Zákaznická linka:
9:00 - 17:00
222 100 200 Zavoláme vám zpět

Elektronické dálniční známky 2021 v zahraničí i u nás

Každý z nás, kdo v posledních letech vyjel za hranice, se setkal s elektronickou dálniční známkou. V roce 2021 si ji budeme moci koupit už i pro české dálnice. V našem článku se spolu podíváme na srovnání známek, které kupujeme nejčastěji a seznámíme se i blíže s tou naší, na kterou se můžeme těšit.

Elektronické dálniční známky v zahraničí i u nás

Elektronické dálniční známky u našich sousedů fungují už několik let, s pohodlnou kontrolou prostřednictvím kamer umístěných nejčastěji na mýtných branách. Ve kterých zemích se tedy Češi nejčastěji setkávají s elektronickými dálničními známkami a jaký je postup jejich koupě?

Povinné ručení online

Slovensko

Na Slovensku si elektronickou dálniční známku můžete koupit už od roku 2016. A to jednoduše na webu www.eznamka.cz anebo také na vybraných prodejních místech (nejčastěji se jedná o čerpací stanice, hraniční přechody, ale narazíte i na prodejní automaty).

Vybrat si můžete za čtyř typů dálniční známky:

  • Roční (s platností od 1. ledna daného roku do 31. ledna roku příštího) – 50 EUR
  • Klouzavé 365denní (známka platí 12 měsíců ode dne jejího zakoupení)
  • 30denní – 14 EUR
  • 10denní – 10 EUR

Kontrola dálničních známek probíhá kamerami na mýtných bránách a speciálními hlídkami Národní dálniční společnosti s přenosným kamerovým systémem. Jízda bez platné dálniční známky je automaticky ,,odměněna" pokutou ve výši 150 EUR.

Rakousko

U našeho jižního souseda je možné elektronickou dálniční známku koupit od roku 2017, a to prostřednictvím webu https://shop.asfinag.at/en/ anebo přes aplikaci či na prodejních místech.

V Rakousku můžete koupit tyto typy dálničních známek:

  • Roční (s platností 14 měsíců od 1. prosince daného roku do 31. ledna roku příštího) – 91,10 EUR
  • 2měsíční - 27,40 EUR
  • 10denní - 9,40 EUR

Rakousku je ovšem potřeba počítat i s mýtným za průjezd některých tunelů a průsmyků. Zaplatit můžete přímo na místě v hotovosti, kartou anebo předem prostřednictvím oddílu na výše uvedených webových stránkách.

Také v Rakousku je jízda bez dálniční známky samozřejmě pokutována - ve výši 120 EUR.

A jak to bude v České republice?

Od roku 2021 u nás zakoupíte elektronickou dálniční známku přes webové stránky, mobilní aplikaci i na vybraných místech (např. benzínových pumpách nebo poštách).

Typy dálničních známek zůstanou beze změny, stejně jako jejich ceny. Tedy:

  • Roční (novinkou bude platnost 365 dnů ode dne jejího zakoupení) - 1 500 Kč
  • Měsíční - 600 Kč
  • 10denní - 400 Kč

Kontrolu platnosti dálničních známek budou nějakou dobu provádět hlídky celní a dopravní policie, které budou vybavené speciálním kamerovým systémem. A ani u nás se nevyplatí po dálnicích jezdi načerno - hrozí vám totiž pokuta 5 000 Kč. Pokud se chcete s českou elektronickou dálniční známkou seznámit blíže, přečtěte si náš článek přímo o ní.

Věříme, že i vy oceníte tuto novinku na naši silnicích a budete si užívat pohodovou jízdu. Jen při ní myslete na své bezpečí - třeba s kvalitním havarijním pojištěním