Zákaznická linka:
9:00 - 17:00
222 100 200 Zavoláme vám zpět

Cestovní pojištění - jachting

Publikováno: 27.06.2024

Čeká vás dovolená na jachtě? Možná přemýšlíte, jestli je potřeba řešit nějaké speciální pojištění. V některých případech si vystačíte s klasickým cestovním pojištěním upraveným na míru vašim plánům a potřebám. Řada pojišťoven ovšem považuje plavbu na jachtě za rizikový až extrémní sport. Pojďme se proto společně podívat, jak je to u jednotlivých pojišťoven a na co si dát pozor.

Cestovní pojištění jachting

Cestovní pojištění na jachtu si můžete jednoduše srovnat i sjednat prostřednictvím naší online kalkulačky. Vše jednoduše, rychle a zcela online. Nyní cestovní pojištění se slevou až 60 %.

SPOČÍTAT CESTOVNÍ POJIŠTĚNÍ

Dovolená na jachtě

Čeští ,,dovolenkáři" stále častěji touží po dobrodružství a adrenalinu. Vyráží tak na poznávací dovolené ve vlastní režii, podnikají cesty zaměřené na určité sportovní aktivity, jako jsou například surfcampy nebo sjíždění divokých zahraničních řek. A často volí třeba také dovolenou na jachtě.

Tu si mohou užít nejen jako pasažéři, ale mohou se pod vedením zkušeného kapitána učit jachtu ovládat. Výhodou plavby po moři je i to, že během pár dnů nebo týdnů lze navštívit nespočet různých destinací.

Pakliže máte v plánu zahrát si na kapitána celé jachty, neobejdete se bez průkazu způsobilosti velitele námořní jachty. Vydává ho Ministerstvo dopravy ČR a má neomezenou územní platnost. Udílí se na několika úrovních (A, B, a C), od nichž je odvozena délka plavidla.

Pokud byste chtěli zavítat z moře až do vnitrozemí, je potřeba mít průkaz Vůdce malého/rekreačního plavidla. Pozor si dávejte v Chorvatsku - tam se neobejdete bez dalšího povolení, jímž je průkaz radiotelefonisty.

Cestovní pojištění na jachting

Jak již bylo zmíněno v úvodu, jachting je pojišťovnami považován za sport. Část z nich ho ovšem nebere jako běžný rekreační sport a není tedy součástí jejich základního cestovního pojištění. Každá pojišťovna posuzuje jachting v rámci svých pojistných podmínek jinak a řadí ho do jiné kategorie.

Až si tedy budete vybírat výhodné cestovní pojištění, zajímejte se zároveň, na kolik vás může vyjít právě připojištění na jachting (respektive připojištění na rizikové nebo extrémní sporty).

Letní soutěž s cestovním pojištěním

Obvykle pojišťovny rozlišují jachting:

  • Pobřežní - obvykle definován jako plavba na moři s omezením do vzdálenosti nejvýše 3 námořních mil (námořní míle = 1 852 m) od pevniny nebo od pobřežních ostrovů ležících ve vzdálenosti do 6 námořních mil od pevniny nebo jiných ostrovů
  • Mořský - obvykle definován jako plavba na moři s omezením do vzdálenosti 200 námořních mil od pevniny nebo od pobřežních ostrovů ležících ve vzdálenosti do 400 námořních mil od pevniny nebo jiného ostrova
  • Oceánský - vše nad rámec výše uvedeného

A podle toho pak určují i nutnost sjednání sportovního cestovního pojištění jachtingu.

Na jachtě jako cestující

Pokud byste se na jachtě vezli pouze jako pasažéři a neplánujete ji řídit, teoreticky žádné speciální pojištění jachtingu mít nemusíte - zato byste ale měli myslet na dostatečně vysoké léčebné limity, pojištění pro případ úrazu (například uklouznutí na mokré palubě), pojištění odpovědnosti (jachta je poměrně drahý dopravní prostředek) a sjednání asistenční služby (u většiny pojišťoven je v rámci běžného cestovního pojištění). Limity u všech vybírejte vyšší.

Než si cestovní pojištění pro takovýto typ dovolené na jachtě sjednáte, ověřte si v pojistných podmínkách konkrétní pojišťovny, jak jachting posuzuje. Podcenit pojištění se totiž rozhodně nevyplácí.

Pečlivě zvažte limity pojistného krytí

Výběr cestovního pojištění a nastavení vhodných limitů je důležitým krokem při každé cestě do zahraničí. Pokud je vaše zahraniční cesta zaměřena na sport, pak to platí dvojnásob. Dobře si tedy rozmyslete, co všechno máte v plánu, a podle toho zvolte pojišťovnu a produkt.

Myslete na také to, že v případě pobytu na moři je u zdravotních komplikací či úrazu často nutné zajistit převoz vrtulníkem nebo pobřežní hlídkou - takové náklady pak mohou jít až do milionů korun. Limity pojistného krytí tedy vybírejte vyšší, než jste zvyklí u běžné dovolené.

POZOR! Důležitou položkou takového cestovního pojištění jsou i tzv. pátrací akce. Na ty se často nevztahují běžné léčebné výlohy ani asistenční služby. Takže v případě, že byste se při jachtingu například ztratili na moři, nebude případné pátrání pokryto z cestovního pojištění. Ověřte si proto, jak na tuto situaci hledí pojišťovna a z čeho případné náklady hradí (tedy jestli vám postačí obyčejné cestovního pojištění jachtingu).

Pojistitelnost jachtingu u jednotlivých pojišťoven

Pojišťovna Rekreační sporty Rizikové sporty
Allianz x jachting – pobřežní plavba, mořská plavba
AXA Assistance jachting (jachta, katamarán) při pobřeží do 12 námořních mil (cca 22 km) jachting (jachta, katamarán) - na volném moři od 12 do 200 námořních mil (370 km) od pobřeží
Colonnade x jachting na vnitrozemských vodách
ČSOB Pojišťovna jachting na vnitrozemských vodách námořní jachting
Pojišťovna VZP x jachting a plavba na plachetních lodích poháněných výhradně silou větru
Slavia jachting při pobřeží do 12 námořních mil (cca 22 km), jachting vnitrozemí x
SV pojišťovna jachting x
TOP jachting x
UNIQA jachting x

Zdroj: pojistné podmínky pojišťoven, aktualizováno: 17. 6. 2024

Doplňková připojištění k jachtingu

Kromě toho, že cestovní pojištění pro jachting by mělo mít vyšší pojistné limity než běžné cestovní pojištění, je dobré zapřemýšlet i nad možnými připojištěními. I v nich se nabídky pojišťoven různí, stejně jako se liší svými limity. Pro cestování na jachtě se vám každopádně může hodit:

  • připojištění zavazadel (polití vodou, provlhnutí nebo pád do moře nejsou ničím neobvyklým)
  • připojištění storna (pokud máte zaplacenou a zajištěnou jachtu, ale z vážného důvodu nemůžete odcestovat, většinou se to pojí se storno poplatky)
  • připojištění mazlíčků (pokud je berete na jachtu s sebou, určitě je pojistěte)
  • připojištění elektroniky (ta je na lodi hodně ohrožená)
  • připojištění záchranné akce (záleží na nabídce pojišťoven)

Cestovní pojištění si můžete srovnat i sjednat online. Vše jednoduše, rychle a zcela online. Pokud byste si s něčím nevěděli rady, neváhejte nás kontaktovat na online chatu, telefonu či e-mailu. Rádi vám se sjednáním cestovního pojištění pomůžeme.

SPOČÍTAT CESTOVNÍ POJIŠTĚNÍ