Zákaznická linka:
9:00 - 17:00
222 100 200 Zavoláme vám zpět

Elektronická dálniční známka 2024

Česká republika od roku 2021 zavedla elektronickou dálniční známku. Připravili jsme pro vás informace o tom, jaké jsou její výhody, kde všude můžete elektronickou známku zakoupit a za kolik. Ať už vyrazíte po dálnici kamkoliv, vedle známky nezapomínejte také na pojištění auta.

SPOČÍTEJTE SI SVÉ POVINNÉ RUČENÍ

Jak funguje elektronická dálniční známka?

Nejdříve je nutné známku zakoupit. Možností máte hned několik a vždy můžete známku pořídit od konkrétního data, kdy ji potřebujete.

Kde můžete známku koupit?

Koupi dálniční známky v ČR můžete uskutečnit na několika platformách, ať už online, nebo v kamenných obchodech a kioscích:

 • Elektronický obchod edalnice.cz - v tomto e-shopu si můžete koupit dálniční známku platební kartou nebo bankovním převodem.
 • Česká pošta a stanice EuroOil - pro nejbližší prodejní místo použijte internetové stránky České pošty či čerpací stanice EuroOil.
 • Samoobslužný kiosek - jsou primárně určené pro zahraničí řidiče a nejčastěji jsou umístěny u hraničních přechodů.

Dálniční známka

Po zakoupení elektronické dálniční známky dostanete potvrzení o jejím zaplacení a o nic dalšího se už nemusíte starat. Abyste si totiž mohli elektronickou dálniční známku koupit, musíte zapsat do systému SPZ svého vozidla.

Celní správa a Policie ČR pak na základě evidence vaší SPZ snadno zjistí, zda elektronickou známku máte, nebo ne. K tomu vás nemusí ani zastavovat. Vaši SPZ už snadno rozeznají kamerové systémy. Stejně tak na základě vaší SPZ může policie snadno zjistit, zda máte zaplaceno povinné ručení.

Cena dálniční známky v ČR 2024

Klasické varianty známek, na které jsou řidiči u nás zvyklí, zůstávají stejné, kromě jedné novinky - jednodenní dálniční známky. Další novinkou je cena známek, která se od 1. 3. 2024 změní, a to jak pro majitele vozů na benzín a naftu, tak i pro majitele vozidel na alternativní pohon CNG a biometan. Roční známka totiž výrazně zdraží, zatímco známky s nižší platností naopak zlevní.

Bez dálniční známky se pak nadále obejdou majitelé elektroaut a vozidel na vodík.

Kolik stojí dálniční známka do 29. 2. 2024

Ceny dálničních známek do 29. 2. 2024
Roční 1 500,-
Měsíční 440,-
10denní 310,-
Ceny dálničních známek pro vozidla na CNG 
Roční 750,-
Měsíční 220,-
10denní 155,-

Zdroj: edalnice.cz

Kolik stojí dálniční známka od 1. 3. 2024

Ceny dálničních známek od 1. 3. 2024
Roční 2 300,-
Měsíční 430,-
10denní 270,-
1denní 200,-
Ceny dálničních známek pro vozidla na CNG 
Roční 1 150,-
Měsíční 210,-
10denní 130,-
1denní 100,-

Zdroj: edalnice.cz

Platnost dálniční známky 2024

Do kdy platí dálniční známka záleží na vybrané variantě. Nejkratší možná platnost dálniční známky je nově 1 den - pozor, nejedná se o 24hodinovou platnost, známka platí vždy do půlnoci daného kalendářního dne, na který byla zakoupena.

U ročních dálničních známek je jejich výhodou, že jejich platnost nekončí s posledním dnem kalendářního roku. Například při koupi známky v červnu 2024 nebude roční známka platit jen do prosince 2024, ale opět do června 2025, tedy 365 dnů.

Platnost dálniční známky začíná běžet přímo od okamžiku zaplacení kartou, takže můžete známku koupit online nebo na čerpací stanici a okamžitě vyjet. Platnost známky ale lze i posunout od jiného dne. Můžete si známku koupit a její platnost odložit o 30 dní. Dříve bylo dokonce možné nastavit platnost známky až 3 měsíce od data nákupu, tuto možnost nicméně stát zrušil.

Ověření platnosti známky

Ověření platnosti elektronické dálniční známky je jednoduché. Zadáním SPZ na webových stránkách nebo přímo ve vašem uživatelském účtu snadno zjistíte, do kdy vaše elektronická dálniční známka platí.

Výjimky, pro které povinnost mít dálniční známku v ČR neplatí

Úplně osvobozena jsou prozatím elektrovozidla, vozidla na vodík a hybridní pohon. Stejně jako majitelé vozů, kteří převáží osoby s průkazem ZTP a ZTP/P. Při silniční kontrole jim stačí ukázat průkaz. Dále elektronickou známku nepotřebují historická vozidla se speciální registrační značkou.

Výhody elektronické dálniční známky

 • Pohodlný nákup v e-shopu, mobilní aplikaci nebo v síti obchodních míst;
 • elektronická dálniční známka nebude nikdy vyprodaná;
 • roční elektronické dálniční známky mají klouzavou platnost (platnost 365 dní u roční);
 • možnost odložit začátek platnosti až o 30 dní od zaplacení;
 • snadný nákup elektronické dálniční známky pro více vozidel pomocí jedné platby;
 • konec lepení známek na sklo a s tím souvisejících podvodů i krádeží;
 • zasílání upozornění na končící platnost elektronické dálniční známky nebo možnost ověřit její platnost online.

Dálniční známky a mýto v Evropě

Za dálnice musíte platit až na výjimky i v dalších evropských státech. Ve většině z nich je také možné zakoupit elektronickou známku, ale někde lze jezdit i s tou klasickou, nalepovací. Je důležité si ale uvědomit, že byste neměli jezdit se starou známkou na okně. Odstranění dálniční známky však někdy bývá oříšek.

Jak odlepit dálniční známku?

 • Většinou známky sundáte nehty, ale občas zůstanou její zbytky přilepené na skle.
 • Odstranění dálniční známky je možné pomocí teplé vody, mycího prostředku a houbičky.
 • Pokud běžné domácí přípravky nezaberou, využijte líh nebo technický benzín.
 • K sundání dálniční známky existují i speciální škrabky.
 • Při použití žiletky dávejte pozor, ať nepoškrábete sklo.

Dálniční známka Rakousko 2024

Cena rakouské dálniční známky 2024

Platnost Auto do 3,5 t Motorka
1denní 8,60 eur 3,40 eur
10denní 11,50 eur 4,60 eur
2 měsíce 28,90 eur 11,50 eur
365 dní 96,40 eur 38,50 eur

Zdroj: cebia.cz

Kde koupit rakouskou dálniční známku?

Lze ji zakoupit na kterékoliv rakouské čerpací stanici. Pokud cestujete z Česka, doporučujeme známku zakoupit ještě před příjezdem do Rakouska. Známku by mělo být možné pořídit na příhraničních čerpacích stanicích v Česku. Pořídit můžete i elektronickou známku, a to online na webu rakouské mýtné správy (https://shop.asfinag.at/cs/). Před cestou nezapomeňte také zkontrolovat povinnou výbavu v Rakousku, a zda máte správně nastavené povinné ručení.

Autopojištění si můžete srovnat i sjednat prostřednictvím naší online kalkulačky, kde si vyberete tu nejvýhodnější nabídku, kterou můžete rovnou uzavřít. Vše jednoduše, během pár minut a online z pohodlí domova.

Další užitečné info najdete v těchto článcích:

SPOČÍTEJTE SI SVÉ POVINNÉ RUČENÍ

Dálniční známka Slovensko 2024

Cena slovenské dálniční známky 2024

Platnost Auto do 3,5 t Motorka
10denní 12 eur nepovinná
30denní 17 eur nepovinná
365 dní 60 eur nepovinná

Zdroj: cebia.cz

Kde koupit slovenskou dálniční známku?

Slovenskou dálniční známku lze zakoupit online podobně jako českou, a to na webu eznamka.sk. Zde najdete také dodatečné informace o tom, které silnice jsou zpoplatněné a kde všude lze zakoupit známku osobně na prodejně. Většinou se jedná o čerpací stanice.

Další užitečné info naleznete v těchto článcích:

Dálniční známka Maďarsko 2024

Dálniční známka Maďarsko 2024

Cena maďarské dálniční známky 2024

Všechny dálniční známky v Maďarsku oproti roku 2023 podražily.  Novinkou je také 1denní dálniční známka, kterou bude možné zakoupit od 1. března 2024 a bude mít platnost přesně 24 hodin od zakoupení.

Ceny maďarských dálničních známek platné pro rok 2024 najdete níže v tabulce, pro lepší představu jsme ceny přepočetly na eura dle kurzu platného ke dni 12. 2. 2024.

Platnost Auto do 3,5 t Motorka
1denní 10 EUR 10 EUR
10denní 16,5 EUR 8,5 EUR
30denní 27 EUR 13,5 EUR
365 dní 148 EUR 148 EUR

Zdroj: nemzetiutdij.hu

Roční dálniční známku je možné zakoupit pro celé Maďarsko nebo za zlevněnou cenu pro jednotlivé regiony.

Kde koupit maďarskou dálniční známku?

Nákup dálniční známky je možný na maďarských čerpacích stanicích, hraničních přechodech nebo online z pohodlí domova na webu maďarské silniční správy.

Další info najdete v následujících článcích:

Dálniční známka Slovinsko 2024

Cena slovinské dálniční známky 2024

Platnost Auto do 3,5 t Motorka
7 dní 16 eur 8 eur
1 měsíc 32 eur 32 eur
1 rok 117 eur 58 eur

Zdroj: cebia.cz

Dejte si pozor, aby vaše auto nepřekročilo výšku 130 cm, protože jinak byste si museli zakoupit dražší dálniční známku určenou pro nákladní vozidla.

Kde koupit slovinskou dálniční známku?

Slovinskou elektronickou dálniční známku si můžete zakoupit na čerpacích stanicích nebo online z domova na slovinském webu. Slovinsko zavedlo elektronickou známku teprve nedávno, což je příjemná změna, protože odpadá lepení známek na přední sklo. Nezapomeňte také na povinnou výbava do Slovinska.

Kromě povinného ručení se doporučuje sjednat taky havarijní pojištění, které pokryje v případě havárie škody na vašem vozidle. Zejména při cestě do zahraničí se rozhodně nevyplatí riskovat. Spočítejte si havarijní pojištění přes naši kalkulačku.

SPOČÍTEJTE Si HAVARIJNÍ POJIŠTĚNÍ

Dálniční známka (mýtné) Chorvatsko 2024

Cena mýtného v Chorvatsku 2024

V Chorvatsku jsou dálnice zpoplatněné stejně jako v Česku. Dálnice se zde ale neplatí prostřednictvím dálniční známky, ale s pomocí mýtného, které se vybírá na mýtných branách. Cena za mýtné se odvíjí dle typu vozidla a dle typu dálnice.

Nejsnazší způsob jak zjistit, kolik zaplatíte na mýtném, je plánovač tras na chorvatském webu správy mýtného. Obecně vzato zaplatíte průměrně na 100 km cesty po chorvatské dálnici 164 Kč.

Jak platit mýtné v Chorvatsku?

Mýtné můžete v Chorvatsku zaplatit na mýtných branách, které se nachází u sjezdů z dálnic. Platit můžete kartou, nebo hotově.

Pokud máte nové nebo novější auto nebo jednoduše chcete mít své auto komplexně pojištěné, zkuste si v naší kalkulačce srovnat havarijní pojištění. Srovnání je nezávazné a zdarma a pomůže vám najít tu nejlepší nabídku přesně na míru; pojištění si u nás potom můžete rovnou i uzavřít.

Máte otázky ohledně cestování do Chorvatska autem? Následující články vám jistě odpoví:

Dálniční známka (mýtné) Itálie 2024

Cena mýtného v Itálii 2024

V Itálii jsou dálnice zpoplatněné prostřednictvím mýtného, nikoli dálniční známky. Cena mýtného v Itálii se odvíjí dle počtu najetých kilometrů. Přesnou částku si můžete vypočítat v plánovači tras. Průměrně se cena mýtného v Itálii pohybuje okolo 200 Kč za 100 ujetých kilometrů.

Jak platit mýtné v Itálii?

Princip funguje tak, že na vjezdu mýtné brány obdržíte lístek. Na konci placeného úseku lístek vrátíte a zaplatíte mýtné, ať už v hotovosti, nebo platební kartou. Mýtné platí jak pro osobní vozidla, tak pro motorky a nákladní vozy a autobusy.

Jedinou výjimku představuje dálnice A36 severně od Milána, kde se mýtné neplatí skrze klasické mýtné brány, ale na základě skenu SPZ značky, tj. s pomocí systému free flow. Mýtné je pak nutné uhradit online na internetu.

Tyto články vám zodpoví nejčastější dotazy ohledně cesty do Itálie autem:

SPOČÍTEJTE Si HAVARIJNÍ POJIŠTĚNÍ

Dovolená autem? Nezapomeňte na cestovní pojištění s autoasistencí

Na každou zahraniční cestu bychom si automaticky měli sjednat kvalitní cestovní pojištění. Jestli se na roadtrip nebo dovolenou chystáte autem, zcela jistě byste ho měli nechat před cestou zkontrolovat v servisu a připravit se také na případné komplikace v průběhu cesty. Jak? Sjednáním tzv. technické asistence k vašemu cestovnímu pojištění.

Pojištění autoasistence vám pak pomůže v případech, jako je:

 • porucha nebo nehoda vozidla, která způsobí jeho nepojízdnost,
 • odcizení vozidla,
 • vandalismus, který způsobí nepojízdnost vozidla,
 • defekt pneumatiky,
 • vybití baterie, dočerpané palivo, načerpání špatného paliva,
 • ztráta nebo zabouchnutí klíčů ve vozidle.

Myslete tedy na své bezpečí a kromě pečlivě zabaleného kufru si sjednejte pojistku, která vás co nejlépe ochrání!

SPOČÍTAT CESTOVNÍ POJIŠTĚNÍ