Zákaznická linka:
9:00 - 17:00
222 100 200 Zavoláme vám zpět

Cestovní pojištění do Maďarska covid-19

Maďarsko sice není naším hraničním sousedem, ale pro letní dovolenou je stejně oblíbené jako mnohé lázeňské oblasti, zejména díky Balatonu, které tak trochu nahrazuje moře. A stejně jako v jiných evropských zemích, i v Maďarsku došlo k výraznému rozvolnění protiepidemických opatření.

Cestovní pojištění do Maďarska

Jaké cestovní pojištění do Maďarska

Maďarsko má hranice otevřeny pro všechny cestující a to bez toho, aniž byste museli dokládat jeden z dokumentů 3G. To znamená, že nepotřebujete nijak dokládat bezinfekčnost (certifikátem o očkování, prodělání nemoci ani negativním testem).

Bez omezení je rovněž možné využívat všechny služby, včetně těch hotelových a sportovních. V restauracích nemusíte mít ani roušku/respirátor. To platí pouze pro zdravotnická a sociální zařízení, kde je ochrana dýchacích cest povinná.

Dovolenou v Maďarsku si tedy budete moci užít naplno.

Na jednotlivé varianty cestovního pojištění od českých pojišťoven, které stále doporučujeme sjednat tak, aby zohledňovalo případnou hospitalizaci nebo karanténu kvůli nemoci covid-19, se můžete podívat na našich stránkách.

 

Na koho se obrátit

Zde přikládáme několik kontaktů, které v Maďarsku můžete využít pro případ pomoci.

Maďarské policie

Operativní středisko

Národní zdravotnické centrum (Nemzeti Népegészségügyi Központ)

Zajímavosti o Maďarsku

Zřejmě všichni máme v povědomí zvláštní jazyk, kterým se v této zemi hovoří. Maďarština totiž patří mezi ugrofinské jazyky, prapůvodem z oblasti Uralu. Podobná je jí také například finština. A nejen díky jazyku se vám může Maďarsko zdát poněkud exotické. Typická je živelnost, ale také velmi horké, až středomořské klima díky Balatonu a rozlehlým nížinným pláním na jihovýchodě země, sousedící se Srbskem. Mezi 16. a 17. stoletím se navíc částečně nacházelo pod nadvládou Osmanské říše. Kulturní spřízněnost s Evropou se ovšem promítá zejména ve velkolepé architektuře hlavního města Budapešti, které tak trochu připomíná Vídeň nebo Paříž, k čemuž dopomohl historický vliv na správu Rakousko-Uherského impéria.

Co navštívit

Maďarsko nabízí opravdu široké spektrum zážitků. Pojďme se podívat na ta nejvýjimečnější místa.

Budapešť

Zřejmě první destinací, kam se většina Čechů vydá, je právě Budapešť. Vůbec nejpohodlněji se sem dostanete přímou vlakovou linkou z ČR a přes Slovensko. Hlavní město je plné bulvárů, ale také historie a ohromující architektury – od pozůstatků římské osady Aquincium, přes židovskou synagogu, až po turecké lázně. Na východním břehu Dunaje, tedy části, zvané Pešť, se objevují i alternativnější podniky a etnické restaurace. Výrazná a velmi známá je pak novogotická budova parlamentu. Dominantou západního břehu, který více připomíná pražskou Malou Stranu, je pro změnu Budínský hrad, kam se dostanete přes ohromný Dunaj, který je překlenut slavným řetězovým mostem.

Balaton

Věděli jste, že toto největší středoevropské jezero, které patří mezi tzv. stepní jezera, má průměrnou hloubku 3 metry? Přičemž nejhlubší místo má pouze 11 metrů. Balaton ovlivňuje okolní mikroklima, které skutečně připomíná středomoří, a také proto je jezero o délce 78 kilometrů vyhledávanou letní destinací. Svahy okolních kopců jsou prudké, pokryté lesy a vinicemi. Jezero nabízí služby v lázeňství, ale také vodních sportech.

Balaton

Pécs

Jde o jedno z nejkrásnějších maďarských měst na jihozápadě Maďarska. Český název je Pětikostelí, ale rovněž se mu říká Brána do Chorvatska, jelikož opravdu téměř sousedí s Chorvatskem a opět je jeho atmosféra jako vystřižená z oblastí horkého Balkánu a římských provincií. To připomíná nejen podoba Katedrály svatého Petra a Pavla, ale také stará římská nekropole ze 4. století našeho letopočtu, která je v současnosti pod ochranou UNESCO. Díky klimatu, které je ovlivněno tím, že je město položeno v nížině a před povětrností jej chrání okolní pohoří, zde Římané založily významné město Sophianae provincie Dolní Panonie.

Katedrála Pécs