Zákaznická linka:
9:00 - 17:00
222 100 200 Zavoláme vám zpět

Dálniční poplatky Chorvatsko

Publikováno: 24.05.2023

S blížícím se létem také narůstá zájem Čechů o brzkou dovolenou v Chorvatsku. Přinášíme vám přehled důležitých informací pro všechny řidiče, kteří do Chorvatska vyráží vlastním autem, a podíváme se hlavně na dálniční poplatky a vhodné pojištění vozidla do zahraničí.

Chorvatská dálniční známka v roce 2023

Možná jste se na internetu snažili najít informaci o cenách dálničních známek v Chorvatsku na rok 2023. Pravděpodobně ale neúspěšně. Chorvatské dálnice jsou sice zpoplatněny, ale pomocí mýtného systému, který znáte z Itálie nebo Polska. Mýto je vybíráno od osobních vozidelmotocyklů a vozidel nad 3,5 tuny.

Dálniční známka Chorvatsko

Jak platit mýtné v Chorvatsku?

Zaplacení mýtného v Chorvatsku probíhá několika způsoby. Buď v hotovosti (nově v eurech, které Chorvatsko zavedlo od roku 2023 vstupem do eurozóny), kartou, nebo pomocí systému palubní jednotky ETC. Palubní jednotku lze předplatit pomocí platební karty, je možné k ní využít aplikaci, usnadňuje průjezd mýtnou bránou, takže nemusíte čekat ve frontě, a navíc mimo sezonu nabízí slevu až 33 %.

Mýto v Chorvatsku využívá 2 systémy - uzavřený a otevřený.

Otevřený systém: obvykle na kratších úsecích, mostech nebo v tunelech s mýtnou branou pro vjezd a výjezd, cenový tarif dle kategorie vozidla

Uzavřený systém: při vjezdu dostanete lístek a podle počtu ujetých kilometrů zaplatíte při výjezdu z dálnice

SPOČÍTEJTE SI SVÉ POJIŠTĚNÍ NA CESTY

Ceny mýta Chorvatsko

Cena mýta závisí na kategorii vozidla. Ta jsou rozdělena do 4 kategorií podle:

  • hmotnosti,
  • počtu náprav,
  • použití návěsu.

Dále cenu ovlivňuje rozdělení samotných dálnic.

Dálnice A1, A6, A10 Cena poplatku
Záhřeb-Rijeka 9,20 EUR
Záhřeb-Rijeka-Čarapine 30,70 EUR
A3, A5, A4 Cena poplatku
Záhřeb-Lipovac 16,90 EUR
Záhřeb-Goričan 5,80 EUR

Zdroj: tolls.eu/cs/chorvatsko; aktuální k 23. 5. 2023.

SPOČÍTEJTE SI SVÉ HAVARIJNÍ POJIŠTĚNÍ

Povinná výbava v Chorvatsku

Povinná výbava je v Chorvatsku téměř totožná jako v České republice. Rozhodně musíte mít povinné ručení a dodržovat denní svícení po celý rok, a to i pro motocykly.

  • Reflexní vesta pro řidiče vozidla
  • Výstražný trojúhelník (vozidla s přívěsem 2 trojúhelníky)
  • Autolékárnička
  • Hasicí přístroj pro vozidla kategorie N
  • Bezpečnostní helma pro řidiče a spolujezdce na motocyklech
  • Zákaz přepravování osob mladších 12 let na motocyklech a mopedech

Pojištění vozidla do Chorvatska

Pokud jedete do Chorvatska vlastním vozem, pak můžete jej ochránit proti krádeži, vandalismu, ale také přírodním rizikům, jako je například zemětřesení nebo sesuv půdy. K tomu vám poslouží připojištění v rámci havarijního pojištění. To je možné sjednat například jen na omezenou dobu jako krátkodobé pojištění.

Další možností je sjednání technické asistence u cestovního pojištění. Základní asistence je sice obsažena v povinném ručení, které vám platí v celé Evropě, ale doporučujeme si zvýšit limity nebo sjednat nadstandardní asistenci. Aby se náhodou nestalo, že v případě nutnosti jen přijede technik, který provede základní opravu, a zbytek budete muset vyřešit sami.