222 100 200 Zavoláme vám zpět

Cestovní pojištění do Maďarska covid-19

Maďarsko sice není naším hraničním sousedem, ale pro letní dovolenou je stejně oblíbené jako mnohé lázeňské oblasti, zejména díky Balatonu, které tak trochu nahrazuje moře. Česká republika má s Maďarskem od 15. května vyjednanou dohodu s volným vstupem českých obyvatel na maďarské území za jednodušších podmínek. Společně se na ně podíváme a také si připomeneme několik zajímavostí o této středoevropské zemi.

Cestovní pojištění do Maďarska

Jaké cestovní pojištění do Maďarska

Maďarsko je na semaforu bezpečnostního rizika zařazeno mezi státy s vysokým rizikem nákazy, to znamená, že Ministerstvo zdravotnictví zde doporučuje dbát zvýšené opatrnosti a dodržovat hygienická a protiepidemická opatření. Stejně jako do jiných zahraničních zemí, je nutné si sjednat vhodné cestovní pojištění, které dokáže dostatečně pokrýt například léčebné výlohy při prodělání nemoci covid-19 a úhradu stornovacích poplatků.

Na jednotlivé varianty cestovního pojištění od českých pojišťoven se můžete podívat na našich stránkách zde.

Cestovní pojištění online

Podmínky pro vstup do Maďarska koronavirus

V Maďarsku od 1. května (tedy od doby, kdy byl obyvatelům podán počet 4 milionů prvních dávek vakcíny) platí nové podmínky pro restart cestovního ruchu. Pro cestu do Maďarska vám bude stačit pouze jedna očkovací dávka, ovšem je nutné mít u sebe certifikát, o který lze požádat na očkovacím místě v ČR. Děti a mládež do 18 let mají dokonce vstup do Maďarska volný, pokud cestují s rodičem. I tak je ovšem nutné počítat s hraničními kontrolami, které jsou v Maďarsku platné až do 23. června 2021.

Platná epidemická opatření v Maďarsku:

  • Nošení roušek v obchodech, nákupních centrech a v dopravních prostředcích
  • Terasy restaurací jsou již otevřené, ve vnitřních prostorách je nutné mít občanský průkaz/pas a certifikát nebo průkaz o očkování
  • Hotely mohou využívat jen hosté na služebních cestách nebo turisté, kteří mají průkaz imunity
  • Průkaz imunity je nutné mít i při návštěvě lázní, wellness, muzeí, kin, divadel, zoologických zahrad
  • Maximum 50 osob na soukromých akcích

Na koho se obrátit

Zde přikládáme několik kontaktů, které v Maďarsku můžete využít pro případ nutnostni a pomoci.

Maďarské policie

Operativní středisko

Národní zdravotnické centrum (Nemzeti Népegészségügyi Központ)

Zajímavosti o Maďarsku

Zřejmě všichni máme v povědomí zvláštní jazyk, kterým se v této zemi hovoří. Maďarština totiž patří mezi ugrofinské jazyky, prapůvodem z oblasti Uralu. Podobná je jí také například finština. A nejen díky jazyku se vám může Maďarsko zdát poněkud exotické. Typická je živelnost, ale také velmi horké, až středomořské klima díky Balatonu a rozlehlým nížinným pláním na jihovýchodě země, sousedící se Srbskem. Mezi 16. a 17. stoletím se navíc částečně nacházelo pod nadvládou Osmanské říše. Kulturní spřízněnost s Evropou se ovšem promítá zejména ve velkolepé architektuře hlavního města Budapešti, které tak trochu připomíná Vídeň nebo Paříž, k čemuž dopomohl historický vliv na správu Rakousko-Uherského impéria.

Co navštívit

Maďarsko nabízí opravdu široké spektrum zážitků. Pojďme se podívat na ta nejvýjimečnější místa.

Budapešť

Zřejmě první destinací, kam se většina Čechů vydá, je právě Budapešť. Vůbec nejpohodlněji se sem dostanete přímou vlakovou linkou z ČR a přes Slovensko. Hlavní město je plné bulvárů, ale také historie a ohromující architektury – od pozůstatků římské osady Aquincium, přes židovskou synagogu, až po turecké lázně. Na východním břehu Dunaje, tedy části, zvané Pešť, se objevují i alternativnější podniky a etnické restaurace. Výrazná a velmi známá je pak novogotická budova parlamentu. Dominantou západního břehu, který více připomíná pražskou Malou Stranu, je pro změnu Budínský hrad, kam se dostanete přes ohromný Dunaj, který je překlenut slavným řetězovým mostem.

Balaton

Věděli jste, že toto největší středoevropské jezero, které patří mezi tzv. stepní jezera, má průměrnou hloubku 3 metry? Přičemž nejhlubší místo má pouze 11 metrů. Balaton ovlivňuje okolní mikroklima, které skutečně připomíná středomoří, a také proto je jezero o délce 78 kilometrů vyhledávanou letní destinací. Svahy okolních kopců jsou prudké, pokryté lesy a vinicemi. Jezero nabízí služby v lázeňství, ale také vodních sportech.

Balaton

Pécs

Jde o jedno z nejkrásnějších maďarských měst na jihozápadě Maďarska. Český název je Pětikostelí, ale rovněž se mu říká Brána do Chorvatska, jelikož opravdu téměř sousedí s Chorvatskem a opět je jeho atmosféra jako vystřižená z oblastí horkého Balkánu a římských provincií. To připomíná nejen podoba Katedrály svatého Petra a Pavla, ale také stará římská nekropole ze 4. století našeho letopočtu, která je v současnosti pod ochranou UNESCO. Díky klimatu, které je ovlivněno tím, že je město položeno v nížině a před povětrností jej chrání okolní pohoří, zde Římané založily významné město Sophianae provincie Dolní Panonie.

Katedrála Pécs