Zákaznická linka:
9:00 - 17:00
222 100 200 Zavoláme vám zpět

Povinná výbava ve Slovinsku a základní informace pro motoristy v roce 2024

Slovinsko začíná brát spousta český turistů nejen jako tranzitní zemi do Chorvatska, ale také jako oblíbený cíl své dovolené. Najdete tam krásné hory i moře, lahodné víno i skvělou gastronomii. Z Česka je navíc Slovinsko velmi dobře dostupné autem a dojedete tam za pár hodin. Před cestou je ale dobré si zjistit, jaká je tamní povinná výbava vozidla, jaké jsou maximální rychlostní limity nebo za co hrozí pokuty. Pojďme se na to podívat.

SPOČÍTAT CESTOVNÍ POJIŠTĚNÍ

Povinná výbava ve Slovinsku

V každém státě je povinná výbava auta trochu jiná. Do Slovinska pravděpodobně pojedete přes Rakousko, takže je potřeba se ujistit, že vaše povinná výbava vyhoví i tam. Pokud byste to vzali například přes Slovensko a Maďarsko, i v těchto zemích musíte splňovat všechny podmínky pro tamní povinnou výbavu.

Nyní se ale zaměříme na to, co ve svém vozidle musíte bezpodmínečně mít, jakmile přejedete slovinské hranice. Jsou to:

 

Reflexní vesty jsou ve Slovinsku povinné pro všechny pasažéry (nikoliv tedy jen pro řidiče). Jakmile při nehodě nebo poruše vystoupíte z auta na silnici, musíte mít reflexní vestu oblečenou - měly být tedy v případě potřeby snadno dostupné. Pokud by někomu chyběla, hrozí za to na Slovinku pokuta do výše 40 eur.

Vozidlo, které má více než 2 kola, musí mít 1 výstražný trojúhelník. Pokud cestujete s přívěsem, musíte mít dokonce 2. Při poruše na vozovce musíte mít také zapnutá výstražná světla. V případě tažení vozidla musí být výstražný trojúhelník umístěný v jeho zadní části.

Autolékárnička je pro Slovince povinná. U turistů, tedy u zahraničních automobilů, je pouze doporučená. V případě nehody se ale určitě vyplatí mít ji po ruce, protože s ní je možné poskytnout základní první pomoc. S tím ostatně souvisí i cestovní pojištění, které vám kryje záda kdykoliv a kdekoliv, hradí se z něj léčebné výdaje a díky různým připojištěním vám v zahraničí v případě krize ušetří stres a nemalé peníze.

Děti ve věku do 12 let a výšky 150 cm musí být přepravovány v odpovídající autosedačce nebo s podsedákem, a to jen na zadních sedadlech. Při přepravě dítěte na sedadle spolujezdce v obráceném dětském zádržném systému (tzv. vajíčku), musí být deaktivovaný airbag. Stejně tak jsou samozřejmě pro všechny členy posádky povinné bezpečnostní pásy (pokud je jimi vozidlo vybaveno).

Povinná výbava Slovinsko

Pokud byste do Slovinska vyráželi na motorce, nezapomeňte ani na bezpečnostní helmu. Ta je navíc v téhle zemi povinná i pro cyklisty do 15 let věku.

A v zimě zase myslete na zimní pneumatiky. Automobily do 3,5 tuny musí mít zimní pneu od 15. listopadu do 15. března, nebo i mimo tuto dobu - pokud je na silnici vrstva sněhu či náledí. Je zakázáno použití pneumatik s hroty. Řetězy smíte mít, ale je nutné jet s nimi nanejvýš rychlostí 50 km/h.

Co se týká hasicího přístroje, ten je povinný pouze pro užitková vozidla a autobusy. Pokud ho ale budete mít, neprohloupíte (v některých zemích totiž povinný je). Stejně jako se hodí mít s sebou sadu náhradních žárovek - ty jsou povinné jen pro Slovince, u zahraničních vozidel jsou doporučené.

SPOČÍTAT CESTOVNÍ POJIŠTĚNÍ

Základní informace pro motoristy ve Slovinsku v roce 2024

Kromě povinné výbavy do Slovinska je potřeba myslet i na další náležitosti. Jaká je nejvyšší povolená rychlost? Za co můžete dostat pokutu? A jak je to například s alkoholem za volantem?

Rychlostní limity

Dobrou zprávou je, že nejvyšší povolená rychlost ve Slovinsku se od té naší neliší:

  • V obci: 50 km/h
  • Mimo zastavěné oblasti: 90 km/h
  • Na dálnici: 130 km/h

Alkohol

  • Ve Slovinsku může mít řidič automobilu i motocyklu při řízení v krvi maximálně 0,5 promile alkoholu.
  • Tento limit se ovšem nevztahuje na řidiče, kteří mají řidičský průkaz méně než 2 roky nebo jsou mladší 21 let.
  • Nulová tolerance se vztahuje také na profesionální řidiče.

S alkoholem za volantem ale není dobré riskovat - pokud by došlo k nehodě, může vám vaše pojišťovna při prokázání alkoholu v krvi odmítnout zaplatit (řada pojišťoven to má přímo ve smluvních podmínkách), a nepomůže vám ani sebedražší povinné ručení nebo havarijní pojištění.

Porovnat povinné ručení

Dálniční a mýtné poplatky

  • Dálnice jsou ve Slovinsku zpoplatněny, a je tedy potřeba si koupit potřebnou dálniční známku. Na výběr je známka s platností 7 dní, 1 měsíc, 6 měsíců a 12 měsíců. Cena je od 8 eur. Pokud ji mít nebudete, hrozí vám pokuta.

Použití světel

  • Ve Slovinsku platí celý rok povinnost celodenního svícení. Mlhovky je povoleno použít při snížené viditelnosti (50 metrů).

Kamery a antiradary

  • Je zakázáno používání všech antiradarů, včetně těch v navigaci.
  • Palubní kamery ve Slovinsku jsou povoleny, ale při zveřejnění záznamu je potřeba rozmazat zachycené obličeje a SPZ.
  • Kamera musí být také umístěná tak, aby nebránila řidiči ve výhledu z vozidla.

Pokuty ve Slovinsku v roce 2024

Pokud porušíte předpisy, špatně zaparkujete nebo vám bude chybět některá součást povinné výbavy, můžete ve Slovinsku dostat pokutu. A ty jsou v tomto státě poměrně vysoké. Buď ji dostanete hned na místě, nebo vám může přijít formou dopisu přímo domů. Za co může být a v jaké výši?
Prohřešek Výše pokuty
Chybějící reflexní vesta až 40 eur
Zapomenuté denní svícení až 40 eur
Jízda bez dálniční známky 300 až 800 eur
Překročení rychlosti v obci o 10 km/h 44 eur
Překročení rychlosti o 50 km/h a víc 520 eur
Používání mobilu při řízení 250 eur
Jízda na červenou 250 eur
Alkohol nad 0,5 promile 600 až 1 200 eur
Zdroj: cebia.cz, ceny jsou pouze orientační. Aktuální k 12. 8. 2024

Nepodceňte autopojištění

Seznámili jsme se s povinnou výbavou ve Slovinsku, ale pokud jedete dál, neměli byste zapomenout ani na povinnou výbavu do Chorvatska, případně povinnou výbavu pro jiné země. Kromě toho ještě zkontrolujte své povinné ručení. To totiž ze zákona musíte mít sjednáno a kryjí se z něj škody, které způsobíte ostatním. A i když v tuzemsku už u sebe nemusíte vozit zelenou kartu, do zahraničí si ji rozhodně vezměte s sebou.

Naopak havarijní pojištění je dobrovolné a pokrývá škody na vašem vlastním autě. A i když ho možná běžně nemáte sjednané, pro cestu do zahraničí se vyplatí - zejména u novějších a dražších aut. Využít můžete naši online kalkulačku, v níž si během chvilky uděláte bezplatné srovnání nabídek různých pojišťoven.

Srovnat havarijní pojištění

Cestovní pojištění je základ

Nakonec připomeňme i cestovní pojištění. Bez něj byste hranice České republiky vůbec neměli překročit, protože vás chrání nejen v případě úrazu, nemoci či hospitalizace. Jeho součástí obvykle bývá i pojištění odpovědnosti a sjednat si k němu můžete také různá připojištění - třeba storna cesty nebo zavazadel.

I na toto pojištění máme u nás na webu kalkulačku. Cestovní pojištění si jejím prostřednictvím přehledně srovnáte a jednoduše a rychle také sjednáte.

SPOČÍTAT CESTOVNÍ POJIŠTĚNÍ