222 100 200 Zavoláme vám zpět

Elektronická dálniční známka ČR 2021

Česká republika od roku 2021 poprvé zavádí elektronickou dálniční známku. Připravili jsme pro vás výhody elektronické dálniční známky. Kolik stojí, jak a kde ji zakoupit se dozvíte v našem článku. Nezapomínejte na pojištění auta.

Elektronická dálniční známka 2021

Hodnoty známek zůstávají

Klasické hodnoty známek, na které jsou řidiči u nás zvyklí, zůstávají stále stejné, tedy roční, měsíční a desetidenní. Nemění se ani cena, tedy pro majitele vozů na benzín a naftu, kteří za roční známku zaplatí 1 500,-, měsíční 440,- a desetidenní 310,-. Výhodu ovšem mají vozidla s ekologickým pohonem, konkrétně na zemní plyn a biometan. Kontrola známek bude probíhat přes nasnímání registračních značek pomocí dálničního systému.

Ceny dálničních známek 2020
Roční 1 500,-
Měsíční 440,-
10denní 310,-

Povinné ručení online

Výjimky, pro které známka neplatí

Úplně osvobozena budou elektrovozidla, vozidla na vodík a hybridní pohon. Stejně jako majitelé vozů, kteří převáží osoby s průkazem ZTP a ZTP/P. Při silniční kontrole jim stačí ukázat průkaz. Dále elektronickou známku nepotřebují historická vozidla se speciální registrační značkou.

 • elektrovozidla
 • vozidla na vodík nebo hybridní pohon
 • historická vozidla

E-shopy i kamenné prodejny

Dálniční známku bude možné pořídit celkem na třech místech. Tím nejjednodušším je elektronický obchod, kde bude stačit jen několik kliknutí kdekoliv s přístupem k internetu. Největším hráčem bude portál edalnice.cz, který nabízí i veškeré potřebné informace o novém typu známek. O online prodeji v současnosti jedná i internetový obchod Alza.cz. V síti obchodních míst pak půjde o Českou poštu a stanice EuroOil české společnosti ČEPRO. Třetí možností je využití samoobslužného kiosku, který se ovšem bude nacházet zejména v pohraničních oblastech, než vůbec vjedete na zpoplatněnou dálnici. V kiosku bude možnost platit pouze bezhotovostně, takže u sebe nebudete muset hledat bankovky nebo drobné.

Kde můžete známku koupit

 • elektronický obchod
 • Česká pošta a stanice EuroOil
 • samoobslužný kiosek

Výhody elektronické dálniční známky

 • pohodlný nákup v e-shopu, mobilní aplikaci nebo v síti obchodních míst,
 • elektronická dálniční známka nebude nikdy vyprodaná,
 • roční elektronické dálniční známky budou mít nově klouzavou platnost (platnost 365 dní u roční),
 • možnost odložit začátek platnosti až o 3 měsíce od zaplacení,
 • snadný nákup elektronické dálniční známky pro více vozidel pomocí jedné platby,
 • konec lepení známek na sklo a s tím souvisejících podvodů i krádeží,
 • zasílání upozornění na končící platnost elektronické dálniční známky nebo možnost ověřit její platnost online.

Změna doba platnosti

Ve všech případech si můžete sami navolit, od kdy bude známka platit na plný počet dní. To znamená, že když například roční známku zakoupíte pro březen, bude vám platit celých 365 dní do března následujícího roku.

Ověření platnosti známky

Jednoduché ověření elektronické dálniční známky. Zadáním SPZ na webových stránkách nebo přímo ve vašem uživatelském účtu snadno ověříte, do kdy vaše elektronická dálniční známka platí.

Pokud chcete porovnat elektronické dálniční známky v ČR a zahraničí, stačí kliknout na náš článek, kde se tématem podrobněji zabýváme.

SPOČÍTEJTE SI SVÉ POVINNÉ RUČENÍ