222 100 200 Zavoláme vám zpět

Poznejte Maďarsko, ideální destinaci pro vaší letní dovolenou

Publikováno: 24.07.2017

Maďarsko je pro řadu z nás zemí, kudy jedeme často na dovolenou k moři do Chorvatska. Někteří se zde zastaví i za památkami nebo koupáním nejen ve vyhlášených lázních. Stále častěji je Maďarsko i cílem cesty a jeho obliba rychle roste. Cesta autem trvá asi 6 hodin, autobusem o hodinu déle a letadlem hodinu a půl. Maďarsko je mnoha lidmi vnímáno jako země lázní, vína a ostrých jídel. Asi nejtypičtějším znakem původu Maďarů je jejich jazyk, poradíme vám i jak se domluvíte na vaší cestě sem.

Objevte Maďarsko, jedná se o jednu z nejnavštěvovanějších zemí, navštivte na letní dovolené Maďarsko i vy. Jakými pravidly se řídit, na co si dát pozor a jaké cestovní pojištění si sjednat při cestě do Maďarska, čtěte dále.

Základní údaje a zajímavosti

 • Nachází se jihovýchodně od ČR, cesta do Maďarska po zemi vede přes Slovensko nebo Rakousko.
 • Rozloha je o 20% větší než ČR, počet obyvatel Maďarska je naopak téměř o 1 mil. nižší.
 • Vlastní měnou je Maďarský forint, zkratka HUF, který má hodnotu kurzu 100 HUF za přibližně 8,50 Kč.

Kam v Budapešti

 • Turisté mají z velké části zamířeno k Balatonu a do hlavního města Budapešti. Mezi nejznámější památky hlavního města patří budova parlamentu (Országház), Budínský hrad a Rybářská bašta.
 • Ale poradíme vám i další místa, která stojí zato v Budapešti vidět. Je to zoologická zahrada nebo zábavní park (Vidám park) s horskou dráhou. Užijte si návštěvu Velké tržnice (Vásárcsarnok) v centru města. Velká tržnice je vyhlášené místo, kde nakoupíte velice cenné a především „chutné“ dárky ,,Made in Hungary". Vlastně vše, co je základem maďarské kuchyně.
 • Budapešť je považována za jedno z největších lázeňských měst na světě. Lázeňství má v Maďarsku bohatou historii. Všudypřítomné termální prameny jsou způsobeny zvláštním geologickým složením Karpatské kotliny, kde se nachází velice slabá zemská kůra. Lázeňství přinesli do tehdejší Pannonie Římané. Maďarskými prameny se léčil i Marcus Aurelius či Traján. Lázeňství se rozvíjelo nejvíce za turecké okupace v 16. a 17. století. Proto má mnoho lázeňských domů orientální nádech.

Jezero Balaton

 • Je největším jezerem ve střední Evropě, právě pro svou velikost se mu také říká Maďarské moře (Magyar tenger). Patří podle typu mezi takzvaná stepní jezera, obvyklá v celé Eurasii.
 • Pobřeží jezera je nejdůležitější lázeňskou oblastí, jsou zde minerální a termální prameny. Na jezeře je rozvinuto rybářství a místní vodní doprava. V rekreačních místech jako Siófok byla vybudována přístaviště.
 • Velká vodní plocha jezera je vhodná pro jachting. První klub jachtařů tu byl založen v roce 1867 v Balatonfüredu. Téměř ve všech částech jezera je povolen sportovní rybolov. Nejčastěji lovené ryby jsou candáti, sumci, štiky, boleni a kapři.
 • Jelikož má Balaton poměrně mělké dno a voda není hluboká, prohřívá se rovnoměrně až do dna. Letní teplota vody je 20 – 27 °C. Zvláště jižní strana jezera je výhodná pro koupání rodiny s dětmi, neboť až ve vzdálenosti 300 – 500 metrů od břehu dosahuje hloubka vody 2 m. Na severním pobřeží je tato hranice místy již na 10 - 20 metrech od břehu, navíc je téměř celé zarostlé rákosem.

SPOČÍTAT CESTOVNÍ POJIŠTĚNÍ

Další místa a tipy

 • Maďarsko je velká země, kromě úrodných nížin, výbornou gastronomií a vínem je známé mnoha lázeňskými prameny. Akvaparky jsou díky tomu hodně populární na jihu země, výhodou je, že zabaví i léčí současně.
 • Známý aquapark najdete například ve městě Gyula. Navíc si můžete ve městě zajít do zdejší Stoleté cukrárny. Ta se tak jmenuje, ale ve skutečnosti bude mít brzy 200 let. Její místní název je Szazeves Cukrászda, rozhodně tuhle cukrárnu navštivte. Za hřích stojí všechny zákusky, tím nejslavnějším je však Stoletý koláč v podobě čokoládového dortu a typické somlói noky. Součástí cukrárny je i malé muzeum věnované cukrářské výrobě. Gyula je známá také nejstarší zděným hradem ve střední Evropě.
 • Tak jako na Slovensku jsou populární salaše s tradiční slovenskou kuchyní, maďarské speciality můžete ochutnat zase v Csárda. Ty jsou známé pohostinností domácích i skvělými jídly. Připravte se na velké porce, výborné dochucování, trošku pikantnosti, veselou atmosféru, často i živou hudbu a rustikální prostory. To vše dodá vašim dovolenkovým zážitkům na originálnosti.

Informace pro cestu do Maďarska nejen autem

 • Autem je cesta relativně snadná např. na trase z Prahy, vás čeká D1 směr Brno, dále na Slovensko přes Bratislavu. Držte se směru Győr a za ním se můžete vydat už na Budapešť nebo např. na Balaton.
 • Čeští občané mohou nadále cestovat na platný cestovní pas nebo občanský průkaz.
 • Na maďarské straně hraničního přechodu věnujte pozornost informační tabuli, která vás informuje o základních pravidlech silničního provozu týkajících se omezení rychlosti.
 • Vozidlo musí být mimo města osvětleno celoročně, za každého počasí. Dětské sedačky jsou povinné, každá osoba v autě musí být bezpečně připoutána.
 • Za použití dálnic jsou zavedeny dálniční poplatky (www.autopalya.hu). Nelepí se známka na okno, ale je registrována vaše registrační značka vozu a brány na mýtné kontrolují zaplacení poplatků pro všechna vozidla. Přibližné ceny pro běžné osobní auto jsou na 10 dnů cca 259,- Kč na měsíc pak 416,- Kč. Nezapomeňte, že budete potřebovat i na Slovensku dálniční e-známku (podobný systém jako v Maďarsku).

V případě dopravních přestupků

 • Přestupky jsou řešeny základním typem sankce v podobě peněžité pokuty. Nejpřísnější sankcí je přestupková vazba. Před lety začaly být používány veřejně prospěšné práce i jako trest pro řidiče.
 • Do doby, než bude zaplacena vyměřená pokuta, resp. zaplacena garance finanční pohledávky, může být vozidlo zadrženo.
 • Upozorňujeme, že policie v Maďarsku má pravomoc udělit pokutu na místě v případě každého typu přestupku.

Bezpečnostní situace

 • Na maďarských frekventovaných dálnicích byly zaznamenány případy okradení českých občanů. Skupina zlodějů zastavuje auta přímo na dálnici, nebo si vyhlédne oběť na odpočívadle. Snaží se vylákat řidiče z auta (např. vypustí vzduch z pneumatiky) a když řidič vystoupí, druhý člen skupiny ukradne věci volně položené na sedadlech auta (tašky, peněženky).
 • Budapešť je velkoměsto, ve kterém je bezpečnostní situace srovnatelná s Prahou. Je třeba dávat si pozor zejména na kapesní krádeže.

Mapa Maďarska

Vhodné pojištění do Maďarska pro vás a všechny, kdo jedou s vámi

Vyrážíte-li na turistickou nebo cyklistickou dovolenou, mělo by být dobře zvolené cestovní pojištění samozřejmou součástí přípravy na cestu. Pokud však máte patřičné připojištění, jsou tyto náklady hrazeny z vašeho cestovního pojištění. V rámci rekreačních sportů, které jsou obsaženy v základním balíčku cestovního pojištění, jsou zohledněny například tyto typy sportů: cyklistika, cykloturistika, horské kolo (ne sjezd), via ferrata stupně obtížnosti A a turistka nebo trekking na značených cestách v nadmořské výšce do 3.000 m n.m. Volbu rizikových a extrémních sportů je zapotřebí při sjednávání pojištění na cesty vždy zohlednit.

SPOČÍTAT CESTOVNÍ POJIŠTĚNÍ

Doporučené pojištění do Maďarska pro vaše auto

V turistických oblastech se připravte na možnost, že vaše vozidlo může být vystaveno vykradení nebo daleko častěji menším nehodám při parkování. V případě, že dojde např. k vykradení vozidla, je nutné událost nahlásit maďarské policii. Pak oceníte havarijní pojištění, které nahradí škody vzniklé na vašem vozidle vlivem havárie, odcizení, živlu nebo vandalismu.

Cestujete-li do Maďarska vlastním nebo zapůjčeným vozidlem, je nutné mít v první řadě sjednáno povinné ručení. Povinné ručení, které sjednáte v České republice má vždy územní platnost evropskou. Škody, které byste v Maďarsku provozem svého vozidla způsobili třetím osobám na jejich zdraví nebo majetku, by z místního povinného ručení byly plně hrazeny do limitu pojistného krytí. Ověřte si tedy, zda jsou vámi sjednané limity pojistného krytí dostačující, doporučenou výší je 50 mil. Kč na majetek i zdraví. Součástí povinného ručení jsou také asistenční služby, které pro cestu na Maďarska nemusí být v základním rozsahu dostačující. Připojištění rozšířených asistenčních služeb si ke svému povinnému ručení připojistíte na pár korun.

Jazyková bariéra, nenechte se odradit

 • Maďarština je řeč na míle vzdálená indoevropským jazykům. Ačkoliv si Maďaři od Slovanů vypůjčili různá slovíčka, je pro Čecha většina maďarské slovní zásoby „španělskou vesnicí„.
 • V Budapešti se většinou domluvíte pomocí angličtiny či němčiny, zejména pak v hojně navštěvovaných turistických zónách.
 • V odlehlejších oblastech mimo města nebo v obchodech určených spíše pro místní, se vám může stát, že bez trochy maďarštiny a spousty živé gestikulace nedosáhnete žádných komunikačních úspěchů.

Znalost několika slov vám usnadní orientaci a komunikaci s místními

Připravili jsme pro Vás Slovníček do kapsy, ve kterém naleznete nejpoužívanější slovní spojení v Maďarsku.

SlovnikMadarskoMiniatura

Maďarsko a nejpoužívanější výrazy minislovníček (PDF, jedna A4)

Důležitá telefonní čísla pro vaše cesty do Maďarska

Tísňová linka:  112
Policie:  107
Záchranka:  104
Info pro motoristy:  +361 438 80 80
Velvyslanectví ČR: +361 438 50 10

Madarsko-telefonni-cisla
      Stáhněte si kartičku zde!

SPOČÍTAT CESTOVNÍ POJIŠTĚNÍ

Autor: Tým Top-Pojištění.cz