Zákaznická linka:
9:00 - 17:00
222 100 200 Zavoláme vám zpět

Jak vybrat a zapojit kameru do auta?

Publikováno: 05.06.2024

Kamera do auta je v dnešní době běžnou záležitostí. Řidiči se jejím prostřednictvím pojišťují proti případným nedorozuměním u dopravních nehod. Kamerový záznam může mnohdy skutečně pomoci při objasňování nejrůznějších záležitostí. Poradíme vám, jakou autokameru vybrat a na co si dát při jejím používání pozor. 

Kamera do auta

Na trhu je v dnešní době celá řada autokamer do auta. Je těžké říci, která je ta nejlepší, protože každý z nás má jiná očekávání a kameru si pořizuje na základě svých specifických potřeb. Rozhodujeme se ale většinou zejména podle těchto parametrů:

  • Velikost kamery
  • Umístění
  • Snímaný prostor
  • Napájení
  • Rozlišení a frekvence snímání

SPOČÍTEJTE SI SVÉ POVINNÉ RUČENÍ

Jak vybrat kameru do auta? 

Existuje mnoho typů kamer do auta. Jejich základní dělení se odvíjí od prostoru, který chceme snímat:

  • Přední kamera - snímá dění před autem, typicky se umisťuje za zpětné zrcátko, případně na přístrojovou desku ke spodní části čelního skla
  • Duální kamera - jedná se de facto o kamery dvě. K té přední přibude ještě zadní, která se umisťuje k oknu zadních dveří. 

Dále pak existují i další verze pro fajnšmekry. Například autokamera zabudovaná ve zpětném zrcátku, mini kamera do auta nebo externí kamera, jež dokáže snímat vaše auto zvenčí. 

Při výběru vhodné kamery vás dál bude zajímat kvalita obrazu, tedy čím vyšší rozlišení, tím je kvalita lepší. Čím vyšší frekvence snímání obrazu, tím plynulejší bude výsledné video. Dále se zaměřte na to, jaký je úhel snímání, tedy jak velkou část prostoru snímač kamery zabere. V neposlední řadě se budete rozhodovat, zda chcete bezdrátovou kameru do auta, tj. na baterii, nebo s napájecím kabelem.

SPOČÍTEJTE SI SVÉ POVINNÉ RUČENÍ

Jak správně umístit kameru do auta?

Žádný zákon výslovně neříká, kde by měla být kamera umístěná. Vztahují se na ni však stejná pravidla jako na nejrůznější dekorativní objekty umístěné po autě. To znamená jediné: nesmí bránit řidiči ve výhledu. 

Napájení autokamery

Existuje dvě možnosti, jak autokameru napájet. Jednou variantou je kamera s kabelem, obvykle USB, jež se zapojí do USB zdířky ve vozidle, případně pomocí adaptéru do 12V zásuvky autozapalovače. Výhoda tohoto řešení spočívá v tom, že se nemusíte bát, že by se kamera vybila a přestala natáčet, když se vám to zrovna bude nejméně hodit. 

Jejím protějškem je bezdrátová kamera. Kamera bez kabelu funguje na bázi baterie, kterou si můžete podle potřeby dobíjet. Výhodou je, že vám nikde nepřekáží další kabel. Musíte však neustále pamatovat na včasné dobíjení. 

V jakých situacích se autokamera může hodit?

Kamera do auta vám prokáže službu v případě, kdy budete potřebovat dokázat, co se vašemu autu událo. Ať už to byl vandal, nepozorný chodec vběhnuvší do vozovky, nebo řidič, který vám nedal přednost. V mnoha případech může záznam z palubní kamery posloužit jako klíčový materiál pro vyšetřovatele nehody, případně i pro pojišťovnu. 

Ale pozor. V rámci zachování osobních práv kolemjdoucích i kolemjedoucích platí zákaz zveřejňování záběrů, které by mohly vést k identifikaci vozidel či osob. 

V některých zemích kvůli tomu dokonce vyloženě platí zákaz užívání autokamer - například v Rakousku, Lucembursku nebo Portugalsku. Naopak třeba ve Velké Británii můžete díky umístění autokamery ještě získat slevu na pojistném. 

Sjednejte si výhodné autopojištění

Povinné ručení je zákonem daná nezbytnost každého řidiče. Máte však možnost zvolit si takový produkt, který bude vyhovovat právě vám. K tomu můžete využít naši online kalkulačku, která vám spočítá, na kolik vás kde takové pojištění vyjde. 

Rozhodně se vyplatí zvážit i pořízení havarijního pojištění. Poslouží vám vždy, když se vašemu vozu stane nějaká újma. I na tento typ autopojištění u nás na webu najdete šikovnou kalkulačku.

SPOČÍTEJTE SI SVÉ havarijní pojištění