde můžete známku také pořídit. Jde hlavně o kamenné prodejny, jako jsou čerpací stanice nebo speciální kiosky, které se nachází na hraničních přechodech. Známku koupíte opravdu snadno, stejně jako českou dálniční známku:

 1. Vyberete si typ dálniční známky.
 2. Zvolíte začátek její platnosti.
 3. Napíšete SPZ vozidla.
 4. Zadáte svůj e-mail.
 5. Slovenskou dálniční známku zaplatíte.

Letní soutěž s cestovním pojištěním

Kam nalepit dálniční známku na Slovensko?

Vzhledem k tomu, že slovenské dálniční známky jsou pouze v elektronické podobě, nikam je lepit nemusíte. Dálniční známka je vázaná na SPZ vozu, je tedy nepřenosná.

Kontrola dálničních známek probíhá prostřednictvím elektronického systému kontrolních bran. Ty naskenují SPZ vozidla a provednou ověření, zda je na tuto registrační značku koupená platná dálniční známka. Pokud byste riskovali jízdu po dálnici bez platné dálniční známky, počítejte s tím, že vám hrozí pokuta až 500 eur!

Placené dálnice na Slovensku

Na webu eznamka.sk se můžete také podívat, kde jsou všechny placené dálnice na Slovensku, abyste si svou cestu mohli co nejlépe naplánovat. Čeká na vás celkem 622 km dálnic, které spravuje Národná diaľničná spoločnosť (NDS). Než se vydáte na svou cestu, určitě se vyplatí předem podívat na soupis opravovaných úseků, kde vás čekají zúžení, snížená rychlost nebo případné uzavírky.

SPOČÍTAT CESTOVNÍ POJIŠTĚNÍ

Povinná výbava na Slovensku

Pamatujte, že pokud jedete do zahraničí, musíte se také podívat na složení zdejší povinné výbavy, abyste mohli tu svou případně doplnit. Tato povinnost samozřejmě platí při cestování na Slovensko.

V tomhle případě vás ovšem moc změn nečeká, protože u našich východních sousedů se povinná výbava od té naší příliš neodlišuje. Jen počítejte s tím, že v zimním období budete nejspíše potřebovat sněhové řetězy. Takže pokud jako většina Čechů v zimě cestuje do Tater za lyžováním, určitě je přibalte.

 • Reflexní vesta (pro každého, kdo vystoupí z vozidla na vozovku)
 • Autolékárnička
 • Výstražný trojúhelník
 • Autosedačka pro děti do 150 cm a váhy 36 kg

Cena benzínu a nafty na Slovensku

Při plánování cesty autem na Slovensko určitě také oceníte informace o tom, kolik zde stojí pohonné hmoty, abyste podle toho mohli naplánovat tankování paliva. Pamatujte také, že na spotřebu pohonných hmot má vliv i styl vaší jízdy.

Země Natural 95 (euro) Nafta (euro)
Česká republika 1,54 1,53
Slovensko 1,66 1,57

Zdroj dat: tolls.eu, aktuální k 11. 4. 2024; cenu v eurech jsme zvolili pro lepší přehled.

Základní informace pro motoristy na Slovensku

Rychlostní limity

Rychlosti limity na Slovensku se od těch našich neliší. Jsou tedy:

 • V obci: 50 km/h
 • Mimo zastavěné oblasti: 90 km/h
 • Na dálnici: 130 km/h

Alkohol

 • U našich východních sousedů je nulová tolerance alkoholu. Pokud má řidič v krvi přes 0,1 promile, považuje se to za trestný čin. V tomto případě hrozí pokuta až 800 eur, odebrání řidičského průkazu na 3 roky a možnost odnětí svobody až na dobu 1 roku.

Pokuty na Slovensku

Přestupek Výše pokuty
Jízda na červenou až 300 eur
Jízda pod vlivem alkoholu 150 až 3 000 eur
Překročení rychlosti 20 až 2 180 eur

Zdroj: UAMK; platné k 16. 6. 2024.

Pojištění auta a cestovní pojištění

Při cestě do zahraničí především nikdy nepodceňte cestovní pojištění. To se o vás postará v situacích, které nelze dopředu předvídat, například v případě úrazu, nemoci či hospitalizace. Díky naší kalkulačce si pojištění na cesty můžete srovnat i sjednat pohodlně online.

V rámci cestovního pojištění na Slovensko je možné si připojistit také vozidlo. To obsahuje především úrazové pojištění pro řidiče i posádku a technickou asistenci, která vám pomůže v případě, že bude mít váš vůz nehodu nebo poruchu. Je to vlastně taková odlehčená a levnější varianta havarijního pojištění.

SPOČÍTEJTE SI SVÉ POJIŠTĚNÍ NA CESTY

Jaké události může zahrnovat připojištění auta na cesty:

 • Vybitá autobaterie
 • Potíže s palivem (nedostatek nebo záměna)
 • Ztráta nebo potíže s klíčem
 • Defekt

Co obsahuje technická asistence:

 • Oprava na místě
 • Odtah do servisu
 • Náhradní ubytování
 • Nutná úhrada parkovného
 • Náhradní vozidlo
 • Repatriace vozidla do ČR
 • Zajištění tlumočníka

Každopádně pokud chcete být na cestách v klidu a cítit se opravdu v bezpečí, mějte sjednané jak kvalitní povinné ručení, tak havarijní pojištění, které se o vás postarají ve všech situacích. Pro srovnání nabídek autopojištění využijte naše kalkulačky.