Zákaznická linka:
9:00 - 17:00
222 100 200 Zavoláme vám zpět

Kolik stojí slovinská dálniční známka a kde ji koupit?

Publikováno: 28.02.2024

Plánujete jet autem do Slovinska nebo přes tuto zemi budete jen projíždět? Ať tak či tak, měli byste vědět, kolik stojí slovinská dálniční známka, jestli je nutné hradit někde i další poplatky, jak je to s povinnou výbavou a jak si upravit své autopojištění. 

slovinská dálniční známka

Dálniční poplatky ve Slovinsku

Dálniční poplatky se platí ve většině zemí Evropy. Slovinsko není výjimkou. Vozidla do 3,5 tuny mají povinnost mít pro cestu po slovinských dálnicích platnou dálniční známku. Její cena se liší podle kategorie vozidla, stejně jako podle doby platnosti dálniční známky.

Dále byste měli vědět, že existují úseky, za jejichž průjezd se platí zvláštní poplatek, respektive mýtné - jedná se zejména o tunel Karavanke nacházející se mezi Rakouskem a Slovinskem. Podívejme se proto na dálniční poplatky na Slovinsku podrobněji.

SPOČÍTEJTE Si POVINNÉ RUČENÍ

Cena slovinské dálniční známky 2024

Jak už jsme naznačili, cena slovinské dálniční známky se liší podle varianty. Můžete tak mít velmi levnou známku za pár eur, stejně jako slovinskou dálniční známku za několik stovek eur. Proto si nyní přehledně uveďme, kolik stojí jednotlivé varianty slovinské dálniční známky.

Cena slovinské dálniční známky: Mýtná třída 1

Do této kategorie patří jednostopá motorová vozidla s rozchodem menším než 50 cm (typicky jde o motorky).

Doba platnosti Cena (EUR)
7 dní 8
6 měsíců 32
12 měsíců 58,70

Cena slovinské dálniční známky: Mýtná třída 2A

Jedná se o vozidla s hmotností do 3 500 kg a výškou nad první nápravou maximálně 1,3 metru (osobní auta, SUV, terénní vozy…).

Doba platnosti Cena (EUR)
7 dní 16
30 dní 32
12 měsíců 117,50

Cena slovinské dálniční známky: Mýtná třída 2B

V této skupině jsou vozidla s hmotností do 3 500 kg a výškou nad první nápravou více než 1,3 metru (neboli dodávky a lehká dodávková vozidla).

Doba platnosti Cena (EUR)
7 dní 32
30 dní 64,10
12 měsíců 235

Zdroj: evinjeta.dars.si

Vozidla přesahující svou hmotností 3,5 tuny nemají povinnost mít na slovinských dálnicích známku. Za průjezd po slovinských dálnicích platí formou mýtného, které se hradí elektronicky prostřednictvím systému DarsGo (www.darsgo.si).

SPOČÍTEJTE Si POVINNÉ RUČENÍ

Platnost slovinské dálniční známky

Jak plyne z ceníku výše, platnost slovinské dálniční známky je různorodá a záleží jen na vás, jakou variantu si pro své potřeby vyberete. Pokud přes Slovinsko jedete jen do své cílové destinace, ale vracet se budete jinudy, postačí vám nejkratší varianta. Pakliže se plánujete ve Slovinsku pár dní zdržet nebo se tudy po čase budete vracet, může pro vás být lepší dálniční známka s delší platností. Vybírat můžete z následujících:

  • týdenní dálniční známka
  • měsíční dálniční známka
  • půlroční dálniční známka
  • roční dálniční známka

Varianta jednodenní dálniční známky bohužel na Slovinsku není. A také platí, že ne všechny kategorie vozidel si mohou pořídit danou variantu dálniční známky - například pro motorkáře není dostupná měsíční dálniční známka, stejně jako si majitelé osobních vozidel nemohou pořídit půlroční variantu.

Kam nalepit slovinskou známku?

Slovinsko následovalo další evropské země, včetně České republiky, které zavedly elektronickou dálniční známku. Zatímco v tuzemsku je elektronický kupon k dispozici od roku 2021, Slovinsko svou elektronickou dálniční známku zavedlo o rok později - v roce 2022 a i její prodej tak probíhá především online. Papírové verze byly zrušeny, takže vám odpadá dilema, kam slovinskou dálniční známku nalepit - nic nikam nelepíte.

Díky tomu je i jednodušší nastavit si začátek platnosti dálniční známky - zvolíte si ho totiž sami už při nákupu. A při případné policejní kontrole nemusíte policejní hlídce dokládat, že máte známku zaregistrovanou, i když se vždy vyplatí mít po ruce potvrzení o jejím zakoupení.

Kde koupit slovinskou dálniční známku?

Jelikož je slovinská dálniční známka elektronická, nejjednodušší je pro vás zakoupit ji na internetu. Postup je jednoduchý. Před vjezdem na slovinskou dálnici si na mobilu, tabletu nebo jiném zařízení najděte webovou stránku evinjeta.dars.si. Její obrovskou výhodou je, že je v češtině, takže se v ní snadno zorientujete.

Tam si vyberete, do jaké kategorie vaše vozidlo spadá, zvolíte příslušnou platnost a kliknete na ,,KOUPIT".

Následně vyplníte:

  • svou e-mailovou adresu (na tu vám přijde ověřovací kód, kterým potvrdíte, že jde skutečně o vaši e-mailovou schránku),
  • SPZ vozidla,
  • začátek platnosti známky,
  • kontaktní údaje.

Pokud však nejste příznivci nákupu přes internet nebo by se vám z jakéhokoliv důvodu nákup známky online nedařil, máte - podobně jako v Česku - možnost zakoupit si dálniční známku osobně. Udělat to můžete na vybraných čerpacích stanicích, kde obsluze nadiktujete všechny výše zmíněné údaje a slovinská dálniční známka pro vaše vozidlo bude zaregistrována.

SPOČÍTEJTE Si POVINNÉ RUČENÍ

Mýtné ve Slovinsku

Jak už jsme uvedli, existují situace nebo úseky silnic, kdy je nutné platit mýtné a dálniční známka vám nebude stačit.

Mýtné ve Slovinsku platí pro všechna vozidla s hmotností nad 3,5 tuny.

Zaplatit mýtné budete ale muset i s osobním vozem, jestliže hodláte projet tunelem Karavanke. Jedná se o 7 864 metrů dlouhý tunel, který je nejdelším silničním tunelem ve Slovinsku a propojuje Slovinsko s Rakouskem. Jednorázový mýtný poplatek uhradíte u mýtné brány před vjezdem do tunelu. Cena za průjezd tunelem je aktuálně 8,20 eur (6,72 eur bez DPH) a platit můžete:

  • v hotovosti,
  • kreditní kartou,
  • debetní kartou,
  • speciální bodovou kartou (obsahuje 14 průjezdů tunelem Karavanky za cenu 36,70 eur).

Povinná výbava auta ve Slovinsku

Před cestou autem do Slovinska byste si měli zkontrolovat i další náležitostí, zejména povinnou výbavu auta. Ta je totiž v každém státě jiná. Ve Slovinsku platí, že povinná výbava musí obsahovat:

  • výstražný trojúhelník,
  • reflexní vesty pro všechny členy posádky,
  • autolékárničku (pro zahraniční vozidla je jen doporučená, pro slovinská je povinná).

Povinné je také denní svícení a měli byste ve vozidle mít i sadu náhradních žárovek. Co se týká zimních pneumatik, ty jsou ve Slovinsku povinné od 15. listopadu do 15. března nebo když je na vozovce sníh, led a námraza.

Hasicí přístroj patří do povinné výbavy auta pouze u užitkových vozidel a autobusů.

A děti do výšky 150 cm nebo do 12 let nezapomeňte usadit do dětské autosedačky nebo na dětský podsedák, přičemž obojí můžete umístit pouze na zadní sedačky vozu.

Povinné ručení a havarijní pojištění do Slovinska

Jakmile sednete za volant, měli byste si být jisti, že máte sjednané povinné ručení. Platí to jak v České republice, tak i v dalších státech včetně Slovinska. O tom, jestli vaše povinné ručení platí ve Slovinsku, se můžete přesvědčit na zadní straně zelené karty, případně to zjistíte u své pojišťovny. A i když od roku 2024 začíná v Česku platit novela zákona o povinném ručení, která na tuzemských silnicích a dálnicích ruší povinnost vozit u sebe zelenou kartu, v zahraničí tomu tak není - takže mějte zelenou kartu vždy u sebe.

Stejně tak se zamyslete, jestli si před cestou nesjednat ještě různá připojištění k povinnému ručení. V zahraničí se vám totiž mohou více než hodit. A s jejich sjednáním vám mohou pomoci i naši specialisté.

SPOČÍTEJTE Si POVINNÉ RUČENÍ

Co když ve Slovinsku nabouráte? Škody na cizím autě či újmu na zdraví třetích osob hradí povinné ručení. Se škodami na vašem vlastním voze vám ale může pomoci jedině havarijní pojištění. Pokud ho nemáte, před cestou do zahraničí se vyplatí sjednat si ho - i kdyby mělo jít jen o krátkodobé havarijní pojištění. A i v tomto případě myslete na různá připojištění, která vám mohou ušetřit spoustu starostí.

I havarijko si můžete sjednat prostřednictvím Top-Pojištění.cz - porovnejte si nabídky pojišťoven a najděte si to nejvýhodnější.

SPOČÍTEJTE Si HAVARIJNÍ POJIŠTĚNÍ

Bez cestovního pojištění ani ránu

Nakonec nezapomeňte ani na cestovní pojištění. To byste měli uzavřít před každou cestou do zahraničí, protože kryje případné léčebné výlohy a v rámci různých připojištění vám může pomoci v mnoha situacích. K nejčastějším patří připojištění odpovědnosti, pojištění zavazadel nebo třeba připojištění stornopoplatků.

I cestovní pojištění do Slovinska si můžete porovnat díky našemu online srovnávači. Podívejte se na nabídky pojišťoven a vyberte si takovou, která bude nejlépe vyhovovat vašim potřebám a požadavkům.

SPOČÍTAT CESTOVNÍ POJIŠTĚNÍ