Zákaznická linka:
9:00 - 17:00
222 100 200 Zavoláme vám zpět

Cesta autem do Rakouska - Kolik stojí?

Publikováno: 01.02.2023

Přes Rakousko mnoho Čechů projíždí zejména v době letní dovolené do jižnějších zemí. Stejně tak ovšem spousta z nich v samotném Rakousku zůstává, jelikož tato alpská země má rozhodně co nabídnout po celý rok. Velmi oblíbeným cílem je pak v zimní sezóně díky úžasným skiareálům. Společně se podíváme na nejvhodnější trasy, a také na výdaje, s kterými musíte při cestě počítat. Samozřejmě nezapomínejte ani na řádné pojištění.

Cesta autem do Rakouska - kolik stojí

Cestování do Rakouska

Rakousko má pro Čechy ohromnou výhodu, že je to náš pohraniční soused, takže někteří obyvatelé přes hranice jezdí jako pendleři za prací, jiní na nákupy, ale i tak se najde spousta těch, kteří do této lokality zavítají jen jednou za čas v rámci dovolené nebo výletu. Ačkoliv se může zdát, že spojení s Rakouskem je příhodné, není tomu tak úplně vždy, zejména z české strany. U všech tras bohužel musíte prozatím zvolit jiné, než dálniční spojení.

Cestu rozdělíme do tří základních výchozích bodů – Čechy (Plzeň a Liberec), Vysočina (Jihlava) a Morava (Ostrava). Cílem bude Salzburg na západě Rakouska a dále Štýrský Hradec (resp. Graz) na jihu.

SPOČÍTAT CESTOVNÍ POJIŠTĚNÍ

Cena paliva v Rakousku

Ceny pohonných hmot v Rakousku do nedávna nebyly nejlevnější a většinou se vyplatilo natankovat plnou nádrž již v České republice. Už několik let ale platí, že tu utratíte za benzín a naftu jen o trochu více, než u nás.

 • Natural 95: 1,59 EUR
 • Nafta: 1,76 EUR

Dálniční známka do Rakouska

Cesty do Rakouska nejsou zaset tak levnou záležitostí. Dálniční známky se tu každý rok lehce zdražují. Známky lze nově zakoupit online na webu společnosti Asfinag, nebo na čerpacích stanicích.

Známka/mýto  

Cena

 

Platnost

Česko 310 Kč 10 dnů
Německo zdarma
Rakousko 9,90 EUR 10 dnů
CELKEM 536 Kč

TIP

Rakousko je ve vymáhání pokut za nedodržení rychlostní limitů velmi přísné. Pokuta vám navíc přijde v českém překladu až domů a nebude malá. Předem tedy upozorňujeme na ohleduplnost a dodržování dopravních předpisů. Omezení rychlosti na dálnicích se objevuje zejména v noci kvůli snížení hluku, nebo v určitých úsecích, kde je potřeba snížit emise z provozu. Má to tedy své opodstatnění, stejně jako důrazné dodržování bezpečného odstupu 2 sekund mezi vozidly.

Trasa Praha - Jihlava - Salzburg- Graz

Z Čech přes Šumavu nebo Německo

 • Plzeň - Deggendorf - Salzburg

 • 300 km, cca 4 hodiny

Pokud vyrážíte do Salzburgu ze západních Čech, máte výhodu poměrně rychlé a efektivní trasy, která vede přes Německo, kde prozatím nejsou rychlostní omezení a také se neplatí za dálnice. Na dálnici A3 se ovšem bohužel dostanete až v Deggendorfu, projedete kolem Pasova do Rakouska a z dálnice sjedete na 65 kilometru. Zase tak pohodová cesta to nebude, jelikož se musíte více soustředit na řízení při projíždění klikatými cestami v obcích a okolní krajině, ale infrastruktura u našich sousedů je dostatečně kvalitní na to, abyste do cíle dorazili bez problémů.

Směrem na Graz se trasa protáhne asi o hodinu.

 • Liberec - Praha - České Budějovice - Linec - Salzburg

 • 480 km, cca 5,5 hodin

Ze severních Čech se do Rakouska dostanete nejlépe po D10 a přes hlavní město a Pražský okruh pak na D3 téměř k Českým Budějovicím. Po státní silnici projedete přechod Dolní Dvořiště a za ním se dostanete na rakouské okresky. U Lince najedete na A7 a posléze se napojíte na A1 směrem Salzburg.

Pokud byste se chtěli vydat do Grazu, stačí z A1 najet na A9. Tato cesta vám potrvá asi 6,5 hodin.

Vysočina jako zlatý střed

 • Jihlava - Gmünd - Linec - Salzburg

 • 330 km, cca 4,5 hodiny

Obyvatelé Vysočiny budou volit úplně jinou trasu přes Novou Bystřici. V Rakousku projedete obchvatem města Schrems po silnici 38 a dojedete k Freistadtu, kde vás navigace zavede na rychlostní silnici S10 směrem na A7 k Linci a pak po A1 přijedete do Salzburgu.

 • Jihlava - Znojmo - Vídeň - Graz

 • 360 km, cca 4,5 hodiny

Jestliže se chcete dostat do Grazu, musíte jet odlišnou cestou a to přes Znojmo směrem na Vídeň. Odtud vás již navede dlouhá, ale pohodlná dálnice A2.

SPOČÍTAT CESTOVNÍ POJIŠTĚNÍ

Z Moravy po dvou směrech

 • Ostrava - Brno - Vídeň - Sankt Pölten - Salzburg

 • 600 km, cca 6 hodin

Pokud v ranní špičce nechytíte kolonu na D1 u Vyškova, tak se z Ostravy dostanete do Rakouska poměrně jednoduše a ještě budete mít na výběr ze dvou možností. To stejné platí pro obyvatele Brna, jelikož budou od moravské metropole najíždět na stejnou trasu.

U Brna můžete nejprve zůstat na dálnici přímo směrem na Vídeň po nedokončené D52.  Dorazíte k Pohořelicím a dále musíte přes Nové Mlýny k Mikulovu po ne úplně příjemné dvouproudové silnici s omezením rychlosti na 70 km/h. Na poloprázdnou dálnici A5 najedete hned za hranicemi v Drassenhofenu a velmi rychle profičíte směrem na Vídeň.

Druhou možností je pokračovat z Brna po dálnici D2 na Bratislavu. Provoz tu není tak velký už od sjezdu z D1. Nezapomeňte sjet na Břeclav, ať zbytečně nepokračujete na Slovensko. Dále upozorňujeme na pravidelnou ranní a odpolední dopravní špičku přes město až do místní části Poštorná, kde se již napojíte na klidnou cestu směrem Großkrut a dálnici A5. Tuto variantu ovšem zvolte spíše v případě, že bude na D1 u Brna nebo ve směru na Mikulov nějaký zásadnější problém. Zejména D1 u Heršpic může být zasekaná kvůli hustému provozu nebo častým dopravním nehodám.

Pokud se nerozhodnete jet až do kavárenské a operní Vídně, tak při pokračování na Salzburg doporučujeme ještě před Vídní odbočit na S5 podél Dunaje směr Sankt Pölten a tam najet na A1. Vyhnete se tak kolonám v hlavním městě. Pokud ovšem míříte do Grazu, cesta přes něj vás nemine. Musíte se totiž dostat na A2. Na jih Rakouska vám to potrvá asi o hodinu méně, než do Salzburgu.

Kam na lyže do Rakouska

Rakousko má obrovské množství skiareálu a sjezdovek. Velká část jsou na špičkové úrovni, najdete v nich v podstatě všechny obtížnosti a velmi často si užijete úchvatné výhledy na Alpy a skvělou gastronomii. Připravte se ale na dražší skipassy i nabídku v restauracích a dalších službách. Jaké jsou vůbec ty největší a nejznámější lyžařské areály v Rakousku? Uvedeme si alespoň některé z nich.

Silvretta Montafon

Celkem 140 kilometrů sjezdovek s nejmodernější desetimístnou kabinovou lanovkou se nachází ve Voralbersku. Skipass na 6 dnů v hlavní sezóně vás vyjde na 285 EUR.

St. Anton - Lech Zürs - Warth-Schröcken

Tento ohromný lyžařský areál nabízí přes 300 kilometrů sjezdovek, luxusní lanovky a 65 kilometrů dlouhou okružní trasu s převýšením 18 tisíc metrů. Celkem 326 EUR dáte za šestidenní skipass v hlavní sezóně.

Kitzbühel

Proslulý areál profesionálních zimních sportů disponuje 180 kilometry sjezdařských tratí a 60 kilometry perfektně udržovaných tratí pro běžkaře. Pozor si dejte na sjezdovku Streif, která patří mezi nejnebezpečnější závodní trať světa. Má délku 3,3 kilometrů a převýšení 860 metrů. 305 EUR pak zaplatíte za 6 dnů sportovního vyžití.

Zillertal Arena

Oblíbený areál nejen pro české lyžaře, ale i snowboardisty nebo sáňkaře (uměle osvětlená dráha měří až 7 kilometrů). Délka sjezdovek je 147 km a najdete tu hned několik lyžařských škol. Pro lyžování na 6 dnů získáte skipas za 287 EUR.

SPOČÍTAT CESTOVNÍ POJIŠTĚNÍ

Další tipy

Cestovní pojištění do Rakouska

Rakousko – praktické dopravní informace