Zákaznická linka:
9:00 - 17:00
222 100 200 Zavoláme vám zpět

Jak cestovat na dovolenou?

Publikováno: 07.05.2022

Je nejlepší cestovat na dovolenou letecky, autem, vlakem nebo autobusem? Zvolený způsob dopravy většinou odpovídá vzdálenosti do konkrétní destinace, ale i typu dovolené. V našem článku vám samozřejmě poradíme, jaké výhody a nevýhody jednotlivé dopravní prostředky mají.

Jak cestovat na dovolenou

Cestování letadlem

Leteckou dopravu je dobré zvolit v případě, že cestujete někam, kam byste se autem vůbec nedostali, nebo by vám to trvalo příliš dlouho. Díky letadlu ušetříte zejména čas, a to i s odbavením a čekáním na letišti.

Oblíbené destinace pro letní dovolenou u moře, kam se letadlem dopravíte za pár hodin:

V naší tabulce můžete vidět hlavní výhody a nevýhody letecké dopravy:

Výhody letecké dopravy Nevýhody letecké dopravy
rychlost cestování vysoké provozní náklady odrážející se na ceně letenek
spojení se vzdálenými destinacemi častá velká vzdálenost letiště od centra města/ letoviska/hotelu
bezpečnost riziko strachu z létání
pohodlí a kultura cestování (samozřejmě v závislosti na vybrané letecké třídě) riziko zpoždění letu z důvodu špatného počasí a následný problém s případným navazujícím letem/ dopravním spojem/transferem z letiště
možnost pohodlně cestovat i s nejmenšími dětmi bez nutnosti platby za jejich sedadlo omezená váhová kapacita zavazadel (dle zvolené přepravní společnosti)

Pokud se rozhodnete pro nákup letenek bez cestovní kanceláře, věnujte mu dostatečnou pozornost. Cena letenek se může lišit i o tisíce korun a závisí na termínu, času odletu, letecké společnosti a samozřejmě cílové destinaci. Naštěstí existuje poměrně velké množství různých srovnávačů. Jak si ideální letenku vybrat, o tom si můžete přečíst v uvedeném odkazu na náš článek.

Časté otázky se pak týkají cestování letadlem v těhotenství. Obecně platí, že pokud žena nemá žádné zdravotní komplikace, může letadlem bez problémů cestovat až do 36. týdnu těhotenství. Nejvhodnějším obdobím bývá to od 4. do 7. měsíce, kdy je těhotenství nejstabilnější. Počítejte ovšem s tím, že většina aerolinek požaduje od začátku třetího trimestru potvrzení od ošetřujícího lékaře o způsobilosti k letu. 

Jestli na dovolenou chcete vyrazit i se svým mazlíčkem, i to je možné. Cestování se psem letadlem je pak možné za splnění určitých podmínek. Na palubu letadla s vámi pes smí pouze v boxu s nepropustným dnem o maximálních rozměrech kolem 43 x 30 x 27 cm a maximální hmotnosti 8 kg (včetně zvířete). Větší psy je možné přepravovat v zavazadlovém prostoru, a to opět v boxu s nepropustným dnem o rozměrech cca 130 x 69 x 80 cm a o maximální hmotnosti 32 kg (včetně zvířete). Přesné podmínky najdete vždy na stránkách daného leteckého dopravce.

Cestování autem

Pokud cestujete na dovolenou autem, ideální je vybrat takovou destinaci, kam dojedete za méně než 12 hodin. Delší trasy jsou pak už mnohem náročnější, a to nejen časově a fyzicky, ale i finančně. Ideální je, pokud se můžete na dlouhou cestu autem u řízení s někým vystřídat. Nezapomínejte na přestávky a dostatečný přísun tekutin.

Oblíbené destinace pro letní dovolenou, kam se pohodlně dopravíte i vlastním vozidlem:

I cesta na dovolenou vlastním vozem má svá pozitiva a negativa.

Výhody dopravy vlastním automobilem Nevýhody dopravy vlastním automobilem
cestu si naplánujete dle svého (máte možnost vybrat nejrychlejší, nejpohodlnější a nejlevnější variantu, vše dle vašeho uvážení) pokud máte jednoho řidiče, je nutná delší pauza v průběhu cesty
během cesty máte možnost zastávek spojených s poznáváním zajímavých míst složité plánování (trasa cesty, nákup dálničních známek, mýtné)
pauzy při cestě si plánujete dle svých potřeb časově náročnější ve srovnání s leteckou dopravou
vhodné i pro cestování s dětmi - vše si plánujete dle svého uvážení riziko zdržení v dlouhých kolonách
nejste limitováni množstvím zavazadel (až na velikost vozu) vliv počasí na kvalitu cesty (hustý déšť, bouřka, mlha)
mobilita v cílové destinaci (například kvůli nákupům) velká zodpovědnost za celou posádku vozidla
nižší náklady, pokud je auto zaplněno (oproti tomu, když platíte za osobu v letadle či autobuse) riziko poruchy vozidla, dopravní nehody

Dálniční poplatky

Ať už se vydáte kamkoliv, platbám dálničních poplatků a mýtného se bohužel nevyhnete, pokud plánujete jezdit po dálnicích. Naštěstí ale stále narůstá počet zemí, kde platí elektronické dálniční známky, které si můžete v klidu zakoupit ještě předtím, než se na cestu vydáte. Co se týká platby mýtného, některé státy nabízí možnost zakoupení karty, na kterou si máte možnost nabít určitou částku, ze které jsou pak postupně platby za mýtné odečítány.

Cestování autobusem

Destinace, kam se nejčastěji k moři vydáváme autobusem, jsou v podstatě totožné jako při cestách vlastním automobilem. I v současnosti se stále jedná o hojně využívaný způsob dopravy na letní dovolenou.

Výhody autobusové dopravy Nevýhody autobusové dopravy
ideální v případě, že nevlastníte řidičský průkaz menší komfort a pohodlí
ideální, pokud se vám cesta vlastním vozem z finančního hlediska nevyplatí (cestujete například ve dvou) není příliš vhodné pro cestu s malými dětmi
nemusíte nic řešit, autobus vás doveze až před hotel v cílové destinaci zastávky řízené dle řidičů nebo delegáta
služby delegáta většinou už v průběhu cesty hlučnost a potenciálně nevhodné chování ostatního pasažérů
nižší cena než u letenek limitované množství a velikost zavazadel

Cestování vlakem

Novinkou, která vznikla v době koronaviru, je možnost cestování k moři vlakem, a to například do Chorvatska, Itálie nebo Polska. Pokud se na dovolenou vydáváte i s malým dítětem, je možné si vyzkoušet cestování vlakem s kočárkem. Ten si s sebou vezmete coby spoluzavazadlo, nesmíte jím ale blokovat sedadla nebo uličky vlaku. Proto je třeba kočárek nechat u WC, nebo na vyhrazených místech. Pokud si nebude jistí, kam kočárek ,,zaparkovat“, zeptejte se průvodčího, který vám poradí.

Cestování se psem vlakem může být docela oříšek, některé společnosti totiž umožňují přepravu pouze asistenčních psů, a ne domácích mazlíčků. České dráhy přepravu psů umožňují. Pes musí mít nasazený náhubek a být na vodíku na krátko. Malého psa pak můžete přepravovat i v uzavíratelném nepropustném boxu. Ve vlacích společnosti RegioJet můžete přepravovat pouze malá plemena psů, a to v uzavíretelných boxech. Nesmí ovšem do spacích vozů.

SPOČÍTAT CESTOVNÍ POJIŠTĚNÍ

Předchozí díly:

Covid-19 a cestovní pojištění  

Situace kolem covidu-19 se už sice víceméně uklidnila, na některých místech světa se ale stále můžete setkat s bezpečnostními opatřeními. Proto doporučujeme před cestou zkontrolovat na stránkách MZV ČR aktuální podmínky pro vstup do země, pravidla pro využívání místní hromadné dopravy atd. Zároveň je vhodné se pro případ onemocnění covidem-19 v zahraničí správně pojistit. Pomocí naší kalkulačky si za pár minut porovnáte cestovní pojištění, které kryje léčebné výlohy spojené s covidem-19. Chcete vědět víc? Sepsali jsme pro vás ve spolupráci s pojišťovnami ještě odpovědi na nejčastější otázky ohledně krytí léčebných a dalších nákladů spojených s covidem-19.