Zákaznická linka:
9:00 - 17:00
222 100 200 Zavoláme vám zpět

Autem na dovolenou do Chorvatska

Publikováno: 13.06.2022

Letní rodinnou dovolenou v Chorvatsku volí každoročně stovky tisíc Čechů. Téměř 80 % z nich se rozhodne vzdálenost přes tisíc kilometrů pokořit autem. Není divu, trasa se dá zvládnout za osm hodin a dvě tisícovky korun. Rozhodnete-li se vydat do Chorvatka po vlastní ose, neměli byste zapomenout na několik hlavních zásad a na sjednání kvalitního cestovního pojištění. A proto, že neznalost neomlouvá, připravili jsme pro vás přehled těch nejvýznamnějších.  

Chorvatsko cesta

Autem do Chorvatska

Nejen tradice je jistě důvodem, proč turismus v této destinaci stále vzkvétá. Zejména rodiny s menšími dětmi uvítají pestrost nabídky ubytování (nabídka hotelů, apartmánů, penzionů a kempů je skutečně široká), jisté počasí, malebné pláže a celkem bezproblémovou komunikaci s místními obyvateli.

Svou dovolenou v Chorvatsku můžete strávit samozřejmě i aktivně, a to zejména turistikou, cykloturistikou, potápěním, jachtingem nebo dalšími vodními sporty. Mezi další výhody lze celkem klidně zařadit možnost vlastního stravování, na kterém se dá významně ušetřit. 

SPOČÍTAT CESTOVNÍ POJIŠTĚNÍ

Pojištění auta do Chorvatska

Samozřejmostí před náročnou cestou je příprava vašeho vozidla. A to i v případě, že jste majiteli zcela nového kusu. Mezi to nejdůležitější, co byste neměli opomenout zkontrolovat, patří brzdy, chladící systém a pneumatiky.

Fungující brzdy jsou nezbytností, která může v nejkrajnějších situacích zachránit život celé posádce a správným nahuštěním pneumatik ušetříte na palivu. Uvědomte si, že perfektní kondice vašeho vozu je klíčová pro úspěšné absolvování cesty a nechte své vozidlo před cestou prověřit u odborníka.

V neposlední řadě si zkontrolujte platnost povinného ručení a zjistěte si rozsah asistenčních služeb. Na náročnější cestu připravte i posádku vozidla. Vyspěte se dorůžova a mějte povědomí o trase, a to i přes to, že během cesty využíváte navigaci.

Pro situace, kdy technická kontrola vozidla nestačí a cestu na dovolenou vám zkomplikuje nahodilá událost, se hodí mít po ruce pomocníka v podobě havarijního pojištění. Havarijní pojištění je určeno k ochraně vozidla před škodami způsobenými živly nebo vzniklými v důsledku havárie, odcizení, vandalismu či neoprávněného užití vozidla.

Při jeho sjednávání věnujte pozornost i asistenčním službám, za jejichž rozšířenou variantu si neváhejte pár desetikorun připlatit. Ušetříte tak například za odtah nepojízdného vozidla zpět do České republiky, opravu v servise nebo za ubytování posádky v případě nemožnosti pokračovat v cestě.

Pokuty v Rakousku

Jiný kraj, jiný mrav aneb někdo jezdí přes den, někdo radši v noci. Noční jízda bývá bezpochyby klidnější, cesty prázdnější, ale o to náročnější je udržet pozornost řidiče. I nejpoužívanějších tras do Chorvatska je několik, avšak tou nejoblíbenější je trasa Česká republika - Rakousko - Slovinsko - Chorvatsko.

Rakousko projedete téměř celé po dálnici, jediné zdržení může zkomplikovat doprava ve Vídni. V Rakousku dbejte na dodržování pravidel silničního provozu. K několikatisícové pokutě stačí zapomenout použít blinkr.

Pozor si dejte i na telefonování s nebo bez handsfree. Za jakoukoliv manipulaci s telefonem během jízdy hrozí pokuta 50 až 72 euro, a při zavinění dopravní nehody kvůli manipulaci s telefonem hrozí pokuta až 2180 euro. Ve Slovinsku si za překročení povolené rychlosti zasloužíte pokutu od 100 do 1500 euro.

SPOČÍTAT CESTOVNÍ POJIŠTĚNÍ

Při cestě do Chorvatska platí pravidlo spěchej pomalu dvojnásob. V tranzitních zemích se opravdu nevyplatí podstupovat riziko porušování dopravních předpisů. Jejich opomínání může znamenat tu nejkratší dovolenou v životě, promarněný čas a spoustu vysvětlování natěšeným dětem.

Chorvatsko-Dubrovnik

Dálniční známka 2022 pro Rakousko a Slovinsko

Mýtné neboli mýto znamená poplatek, který je vybírán za použití silnic, dálnic, mostů nebo tunelů. Během cesty autem do Chorvatska se s výběrem mýtného, nejčastěji prostřednictvím dálničních známek, setkáte několikrát. V sousedním Rakousku za 10 denní dálniční známku zaplatíte v přepočtu 235 korun.

Ve Slovinsku zaplatíte za 7 denní dálniční známku cca 371 korun. Rakouskou i slovinskou dálniční známku pořídíte s předstihem v České republice nebo na každé tamní benzínové pumpě.

Ceny dálničních známek 2022

Země Platnost dálniční známky Cena dálniční známky
Rakousko 10 dní 235 Kč
2 měsíce 687 Kč
Slovinsko 7 dní 371 Kč
30 dní 741 Kč

V Chorvatsku se mýtné platí podle délky použitého úseku dálnice a podle typu vozidla. Na mýtnicích můžete zaplatit dálniční poplatek v hotovosti, a to dokonce i v cizí měně nebo platební kartou. Další možností placení mýtného je bezkontaktní systém, který využívá elektronického přístroje, tzv. krabičky ENC. Lze jej zakoupit za 122 kun u společnosti Chorvatské dálnice (Hrvatske autoceste – HAC).

Cesta tam i zpět při aktuálních cenách pohonných hmot, se všemi nutnými poplatky vychází zhruba do 7 000 Kč.

Kde se cestou do Chorvatska zastavit?

Odpočinku není nikdy dost a cesta k moři vám bude utíkat s plným žaludkem rychleji. Nezapomenutelným zpestřením cesty do Chorvatska je návštěva jedinečného přírodního jevu, národního parku Plitvická jezera. Soustava 16 jezer, která jsou propojena vodopády a kaskádami, leží v nadmořské výšce 500 – 640 metrů nad mořem, v oblasti Lika.

Plitvická jezera jsou národním parkem již od roku 1949 a na seznam světového přírodního bohatství UNESCO byly zapsány v roce 1979. Park, kde se natáčel příběh Vinnetoua, si nemůže nechat ujít žádný tatínek.

Cestovní pojištění do Chorvatska

Dříve než si cestovní pojištění do Chorvatska sjednáte, je třeba se zamyslet nad tím, jaký je plánovaný charakter vaší cesty. Pokud jedete pouze za relaxací, mělo by vám bohatě stačit základní cestovní pojištění, které je složeno z pojištění léčebných výloh a asistenčních služeb.

Z pojištění léčebných výloh jsou hrazena veškerá ošetření, léky, hospitalizace i transporty. I v tomto případě je však nutné zamyslet se nad tím, zda by se vám například případný převoz do České republiky chtěl platit z vlastní kapsy. Bez cestovního pojištění zkrátka budete muset.

Ideálním cestovním pojištění je takový produkt, který nabízí pojistné plnění 3 miliony korun. V případě, že v Chorvatsku plánujete výlety za poznáním a po přírodních památkách, doporučujeme sjednat si cestovní pojištění s vyššími limity pojistného krytí. Riziko úrazu je zde vyšší než při pouhém povalování na pláži.

 

Autor: Jana Harmáčková