Zákaznická linka:
9:00 - 17:00
222 100 200 Zavoláme vám zpět

Povinná výbava pro cesty do zahraničí

Publikováno: 08.09.2021

Napříč Evropou jsou předpisy pro povinnou výbavu v základu podobné jako v Česku. Existují však detaily, které rozhodně není dobré přehlédnout. Přinášíme přehled o povinné výbavě v zahraničí.

Autolékárnička

Povinná výbava i zákazy u českých sousedů

Nejdříve si zrekapitulujeme povinnou výbavu v Česku, která obsahuje:

  • reflexní vestu
  • lékárničku
  • výstražný trojúhelník
  • zvedák
  • klíč na kola
  • rezervu

V roce 2018 totiž odpadla povinnost vozit i náhradní pojistky a žárovky. U našich sousedů je tato povinná výbava rozšířena o několik následujících drobností.

SPOČÍTEJTE SI SVÉ POVINNÉ RUČENÍ

Pokud se vydáte do Německa a Rakouska, připravte se na povinnost vylepení ekologických plaket pro vjezd do velkých měst. Tyto plakety je mimochodem možné od roku 2018 pořídit i pro Prahu. V Rakousku na vás navíc čeká zákaz palubních kamer.

Pro Polsko platí reflexní vesta pro každého člena posádky a také hasicí přístroj. Ten je mimochodem povinný i v některých pobaltských státech.

Slovensko nařizuje rovněž reflexní vestu pro každého člena posádky, který vystupuje z vozidla v průběhu mimořádné události. A pozor, také je tu zákaz používání držáku na telefon a navigaci na čelním skle v zorném poli řidiče!

Pozor na cesty do prázdninových destinací

Pokud se autem chystáte na dovoleno, bude vaší cílovou destinací například Itálie. Ta vedle povinné výbavy vyžaduje také reflexní vestu pro všechny členy posádky, kteří vystupují z vozidla.

Tato povinnost se pak týká i Slovinska a Maďarska. Motorkáři musí mít vestu i během jízdy za snížené viditelnosti. Parádu si tedy musí nechat na hezké počasí, nebo se vydat do Chorvatska, kde je výbava pro všechny motoristy stejná, jako v Česku. Jestli ale za autem povezete přívěs, mějte u sebe dva výstražné trojúhelníky.

Do Chorvatska pravděpodobně pojede přes Slovinsko. Mimo povinnost zmíněných reflexních vest, je zde zákaz všech antiradarů a to i upozornění v navigacích.

Další národní specifika v povinné výbavě

Ve Francii je nutné mít ve vozidle vedle vest pro všechny spolucestující také alkohol tester. Řidiči motorek, ale i skútrů zde pak mají nařízeno nosit helmu a motorkářské rukavice.

Pokud do Španělska řídíte s dioptrickými brýlemi či kontaktními čočkami, nezapomeňte mít u sebe náhradní. I zde pak platí vesta pro všechny členy posádky a zákaz používání držáku na předním skle.

Ve Velké Británii je potřeba upravit přední světla speciálními samolepkami kvůli provozu po levé straně.

Před jakoukoliv cestou do zahraničí se nezapomeňte raději informovat, obzvlášť pokud cestujete přes více států. A pokud přemýšlíte, jak pro jistotu pojistit své vozidlo, můžete se podívat na několik našich článků, například o havarijním pojištění.

Související