Zákaznická linka:
9:00 - 17:00
222 100 200 Zavoláme vám zpět

Cestování autem do Rakouska na zimní dovolenou

Publikováno: 15.12.2019

Cestování do Rakouska za krásou zimních Alp je už víceméně tradicí. Velké množství Čechů si tady každý rok dopřává dovolenou plnou lyžování, wellness, a Gulaschsuppe na sjezdovce. Vzhledem k příjemné dojezdové vzdálenosti spousta z nás do Rakouska cestuje autem, a proto neuškodí si zopakovat a připomenout všechny důležité věci, které s touhle cestou souvisí.

Cestovní pojištění zimní sporty

Před odjezdem

 • Z dokladů si sebou zabalte řidičský průkaz, technický průkaz, zelenou kartu (od té si raději udělejte i kopii-v případě dopravní nehody se totiž zabavují), občanský průkaz, evropský průkaz zdravotního pojištění. Pokud cestujete ve vypůjčeném autě, mějte s sebou i potvrzení o zápůjčce (v angličtině nebo němčině).
 • Před cestou kontrolujte stav vozidla.

Cestovní pojištění online

 • Zajistěte si dobré cestovní pojištění. Jedete sice jen ,,za humna", ale zimní sporty sebou přece jen nesou vyšší riziko úrazu. V kvalitním cestovním pojištění by jistě měly být zahrnuty léčebné výlohy a odpovědnost.
 • Nezapomeňte ani na autoasistenci, která vám může pomoct v případě poruchy nebo nehody, postará se zapůjčení náhradního auta i zajištění dočasného ubytování.

Povinná výbava

Povinné vybavení je v Rakousku víceméně stejné, jako u nás. Liší se v pár drobnostech.

Reflexní vesta

Reflexní vestu musíte mít v oranžové barvě, a to pro každého člena posádky.

Pneumatiky

Pro zimní pneumatiky platí stejné parametry, jen je ovšem pro cestování na rakouských silnicích musíte mít obuté až do 15. 4.

Řetězy

Do kufru rozhodně přibalte i sněhové řetězy. Ty na hnací kola nasazujte pouze tehdy, pokud je silnice pokryta souvislou vrstvou sněhu anebo ledu, aby nedošlo k jejímu poškozování. Pamatujte také, že s nasazenými řetězy můžete jet maximálně rychlostí 50 km/hod.

Tip

A za nás doporučujeme nad rámec povinného vybavení přibalit i rozmrazovač zámků, kvalitní škrabku na led a smeták na sníh. Věřte nám, že v alpských podmínkách je určitě oceníte.


Tipy na lyžování v Rakousku najdete v článku.

Dálniční známka

Jízda po rakouských dálnicích je zpoplatněna, a proto si musíte koupit dálniční známku – na výběr máte hned ze tří typů rozdělených podle doby platnosti:

platnost/vozidlo do 3,5t motorky
10 dní EUR 9,20 EUR 5,30
2 měsíce EUR 26,80 EUR 13,40
rok EUR 89,20 EUR 35,30

Nákup online nebo na benzínkách

Známku koupíte přes ÚAMK, na pohraničních benzínových pumpách a v Rakousku v trafikách a také na benzínkách. Známku se lepí na čelní sklo nahoru doprostřed anebo vlevo. Po ukončení její platnosti musí být ze skla odstraněna (jednoduše sloupněte a zbytky lepidla odstraňte třeba odlakovačem na nehty).

Rakouskou dálniční známku si ovšem můžete koupit i online na webu www.asfinag.at. V tomto případě ji na sklo lepit nemusíte, protože známka je vázaná na vaši SPZ. Dá se pořídit na stejné časové úseky jako ta fyzická a samozřejmě za stejnou cenu. Pozor! Musíte si ji ovšem koupit alespoň 18 dní od začátku její platnosti.

Krom dálniční známky jsou extra zpoplatněné i některé tunely a mosty a horské silnice.

Kudy do Rakouska?

Za nás doporučujeme využít některou z níže uvedených tras:

Praha -> Plzeň -> Rozvadov -> Rosenheim/Mnichov -> Garmisch-Parterkirchen -> Innsbruck

Praha -> České Budějovice -> Dolní Dvořiště -> Freistadt -> Linc -> Salcburk -> Innsbruck
(Pozn.
Přechod Dolní Dvořiště je nejlepší, pokud míříte do Horního Rakouska, Štýrska, Salcburska anebo Korutan.)

Brno -> Mikulov / Znojmo a Hatě -> Wachau -> Salcburk -> Rosenheim -> Innsbruck

Cesta do Innsbrucku

Informace o případných uzavírkách a stavu silnic najdete na stránkách ÖAMTC.

Jak to chodí na místních silnicích:

 • Světla musí být vždy zapnutá na potkávací anebo na světla pro denní svícení.
 • Povolené rychlosti jsou stanovené
  • na dálnici 130 km/hod.,
  • v obci na 50 km/hod.,
  • mimo obec na 110 km/hod.
 • Povolená hladina alkoholu v krvi je 0,5 promile. Při jejím překročení vám bude odebrán řidičský průkaz.
 • Ohledně cen benzínu platí v Rakousku to samé, co u nás - mimo hlavní tahy a dálnice je levnější.
 • Lyže, snowboard, boty a hůlky musíte mát při cestě pořádně připevněné! Jinak vám hrozí pokuta. Ideální je jejich převoz ve střešním boxu nebo na nosiči. Pokud je musíte převážet uvnitř auta, musíte lyže dát do pevného obalu a připevnit.
 • Jak je známo, prohřešky proti pravidlům jsou v Rakousky pokutovány dost nekompromisně, takže nedoporučujeme riskovat a všechna pravidla dodržovat. Pokud už pokutu dostanete, rozhodně s policisty nesmlouvejte a nediskutujte. Pokuty se platí na místě a v případě, že nemáte dost hotovosti, může vám být zadržen jakýkoli cenný předmět.

Teď už jen zbývá připravit lyže a těšit se na sjezdovku! A kdyby vás po pár dnech už pěkně bolelo tělo, udělejte si výlet do některého z rakouských wellness. Věřte nám, že takovou odměnu určitě oceníte!

Důležitá telefonní čísla pro vaše cesty do Rakouska

Tísňová linka: 112
Policie: 133
Záchranka: 144 nebo 141
Info pro motoristy: +43
Velvyslanectví ČR: +43 676 849 64 618


Rakousko
Stáhněte si kartičku zde!

SPOČÍTAT CESTOVNÍ POJIŠTĚNÍ

Autor: Karolína