Zákaznická linka:
9:00 - 17:00
222 100 200 Zavoláme vám zpět

Autem na dovolenou do Chorvatska

Publikováno: 31.05.2023

Letní rodinnou dovolenou v Chorvatsku volí každoročně stovky tisíc Čechů. Téměř 80 % z nich se rozhodne vzdálenost přes tisíc kilometrů pokořit autem. Rozhodnete-li se vydat do Chorvatska po vlastní ose, neměli byste zapomenout na několik hlavních zásad a na sjednání kvalitního cestovního pojištění. Připravili jsme pro vás přehled těch nejdůležitějších informací pro cestu do Chorvatska.

Pojištění auta do Chorvatska

Autem do Chorvatska

Chorvatsko je ideální destinací pro romantickou dovolenou, ale i pobyt rodin s dětmi. Nachází se zde velká pestrost ubytování (nabídka hotelů, apartmánů, penzionů a kempů je skutečně široká), příjemné středomořské počasí, malebné pláže a celkem bezproblémová komunikace s místními obyvateli.

Chorvaté investovali nemalé peníze do opravy své silniční infrastruktury, a proto je možné se do destinace dopravit po kvalitních dálnicích i silnicích první třídy. Od roku 2023 se navíc Chorvatsko stalo součástí Schengenského prostoru, takže už nemusíte očekávat dlouhé kolony při hraničních kontrolách. I tak si ale na cestu vezměte dostatek tekutin a občerstvení. Cesta je dlouhá a dostatek odpočinku je základ.

SPOČÍTEJTE SI SVÉ HAVARIJNÍ POJIŠTĚNÍ

Kam do Chorvatska autem?

Přinášíme hned několik tipů, kam do Chorvatska autem. Možných destinací je obrovské množství, a proto vám doporučíme některé z těch nejzajímavějších.

Istrie

Istrijský poloostrov je mezi Čechy velmi oblíbený. Nabízí skvělou gastronomii (včetně proslulých produktů z lanýžů), cykloturistiku, ale i poznávání starých hradů a měst ve vnitrozemí i na pobřeží. Nejznámějšími městy jsou Rijeka, kam se lze dostat i vlakem RegioJet, a Pula, ve které si můžete prohlédnout například antický římský amfiteátr.

Chorvatské ostrovy

Počet ostrovů v blízkosti chorvatského pobřeží je ohromné množství. Některé jsou obydlené, jiné vůbec. Takže vedle romantických večeří v příjemných restauracích lze ostrovy brázdit pěší turistikou nebo obdivovat jejich bělostné skály přímo z moře. Asi nejoblíbenější je ostrov Krk, na který se jezdilo na zdravotní pobyty už v době Rakouska-Uherska. Další jsou Cres nebo Brač u Splitu.

Pobřeží

Chorvatské pobřeží je úchvatné. A pokud máte dostatek času, zkuste si cestu mezi Rijekou, Zadarem, Splitem, Trogirem a Makarskou užít mimo dálnici. Čeká vás mnoho hodin jízdy v zatáčkách, ale s nejkrásnějšími výhledy v celém Středozemním moři. Určitě se na pár minut zastavíte na některém z odpočivadel mezi strmým pohořím Velebit a tyrkysově modrým Jadranem, ze kterého vystupují zmíněné ostrovy. Vedle již jmenovaných měst často také narazíte na okouzlující přímořské vesničky a skryté, poloprázdné pláže.

Světoznámé město je také nejjižněji položené větší chorvatské město Dubrovník se systémem starého opevnění a velkým množstvím historických sakrálních staveb.

Vnitrozemí

Chorvatsko má nádhernou přírodu. A netýká se to jen přímořských oblastí, ale také vnitrozemí. Proslulým místem jsou Plitvická jezera, kam doporučujeme dorazit hned ráno, protože okolo poledne už je tu obrovské množství turistů. Alternativou jsou pak Slunjčické vodopády.

Krajina v okolí hlavního města Záhřebu pak připomíná jižní Moravu, jen o něco zelenější a poklidnější.

SPOČÍTAT CESTOVNÍ POJIŠTĚNÍ

Kam do Chorvatska s dětmi?

Chorvatsko nabízí velké množství rodinných rezortů, ale i kempů, kde se děti určitě zabaví, ať už u moře, v bazénech, nebo volnočasovým programem s animátory. Výhodou Chorvatska jsou převážně písčité nebo oblázkové pláže, kde na ně nečíhá nebezpečí v podobě mořských ježků a ostrých kamenů. Platí to pro riviéru v okolí Zadaru, ale i pro ostrovy Pag, Korčula, Rab nebo Pašman.

Pokud s dětmi plánujete náročnější výlety a turistiku, raději si dopředu zjistěte všechny informace, včetně otevírací doby, a co je možné v daném místě vidět nebo kde se najíst. Chorvatsko dokáže být v létě pořádně horké a zbytečné čekání nebo příliš dlouhý pobyt na slunci může mít za následek zdravotní potíže a zkaženou dovolenou.

Pojištění auta do Chorvatska

Samozřejmostí před náročnou cestou je příprava vašeho vozidla. A to i v případě, že jste majiteli zcela nového kusu. Mezi to nejdůležitější, co byste neměli opomenout zkontrolovat, patří brzdy, chladicí systém a pneumatiky.

Fungující brzdy jsou nezbytností, která může v nejkrajnějších situacích zachránit život celé posádce, a správným nahuštěním pneumatik ušetříte na palivu. Dobrá kondice vašeho vozu je klíčová pro úspěšné absolvování cesty. Doporučujeme také nechat vozidlo před cestou prověřit u odborníka.

V neposlední řadě si zkontrolujte platnost povinného ručení a zjistěte si rozsah asistenčních služeb. Na náročnější cestu připravte i posádku vozidla. Vyspěte se dorůžova a mějte povědomí o trase, a to i přes to, že během cesty využíváte navigaci.

Pro situace, kdy technická kontrola vozidla nestačí a cestu na dovolenou vám zkomplikuje nahodilá událost, se hodí mít po ruce pomocníka v podobě havarijního pojištění. Havarijní pojištění je určeno k ochraně vozidla před škodami způsobenými živly nebo vzniklými v důsledku havárie, odcizení, vandalismu či neoprávněného užití vozidla.

Při jeho sjednávání věnujte pozornost i asistenčním službám, za jejichž rozšířenou variantu si neváhejte pár desetikorun připlatit. Ušetříte tak například za odtah nepojízdného vozidla zpět do České republiky, opravu v servisu nebo za ubytování posádky v případě nemožnosti pokračovat v cestě.

SPOČÍTEJTE SI SVÉ HAVARIJNÍ POJIŠTĚNÍ

Pokuty ze zahraničí

Jiný kraj, jiný mrav aneb někdo jezdí přes den, někdo radši v noci. Noční jízda bývá bezpochyby klidnější, cesty prázdnější, ale o to náročnější je udržet pozornost řidiče. V žádném případě nedoporučujeme pokračovat v jízdě, pokud jste unavení. Naplánujte si cestu dopředu a zjistěte, kde se dá zastavit a dát si klidně malého šlofíka. V Chorvatsku totiž hrozí pokuta a odebrání řidičského oprávnění na 8 dní, pokud policejní hlídka zjistí, že řídíte unavení a vyčerpaní.

Pokuty v Chorvatsku mohou pořádně zabolet, i když se zdají být místní poměry benevolentní. Chorvaté zastávají podobný bodový systém jako u nás v Česku.

Možných tras do Chorvatska je několik, avšak tou nejoblíbenější je trasa Česká republika - Rakousko - Slovinsko - Chorvatsko. Druhá trasa objíždí Slovinsko kvůli týdenní dálniční známce a vede přes Maďarsko. Proto se budeme věnovat i těmto zemím.

Pokuty v Rakousku

Rakousko projedete téměř celé po dálnici, jediné zdržení může zkomplikovat doprava ve Vídni. V Rakousku dbejte na dodržování pravidel silničního provozu. K několikatisícové pokutě stačí zapomenout použít blinkr. Přísní jsou naši sousedé i za nedodržení maximální povolené rychlosti v obcích, ale i na dálnicích, kde funguje rozsáhlý radarový systém. Rakušané často na dálnicích omezují rychlost na 100 km/h, a to hlavně kvůli snížení hluku a emisí. Pro Čechy se to může zdát omezující, ale popravdě, ušetříte velké množství paliva. Jízda Rakouskem je také mnohem plynulejší, protože je možné zde omezit předjíždění a rychlost kamionů jen v jednom jízdním pruhu, a navíc vám hrozí pokuty i za nedodržení bezpečné vzdálenosti. Pokuty hrozí i za manipulaci s telefonem během jízdy (50-70 EUR, při zavinění dopravní nehody přes 2 100 EUR). V Rakousku je tedy mnoho věcí, které je třeba dodržovat, ale díky tvrdým postihům je jízda překvapivě pohodová. Také je dobré připomenout, že z Rakouska může přijít pokuta přímo na vaši domácí adresu, a to i v českém překladu.

Pokuty v Maďarsku

Také Maďarsko uplatňuje bodový systém. Pokud vás policie bude pokutovat, je dobré pokutu zaplatit na místě, ale musíte mít u sebe forinty. Pokud ne, vystaví vám složenku, kterou lze zaplatit na pobočce maďarské pošty.

SPOČÍTEJTE SI SVÉ HAVARIJNÍ POJIŠTĚNÍ

Při cestě do Chorvatska platí pravidlo ,,spěchej pomalu" dvojnásob. V tranzitních zemích se opravdu nevyplatí podstupovat riziko porušování dopravních předpisů. Jejich opomínání může znamenat tu nejkratší dovolenou v životě, promarněný čas a spoustu vysvětlování natěšeným dětem.

Dálniční známka pro Rakousko a Slovinsko 2023

Mýtné neboli mýto je poplatek, který je vybírán za použití silnic, dálnic, mostů nebo tunelů. Během cesty autem do Chorvatska se s výběrem mýtného setkáte několikrát. Je ale nutné počítat s přirážkou v době turistické sezony, která činí 10 %. Ve Slovinsku je už možné zakoupit elektronickou dálniční známku a to stejné platí i pro Rakousko, kde navíc zůstává možnost tištěné známky.

V Chorvatsku se mýtné platí podle délky použitého úseku dálnice a podle typu vozidla. Na mýtnicích můžete zaplatit dálniční poplatek v hotovosti, a to dokonce i v cizí měně nebo platební kartou. Další možností placení mýtného je bezkontaktní systém, který využívá elektronického přístroje, tzv. krabičky ENC. Lze jej zakoupit u společnosti Chorvatské dálnice (Hrvatske autoceste - HAC).

Ceny dálničních známek Rakousko a Slovinsko 2023

Země Platnost dálniční známky Cena dálniční známky
Rakousko 10 dní 9,90 EUR (235 Kč)
2 měsíce 29 EUR (690 Kč)
Slovinsko 7 dní 15 EUR (357 Kč)
30 dní 30 EUR (714 Kč)

Zdroj: cebia.cz; aktuální k 2. 6. 2023.

Cestovní pojištění do Chorvatska

Dříve než si cestovní pojištění do Chorvatska sjednáte, je třeba se zamyslet nad tím, jaký je plánovaný charakter vaší cesty. Pokud jedete pouze za relaxací, mělo by vám bohatě stačit základní cestovní pojištění, které je složeno z pojištění léčebných výloh a asistenčních služeb.

Z pojištění léčebných výloh jsou hrazena veškerá ošetření, léky, hospitalizace i transporty. I v tomto případě je však nutné zamyslet se nad tím, zda by se vám například případný převoz do České republiky chtěl platit z vlastní kapsy. Bez cestovního pojištění zkrátka není jiná možnost.

V případě, že v Chorvatsku plánujete výlety za poznáním a po přírodních památkách, doporučujeme sjednat si cestovní pojištění s vyššími limity pojistného krytí. Riziko úrazu je zde vyšší než při pouhém relaxování na pláži.