Zákaznická linka:
9:00 - 17:00
222 100 200 Zavoláme vám zpět

Elektronická dálniční známka 2023

Česká republika od roku 2021 zavedla elektronickou dálniční známku. Připravili jsme pro vás informace o tom, jaké to má výhody a kde všude můžete elektronickou známku zakoupit. Ať už vyrazíte po dálnici kamkoliv, vedle známky nezapomínejte také na pojištění auta.

Novinky na silnici 2021

Jak funguje elektronická dálniční známka?

Nejdříve je nutné známku zakoupit. Možností je hned několik a vždy to jde udělat od konkrétního data, kdy známku potřebujete.

Kde můžete známku koupit

 • Elektronický obchod edalnice.cz – v tomto určeném e-shopu si může koupit dálniční známku platební kartou nebo bankovním převodem
 • Česká pošta a stanice EuroOil – pro nejbližší prodejní místo použijte internetové stránky České pošty či čerpací stanice EuroOil
 • Samoobslužný kiosek – jsou primárně určené pro zahraničí řidiče a nejčastěji jsou umístěny u hraničních přechodů

Po zakoupení elektronické dálniční známky dostanete potvrzení o jejím zaplacení a o nic dalšího se již nemusíte starat. Abyste si totiž mohli elektronickou dálniční známku koupit, musíte zapsat do systému SPZ vašeho vozidla.

Celní správa a Policie ČR pak na základě evidence vaší SPZ snadno zjistí, zda elektronickou známku máte, nebo ne. K tomu vás nemusí ani zastavovat. Vaši SPZ již snadno rozeznají kamerové systémy. Stejně tak na základě vaší SPZ může policie snadno zjistit, zda máte zaplaceno povinné ručení.

Dálniční známka cena ČR 2023

Klasické hodnoty známek, na které jsou řidiči u nás zvyklí, zůstávají stále stejné, tedy roční, měsíční a desetidenní. Nemění se ani cena pro majitele vozů na benzín a naftu, kteří za roční známku zaplatí 1 500,-; měsíční 440,- a desetidenní 310,-. Výhodnou cenu mají vozidla s ekologickým pohonem, konkrétně na zemní plyn a biometan. Bez dálniční známky se pak obejdou majitelé elektroaut.

Ceny dálničních známek 2023
Roční 1 500,-
Měsíční 440,-
10denní 310,-
Ceny dálničních známek pro vozidla na CNG 
Roční 750,-
Měsíční 220,-
10denní 155,-

Platnost dálniční známky 2023

Jednodenní dálniční známku si prozatím koupit nelze. Tato novinka na nás čeká v rámci celé Evropské unie nejspíše až v dalších letech. Nejkratší možná platnost dálniční známky je 10 dnů. Novou výhodou dálniční známky je to, že její konec nezačíná s koncem roku. Například při koupi v červnu 2023 nebude roční známka platit jen do prosince 2023, ale do konkrétního data v červnu 2024, tedy 365 dnů.

Platnost dálniční známky začíná běžet přímo od okamžiku zaplacení kartou, takže můžete známku koupit online nebo na čerpací stanici a okamžitě vyjet. Platnost známky ale nemusí nutně běžet hned po nákupu. Můžete si známku koupit a její platnost nastavit až 3 měsíce od data nákupu.

Výjimky, pro které známka v ČR neplatí

Úplně osvobozena jsou prozatím elektrovozidla, vozidla na vodík a hybridní pohon. Stejně jako majitelé vozů, kteří převáží osoby s průkazem ZTP a ZTP/P. Při silniční kontrole jim stačí ukázat průkaz. Dále elektronickou známku nepotřebují historická vozidla se speciální registrační značkou.

 • elektrovozidla
 • vozidla na vodík nebo hybridní pohon
 • historická vozidla

Výhody elektronické dálniční známky

 • pohodlný nákup v e-shopu, mobilní aplikaci nebo v síti obchodních míst,
 • elektronická dálniční známka nebude nikdy vyprodaná,
 • roční elektronické dálniční známky budou mít nově klouzavou platnost (platnost 365 dní u roční),
 • možnost odložit začátek platnosti až o 3 měsíce od zaplacení,
 • snadný nákup elektronické dálniční známky pro více vozidel pomocí jedné platby,
 • konec lepení známek na sklo a s tím souvisejících podvodů i krádeží,
 • zasílání upozornění na končící platnost elektronické dálniční známky nebo možnost ověřit její platnost online.

Ověření platnosti známky

Jednoduché ověření elektronické dálniční známky. Zadáním SPZ na webových stránkách nebo přímo ve vašem uživatelském účtu snadno ověříte, do kdy vaše elektronická dálniční známka platí.

Pokud chcete porovnat elektronické dálniční známky v ČR a zahraničí, stačí kliknout na náš článek, kde se tématem podrobněji zabýváme.

SPOČÍTEJTE SI SVÉ POVINNÉ RUČENÍ

 

Dálniční známka Rakousko 2023

Cena rakouské dálniční známky

Platnost Auto do 3,5 t Motorka
10 denní 9,90 EUR 5,80 EUR
2 měsíce 29 EUR 14,50 EUR
365 dní 96,40 EUR 38,20 EUR

Kde koupit rakouskou dálniční známku?

Lze zakoupit na kterékoliv rakouské čerpací stanici. Pokud cestujete do Rakouska z Česka, doporučujeme známku zakoupit ještě před příjezdem do Rakouska. Známku by mělo být možné pořídit na příhraničních čerpacích stanicích v Česku.

Pořídit můžete i elektronickou známku online na webu rakouské mýtné správy. Nezapomeňte na povinnou výbavu v Rakousku.

SPOČÍTEJTE SI SVÉ POVINNÉ RUČENÍ

Dálniční známka Slovensko 2023

Cena slovenské dálniční známky

Platnost Auto do 3,5 t Motorka
10 dní 12 EUR nepovinná
30 dní 17 EUR nepovinná
365 dní 60 EUR nepovinná

Kde koupit slovenskou dálniční známku?

Slovenskou dálniční známku lze zakoupit online podobně jako českou, a to na webu eznamka.sk. Zde najdete také dodatečné informace o tom, které silnice jsou zpoplatněné a kde všude lze zakoupit známku osobně na prodejně. Většinou se jedná o čerpací stanice. Upozorňujeme, že známky na Slovensku od roku 2023 zdraží o 2 až 10 EUR.

SPOČÍTEJTE SI SVÉ POVINNÉ RUČENÍ

Dálniční známka Maďarsko 2023

Cestovní pojištění do Maďarska

Cena maďarské dálniční známky

Platnost Auto do 3,5 t Motorka
10 dní 228 Kč 96 Kč
30 dní 311 Kč 163 Kč
365 dní 2 936 Kč 2 936 Kč

Roční dálniční známku je možné zakoupit pro celé Maďarsko nebo za zlevněnou cenu pro jednotlivé regiony.

Kde koupit maďarskou dálniční známku?

Nákup dálniční známky je možný na maďarských čerpacích stanicích, hraničních přechodech nebo online z pohodlí domova na webu maďarské silniční správy.

SPOČÍTEJTE SI SVÉ POVINNÉ RUČENÍ

Dálniční známka Slovinsko 2023

Cena slovinské dálniční známky

Platnost Auto do 3,5 t Motorka
7 dní 15 EUR 7,50 EUR
1 měsíc 30 EUR 30 EUR
1 rok 110 EUR 55 EUR

Dejte si pozor, aby vaše auto nepřekročilo výšku 130 cm, protože jinak byste si museli zakoupit dražší dálniční známku určenou pro nákladní vozidla.

Kde koupit slovinskou dálniční známku?

Slovinskou elektronickou dálniční známku si můžete zakoupit na čerpacích stanicích nebo online z domova na slovinském webu. Slovinsko zavedlo elektronickou známku teprve nedávno, což je příjemná změna, protože odpadá lepení známek na přední sklo.

SPOČÍTEJTE SI SVÉ POVINNÉ RUČENÍ

Dálniční známka (mýtné) Chorvatsko 2023

Cena mýtného v Chorvatsku

V Chorvatsku jsou dálnice zpoplatněné stejně jako v Česku. Dálnice se zde ale neplatí s pomocí dálniční známky, ale s pomocí mýtného, které se vybírá na mýtných branách. Cena za mýtné se odvíjí dle typu vozidla a dle typu dálnice.

Nejsnazší způsob jak zjistit, kolik zaplatíte na mýtném, je plánovač tras na chorvatském webu správy mýtného. Obecně vzato zaplatíte průměrně na 100 km cesty po chorvatské dálnici 164 Kč.

Jak platit mýtné v Chorvatsku?

Mýtné můžete v Chorvatsku zaplatit na mýtných branách, které se nachází u sjezdů z dálnic. Platit můžete kartou nebo hotově.

SPOČÍTEJTE SI SVÉ POVINNÉ RUČENÍ

Dálniční známka (mýtné) Itálie 2023

Cena mýtného v Itálii

V Itálii jsou dálnice zpoplatněné prostřednictvím mýtného, nikoli dálniční známky. Cena mýtného v Itálii se odvíjí dle počtu najetých kilometrů. Přesnou částku si můžete vypočítat v plánovači tras. Průměrně se cena mýtného v Itálii pohybuje okolo 200 Kč za 100 ujetých kilometrů.

Jak platit mýtné v Itálii

Princip funguje tak, že na vjezdu mýtné brány obdržíte lístek. Na konci placeného úseku lístek vrátíte a zaplatíte mýtné, ať už v hotovosti nebo platební kartou. Mýtné platí jak pro osobní vozidla, tak pro motorky a nákladní vozy a autobusy.

Jediná výjimka platí pro dálnici A36 severně od Milána, kde se mýtné neplatí s skrze klasické mýtné brány, ale na základě skenu SPZ značky, tj. s pomocí systému free flow. Mýtné je pak nutné uhradit online na internetu.

SPOČÍTEJTE SI SVÉ POVINNÉ RUČENÍ

Dovolená autem? Nezapomeňte na cestovní pojištění s autoasistencí

Na každou zahraniční cestu bychom si automaticky měli sjednat kvalitní cestovní pojištění. Jestli se na roadtrip nebo dovolenou chystáte autem, zcela jistě byste ho měli nechat před cestou zkontrolovat v servisu, a připravit se také na případné komplikace v průběhu cesty. Jak? Přece sjednáním tzv. technické asistence k vašemu cestovnímu pojištění.

Pojištění Autoasistence vám pak pomůže v případech, jako je:

 • porucha nebo nehoda vozidla, která způsobí jeho nepojízdnost;
 • odcizení vozidla;
 • vandalismus, který způsobí nepojízdnost vozidla;
 • defekt pneumatiky;
 • vybití baterie, dočerpané palivo, načerpání špatného paliva;
 • ztrátu nebo zabouchnutí klíčů ve vozidle.

Myslete tedy na své bezpečí a kromě pečlivě zabaleného kufru si sjednejte pojistku, která vás co nejlépe ochrání!