Zákaznická linka:
9:00 - 17:00
222 100 200 Zavoláme vám zpět

Chorvatsko v Schengenu - co se mění?

Publikováno: 21.06.2023

Možná se do Chorvatska letos chystáte poprvé. Možná už tam jezdíte celá léta. Každopádně byste měli vědět, že od letošního roku je v Chorvatsku mnoho věcí jinak. Vstoupilo totiž do schengenského prostoru a zavádí placení eury. Co to pro Čechy znamená? Pokračujte ve čtení.

Chorvatsko Schengen

Chorvatsko v Schengenu

Česká republika je v Schengenu již od 21. prosince 2007. Většina z nás si na to zvykla už natolik, že nás dokáže překvapit, když nějaká evropská země v schengenském prostoru ještě není (a když tedy nemá zavedený volný pohyb osob přes hranice). Cestovní pojištění je stále základem bezproblémové dovolené.

SPOČÍTEJTE SI SVÉ POJIŠTĚNÍ NA CESTY

Chorvatsko na přijetí čekalo několik let. Již před více než třemi lety Evropská komise usoudila, že je tato jihoevropská země připravena na členství v schengenském prostoru a stejně tak zvládne přechod na novou měnu - euro. Až od 1. ledna 2023 se to stalo realitou - vstup Chorvatska do Schengenu přišel téměř přesně 10 let od jeho vstupu do Evropské unie. A stalo se tak 27. zemí v schengenském prostoru.

Kontroly na hranicích v Chorvatsku

Co přesně znamená, že je Chorvatsko v Schengenu? Pro Chorvaty to uvnitř jejich hranic nepřináší téměř žádné změny. Ale projevuje se to, jakmile chce kdokoliv překročit chorvatské hranice. Kontroly na hranicích v Chorvatsku fungovaly až do konce loňského roku. Od 1. ledna 2023 ale byly zrušeny. Přes hranice je tedy možné volně projíždět i přecházet.

Pro turisty mířící na dovolenou k moři to znamená, že přejedou hranice bez čekání, bez front a naprosto plynule. Ostatně, totéž platí i pro překročení námořních hranic a od 26. března 2023 byly také zrušeny kontroly na vzdušných hranicích.

SPOČÍTEJTE SI SVÉ POJIŠTĚNÍ NA CESTY

Další výhody Chorvatska v Schengenu

Co dalšího přinesl Chorvatsku vstup do Schengenského prostoru? Například fakt, že od 1. ledna 2023 začalo Chorvatsko vydávat tzv. schengenská víza. Navíc může země konečně naplno využívat schengenský informační systém.

Obyvatelé z příhraničních obcí také mohou volně opouštět hranice svého státu i mimo hraniční přechody. Toto právo jim zaručuje článek 6 Schengenské smlouvy z roku 1985.

Leckdo si myslí, že Schengenský prostor zajišťuje také volný pohyb zboží a kapitálu přes hranice členských států. Ale tak to není - tato možnost existuje díky Evropskému hospodářskému prostoru, jehož členy jsou všechny země EU (a tři další evropské státy). Takže ano, i v Chorvatsku platí volný pohyb zboží přes hranice, ale už je to nějaký ten rok.

SPOČÍTEJTE SI SVÉ POJIŠTĚNÍ NA CESTY

Přijetí eura

Schengenský prostor Chorvatsko více zpřístupňuje turistům a dalším cestovatelům. Ale fakt, že se v Chorvatsku platí eurem, se vstupem do Schengenu nijak nesouvisí. Jedná se o dvě rozdílné záležitosti, které se ovšem v Chorvatsku udály v tentýž čas. Chorvatsko vstoupilo do eurozóny, což znamená, že přijalo společnou evropskou měnu.

Letos je ještě možné platit v Chorvatsku eury i kunami (původní chorvatskou měnou). Od 1. ledna 2024 už ale budou ceny zboží i služeb uváděny pouze v eurech a dosavadní chorvatská měna zanikne.

Pro turisty, kteří jezdí do Chorvatska k moři (nebo i za jinými účely), to znamená, že v roce 2023 si ještě mohou vybrat, čím budou platit. Kuny, které vám po dovolené zbydou, byste si ale měli včas směnit - s koncem roku 2023 totiž prakticky přestanou existovat. Kvalitní cestovní pojištění je stále potřeba.

Chorvatské milníky Datum
Vstup do NATO 1. 4. 2009
Vstup do Evropské unie 1. 7. 2013
Vstup do Schengenu 1. 1. 2023
Vstup do eurozóny 1. 1. 2023

Cesta do Chorvatska

Plánujete vyrazit letos do Chorvatska? Rozhodně v tom nejste sami. Podle odhadů tam zamíří opět kolem milionu Čechů. Chorvatsko sice kvůli přechodu na jinou měnu mírně podražilo, ale pořád se jedná o jednu z nejlevnějších dovolených u moře. Cestovat do Chorvatska můžete přitom letadlem, autobusem, vlakem do Chorvatska nebo po vlastní ose autem. Poradíme vám, kolik stojí cesta autem do Chorvatska a na co se připravit.

Nezapomeňte si při vycestování za hranice sjednat odpovídající cestovní pojištění do Chorvatska, které se o vás v případě potřeby postará. Díky naší online kalkulačce cestovního pojištění si můžete srovnat nabídky pojišťoven a sjednat si takové pojištění, které bude nejlépe odpovídat vašim potřebám. Vše jednoduše, online a během pár minut.

SPOČÍTEJTE SI SVÉ POJIŠTĚNÍ NA CESTY