222 100 200 Zavoláme vám zpět

Cestování vlakem až do Chorvatska

Publikováno: 02.06.2020

I když se možnost prázdninového cestování k moři vzhledem k pandemii koronaviru Covid - 19 zdála ještě před pár týdny jako poměrně nereálná, opak je pravdou. Evropské státy postupně otvírají hranice a možnosti turistiky se tak stále rozšiřují. Reakcí na současnou situaci je i plánované zavedení přímého vlakového spoje z Prahy do chorvatské Rijeky. Od 9. června se spouští prodej jízdenek od 590 Kč za jednu cestu.

Vlakem až do Chorvatska

Cestování podle ,,semaforu"

Od 15. června 2020 spouští vláda tzv. ,,semafor". Jedná se o stále aktualizovaný seznam evropských zemí schengenského prostoru, kde jsou jednotlivé státy pro účely cestování českých občanů za hranice označeny od zelené, přes oranžovou až po červenou podle toho, jaké zde hrozí riziko nákazy nemocí Covid - 19. U států označených zeleně a oranžově (nízké a střední riziko nákazy) nemusíte po návratu absolvovat povinné testování na Covid-19 ani 14 denní karanténu. Mezi zeleně označené státy patří i Chorvatsko, naopak na cestování do jiných zemí si musíme počkat.

Cestovní pojištění online

Přímý vlakový spoj k Jadranu

Přímý vlakový spoj z Prahy až do chorvatské Rijeky plánuje spustit soukromý dopravce RegioJet už 30. června 2020. V provozu by tento spoj být měl až do poloviny září.

Kdy a jak často?

Dle současných informací by měl vlak odjíždět z Prahy minimálně třikrát týdně a to s odjezdy z ČR v úterý, pátek a neděli. Příjezdy do cílové Rijeky pak vychází na pondělí, středu a sobotu.

Odkud a kam?

České republiky se bude jednat o jediný přímý vlak do Chorvatska. Trasa bude startovat v Praze, v ČR pak bude stavět ještě v Pardubicích a Brně a následně zamíří již přímo do chorvatské Rijeky. V cílové stanici pak plánuje dopravce zajistit cestujícím navazující autobusové spoje, které by je měli rozvážet do jednotlivých letovisek na pobřeží Jadranu. Cesta vlakem by se měla dle dopravce stát nejvýhodnější a nepohodlnější možností, jak se letos k Jadranu dostat. Spoj by měl být provozován jako noční a cesta zabrat přibližně 16 hodin.

Za kolik?

Cena za jednosměrnou jízdenku je od 590 Kč, s lehátkem ve spacím voze pak od 790 korun. Prodej jízdenek se spustí v nejbližších dnech, pak budou k dispozici i veškeré detailní informace.

Pohodlně a napřímo letecky

I letecké spoje se postupně obnovují, takže i tato možnost cestování do Chorvatska se pomalu otvírá. Seznam obnovených linek naleznete přímo na webu pražského letiště zde.

Možnosti leteckých spojů do Chorvatska

  • Od 10.6., Split, společnost Smartwings
  • Od července pak i Zadar, společnost Ryanair

Pravděpodobně budou postupem času další a další obnovené letecké spoje přibývat, proto rozhodně stojí za to pravidelně aktuální situaci sledovat.

Cestovní pojištění online

Autem stále s omezením

Vzhledem k tomu, že je nutné akceptovat opatření jednotlivých evropských států, je cesta autem do Chorvatska ještě stále trochu komplikovaná. Nicméně je samozřejmě možné, že do začátku prázdnin se uvolní i další pravidla a cesta tak bude o poznání snazší.

Pokud se rozhodnete pro cestu do Chorvatska autem, nejschůdnější zřejmě bude cesta přes Rakousko a Slovinsko. Rakouské hranice jsou českým turistům otevřeny a kontroly kvůli Covid-19 probíhají namátkově. Ovšem abyste nemuseli dokládat atest o neinfikovanosti a nemuseli jít do karantény, musí se v rámci Rakouska jednat pouze o průjezd, který proběhne bez zastávky. Více informací na webu MZV ČR zde.

Průjezd Slovinskem je také možný, bez nutnosti vstupu do karantény a to v případě, že ve Slovinsku nestrávíte více než 24 hodin. Transit do Chorvatska je tedy možný. Podrobné informace zde.

A jak je to v Chorvatsku?

Občané ČR a dalších států EU, kde je v současné době nízké riziko nákazy viru Covid - 19, nemusí nově již při vstupu na území Chorvatska prokazovat důvod cesty (osobní, obchodní, atd.).  Na hranicích nebo předem na webové stránce https://entercroatia.mup.hr/ je ovšem nutné nahlásit údaje o místě a délce pobytu a kontaktní údaje. Podrobné informace včetně platných opatření na území Chorvatska získáte opět na webu MZV ČR zde.

Cestujte bezpečně

Ať už si pro cestu do Chorvatska vyberete jakýkoliv způsob dopravy, jako při každé cestě za hranice ČR myslete na sjednání kvalitního cestovního pojištění.

A pozor! V současnosti už je možné u pojišťovny AXA Assistance pojistit se i na případ, kdy by bylo nutné z léčebných výloh krýt onemocnění koronavirem Covid - 19. Toto riziko je ovšem v pojištění zahrnuto pouze v případě, že cestujete do země, kam MZV ČR nevydalo doporučení necestovat. Takovou zemí ale v současné době Chorvatsko není, pojištění zde tedy bude platné v plném rozsahu.

Přejeme tedy šťastnou a bezpečnou dovolenou!