Zákaznická linka:
9:00 - 17:00
222 100 200 Zavoláme vám zpět

Autem do Maďarska - kolik vás bude cesta stát?

Publikováno: 11.12.2023

Dovolená v Maďarsku není pro Čechy vůbec nic neobvyklého. Užít si zde můžete tradiční lázeňství, vodní radovánky, ale stejně tak gastronomické zážitky a spoustu historických památek. Jako vždy, cesta něco stojí, ale my vám poradíme kudy a za kolik. Před cestou se samozřejmě nezapomeňte vybavit vhodným cestovním pojištěním.

Autem do Maďarska

Kudy do Maďarska?

Pro cestu do Maďarska uvedeme tři trasy s cílovou destinací Balaton a Budapešť. Výchozím bodem bude Praha, jelikož je to naše hlavní město a navíc vlastně nezáleží na tom, z jaké části republiky vyrazíte, protože dříve nebo později stejně najedete na tu samou trasu. Ovšem existuje i alternativa, ač zdlouhavá, kterou také popíšeme.

Pravidla vstupu do země

To, že můžete do Maďarska volně cestovat, neznamená, abyste opomněli cestovní pojištění. Vyrážíte za hranice a sebemenší klopýtnutí, zlomenina nebo třeba bolavý zub by se mohl dost prodražit. Maďarsko nepatří k zemím, kde se lidé věnují extrémním sportům a překonávají své limity.

Většinou jde o food tour, prohlídku impozantních památek nebo pohodu v termálních lázních - spadá tedy spíše do kategorie klidné dovolené. Na to by vám mohlo stačit cestovní pojištění k platební kartě. Pokud ale chcete mít větší jistotu, sjednejte si ho přímo u pojišťovny.

Klasické cestovní pojištění si pak nejlépe sjednáte přes naši bezplatnou online kalkulačku. Ta vám porovná jednotlivé nabídky na trhu a vy si tak budete moci zvolit tu nejvýhodnější pro vás.

 

Autem do Maďarska přes Slovensko

Cesta přes Slovensko je asi tou nejpohodlnější variantou, jelikož v podstatě nesjedete z dálnice. Ovšem upozorňujeme, že je potřeba si zakoupit maďarskou dálniční známku s takovou platností, aby pokryla všechny dny, kdy se budete po dálnicích pohybovat. Na Slovensku je již delší dobu v elektronické podobě, to stejné platí i pro Maďarsko.

Cena benzínu se v Maďarsku pohybuje na podobné úrovni jako v Česku.

Jak dlouho tedy trvá cesta do Maďarska? To záleží na výchozí pozici a cílové destinaci. Důležitou roli hraje i plynulost dálnic a nutnost využít vedlejší komunikace. V průměru jde ale o zhruba šest hodin, což bez větších problémů zvládnou i menší děti nebo starší ročníky.

 • Praha - Brno - Bratislava - Székesfehérvár - Balaton (570 km, cca 6,5 hodiny)

Z Prahy se k Balatonu dostanete po české D1, D2 a následně i slovenské D2. Pokud se už v Česku nedostanete do kolony, zúžení či na objízdnou trasu kvůli uzavřené dálnici, cesta je to nejrychlejší. Kromě benzínky a toalet nemusíte nikde zastavovat. Plynule navážete na maďarskou M15, dále M1 a u Győru sjedete na silnici 81. Až u Székesfehérváru se znovu napojíte na dálnici M7 a pak blízko cílové destinace u Balatonu z dálnice opět sjedete.

Poplatky na trase do Maďarska přes Slovensko v roce 2024

Dálniční známka Cena Platnost
Slovensko 12 eur (asi 276 Kč) 10 dní
Maďarsko 5 500 HUF (asi 352 Kč) 10 dní
CELKEM asi 628 Kč Cesta tam i zpět do 10 dnů

Zdroj: sk-vignette.com, hu-vignette.com; ceny jsou aktuální k 24. 3. 2024.

Autem do Maďarska přes Rakousko

Cestování do Maďarska přes Rakousko je o něco delší. Zpravidla tuto trasu doporučujeme tehdy, pokud chcete jet přes Rakousko cíleně a zastavit se po cestě například ve Vídni nebo jiném malebném městě, případně se na vaší trase přes D1 a D2 vyskytne problém, který vás zdrží více, než je nutné.

I v Rakousku pojedete značnou část trasy po dálnici a napojíte se plynule na tu maďarskou.

 • Praha - Znojmo - Vídeň - Székesfehérvár - Balaton (575 km, cca 6,8 hodin)

Jak vidíte, zase tak velká zajížďka to není. Po sjezdu na Jihlavu pojedete dlouhou silnicí 38 na známé Chvalovice-Hatě a za hranicí už budete na silnici S3. U města Stockerau pak najedete na dálnici A22 směrem na Vídeň, kde vás následně A4 povede kolem vídeňského letiště až na hranici s Maďarskem a dálnici M1.

 • Praha - Brno - Mikulov - Vídeň - Székesfehérvár - Balaton (609 km, cca 7 hodin)

Pokud budete nuceni sjet z Brna na Mikulov, pak už nemá smysl se vracet směr Bratislava. Projeďte česko-rakouskou hranicí a v Drasenhofenu najeďte na pohodlnou a rychlou A5 směrem na Vídeň. U Vídně se pak dáte na stejnou trasu, kterou jsme popsali předtím, tedy na A4 směr Maďarsko.

Poplatky na trase do Maďarska přes Rakousko v roce 2024

Známka/mýto Cena Platnost
Rakousko 9,90 eur (asi 227 Kč) 10 dní
Maďarsko 5 500 HUF (asi 352 Kč) 10 dní
CELKEM asi 579 Kč Cesta tam i zpět do 10 dnů

Zdroj: mautpilot.cz, hu-vignette.com; ceny jsou aktuální k 24. 3. 2024.

Autem do Budapešti

Do hlavního města Maďarska můžete zvolit jakoukoliv z výše zmíněných tras. Z dálnice M1, na kterou se napojíte ze Slovenska i Rakouska, jednoduše nebudete sjíždět a dostanete se do Budapešti.

 • Praha - Brno - Bratislava - Budapešť (525 km, cca 5,2 hodin)

Alternativou k první trase je tato, přes Slovensko, po dálnici D2 (a na niž se dostanete z české D1). Projedete přes hranice a jste rázem v Maďarsku. Velmi pohodlně se pak po dálnici dostanete do Budapešti, která rozhodně také stojí za návštěvu.

Poplatky na trase do Budapešti přes Slovensko v roce 2024

Dálniční známka Cena Platnost
Slovensko 12 eur (asi 276 Kč) 10 dní
Maďarsko 5 500 HUF (asi 352 Kč) 10 dní
CELKEM asi 628 Kč Cesta tam i zpět do 10 dní

Zdroj: sk-vignette.com, hu-vignette.com; ceny jsou aktuální k 24. 3. 2024.

V případě všech tras projedete okolo města Győr, odkud je to přímo do centra Budapešti asi hodina a 20 minut. Pokud do města přijedete v neděli, nemusíte platit za parkování.

Nezapomeňte si při vycestování za hranice sjednat odpovídající cestovní pojištění, které se o vás v případě potřeby postará. Díky naší online kalkulačce cestovního pojištění si můžete srovnat nabídky pojišťoven a sjednat si takové pojištění, které bude nejlépe odpovídat vašim potřebám. Vše jednoduše, online a během pár minut.

 

Povinná výbava pro Maďarsko

Trasy cesty nejsou to jediné, co byste si před výletem do Maďarska měli zjistit. V případě, že se tam vydáváte vlastním vozem, je potřeba se také ujistit, že v něm máte kompletní povinnou výbavu. A projíždíte-li přes Slovensko nebo Rakousko, musí povinná výbava vašeho auta odpovídat i předpisům těchto států. Co by vám tedy ve voze za žádných okolností nemělo chybět?

Lékárnička

Je povinná pro všechna vozidla, konkrétně pro všechna dvoustopá vozidla. Musí být kompletní.

Výstražný trojúhelník

I výstražný trojúhelník je v Maďarsku povinný, a to taktéž pro všechna dvoustopá vozidla.

Reflexní vesta

Reflexní vesta je povinná, a to pro všechny lidi cestující v autě. Reflexní vesta v Maďarsku nesmí být uložena v kufru auta, ale musí být přímo v kabině a na dosah.

Dětská autosedačka

V Maďarsku je dětská autosedačka povinná pro všechny děti do 150 cm výšky. Alternativou je vhodný podsedák. Dále platí, že děti do 3 let věku smějí být přepravovány na předním sedadle, ale pouze v autosedačce a vždy jen proti směru jízdy.

Denní svícení

Denní svícení v Maďarsku je povinné, a to pro všechna motorová vozidla.

Hasicí přístroj

Hasicí přístroj v Maďarsku patří pouze k doporučené, nikoliv povinné výbavě auta.

SPOČÍTEJTE SI POJIŠTĚNÍ NA CESTY

Rychlostní limity v Maďarsku

Pokud se chcete vyhnout pokutě v Maďarsku, tak kromě správné povinné výbavy mějte na paměti také to, jak rychle kde smíte jezdit. Rychlostní limity v Maďarsku jsou následující:

Typ komunikace Nejvyšší povolená rychlost
Obec 50 km/h
Silnice mimo obce 90 km/h
Rychlostní silnice 110 km/h
Dálnice 130 km/h

Podrobnější informace o povinné výbavě a rychlostních limitech v Maďarsku pro vás máme v článku Povinná výbava v Maďarsku a základní informace pro motoristy.

Pokuty v Maďarsku

Nakonec se podívejme podrobněji na již zmiňované pokuty v Maďarsku. Dostat je můžete za podobné prohřešky jako v České republice. Cizinci jsou ale pod větším dohledem a měli by si by dávat pozor na následující chyby (zdroj: kalkulatorlap.hu):

 • dodržování rychlostních limitů (hrozí pokuta až 300 000 HUF),
 • špatné parkování (až 100 000 HUF),
 • zakoupení dálniční známky (bez ní hrozí nejen pokuta, ale vyžaduje se i zaplacení příplatku ve výši dle kategorie vozidla za neoprávněné používání silnice - při platbě do 60 dnů je to až 72 950 HUF),
 • jízdu na červenou (pokuta až 100 000 HUF),
 • používání mobilního telefonu při řízení (pod pokutou až 30 000 HUF),
 • nezapnuté bezpečnostní pásy (pokuta až 30 000 HUF),
 • alkohol za volantem (pokuta až 300 000 HUF).

AKTUÁLNÍ KURZ KE 22. 3. 2024: 1 Kč = 16 HUF

Většina nejběžnějších pokut (viz výše) se platí na místě, a to z rozhodnutí maďarské vlády. Při silniční kontrole jste povinni předložit policistům řidičský průkaz, občanský průkaz (případně cestovní pas) a zelenou kartu k vozidlu.

I proto včas před odjezdem myslete na sjednání pojištění vozidla do zahraničí a sjednání cestovního pojištění, které například zahrnuje také asistenční službu (což může být třeba i tlumočení po telefonu). Pokud si nevíte rady, naši specialisté vám se sjednáním rádi poradí.

Povinné ručení do zahraničí

Před odjezdem do zahraničí byste se vždy měli ujistit, že máte platné povinné ručení a že vám bude platit i ve všech zemích, jimiž budete projíždět. Zjistit to můžete snadno – ze své zelené karty.

Možná vám ale právě končí smlouva na povinné ručení nebo si plánujete pořídit jiné auto, a tak řešíte, kde si povinné ručení sjednat. Spousta řidičů zůstává po celý život u jedné pojišťovny. Ale to nemusí být finančně nejvýhodnější. Proto se vyplatí podívat se na srovnání povinného ručení na Top-Pojištění.cz a zjistit, jestli zbytečně nepřeplácíte.

Kalkulačka povinného ručení vám pak přesně spočítá, kolik byste mohli platit jinde. A se sjednáním vám mohou pomoci i naši specialisté, takže vše vyřídíte raz dva a bez starostí.

SPOČÍTEJTE SI SVÉ POVINNÉ RUČENÍ

Kolik vás bude stát havarijní pojištění?

Povinné ručení je jedna věc, ale pro běžný provoz se vám může hodit i havarijní pojištění. A u cest do zahraničí to platí dvojnásob. Tam neprůstřelné krytí, které vás ochrání před astronomickými částkami za škody nebo újmu na zdraví, přijde vhod. Pokud jste nikdy nebourali, jezdíte zodpovědně a bez pokut, bude výsledná částka nižší.

Pokud se občas stane nějaká kolize (bez ohledu na to, na čí straně je vina - ke snížení dojde pokaždé), připlatíte. A nechcete-li se prodírat nekonečným množstvím smluv a nabídek, nabízíme kalkulačku havarijního pojištění, pomocí níž si můžete najít ideální nabídku sobě na míru.

NĚCO NAVÍC: Pandemie covidu je už pasé a v Maďarsku aktuálně neplatí žádná omezení s ní spojená. To platí i pro víza nebo nutnost očkování. Pro jistotu byste ale měli průběžně kontrolovat doporučení na stránkách Ministerstva zdravotnictví ČR, kde najdete všechny aktuální informace, restrikce a omezení.

Porovnejte si havarijní pojištění