Zákaznická linka:
9:00 - 17:00
222 100 200 Zavoláme vám zpět

Povinná výbava Polsko a informace pro řidiče

Ač se to nemusí zdát, náš severní soused je pro mnoho Čechů velmi oblíbenou dovolenkovou destinací, ať už pro své kouzelné vnitrozemí, nebo přímořské oblasti, které se o prázdninách mění na letní resorty. Řekneme si, jakou povinnou výbavu si nezapomenout, pokud se do Polska rozhodnete vycestovat.

Povinná výbava Polsko

Podobná jako v Česku, ale...

Příliš rozdílů v polské výbavě vozu nenajdete, ovšem přeci jen tu pár drobností je. Tou nejzajímavější je zřejmě hasicí přístroj, který je povinný pro všechna motorová vozidla, která jsou ovšem registrována v Polsku a nemají více, jak 3,5 tuny, takže se pokuty za tento chybějící bezpečnostní prvek bát nemusíte.

Cestovní pojištění online

Dalším specifikem je pouze doporučená autolékárnička, a jestliže dále máte za autem přívěs nebo vozík, musíte mít na jeho levé zadní straně připevněný výstražný trojúhelník. To stejné platí pro vůz, tažený lanem.

Povinná výbava pro auta do 3,5 tuny a motocykly:

  • Reflexní vesta pro člena posádky, který se pohybuje po komunikaci
  • Výstražný trojúhelník (mimo motocykly)
  • Bezpečnostní helma pro řidiče motocyklů a spolucestujícího

Další povinnosti řidičů

Stejně jako u nás, tak i v Polsku je povinné denní svícení pro osobní vozy i motocykly. Lehkým překvapením možná bude absence povinnosti mít v zimě nasazeny zimní pneumatiky. Samozřejmě je ovšem doporučujeme.

Mýtné a rychlostní limity

Na rozdíl od České republiky, v Polsku se na některých úsecích dálnic vybírá poplatek formou mýtného, tedy tak, jak jsme to zvyklí v Chorvatsku nebo Itálii. Systém je zde velmi intuitivní a dá se v klidu zaplatit i eury nebo kartou.

Dálniční úsek Cena motocykl Cena automobil
A1: Rusocin (Gdańsk) – Nowa Wieś (Toruń) 29,90 zł 29,90 zł
A2: Świecko (DE/PL) - Konin 84,00 zł 84,00 zł
A2: Konin – Stryków (Łódź) 5,00 zł 9,90 zł
A4: Mysłowice (Katowice) – Balice (Kraków) 12,00 zł 24,00 zł
A4: Bielany Wrocławskie (Wrocław) – Sośnica (Gliwice 8,10 zł 16,20 zł

Co se týče rychlosti, v obcích je mezi pátou hodinou ranní a jedenáctou večerní rychlostní limit 50 km/h, ale mimo tento čas se zvyšuje na 60 km/h. Na dálnicích, které jsou dostatečně kvalitní, můžete klidně šlápnout na plyn a jet 140 km/h, ovšem na komunikacích mimo obec je to nám známých 90 km/h.

Důležitá telefonní čísla:

  • Jednotný záchranný systém: 112
  • Záchranná služba: 999
  • Policie: 997
  • Hasiči: 998 

Cestovní pojištění

Ať už cestujete kamkoliv, vyřiďte si před tím vhodné cestovní pojištění s dobrými asistenčními službami a to i s ohledem na pandemii nemoci covid-19, kdybyste museli svou cestu zrušit kvůli pozitivnímu testu nebo karanténě. Díky nám si o tom můžete přečíst například zde.