Zákaznická linka:
9:00 - 17:00
222 100 200 Zavoláme vám zpět

Bude vám v zahraničí stačit cestovní pojištění k platební kartě?

Publikováno: 08.04.2024

V tuzemsku vás chrání zdravotní pojištění, ale při výjezdu za hranice je třeba nastavit pravidla tak, abyste se mohli spolehnout na finanční krytí při zlomené noze, bolavém zubu či popálení medúzou. Bude vám cestovní pojištění běžně nabízené k platební kartě stačit?

Cestovní pojištění ke kartě

Bez pojištění si připlatíte

Není žádný pádný důvod pro cestu do zahraničí bez cestovního pojištění. Je to jediná účinná pomoc, aby nešly náklady za ošetření, operaci, převoz nebo asistenci z vaší kapsy, a rozhodně nejde o částky v řádu stokorun. Při cestě na jiný kontinent je cestovní pojištění absolutní nutností. Spousta turistů si například půjčuje motorky, aby na nich prozkoumala celou zemi.

V kombinaci s divokým provozem na silnicích je to ale vysoce riziková záležitost a pomoc z České republiky se pak počítá v milionech korun. V rámci Evropy jsou sice ceníky mírumilovnější, ale i tak jde o velmi vysoké částky.

SPOČÍTAT CESTOVNÍ POJIŠTĚNÍ

Cestovní pojištění ke kartě většinou nestačí

Každá banka má v nabídce celou řadu doplňkových služeb a cestovní pojištění k platební kartě - debetní i kreditní - patří mezi ně. Zdánlivě pohodlná varianta se má i svá rizika. Na co byste si při sjednání cestovního pojištěná ke kartě měli dávat pozor především?

 • Výše limitů pojistného krytí - jinými slovy do jaké částky vám výlohy vynaložené například na ošetření dané pojištění uhradí. Při nízkých limitech hrozí riziko, že budete náklady muset doplatit ze svého. 
 • Na co se pojištění vztahuje - před uzavřením pojištění zkontrolujte, na jaké aktivity a situace se vztahuje. K základu obvykle patří pojištění léčebných výloh, pojištění zavazadel a pojištění odpovědnosti. Nabídka jednotlivých produktů se ale může lišit. 
 • Kde pojištění platí - zatímco v rámci některých produktů budete kryti pouze v evropských destinacích, u jiných budete kryti i při cestování mimo Evropu.
 • Na koho se pojištění vztahuje - některé banky nabízí v rámci svého pojištění ke kartě také pojištění rodinných příslušníků, například dětí. Nelze s ním ale počítat automaticky, a proto si vždy zjistěte, na koho se kromě vás pojištění vztahuje.
 • Na jaké období pojištění platí - zatímco u některých bank si můžete sjednat jednorázové cestovní pojištění, u kterého si konkrétní počet dní sami zvolíte, u jiných můžete vybrat variantu, který vám bude platit například po dobu 90 dní či celoročně. Vždy se proto ujistěte, na jaké období se vámi vybraný produkt vztahuje. Nezapomínejte také, že pojištěni byste měli být od chvíle, kdy opustíte hranice České republiky.

Výhody komerčního pojištění

Oproti pojištění nabízenému k platební kartě představuje komerční cestovní pojištění obvykle větší jistotu a také variabilitu. Díky mnohým připojištěním si ho tak lépe přizpůsobíte dovolené a aktivitám, kterým se na ní chcete věnovat.

Ať už jste milovníci adrenalinových sportů, nebo s sebou například vozíte drahou sportovní výbavu, vhodné připojištění vás nenechá ve štychu. Storno zájezdu či letenek vás zase zachrání ve chvíli, pokud například ze zdravotních důvodů vás či vašich blízkých nemůžete na dovolenou odcestovat.

Mezi hlavní výhody komerčního cestovního pojištění patří:

 • Řada možných připojištění - díky nim si cestovní pojištění ušijete na míru své dovolené.
 • Výběr z balíčků - některé pojišťovny nabízí připravené balíčky, které vám při výběru usnadní práci, neboť už obsahují vše potřebné. Jedná se například o oblíbené cestovní pojištění na hory.
 • Vyšší limity pojistného krytí a s nimi i větší jistota.

Pojištění na kartě spíše na kratší a klidnější výlety

Cestovní pojištění k platební kartě má smysl, ale jen pro velmi klidné, nenáročné a krátkodobé cesty za hranice. Pokud cestujete pravidelně, budete se často přesouvat, zkoušet různé sporty nebo si neodepřete nevšední zážitky, sjednejte si pojištění klasickou cestou přes jednu z tuzemských pojišťoven.

Cena bude sice nepatrně vyšší (právě na mírnou úsporu peněz banky často lákají nové klienty), ale za těch pár korun se vám dostane na cestách mnohem vyšší ochrany.

Pravidla pro uzavření cestovního pojištění ke kartě striktně dodržujte a produkt berte jen jako pomocnou berličku a ne skutečnou a účinnou ochranu před úrazy. V jakých případech naopak upřednostnit komerční cestovní pojištění?

 • Při cestování s rodinou,
 • když je vaše dovolená delší než 2 dny,
 • když máte aktivní program,

 • při cestování s vybavením (například drahé fotoaparáty nebo drony a kola),

 • při vykonávání rizikových sportů,

 • při cestování autem či letadlem,
 • při ubytování v zahraničí
 • vzdálenější destinace (mimo evropské destinace, ale i Balkán, Velká Británie, Španělsko, různé ostrovy).

Srovnání jednotlivých produktů, abyste mohli uzavřít pojistku na míru svým potřebám a programu dovolené nebo služební cestě, najdete v naší online kalkulačce cestovního pojištění. Cestovní pojištění si tam můžete jak nezávazně srovnat, tak také sjednat - vše během pár minut, online a z pohodlí vlastního domova.

SPOČÍTAT CESTOVNÍ POJIŠTĚNÍ