Zákaznická linka:
9:00 - 17:00
222 100 200 Zavoláme vám zpět

Elektronická dálniční známka 2022

Česká republika od roku 2021 zavedla elektronickou dálniční známku. Připravili jsme pro vás výhody elektronické dálniční známky. Kolik stojí, jak a kde ji zakoupit se dozvíte v našem článku. Nezapomínejte na pojištění auta.

Novinky na silnici 2021

Jak funguje elektronická dálniční známka?

Po zakoupení elektronické dálniční známky dostanete potvrzení o jejím zaplacení a o nic dalšího se již nemusíte starat. Abyste si totiž mohli elektronickou dálniční známku koupit, musíte oznámit do systému SPZ značku svého vozidla.

Po zakoupení se vaše dálniční známka přiřadí do systému k vaší SPZ značce. Celní správa a policie ČR pak na základě evidence vaší SPZ značky snadno zjistí, zda elektronickou známku máte, nebo ne. K tomu vás nemusí ani zastavovat. Vaši SPZ značku již snadno rozeznají kamerové systémy.

Dálniční známka cena 2022

Klasické hodnoty známek, na které jsou řidiči u nás zvyklí, zůstávají stále stejné, tedy roční, měsíční a desetidenní. Nemění se ani cena, tedy pro majitele vozů na benzín a naftu, kteří za roční známku zaplatí 1 500,-, měsíční 440,- a desetidenní 310,-. Výhodu ovšem mají vozidla s ekologickým pohonem, konkrétně na zemní plyn a biometan. Kontrola známek probíhá přes nasnímání registračních značek pomocí dálničního systému.

Ceny dálničních známek 2022
Roční 1 500,-
Měsíční 440,-
10denní 310,-

Povinné ručení online

Platnost dálniční známky 2022

Jednodenní dálniční známku si nelze koupit. Nejkratší možná dálniční známka je na 10 dnů. Nově dálniční známky neplatí do konce roku. Tj. při koupi v červnu 2022, nebude roční známka platit jen do prosince 2021, ale bude platit vždy celý jeden rok, tj. 365 dní. Pokud si dnes koupíte roční známku v červnu 2022, bude vám platit až do června 2023.

Platnost dálniční známky začíná běžet přímo od okamžiku zaplacení kartou, takže můžete známku koupit na benzínce a okamžitě vyjet. Konec platnosti této známky pak nastává v poslední den platnosti, a to v čase, kdy jste si známku kupovali. Platnost známky ale nemusí běžet hned po nákupu. Můžete si známku koupit a její platnost nastavit až 3 měsíce od data nákupu známky.

Platnost odložené dálniční známky začíná běžet od půlnoci 0:00 hodin dne, který jste si nastavili jako první den platnosti. Konec platnosti jízdenky je o půlnoci 0:00 poslední den platnosti.

Dálniční mýto 2021

Výjimky, pro které známka v ČR neplatí

Úplně osvobozena budou elektrovozidla, vozidla na vodík a hybridní pohon. Stejně jako majitelé vozů, kteří převáží osoby s průkazem ZTP a ZTP/P. Při silniční kontrole jim stačí ukázat průkaz. Dále elektronickou známku nepotřebují historická vozidla se speciální registrační značkou.

 • elektrovozidla
 • vozidla na vodík nebo hybridní pohon
 • historická vozidla

Kde koupit dálniční známku?

Dálniční známku je možné pořídit celkem na třech místech. Tím nejjednodušším je elektronický obchod, kde bude stačit jen několik kliknutí kdekoliv s přístupem k internetu. Největším hráčem bude portál edalnice.cz, který nabízí i veškeré potřebné informace o novém typu známek. O online prodeji v současnosti jedná i internetový obchod Alza.cz. V síti obchodních míst pak půjde o Českou poštu a stanice EuroOil české společnosti ČEPRO. Třetí možností je využití samoobslužného kiosku, který se ovšem bude nacházet zejména v pohraničních oblastech, než vůbec vjedete na zpoplatněnou dálnici. V kiosku bude možnost platit pouze bezhotovostně, takže u sebe nebudete muset hledat bankovky nebo drobné.

Kde můžete známku koupit

 • elektronický obchod (edalnice.cz)
 • Česká pošta a stanice EuroOil
 • samoobslužný kiosek

Výhody elektronické dálniční známky

 • pohodlný nákup v e-shopu, mobilní aplikaci nebo v síti obchodních míst,
 • elektronická dálniční známka nebude nikdy vyprodaná,
 • roční elektronické dálniční známky budou mít nově klouzavou platnost (platnost 365 dní u roční),
 • možnost odložit začátek platnosti až o 3 měsíce od zaplacení,
 • snadný nákup elektronické dálniční známky pro více vozidel pomocí jedné platby,
 • konec lepení známek na sklo a s tím souvisejících podvodů i krádeží,
 • zasílání upozornění na končící platnost elektronické dálniční známky nebo možnost ověřit její platnost online.

Ověření platnosti známky

Jednoduché ověření elektronické dálniční známky. Zadáním SPZ na webových stránkách nebo přímo ve vašem uživatelském účtu snadno ověříte, do kdy vaše elektronická dálniční známka platí.

Pokud chcete porovnat elektronické dálniční známky v ČR a zahraničí, stačí kliknout na náš článek, kde se tématem podrobněji zabýváme.

SPOČÍTEJTE SI SVÉ POVINNÉ RUČENÍ

 

Dálniční známka Rakousko 2022

Povinná výbava Rakousko

Cena rakouské dálniční známky

Platnost Auto do 3,5 t Motorka
10 denní 237 Kč 138 Kč
2 měsíce 697 Kč 348 Kč
365 dní 2 319 Kč 920 Kč

Platnost rakouské dálniční známky

Platnost je 10 dní, 2 měsíce nebo roční s platností od 1.12. 2021 do 31.1. 2023.

Kde koupit rakouskou dálniční známku?

Lze zakoupit na kterékoliv rakouské čerpací stanici. Pokud cestujete do Rakouska z Česka, doporučujeme známku zakoupit ještě před příjezdem do Rakouska. Známku by mělo být možné pořídit na příhraničních čerpacích stanicích v Česku.

Pořídit můžete i elektronickou známku online na webu rakouské mýtné správy. Nezapomeňte na povinnou výbavu v Rakousku.

SPOČÍTEJTE SI SVÉ POVINNÉ RUČENÍ

Dálniční známka Slovensko 2022

Cestování na Slovensko

Cena slovenské dálniční známky

Platnost Auto do 3,5 t Motorka
10 dní 247 Kč nepovinná
30 dní 346 Kč nepovinná
365 dní 1 236 Kč nepovinná

Platnost slovenské dálniční známky

Dálniční známka na Slovensku má platnost 10 dní, 30 dní nebo 365 dní.

Kde koupit slovenskou dálniční známku?

Slovenskou dálniční známku lze zakoupit online podobně jako českou, a to na webu eznamka.sk. Zde najdete také dodatečné informace o tom, které silnice jsou zpoplatněné a kde všude lze zakoupit známku osobně na prodejně. Většinou se jedná o čerpací stanice.

SPOČÍTEJTE SI SVÉ POVINNÉ RUČENÍ

Dálniční známka Maďarsko 2022

Cestovní pojištění do Maďarska

Cena maďarské dálniční známky

Platnost Auto do 3,5 t Motorka
10 dní 246 Kč 103 Kč
30 dní 336 Kč 176 Kč
365 dní 3 020 Kč 3 020 Kč

Platnost maďarské dálniční známky

Známku si lze zakoupit s platností 10 dní, 30 dní nebo 365 dní, kdy roční platí od 1.1. 2022 až do 31.1. 2023. Roční dálniční známku je možné zakoupit pro celé Maďarsko nebo za zlevněnou cenu pro jednotlivé regiony.

Kde koupit maďarskou dálniční známku?

Nákup dálniční známky je možný na maďarských čerpacích stanicích, hraničních přechodech nebo online z pohodlí domova na webu maďarské silniční správy.

SPOČÍTEJTE SI SVÉ POVINNÉ RUČENÍ

Dálniční známka Slovinsko 2022

Povinná výbava Slovinsko

Cena slovinské dálniční známky

Platnost Auto do 3,5 t Motorka
7 dní 371 Kč 185 Kč
1 měsíc 741 Kč 741 Kč
1 rok 2 720 Kč 1 360 Kč

Platnost slovinské dálniční známky

Od prvního února se ruší ve Slovinsku možnost zakoupení dálniční známky v podobě fyzické nálepky. Platnost známek je 7 dní, 1 měsíc a 1 rok. Dejte si pozor, aby vaše auto nepřekročilo výšku 130 cm, protože jinak byste si museli zakoupit dražší dálniční známku určenou pro nákladní vozidla.

Kde koupit slovinskou dálniční známku?

Slovinskou elektronickou dálniční známku si můžete zakoupit na čerpacích stanicích nebo online z domova na slovinském webu.

SPOČÍTEJTE SI SVÉ POVINNÉ RUČENÍ

Dálniční známka (mýtné) Chorvatsko 2022

Cestování Chorvatsko

Cena mýtného v Chorvatsku

V Chorvatsku jsou dálnice zpoplatněné stejně jako v Česku. Dálnice se zde ale neplatí s pomocí dálniční známky, ale s pomocí mýtného, které se vybírá na mýtných branách. Cena za mýtné se odvíjí dle typu vozidla a dle typu dálnice.

Nejsnazší způsob jak zjistit, kolik zaplatíte na mýtném, je plánovač tras na chorvatském webu správy mýtného. Obecně vzato zaplatíte průměrně na 100 km cesty po chorvatské dálnici 164 Kč.

Jak platit mýtné v Chorvatsku?

Mýtné můžete v Chorvatsku zaplatit na mýtných branách, které se nachází u sjezdů z dálnic. Platit můžete kartou nebo hotově.

SPOČÍTEJTE SI SVÉ POVINNÉ RUČENÍ

Dálniční známka (mýtné) Itálie 2022

Autem do Itálie

Cena mýtného v Itálii

V Itálii jsou dálnice zpoplatněné prostřednictvím mýtného, nikoli dálniční známky. Cena mýtného v Itálii se odvíjí dle počtu najetých kilometrů. Přesnou částku si můžete vypočítat v plánovači tras. Průměrně se cena mýtného v Itálii pohybuje okolo 200 Kč za 100 ujetých kilometrů.

Jak platit mýtné v Itálii

Princip funguje tak, že na vjezdu mýtné brány obdržíte lístek. Na konci placeného úseku lístek vrátíte a zaplatíte mýtné, ať už v hotovosti nebo platební kartou. Mýtné platí jak pro osobní vozidla, tak pro motorky a nákladní vozy a autobusy.

Jediná výjimka platí pro dálnici A36 severně od Milána, kde se mýtné neplatí s skrze klasické mýtné brány, ale na základě skenu SPZ značky, tj. s pomocí systému free flow. Mýtné je pak nutné uhradit online na internetu.

SPOČÍTEJTE SI SVÉ POVINNÉ RUČENÍ

Dovolená autem? Nezapomeňte na cestovní pojištění s autoasistencí

Na každou zahraniční cestu bychom si automaticky měli sjednat kvalitní cestovní pojištění. Jestli se na roadtrip nebo dovolenou chystáte autem, zcela jistě byste ho měli nechat před cestou zkontrolovat v servisu, a připravit se také na případné komplikace v průběhu cesty. Jak? Přece sjednáním tzv. technické asistence k vašemu cestovnímu pojištění.

Pojištění Autoasistence vám pak pomůže v případech, jako je:

 • porucha nebo nehoda vozidla, která způsobí jeho nepojízdnost;
 • odcizení vozidla;
 • vandalismus, který způsobí nepojízdnost vozidla;
 • defekt pneumatiky;
 • vybití baterie, dočerpané palivo, načerpání špatného paliva;
 • ztrátu nebo zabouchnutí klíčů ve vozidle.

Myslete tedy na své bezpečí a kromě pečlivě zabaleného kufru si sjednejte pojistku, která vás co nejlépe ochrání!