Zákaznická linka:
9:00 - 17:00
222 100 200 Zavoláme vám zpět

Cestování do Rakouska

Rakousko, náš jižní soused je typicky alpskou zemí, ale na dovolenou nebo na výlet do ní můžete jezdit celoročně. Poradíme vám, na co si jako řidiči v Rakousku dávat pozor, kudy se tam dostat a kam vůbec vycestovat, ať už pro sportovní zážitky, relax nebo gastronomii. A navíc se podíváme i na správné cestovní pojištění do Rakouska

Cestování Rakousko

Jaké cestovní pojištění do Rakouska

Ať už do Rakouska jedete na kole nebo lyže, určitě se vám bude hodit dobré cestovní pojištění. Neváhejte si díky nám spočítat to nejvýhodnější.

COVID-19 a Rakousko

I Rakousko se připojilo k zemím, které upouští od pandemických bezpečnostních opatření. Od pondělí 16. 5. 2022 tedy v při vstupu do Rakouska nemusíte prokazovat svou bezinfekčnost. Stejně jako při přístupu ke službám, jako je ubytování v hotelech, penzionech, vstup do restaurací a tak dále.

Stále zde ovšem platí povinnost nosit respirátor (FFP2), a to:

 • ve zdravotnických zařízeních
 • pečovatelských domech
 • domech pro seniory
 • ve Vídni pak v lékárnách a v MHD

Povinnost nosit respirátor pak mohou mít i obchody a další zařízení s uzavřenými prostory. Respirátor pak celkově nemusí mít děti do 6ti let, a těm od 6 do 14 let bude stačit pouze rouška.

I když nám tedy žádná přísná pravidla dovolenou ,,narušovat" nebudou, stále je dobré myslet na riziko covid-19 v našem vhodně zvoleném cestovním pojištění.

SPOČÍTAT CESTOVNÍ POJIŠTĚNÍ

Cesta do Rakouska

Do Rakouska to máme opravdu kousek, proto do této alpské země můžeme snadno vycestovat vlakem, autobusem i autem.

Vlakem do Rakouska

Železničními spoji se do Rakouska pohodlně dostanete přímými spoji z:

 • Prahy: Praha - Vídeň (každé 2 hodiny), zpáteční jízdenky od 728 Kč, doba jízdy 4,5 hodiny,
 • Brna: Brno - Vídeň (každé 2 hodiny), zpáteční jízdenky od 416 Kč, doba jízdy 1,5 hodiny,
 • Ostravy: Ostrava - Vídeň (každé 4 hodiny), zpáteční jízdenky od 468 Kč, doba jízdy 3 hodiny,
 • i dalších českých měst.

Autem do Rakouska

V Rakousku se budete těšit z jedné z nejkvalitnějších silničních a dálničních sítí na světě, včetně všudypřítomných servisů, čerpacích stanic a mnohdy dech beroucích přírodních scenérií. Cesta do Rakouska tedy může být velmi příjemnou záležitostí.

Ovšem tento požitek přináší i velkou zodpovědnost. Rakušané jsou známí tím, že velmi efektivně vymáhají dopravní přestupky a to i tak, že vám pošlou pokutu v překladu do češtiny až k vám domů. A pokuty nebývají malé. Výrazně tedy doporučujeme zejména dodržovat rychlostní limity v obcích, na silnicích i dálnicích. Pokud na místě není hlídka, můžete očekávat kamery a úsekové měření rychlosti. Pokutou je trestáno i nedodržení bezpečné vzdálenosti od vozidla.

Dálniční známku pro Rakousko lze koupit na čerpacích stanicích a nalepit je na okno, ale stejně tak online.

 • 10 dnů (9,60 EUR)
 • 2 měsíce (28,20 EUR)
 • Rok (93,80 EUR)

Ceny benzínu v Rakousku se aktuálně pohybují okolo 1,83 EUR za litr, stejně jako u nafty.

 

Tyrolsko

Kam do Rakouska

Kam do Rakouska? Mimo vyhlášená lyžařská střediska, která tvoří hlavní lákadlo zimní sezóny v Alpách, je to paradoxně i nížinná oblast Dolního Rakouska, kde v letní sezóně získáte dokonalý požitek například z cyklistiky mezi vinohrady nebo podél Dunaje, či gastronomickou Mekku Rakouska – vídeňských kaváren a hospůdek. Navíc se tu můžete cítit opravdu exoticky, díky proslulému trhu Naschmarkt, kde lze najít téměř jakékoliv koření, ovoce, zeleninu, mořské plody a další delikatesy z celého světa, či se klidně jen zastavte v některém z orientálních podniků na pravou tureckou kávu.

V Dolním Rakousku také navštivte vinné sklepy, které se kvalitou vína vyrovnají těm českým.

Pokud však máte raději horské oblasti, pak doporučujeme jeden z nejbohatších evropských regionů na historické hrady a zámky – Štýrsko, nebo pro změnu spolkovou zemi s velkým množstvím jezer – Korutany. Velkým zážitkem je také světově známé městečko Hallstatt na břehu stejnojmenného jezera s nejstaršími solnými doly.

Mezi vleká turistická lákadla patří v jakoukoliv roční dobu následující města: Linz,  Salzburg, nebo lázeňské Baad Ischl.

SPOČÍTAT CESTOVNÍ POJIŠTĚNÍ

Užitečné informace pro cestu do Rakouska

 • Pokud do Rakouska cestujete autem, určitě oceníte aktuální dopravní informace. Ty najdete například na těchto stránkách - OAMTC, ARBO, Asfinag.
 • Povinná výbava v Rakousku se pak skládá z autosedačky (pro děti do 14 let a výšky do 150 cm, od výšky 135 cm je možné použít nastavitelný tříbodový pás spolu autosedačkou bez sedáku), výstražného trojúhelníku, reflexních vest pro celou osádku vozu a lékárničky.
 • O státních svátcích bývají v Rakousku zavřené obchody i další důležitá místa, raději s nimi tedy počítejte. V létě se jedná o dny – 1. června: Svatodušní pondělí, 11. června: Boží tělo a 15. srpna: Nanebevzetí Panny Marie.
 • V Rakousku se dá na většině míst platit kartou, v menších obcích a horských vesničkách pro sobě mějte raději hotovost. Pokud chcete ušetřit na směnných poplatcích, zařiďte si kartu Revolut.
 • Pro cestu do Rakouska nepotřebujete žádná očkování, doporučuje se ale očkování proti klíšťové encefalitidě, protože je v Rakousku v posledních letech vyšší počet případů tohoto onemocnění.
 • Rakousko je v Evropské unii, takže zde platí i EHIC („modrá kartička“), i tak se ale turistům doporučuje sjednat si odpovídající cestovní pojištění.
 • Počasí v Rakousku bývá příznivé jak pro zimní, tak pro letní dovolenou. Pokud v létě toužíte po nižších teplotách, vydejte se do horských turistických oblastí. V nížinách se teploty mohou v létě vyšplhat až na 30°C. Celkově zde panuje kontinentální klima, kdy se rozdíl mezi chladnými zimami a teplými léty zvyšuje směrem na východ.

Na co si dát v Rakousku pozor

Rakousko je velmi bezpečnou zemí, ale je zde potřeba dát si pozor například na kapsáře. A to především ve velkých městech a turisticky oblíbených místech. Na přelidněných místech a v MHD si tedy na své osobní věci dávejte obzvlášť pozor.