Zákaznická linka:
9:00 - 17:00
222 100 200 Zavoláme vám zpět

Do Chorvatska autovlakem: Kdy, jak a za kolik?

Publikováno: 02.05.2024

Ročně se k Jadranu do Chorvatska podívá bezmála devět set tisíc Čechů. Jde tedy o absolutního vítěze mezi dovolenkovými destinacemi. Cesta tam je ale dlouhá a kolony na hranicích bývají často nekonečné. Do Chorvatska se můžete vydat také autovlakem, který vás i rodinný vůz doveze až daleko do Splitu.

Autovlak Chorvatsko

Špatné zprávy pro české cestující

Autovlak do Chorvatska jezdil z České republiky jen do roku 2009. O jízdenky z Prahy nebyl velký zájem, a tak se trasa změnila. Naštěstí ne tak, aby se stala nedostupnou. Vyjíždí se totiž z Bratislavy a zastavuje ve Vídni. Jde tedy o dvě místa nedaleko od českých hranic, na která jste pravděpodobně zvyklí i při letecké dopravě. Cesty z rakouského Schwechatu jsou většinou mnohem levnější než z Prahy, a tak spousta lidí (včetně Slováků) jezdí právě sem. Z Prahy vám to navíc při plynulém provozu nezabere víc než tři hodiny.

TIP: Autovlak přepraví i vaše vozidlo, ale jeho naložení je možné pouze ve Vídni.

SPOČÍTAT CESTOVNÍ POJIŠTĚNÍ

Kdy se vydat na cestu?

Největší příliv turistů do Chorvatska je pochopitelně přes léto. I vedlejší sezona je sice oblíbená především kvůli turistice a možnosti poznávání památek za příjemného počasí, ale zdaleka nedosahuje takového zájmu jako od června do září. Tomu se přizpůsobilo i spojení autovlakem mezi střední Evropou a Jadranem. Tento způsob dopravy je totiž dostupný od začátku května do prvního víkendu v říjnu.

Nemusíte se bát vysokých teplot, vlaky jsou klimatizované a vzhledem k jízdě přes noc je v kupé po celou dobu příjemně.

Máme pro vás i článek o cestě do Chorvatska klasickým vlakem.

Autovlakem do Chorvatska (Splitu)

  • Četnost spojení: 3krát týdně v každém směru
  • Dostupnost jízdenek: Zahájení prodeje 180 dní před odjezdem
  • Doba jízdy: 16 hodin

Jak na dovolenou do Chorvatska autovlakem?

Vlaky z Bratislavy nebo Vídně do Splitu vyjíždějí třikrát týdně - ve středu, v pátek a v neděli. Z hlavního rakouského města odjedete přesně v 18:05. Dorazte však s dostatečným předstihem, abyste stihli naložit vaše auto a pohodlně se usadit. Odjezd vagónu s vozidly je o deset minut dříve, hodinová rezerva tedy rozhodně vadit nebude.

Jedinou nevýhodou nočního vlaku může být jízdní řád, který má v plánu dvanáct zastávek. V kajutách je klid a nemělo by vás to rušit, ale na chodbách bývá po celou noc poměrně rušno. To se týká především hlavní sezony, kdy je o spojení s Chorvatskem velký zájem.

Při zpáteční cestě vyjíždí vlak ze Splitu minutu před půl šestou a do Vídně dorazí kolem deváté hodiny ráno druhý den (do Bratislavy o dvě hodiny později).

Při rezervaci cesty autovlakem do Chorvatska si dejte velký pozor. Vlak nejezdí každý den a především se v rámci sezony najde několik týdnů, kdy má pauzu a spoj nefunguje.

Kdy spoj spoj nefunguje?

  • 9. 5. - 14. 5. 2024
  • 23. 5 - 28. 5. 2024
  • 6. 7. - 11. 7. 2024
  • 20 7. - 25. 7. 2024
  • 19. 9. - 24. 9. 2024

Kolik to bude stát?

Cena závisí na požadovaném servisu. Pokud máte napjatý rozpočet nebo jste zastánce low-cost cestování, vyberte si klasické vozy se sedadly. Spaní nebude komfortní, ale cena se drží při zemi. V Chorvatsku u moře navíc budete relaxovat a na všechno nepohodlí rychle zapomenete.

Lehátkový vůz je příjemný kompromis. S jednoduchým občerstvením, se službami stewarda a místem na spaní. Chybí ale možnost uzavřít se do vlastní kabiny.

Rozhodnete-li se při cestování autovlakem do Chorvatska pro lůžkový vůz, což na této trase představuje nejvyšší možnou třídu, dostanete mnohem víc než jen matraci a soukromí. K dispozici je jedna lahev vody a sektu nebo džusu, drobné občerstvení, snídaně kontinentálního typu, miniatury hygienických potřeb, ručník a jednorázové bačkory. Cestujete-li s dětmi, tuto možnost doporučujeme především kvůli vlastnímu prostoru, kde budou mít malí cestovatelé klid a pohodlí.

Při nákupu platí, že čím dříve si jízdenku koupíte, tím vyšší je šance, že ušetříte. Ceny jsou pohyblivé a s blížícím se termínem odjezdu se většinou zvyšují. Výjimkou jsou jen nárazové akce na poslední místa v každé kategorii, kdy může být rozdíl oproti standardnímu ceníku i o 30 % nižší. Není to ale pravidlo a nedoporučujeme se na to spoléhat.

Ceny jízdenek na autovlak do Chorvatska v roce 2024

Typ místa Dospělý Děti do 15 let
Místo na sezení 39,90 eur 19,90 eur
Lehátko v šestimístném kupé 59,90 eur 34,90 eur
Lehátko ve čtyřmístném kupé 74,90 eur 39,90 eur
Lůžko Triple 99,90 eur 49,90 eur
Lůžko Double 124,90 eur 69,90 eur
Lůžko Single 224,90 eur x

Zdroj: https://www.nightjet.com/de/reiseziele/kroatien; aktuální k 24. 4. 2024.

POZNÁMKA: Rozdíl mezi cenou s odjezdem z Bratislavy a Vídně v oficiálním ceníku není.

Bez pojistky ani na krok

Díky tomu, že vám do Chorvatska doveze auto vlak, vyhnete se poplatkům za dálnice a průjezdy tunely. Na Jadranu už ale platit budete muset. Průměrná cena je kolem 6 euro za 100 kilometrů (zhruba o třetinu méně než v Itálii nebo ve Francii). Během dovolené toho ale najezdíte dost. A neznalost zdejších pravidel v kombinaci s divočejším provozem, kdy Chorvati příliš nepoužívají bezpečnostní pásy a běžně za volantem telefonují, mohou zvýšit riziko nehody.

Chraňte své auto povinnou výbavou nutnou pro cesty do Chorvatska a havarijním pojištěním. Klikněte na tlačítko níže a spočítejte si své havarijní pojištění zcela zdarma.

SPOČÍTAT havarijní pojištění

Pojištění auta rozhodně nepodceňujte, neméně důležité je ale i cestovní pojištění. Kamenitý terén, vyšší teploty, brouzdání v moři, jiná kuchyně. Nebo třeba jen klopýtnutí při vystupování z autovlaku. Díky cestovku máte krytá záda a náklady na ošetření se nepromění v noční můru. Nejde jen o zdravotní péči, ale i o podporu tlumočníka a právního zástupce, o storno pobytu nebo náhradu ztracených zavazadel.

Pročtěte si detailní návod, jak na cestovní pojištění přímo do Chorvatska a pak si sjednejte produkt tak, aby vám maximálně vyhovoval. Díky naší online kalkulačce to zvládnete zcela zdarma z pohodlí domova a během chvilky.

SPOČÍTAT CESTOVNÍ POJIŠTĚNÍ