222 100 200 Zavoláme vám zpět

Rakousko, tip na vaší letní dovolenou

Publikováno: 04.08.2017

Rakousko máme na dosah, je to náš jižní soused. Na cesty vám postačí občanský průkaz a kvalitní cestovní pojištění. Výhodou je blízkost, která nám dovoluje opakovaně prozkoumat různé části této země, která vždy, ač je celkovou rozlohou obecně menší, o to větší měla vliv v historii. Rakousko nemá přístup k moři, jako chybí nám Čechům, co ale , to jsou nádherná pohoří a malebná města pod nimi. Často velmi milí lidé, podobná a našim smyslům lahodící kuchyně. Co našinec ocení i kdyby jen podprahově je smysl pro pořádek a určitou kulturu, která je nám obvykle velmi příjemná.

Austria Belvedere

Objevte Rakouskou studnici nekonečného množství kratších i delších výletů spojených s jeho krásnou přírodou a městy na kulturu tak bohatými jako jsme zvyklí u nás.

Základní údaje a zajímavosti

 • Pro ČR je Rakouská republika jižním sousedem, německy Republik Österreich.
 • Rakušané to myslí s ekologií a bio výrobou naprosto vážně, podílem biologicky obhospodařované plochy je Rakousko světovou jedničkou, plocha činí okolo 20% z celku. Rakousko vyrábí více než 75% elektřiny díky obnovitelným zdrojům a žádná jiná evropská země nemá tak vysoký podíl vyrobené elektřiny z obnovitelných zdrojů. V průměru je to u evropských zemí jen 24%. Rakousko má mnoho vodních elektráren na řekách a také větrné elektrárny v rovinatých oblastech Dolního Rakouska.
 • Rakouská zajímavostí je, že Rakousko je lyžařskou velmocí. Lyžování je rakouský národní sport.
 • Vídeň je jako hlavní město zásobována asi nejkvalitnější vodou v Evropě. Vídeň je zásobována horskou pramenitou vodou z Alp – z pohoří Rax, Schneeberg, Hochschwaab.
 • V Rakousku se posílají dopisy a balíky i z obchodů s potravinami na malých městech a vesnicích, kde se jinak pošta v místě nevyplatí, takových míst je několik set po celém Rakousku.
 • Nejznámějším Čechem v Rakousku je patrně Karel Schwarzenberg, jehož rodina je v Rakousku také jedním z největších majitelů lesů, co se plochy týče.

Turistické zajímavosti Rakouska

 • Nejvyšší hora Rakouska je Grossglockner s výškou 3798 metrů nad mořem a nachází se na hranici mezi zeměmi Korutany a Tyrolsko.
 • Nejmenší město v Rakousku je Hardegg, které leží na řece Dyji-Thaya v národním parku Thayatal (Podyjí) na hranici mezi Jižní Moravou a Dolním Rakouskem. Městečku dominuje hrad Hardegg, který nepřetržitě vlastní rodina Hardegg.
 • Nejhlubší jezero v Rakousku je Traunsee v Solné komoře. Je hluboké 191 metrů.
 • Nejteplejší jezero v Rakousku je Klopeiner See v Korutanech. Teplota jezera dosahuje až 28 stupňů Celsia.

SPOČÍTAT CESTOVNÍ POJIŠTĚNÍ

Vídeň, hlavní město Rakouska a její nekonečné možnosti poznání i zábavy

 • V komplexu MuseumsQuartier pak zamiřte do Albertiny. V této budově z 18. století si můžete prohlédnout jednu z největších a nejvýznamnějších sbírek fotografií a grafiky na světě a vystavuje se zde až na milion tisků z období gotiky až po současnost. Informace o dalších dočasných výstavách najdete na webové stránce Albertiny. Můžete třeba strávit celý den procházením areálu MuseumsQuartier, zajet si tramvají k paláci Belveder nebo si zaskočit na nákupy do módních ulic Graben a Kärntner Strasse.
 • Co se týče současného umění, MUMOK nemá konkurenci. Jeho šedá fasáda připomínající bunkr mu dodává strohý vzhled, avšak uvnitř najdete skutečně pestrou sbírku předmětů. Sbírka ukrývá přibližně 10 000 uměleckých děl včetně filmů a fotografií a je rozdělena na chronologické celky od 2. světové války až po současnost. To vše si můžete vychutnat v prostředí, které má silný nádech avantgardy.
 • Ulice Graben je elegantní a celá ulice jako by přímo vyzývala, abyste se po ní vznášeli jako při vídeňském valčíku. Tady stojí jedny z nejnádhernějších budov ve Vídni, tady najdete jedny z nejmódnějších obchodů. Za krásného dne můžete z pouliční kavárničky pozorovat lidi kolem a vychutnávat si atmosféru, která se vznáší všude kolem.
 • V majestátních prostorách vídeňské státní opery si můžete poslechnout vše, od Strausse po Pucciniho. Budova opery stojí v centru města nedaleko okružní třídy Ringstrasse a po celý rok hostí operní představení a klasické koncerty. Jen si to představte: červený samet, pozlacené galerie, ale hlavně Velké umění, které zde zní silou až 160 decibelů.

Vídeň a několik tipů pro vaše smysly

 • Lahůdka pro malé skupinky, ideální pro dvojice - je nejmenší vídeňská kavárna Kleines Café na Františkánském náměstí (Franciskanerplatz). Interiér tvoří jen dvě kožené lavice a pár stoliček (samozřejmě thonetek, tak jako v celé Vídni), stolky s mramorovou deskou, zrcadla a obyčejné žárovky.
 • Kavárna pro intelektuály je na malém náměstí naproti nejstarší části vídeňského hradu. Je jedna z nejpůvodnějších vídeňských intelektuálních kaváren Bräunerhof (přesná adresa je Stallburggasse 2). Nabízí hromadu nejrůznějších novin a časopisů, nejjablkovitější štrúdly na světě, kterých tu pečou každý den až 80 pekáčů, a o víkendu se těšte na vystoupení komorních kvartet.
 • Pro milovníky vína je skutečným rájem čtvrť Grinzing. Posezení v místních heuriger se vyrovná večírkům v moravských sklípcích, k vínu tu podávají pečená kuřata. Heuriger je speciální typ hospody, ve kterých je typickým nápojem letošní víno. Najdete je především ve Vídni a východním Rakousku. Typickým nápojem je v tomto podniku takzvaný heuriger, tedy letošní víno, které se začíná nalévat vždy od 11. listopadu. Správný heuriger poznáte již zdaleka podle svazku borových větví, vyvěšeného do ulice a cedule s nápisem ,,Ausg'steckt", která současně sděluje, kdy má daný podnik otevřeno. Ne náhodou je Vídeň přezdívána mj. největší vinařské město světa.

SPOČÍTAT CESTOVNÍ POJIŠTĚNÍ

Salzburg

 • Salzburg (česky Solnohrad, počeštěně Salcburk, Salzburk, dříve česky též Salcpurk) je statutární město, hlavní město rakouské spolkové země Salcbursko a centrum okresu Salzburg-venkov. Leží nedaleko hranic s Německem na řece Salzach ve výšce 425 m n. m. A je doporučením pro ty, kdo se chtějí vydat na výlety po Rakousku trochu dále.
 • Klášter svatého Petra (Stift Sankt Peter) nás vrací zpět do dob prvního biskupa Ruperta. Na místě prvního opatství, které vzniklo okolo r. 1000, byl roku 1147 vysvěcen dnešní klášterní kostel. Stavba Hohensalcburské pevnosti byla zahájena v časech boje o investituru roku 1077 a je do dnešních dnů velmi dobře zachována, neboť byla jen jednou, neúspěšně, obléhána. Františkánský kostel (Franziskanerkirche) byl vybudován v polovině 8. stol. a k hlavní kostelní lodi v románském slohu byl přistavěn gotický ozvučný kúr a věnec barokních kaplí. Katedrála sv. Ruperta a Virgila, na jejímž místě stála původně od roku 774 románská bazilika, byla přestavěna naposledy v roce 1611 a tím bylo přineseno baroko na sever od Alp. V Obilné ulici, jež hrála už dříve důležitou roli pro obchod, stojí rodný dům Wolfganga Amadea Mozarta.

Rakouské Alpy

 • Na území Rakouska zasahují z celkového členění hlavně Východní Alpy.
 • V roce 1862 byl založen rakouský alpský spolek Alpenverein. České působení v rakouských Alpách má dlouhou tradici. V roce 1870 byla v Praze založena sekce Praha při rakouském Alpenvereinu.
 • Großglockner (3798 m n. m.) je nejvyšší hora Rakouska, která se nachází ve skupině Glockner patřící do Vysokých Taur a na hranici spolkových zemí Korutany a Tyrolsko. Štíhlá, ledovcovo-skalnatá pyramida v bočním výběžku hlavního alpského hřebene připomíná svým tvarem zvon - odtud název ,,Velký zvoník" (Großglockner).
 • Nyní vede na Grossglockner 30 cest, z nichž 90 % vede tzv. ,,Normální (klasickou) cestou", která, ač by se tak podle názvu nemuselo zdát, je pořád relativně obtížnou túrou spadající do vysokohorské turistiky. Kromě dobré fyzické kondice je třeba náležité vybavení a zkušenosti s pohybem na ledovci a ve vysokohorském terénu.
 • Stejný výhled, jaký měl při své návštěvě císař Franz Josef v roce 1856, může mít každý, kdo dorazí na vyhlídkovou plošinu nesoucí monarchovo jméno. Spatřit z ní můžete nejen nejvyšší horu Rakouska, ale i nejdelší ledovec východních alp jménem Pasterze.

Informace pro cestu do Rakouska nejen autem

 • Autem je cesta relativně snadná např. na trase z Prahy, jeďte po D1 směr Brno, dále směr Jihlava, Znojmo, přechod Hatě. Držte se směru Vídeň. Další z variant je jet přes Brno, přes přechod Mikulov a na Vídeň.
 • Čeští občané mohou nadále cestovat na platný cestovní pas nebo občanský průkaz.
 • Dětské sedačky jsou povinné, každá osoba v autě musí být bezpečně připoutána.
 • Celodenní svícení není v Rakousku povinné, jen doporučené.
 • Za použití dálnic jsou zavedeny dálniční poplatky pro osobní auta se používá klasická dálniční známka, po ukončení platnosti musí být viněta odstraněna. Orientační ceny jsou 10ti denní poplatek osobní automobily a obytné vozy do 3,5 t za EUR 8,90 (cca 235,- Kč) případně dvouměsíční poplatek pro osobní automobily a obytné vozy EUR 25,90 (co je cca 683,- Kč).
 • Rychlostní limity ve městě 50 km/h a na dálnici 130 km/h jsou stejné jako v ČR, běžné silnice pak mají limit 100 km/h.
 • Často řešené jsou reflexní vesty. Ze zákona ji sice musí mít pouze řidič, ale je dobré vozit ji pro všechny pasažéry ve vozidle. Zejména si dejte pozor na to, aby odpovídala normě EN 471. Reflexní vesty je nutné použít vždy při vystoupení z vozidla mimo obec. V Rakousku jsou přípustné pouze vesty ve žluté, oranžové nebo v červené barvě.

V případě dopravních přestupků

 • Pokuta za porušení dopravních předpisů může být zaslána příslušným rakouským úřadem přímo do ČR na adresu osoby, která je registrována jako majitel vozidla, kterým byl přestupek spáchán.
 • V případě spáchání dopravního přestupku a zastavení řidiče rakouskou policií musí být vyměřená pokuta zaplacena na místě.
 • Nemá-li řidič dostatek finančních prostředků na úhradu vyměřené pokuty na místě, může mu být zadržen jakýkoliv cenný předmět.
 • Při neuhrazení pokuty nelze vyloučit její vymáhání soudní cestou.
 • Zastupitelské úřady v tomto ohledu nejsou oprávněny vstupovat do soudních, příp. správních řízení.
 • Je doporučeno ani nezkoušet vyjednávat nebo diskutovat s policií, obvykle je účinek spíš k neprospěchu celé věci.

SPOČÍTAT CESTOVNÍ POJIŠTĚNÍ

Co dobrého v Rakousku?

 • Pro Rakousko jsou typická některá národní jídla, speciality, které se vyskytují jen nebo hlavně v Rakousku. Mezi nejznámější patří Mozartovy koule, čokoládová pochoutka. Oblíbená je i limonáda Almdudler, která se vyrábí z alpských bylin. Pro milovníky pálenek nabízí rakouská tradice pálenku z horské borovice limba. Hvězdou nejen u turistů je pak Vídeňský řízek z telecího ideálně s bramborovým salátem.
 • Legenda jménem Sachrův dort: nikdy nevěřte cukráři, který by vám tvrdil, že je jeho Sachrův dort připravený podle původní receptury. Jeho dort možná bude chutnat božsky, poleva se bude předpisově lesknout, ale k originálnímu návodu, jak dort připravit, se mistr cukrář dozajista nedostal. Původní recept je totiž střežen v sejfu Domu Sacher stejně bedlivě jako legendární zlatý poklad v pevnosti Fort Knox. Dokonce ani v kuchařských knihách, které vydává sám Dům Sacher, není doslovně vyzrazena originální receptura, která vedla k nejvášnivější dortové bitvě kulinární historie.

Cestovní pojištění do Rakouska

 • Na cesty do Rakouska se také nevydávejte bez řádně sjednaného cestovního pojištění, a to ani v případě, že se jedná o jednodenní výlet nebo rodinné nákupy. Z cestovního pojištění jsou hrazeny veškeré náklady na ošetření a léky, dále také transporty a převozy. Léčebné výlohy a asistenční služby si můžete, dle vlastního uvážení rozšířit o doplňková připojištění. Mezi nejvíce sjednávané patří připojištění odpovědnosti, úrazu a zavazadel.
 • Pokud je vaše dovolená sportovního charakteru, sjednejte si připojištění i pro rizikové a extrémní sporty nebo například storno cesty. Cestovní pojištění do Rakouska si můžete snadno sjednat v kalkulačce cestovního pojištění, a to výhodně od 11 Kč za den.

Pojištění do Rakouska pro vaše auto

 • Z doporučených pojištění vašeho vozu se vám na cestu autem do Rakouska bude hodit povinné ručení s havarijním pojištěním.
 • Povinné ručení vás chrání před hrazením škod, které byste způsobili provozem svého vozidla třetím osobám na jejich zdraví nebo majetku. Optimální limity pojistného krytí jsou 50 mil. korun na majetek a 50 mil. Kč na zdraví, pro cesty do ciziny optimálně mít vždy limity vyšší dle nabídky jednotlivých pojišťoven, což lze jen doporučit. Součástí pojištění odpovědnosti z provozu vozidla na pozemních komunikacích jsou často také asistenční služby v základním rozsahu.
 • Naopak havarijní pojištění kryje škody, které jsou v rámci stanovených rizik způsobeny na vašem vozidle. Havarijní pojištění si můžete sjednat ve variantě ALLRISK, kdy jsou pojištěna všechna rizika, konkrétně odcizení, havárie, živel a vandalismus. Je-li vaše vozidlo starší nebo nechcete-li mít havarijní pojištění sjednáno komplexně, jsou pro vás připraveny varianty, např. havárie a živel.

Důležitá telefonní čísla pro vaše cesty do Rakouska

Tísňová linka: 112
Policie: 133
Záchranka: 144 nebo 141
Info pro motoristy: +43
Velvyslanectví ČR: +43 676 849 64 618

rakousko-telefonni_cisla
      Stáhněte si kartičku zde!

SPOČÍTAT CESTOVNÍ POJIŠTĚNÍ

Autor: Tým Top-Pojištění.cz