Zákaznická linka:
9:00 - 17:00
222 100 200 Zavoláme vám zpět

Dálniční poplatky v Chorvatsku 2024

Publikováno: 08.03.2024

S blížícím se létem také narůstá zájem Čechů o brzkou dovolenou v Chorvatsku. Přinášíme vám přehled důležitých informací pro všechny řidiče, kteří do Chorvatska vyráží vlastním autem, a podíváme se hlavně na dálniční poplatky v Chorvatsku a vhodné pojištění vozidla do zahraničí.

Dálniční známka Chorvatsko

Chorvatská dálniční známka v roce 2024

Možná jste se na internetu snažili najít informaci o cenách dálničních známek v Chorvatsku na rok 2024. Pravděpodobně ale neúspěšně. Chorvatské dálnice jsou sice zpoplatněny, ale pomocí mýtného systému, který znáte z Itálie nebo Polska. Mýto je vybíráno od osobních vozidelmotocyklů a vozidel nad 3,5 tuny.

SPOČÍTEJTE SI SVÉ POJIŠTĚNÍ NA CESTY

Jak platit mýtné v Chorvatsku?

Zaplacení mýtného v Chorvatsku probíhá několika způsoby. Buď v hotovosti (nově v eurech, které Chorvatsko zavedlo od roku 2023 vstupem do eurozóny), kartou, nebo pomocí systému palubní jednotky ETC. Palubní jednotku lze předplatit pomocí platební karty, je možné k ní využít aplikaci, usnadňuje průjezd mýtnou bránou, takže nemusíte čekat ve frontě, a navíc mimo sezonu nabízí slevu až 33 %.

Mýto v Chorvatsku využívá 2 systémy - uzavřený a otevřený.

Otevřený systém: obvykle na kratších úsecích, mostech nebo v tunelech s mýtnou branou pro vjezd a výjezd, cenový tarif dle kategorie vozidla

Uzavřený systém: při vjezdu dostanete lístek a podle počtu ujetých kilometrů zaplatíte při výjezdu z dálnice

Ceny mýta v Chorvatsku 2024

Cena mýta závisí na kategorii vozidla. Ta jsou rozdělena do 4 kategorií podle:

  • hmotnosti,
  • počtu náprav,
  • použití návěsu.

Motocykly spadají do kategorie IA, osobní automobily najdeme v kategorii I. Ostatní vozidla pak spadají do skupin II, III a IV.

Ceny mýtného na oblíbených trasách jsou poté následující:

Dálnice (města) Kategorie IA Kategorie I Kategorie II, III a IV
A1: Záhřeb-Zadar 10 eur 16,50 eur od 26,50 eur
A1: Záhřeb-Split 14,40 eur 24 eur od 37,60 eur
A1, A6: Záhřeb-Rijeka 5,50 eur 9,20 eur od 16,80 eur
A3, A1: Hraniční přechod Bregana-Split 14,40 eur 24 eur od 37,60 eur
A7, A6: Hraniční přechod Rupa-Rijeka 0,60 eur 1 eur od 1,90 eur

Zdroj: hac.hr/en/interactive-map

SPOČÍTEJTE SI SVÉ HAVARIJNÍ POJIŠTĚNÍ

Povinná výbava v Chorvatsku

Povinná výbava je v Chorvatsku téměř totožná jako v České republice. Rozhodně musíte mít povinné ručení a dodržovat denní svícení po celý rok, a to i pro motocykly. Do povinné výbavy patří:

  • Reflexní vesta pro řidiče vozidla
  • Výstražný trojúhelník (vozidla s přívěsem 2 trojúhelníky)
  • Autolékárnička
  • Hasicí přístroj pro vozidla kategorie N
  • Bezpečnostní helma pro řidiče a spolujezdce na motocyklech
  • Pokud vůz nemá LED světlomety nebo xenony, tak s sebou musíte mít náhradní žárovky.
  • Autosedačka pro děti do 5 let, podsedák pro děti do 12 let

Povinné ručení si můžete sjednat přes naši online kalkulačku povinného ručení.

Pojištění vozidla do Chorvatska

Pokud jedete do Chorvatska vlastním vozem, pak jej můžete ochránit proti krádeži, vandalismu, ale také přírodním rizikům, jako je například zemětřesení nebo sesuv půdy. K tomu vám poslouží připojištění v rámci havarijního pojištění. To je možné sjednat například jen na omezenou dobu jako krátkodobé pojištění.

Další možností je sjednání technické asistence u cestovního pojištění. Základní asistence je sice obsažena v povinném ručení, které vám platí v celé Evropě, ale doporučujeme si zvýšit limity nebo sjednat nadstandardní asistenci. Aby se náhodou nestalo, že v případě nutnosti jen přijede technik, který provede základní opravu, a zbytek budete muset vyřešit sami.

Nezapomeňte na cestovní pojištění

Pojistku na auto máte zařízenou, nezapomeňte ale také na své vlastní pojištění. Cestovní pojištění vás bude v zahraničí krýt v případě, že budete muset využít zdravotnické služby v dané zemi. Zaměřte se zde také na pojistné limity, tedy maximální částky, které vám za jednotlivé události pojišťovna vyplatí.

S cestovním pojištěním vám rádi pomůžeme. Stačí zadat destinaci, datum cesty a pár dalších údajů do naší kalkulačky a my vám nabídneme přehledné srovnání. Z něho si už na základě vlastních preferencí vyberete takové pojištění, které vám bude sedět nejvíce.

Kalkulačka cestovního pojištění