Zákaznická linka:
9:00 - 17:00
222 100 200 Zavoláme vám zpět

Autem do Polska

Publikováno: 17.10.2023

Chystáte se autem do Polska? Cestování autem nám nabízí svobodu a flexibilitu, kterou u jiného způsobu dopravy zkrátka nemáme. Rozhodli jste se objevovat krásy Polska autem? Podívejte se na užitečné informace pro všechny motoristy, které vám samotnou cestu i její plánování usnadní. Základem je samozřejmě cestovní pojištění.

Autem do Polska

Kudy do Polska?

Volba vhodné trasy do Polska se samozřejmě odvíjí od toho, ze které části České republiky a kam přesně se chystáte vydat. Pokud pojedete z východu Česka, vaše trasa bude směřovat přímo do Polska ve směru na Katovice a dále na Krakov, Varšavu, Lodž či Gdaňsk. V případě, že cestujete z Čech, je možné, že se jako výhodnější a rychlejší ukáže cesta přes Německo (například pokud se chystáte na pobřeží Baltského moře).

Při volbě přesné trasy se předem podívejte na aktuální dopravní situaci, uzavírky a opravy silnic, abyste se vyhnuli případným dopravním zácpám.

Cesta do Polska autem může vést přes tyto trasy:

 • Praha-Brno-Ostrava-Katovice-Krakov
  • 535 km, 5 hod. 20 min.
 • Praha-Liberec-Vratislav-Lodž-Varšava
  • 741 km, 7 hod. 30 min.
 • Brno-Ostrava-Katovice-Čenstochová-Lodž-Gdaňsk 
  • 765 km, 7 hod. 30 min.

SPOČÍTEJTE SI SVÉ POJIŠTĚNÍ NA CESTY

Autem do Polska

Bezpečnost na cestě

Na první pohled cesta autem do Polska není nijak dlouhá, každopádně vzhledem k místní dopravě se oproti původnímu času může pěkně protáhnout. Jestli je tohle pro vás překážkou, možná pro vás bude lepší jet do Polska vlakem. Proto si v jejím průběhu dělejte pravidelné zastávky, střídejte se v řízení (alespoň v intervalu 2 hodin), a pokud cestujete až na sever, klidně si udělejte v průběhu cesty zastávku s přespáním. Pokud přece jen dojde k jakékoli nepříjemné situaci, jistě budete rádi, že jste si u nás před cestou sjednali cestovní pojištění online.

Kontrola auta

Než se vydáte na cestu, zkontrolujte své auto, ideálně ho nechejte rovnou ,,proklepnout" u odborníků v servisu, aby vás cestou nepřekvapila žádná nepříjemnost. Důležité je také zkontrolovat úplnost povinné výbavy pro Polsko.

Vzhledem k tomu, že se do Polska chystáte autem, sjednejte si ke svému cestovnímu pojištění raději také autoasistenci. Ta se o vás totiž postará v celé řadě situací, které mohou potkat a potrápit každého motoristu. Jednat se může například o defekt pneumatiky, nehodu nebo poruchu auta. Správná autoasistence vám pak zajistí opravu píchlé pneumatiky, opravu auta v servisu, odtah auta, zajištění náhradního vozidla i ubytování.

SPOČÍTEJTE SI SVÉ POJIŠTĚNÍ NA CESTY

Užitečné informace pro motoristy Polsko

 • Od 1. 7. 2023 se po polských dálnicích jezdí zdarma, bez povinnosti platit mýtné. To i nadále platí pro řidiče vozů nad 3,5 tuny a autobusů. Na soukromých dálnicích se ale platí mýtné dál.
 • Vzhledem ke zrušení mýtného se na polských dálnicích setkáte s větším počtem aut a tím pádem také s hustější dopravou.
 • Dopravě na dálnicích v Polsku chybí jistá plynulost, proto počítejte s hustou dopravou až kolonami i v místech nepříliš frekventovaných sjezdů a nájezdů. Výjimkou nejsou ani četné stop and go vlny.
 • Pokud se chystáte k Baltskému moři, vaše trasa povede převážně přes okresní silnice. Vzhledem k turistické a zemědělské sezoně se na nich můžete setkat s velkým množstvím karavanů, obytných vozů a zemědělských strojů, které dopravu zpomalují.
 • Podívejte se na další praktické dopravní informace.

Nejlepší cesta autem do Polska k moři

Čím dál tím více turistů objevuje krásy Baltského moře, které omývá polské břehy. Velmi oblíbená jsou místa jako Ústí nad Svinou, Mezizdroje, Kolobřeh, Leba, Gdaňsk, Sopoty a samozřejmě poloostrov Hel. Kromě krásných a čistých pláží zde navíc můžete obdivovat nádhernou přírodu, například ve Sloviňském národním parku, nebo města s bohatou historií a zajímavou architekturou.

Cesta autem do Polska k moři může vést těmito trasami:

 • PRAHA-Liberec-Bydhošť-GDAŇSK (dále také na Sopoty, Hel)
  • 751 km, 8 hod. 20 min.
 • PRAHA - Drážďany - Berlín - Štětín - ÚSTÍ NAD SVINOU, MEZIZDROJE (dále také na Kolobřeh, Lebu)
  • 580 km, 6 hod. 40 min.
 • BRNO-Ostrava-Katovice-Čenstochova-Lodž-GDAŇSK (dále také na Sopoty, Hel, Lebu)
  • 765 km, 7 hod. 30 min.
 • BRNO - Ostrava - Katovice - Vratislav - Poznaň - Štětín - ÚSTÍ NAD SVINOU, MEZIZDROJE 
  • 784 km, 9 hod.

SPOČÍTEJTE SI SVÉ POJIŠTĚNÍ NA CESTY

Kam vyrazit v Polsku k moři?

 • Hel - písečný poloostrov dlouhý 35 km, který je ideální pro procházky, jízdu na kole či koloběžce a samozřejmě ke koupání. Navštívit zde můžete také gotický kostel ze 14. století, který je zároveň muzeem mořského rybářství, maják vysoký 41,5 metrů, celou řadu vojenských památek nebo fokárium.
 • Gdaňsk - nádherné město s bohatou historií, které najdete na severu Polska. Kromě nádherného historického centra zde můžete obdivovat také velký námořní přístav a celou řadu krásných uliček s krámky a galeriemi. Jedná se o nejznámější město z tzv. Trojměstí, které tvoří Gdyně, Sopoty a Gdaňsk.
 • Sopoty - lázeňské středisko s promenádou Bohaterów Monte Cassino plnou kaváren, cukráren, galerií, muzeí a obchodů s jantarovými šperky. Za vidění stojí i známý Křivý dům.
 • Mezizdroje - lázeňské městečko se skvělou přímořskou atmosférou. Čekají vás zde pláže, promenády i dlouhé molo. Kromě toho si v místních gastro podnicích pochutnáte na rybách i mořských plodech. Navštívit můžete také Wolinský národní park na ostrově Wolin, na kterém žijí jeleni, divoká prasata, lišky, zajíci, kuny i vzácné lasice a stádo bizonů.
 • Kolobřeh - největší lázeňské středisko známé především díky svému léčivému bahnu a solným roztokům. Můžete se tedy nechat opečovávat na procedurách nebo se kochat historickými památkami. 
 • Leba - oblíbené letovisko s širokou promenádou, ve kterém se nachází také přístav s jachtami a plachetnicemi. Kromě Leby je možné navštívit také Sloviňský národní park.

Preferujete hory? Sepsali jsme pro vás stručný manuál lyžování v Polsku.

SPOČÍTEJTE SI SVÉ POJIŠTĚNÍ NA CESTY

Povinná výbava pro Polsko

Povinná výbava je v Polsku podobná té naší, každopádně pár odlišností tu najdete. Tou hlavní je hasicí přístroj, který je povinný pro všechna motorová vozidla do 3,5 tuny, jež jsou ovšem registrována v Polsku. Zajímavostí je, že v Polsku není autolékárnička povinná, ale pouze doporučená. Tolerance alkoholu v Polsku je 0,2 promile.

Povinná výbava v Polsku pro auta do 3,5 tuny a motocykly

 • reflexní vesta pro člena posádky, který se pohybuje po komunikaci
 • výstražný trojúhelník (kromě motocyklů)
 • bezpečnostní helma pro řidiče motocyklu a spolucestujícího

Povinnosti řidičů v Polsku

 • Povinné je denní svícení pro motorky a osobní auta.
 • V zimě zde neplatí povinnost mít zimní pneumatiky, každopádně je určitě dobré je mít.

SPOČÍTEJTE SI SVÉ POVINNÉ RUČENÍ

Rychlostní limity v Polsku

Druh vozidla Dálnice Mimo obec V obci
Osobní vozidla 140 km/h 90 km/h 50 km/h
Autobusy 80 km/h 70 km/h 50 km/h
Užitková vozidla 80 km/h 70 km/h 50 km/h
Vozidla s přívěsem 80 km/h 70 km/h 50 km/h

Poznámka: Informace platné k 14. 8. 2023, zdroj: www.gov.pl/web/mswia.

SPOČÍTEJTE SI SVÉ POJIŠTĚNÍ NA CESTY

Pokuty v Polsku

Pokuta Sazba
Překročení rychlosti 50 až 2 500 PLN (dle míry překročení max. povolené rychlosti)
Špatné parkování 100 až 1 200 PLN (dle typu porušeného zákazu)
Jízda na červenou minimálně 300 PLN
Alkohol v krvi 2 500 až 5 000 PLN

Poznámka: Informace platné k 14. 8. 2023, zdroj: www.gov.pl/web/mswia.

SPOČÍTEJTE SI SVÉ POVINNÉ RUČENÍ

Bezpečně na cestách se správným pojištěním auta

Vzhledem k tomu, že cesta autem do Polska nepatří k těm kratším, měli byste o to víc dbát na správné pojištění vašeho vozidla. A to jak u povinného ručení, tak havarijního pojištění. Podívejte se, zda jste ve vašem pojištění jednoduše chránění pro všechny možné eventuality. Ať už svým vozidlem způsobíte škodu někomu jinému, nebo pro případ vlastní újmy. Na co se v pojištění auta hlavně zaměřit?

 • Na výši pojistných limitů,
 • kvalitu asistenčních služeb,
 • rozsah krytí,
 • užitečná připojištění.

Pokud byste se chtěli podívat na aktuální nabídku pojišťoven v téhle oblasti, stačí použít online kalkulačku. Do té zadáte základní údaje o vás a vašem vozidle a během chvíle uvidíte přehledně porovnané nabídky hned od několika pojišťoven, a to včetně výše pojistného. Skvělé je, že přes online kalkulačku si pojištění vozidla můžete tak sjednat - rychle, online cestou a z pohodlí vlastního domova.

SPOČÍTEJTE SI SVÉ HAVARIJNÍ POJIŠTĚNÍ