Zákaznická linka:
9:00 - 17:00
222 100 200 Zavoláme vám zpět

Jak a proč používat palubní kameru

Publikováno: 15.11.2021

Kamera na předním skle vozidla je velké téma jelikož podmínky jejího užívání nejsou v Evropě vždy stejné. V některých státech ji mít vůbec nesmíte, ale v Česku může jít o dobrého pomocníka při řešení sporných dopravních nehod. Kamera ovšem může být i středem pozornosti zlodějů, proto dle toho zvolte i úpravu vašeho pojištění vozidla.

Jak a proč používat palubní kameru

Palubní kamera a pojištění

Jakmile si na čelní sklo nainstalujete kameru, počítejte s tím, že to mohou zaregistrovat vandalové a zloději. Cena takové kamery se pohybuje nad tisíc korun, natáčení jinou osobu navíc může vydráždit a ta se vám na autě klidně pomstí, čím způsobí škodu. V těchto případech se zamyslete nad pojištěním vozu, které zahrnuje riziko vandalismu. Pokud máte kameru stále uloženou v autě, můžete to řešit formou pojištění zavazadel.

Palubní kamera je každopádně dobrým nástrojem, jak řešit pojistnou událost, jelikož zachytí průběh celé nehody. Lépe tak prokážete vaši případnou nevinu a naopak označíte viníka, obzvláště, pokud od nehody ujede. Pojišťovny tento průkazný materiál umí dobře využít.
SPOČÍTEJTE SI SVÉ POVINNÉ RUČENÍ

Kde kameru mít můžete a kde ne

Ne všechny státy jsou k používání kamery tak benevolentní, jako u nás. Pravidla jsou různá, zejména kvůli osobním údajům a zachycení obličeje natočených osob. Některé země dokonce kameru ve vozidle výslovně zakazují. Z drtivé většiny lze palubní kameru použít jako důkazní materiál v případě nehody.

Rakousko

V Rakousku panuje nejednoznačný výklad užívání kamery v automobilu. Dle zákona je nutné mít kameru, která zachycuje dění ve veřejném prostoru, registrovánu u úřadu pro ochranu osobních údajů. Pokud chcete záběry použít, nejde to v žádném případě veřejně.

Německo

Německo je benevolentnější. Kameru mít registrovanou nemusíte a pokud záběry zveřejníte, je nutné, aby na záznamu nebyly patrné obličeje a registrační značky vozidel.

Polsko

Užití palubní kamery je v Polsku povoleno, ale stejně jako v Německu nesmíte zveřejňovat obličeje a registrační značky.

Slovensko

Stejná pravidla jako v Německu a Polsku platí i u našeho východního souseda. Kamera vám na Slovensku ovšem nesmí při jízdě bránit ve výhledu.

Maďarsko

Rozdíl v případě Maďarska spočívá v tom, že je nutné mít palubní kameru nastavenou na nízké rozlišení. Záznamy se také do 5 pracovních dnů mažou, aby nebyly později zneužity.

Švýcarsko

Pořídit záznam na palubní kameru lze ve Švýcarsku jen v případě, že i ostatní, kteří jsou nahráváni, o tom musí vědět. Tato podmínka je sepsána poměrně lišácky, jelikož to použití palubní kamery v podstatě neumožňuje nikdy. 

Portugalsko

Pokud si v Portugalsku půjčíte auto, nevyužívejte palubní kameru. Její přítomnost ve vozidle je navíc úplně zakázána. V tomto ohledu jde o nejpřísnější zemi Evropské unie.

Itálie

V Itálii bez problémů autokameru využijete, ale opět s rozmazanými obličeji a registračními značkami.

Chorvatsko

Pro Chorvatsko platí stejná pravidla jako pro Itálii.

Lucembursko

Při průjezdu tímto maličkým evropským státem kameru vypněte, jelikož zde panuje přísný zákaz jejího používání. 

SPOČÍTEJTE SI SVÉ POVINNÉ RUČENÍ