Zákaznická linka:
9:00 - 17:00
222 100 200 Zavoláme vám zpět

Cestování na vlastní pěst

Publikováno: 22.05.2023

Cestování tzv. ,,na vlastní pěst" získává v posledních letech u českých cestovatelů stále větší oblibu. Tento způsob cestování má mnoho výhod, v první řadě se však jedná často o velmi výraznou finanční úsporu. Tipy, jak na dovolenou ve vlastní režii, a to včetně sjednání odpovídajícího cestovního pojištění, najdete v našem článku.

Cestování na vlastní pěst

Kolik ušetříte bez cestovky?

Cestování s cestovní kanceláří má samozřejmě mnoho výhod. Vše je zařízeno za vás, od letenek a transferu z/na letiště, až po ubytování, stravu a fakultativní výlety. Pokud si tedy chcete užít dovolenou s předem jasným rozpočtem a bez jakéhokoliv stresu, bude to pro vás zajisté to pravé. Možná ve vás ale přeci jen dřímá duše dobrodruha, a tak byste rádi vyrazili na dovolenou ve vlastní režii. Ve většině případů to vyjde levněji než cesta s CK, neplatíte totiž za daný servis, vše si řešíte sami.

Plánování dovolené pak ale určitě věnujte trochu více času, a pokud se chcete na dovolené vyhnout zbytečným starostem, vše, co půjde, si zjistěte a zajistěte dopředu. Otevřou se vám tak možnosti, o kterých se vám při cestování s CK ani nesnilo.

Co si sbalit před cestou?

Obsah vašeho zavazadla rovná se obsahu vaší cesty. Ať už ale jedete na hory, na prodloužený víkend do metropole, nebo baťůžkařit, jsou věci, na které není radno před cestou zapomenout, a to:

 • občanský průkaz (v rámci EU) nebo pas (popř. také vízum)
 • Evropský průkaz zdravotního pojištění (zdravotní kartička)
 • tištěné potvrzení o cestovním pojištění
 • mezinárodní řidičský průkaz (pokud se chystáte v zahraničí řídit)
 • platební karta, hotovost v místní měně
 • očkovací průkaz (do zemí, kde je vyžadováno specifické očkování)
 • základní léky (na bolest hlavy, střevní potíže, alergie, náplasti atd.)
 • mobilní telefon, nabíječka, popř. powerbanka
 • mapa (pokud budete mimo signál)

 

Pojištění bez cestovky

Většina z nás už bere sjednání cestovního pojištění při cestách do zahraničí jako samozřejmost. Nezapomeňte tedy i výběru toho správného pojištění věnovat dostatek času a nerozhodovat se jen podle jeho ceny, ale také podle obsahu produktu, a především podle limitů krytí.

Jak vybrat to vhodné cestovní pojištění se dozvíte třeba v některém z našich dřívějších článků zde.

Kde hledat?

Rychle, přehledně a snadno na Top-Pojištění.cz. Jednoduše do kalkulace zadáte základní údaje o cestě a cestujících a ihned máte před sebou srovnání pojišťoven a jejich nabídek. Stačí si vybrat takový produkt, který bude nejvíce odpovídat vašim představám, a pojištění si sjednat. Veškeré dokumenty obdržíte do e-mailu ihned po sjednání pojištění.

Jak na výběr letenek?

Ať už se chystáte na prodloužený víkend v některé z evropských metropolí, nebo naopak na delší exotickou dovolenou, existuje pár tipů a zásad, které je dobré při hledání výhodných letenek dodržovat.

1. Hledejte včas!

Samozřejmě záleží na cílové destinaci, ale hledání letenek s dostatečným časovým předstihem se rozhodně vyplatí. U vzdálených destinací klidně i rok dopředu, u těch bližších v rámci Evropy stačí hledat s předstihem v řádu dvou až tří měsíců, maximálně půl roku.

2. Hledejte aktivně!

Pokud chcete najít letenky, které budou opravdu výhodné, tedy za co možná nejnižší cenu a bez zbytečných přestupů, hledejte opravdu aktivně. Je potřeba sledování aktuálních nabídek opravdu věnovat dostatek času a být pohotový. Ty nejlepší nabídky jsou často vyprodané během několika málo minut od zveřejnění.

3. Nevažte se na konkrétní termín!

Při hledání letenek je ideální být v rámci výběru termínu co nejvíce flexibilní. Pokud budete hledat letenky s odletem na konkrétní datum, vaše šance pro nalezení těch nejlepších nabídek se snižuje.

4. Cena letenky

Cenu letenky ovlivňuje několik faktorů, levnější jsou lety mimo sezonu, ve všední dny a v brzkých ranních a pozdních nočních hodinách. Cena letenky také často není rovnou udána včetně zpátečního letu a se všemi poplatky a zavazadly. V rezervačním formuláři se tedy ,,proklikejte" co možná nejdále, abyste zjistili konečnou cenu letenky. Nezapomeňte si také zjistit, kolik zavazadel a v jaké hmotnosti máte v ceně letenky; u nízkonákladových společností bývá v ceně pouze příruční zavazadlo, za zavazadlo navíc si u takových společností často dost připlatíte.

SPOČÍTAT CESTOVNÍ POJIŠTĚNÍ

Nejlevnější letenky

Existují tři druhy stránek, které vám s hledáním letenek pomohou:

 • vyhledávače letenek,
 • agregátory letenek = srovnávače, tedy weby, které shromažďují jeden typ informace z různých zdrojů,
 • ,,agenti", kteří nabídky sledují a zasílají vám je na e-mail.

Pár tipů, jak na nákup výhodných letenek od zkušeného cestovatele:

 

Srovnání ceny letenek v rámci jednoho týdne

Den odletu Cena jednosměrné letenky
Pondělí (15. 5.) 1 644 Kč
Úterý (16. 5.) 963 Kč
Středa (17. 5.) 1 175 Kč
Čtvrtek (18. 5.) 2 020 Kč
Pátek (19. 5.) 1 996 Kč
Sobota (20. 5.) 4 627 Kč
Neděle (21. 5.) 5 613 Kč

Srovnání ceny jednosměrných letenek z Letiště Praha do Osla (Oslo Gardermoen) během týdne od 15.-21. 5. 2023. Cestující jsou dva dospělí (ekonomická třída), oba pouze s příručním zavazadlem. Jedná se o ilustrační příklad, nejedná se o obchodní nabídku. Počítáno dne 11. 5. 2023. Zdroj: Skyscanner.cz

Cestování vlakem nebo autobusem

Pokud cestujete v rámci Evropy a preferujete zůstat nohama na zemi, můžete se vydat za hranice také vlakem nebo autobusem. Nejlevněji se i v tomto případě svezete mimo hlavní turistickou sezonu, tj. na jaře nebo začátkem podzimu, a také když budete mít místo pevného flexibilní odjezd.

Vlakem nebo autobusem po Evropě

Vlaková a autobusová doprava možná není tak rychlá jako ta letecká, své nesporné výhody ale rozhodně má. Zatímco při cestování letadlem je konečná destinace cíl, když cestujete vlakem nebo autobusem, cílem je samotná cesta, a to především co se cestování vlakem týče. Pozemní dopravou je možné objevovat všechny kouty Evropy a dostat se i do míst, kam se letadlem nedostanete. Většina vlakových společností si navíc neúčtuje příplatky za větší zavazadla.

Levně vlakem

Budete cestovat pohodlně s Interrail Global Pass, díky kterému je možné neomezeně procestovat evropská města za jednu cenu, a to v rámci čtyř dnů až třech měsíců. Pokud plánujete cestovat jen v rámci jednoho státu, pak by se vám mohl hodit One Country Pass, který funguje úplně stejně - cestujete neomezeně za jednu cenu, a můžete si vybrat variantu od třídenní do osmidenní. Pro vycestování z České republiky můžete využít jak Českých drah, tak dopravce RegioJet, který vás dopraví do evropských metropolí i menších kulturně zajímavých měst.

Levně autobusem

Autobusem po Evropě se můžete vydat Flixbusem nebo už zmiňovaným RegioJetem, který provozuje také dálkové autobusy. Výhodou cestovaní autobusem můžou být noční spoje, kdy můžete celou cestu prospat a ráno vystoupit přímo v cílové destinaci. Nevýhodu naopak může představovat méně místa a určitá míra nepohodlí během cestování. A pokud chcete na jízdném ušetřit, pravidelně sledujte, zda dopravce nenabízí levnější jízdenky mimo sezonu - v takových případech je možné ušetřit na jízdence až v rámci stovek korun.

Správný výběr ubytování

Stejně jako při výběru letenek, i u výběru ubytování existuje několik zásad, jejichž dodržením máte šanci získat ve vybrané destinaci ubytování levně a výhodně.

1. Rezervujte včas!

I při hledání levného ubytování hraje čas zásadní roli. Pokud se vám tedy podařilo zakoupit výhodné letenky a už máte jasný plán, v jaké oblasti budete chtít v daném termínu zůstat, rovnou hledejte a rezervujte vhodné ubytování.

2. Slevte ze svých požadavků, využijte sdíleného ubytování!

Pokud je pro vás cena ubytování důležitá, budete se muset zřejmě trochu přizpůsobit nabídce. Namísto pětihvězdičkových hotelů v centru hledejte menší hotely, penziony či apartmány blíže k okraji města. Zpravidla platí, že čím dále od centra města, tím nižší cena ubytování. Můžete dát šanci také hostelům.

3. Srovnávejte!

Existuje mnoho různých srovnávačů cen, které sdružují nabídky jednotlivých rezervačních portálů s nabídkou ubytování. U vámi vybraného hotelu tedy máte možnost vždy najít tu nejvýhodnější nabídku.

4. Hodnocení ubytování

Poučte se ze zkušeností cestovatelů, kteří dané hotely navštívili před vámi. Zkuste si k vybranému hotelu najít co nejvíce recenzí - ty vám o něm toho totiž poví nejvíce.

SPOČÍTAT CESTOVNÍ POJIŠTĚNÍ

Nejlevnější ubytování

Stejně jako u hledání levných letenek, je i u výběru ubytování více možností:

 • přímo na rezervačních a prodejních portálech,
 • srovnávače cen jednotlivých ubytovacích zařízení,
 • Airbnb - webová služba zprostředkující krátkodobý pronájem bytů, domů apod., kdy jednáte přímo s hostitelem,
 • Couchsurfing - internetová služba, která umožňuje se zdarma ubytovat kdekoliv na světě, díky přespání u někoho, kdo je do této služby zapojen.

Často využívané webové stránky pro vyhledávání ubytování a letenek:

Vyhledávače Srovnávače Sledovací ,,agenti"
Letenky Kiwi, Momondo, Letuška.cz, AZair.cz, Pelikan.cz, Student Agency, Dovolena.cz Zaleť si, SecretFlying, HolidayPirates, Honzovy letenky, Cestujlevne.com, Skyscanner Pelikan.cz, Hopper, Kiwi
Ubytování Booking.com, Hotels.com, Agoda, Hostelworld, Airbnb Trivago, HotelsCombined

Platba kartou v zahraničí

Ve většině evropských zemí je možné už téměř všude platit kartou. Výjimkou můžou být méně obydlené oblasti a ve městech pak menší obchody nebo tržiště, kde se vám bude hodit hotovost v místní měně. Peníze lze směnit ještě před cestou, nebo si potom vybrat hotovost v místních bankomatech.

Ačkoli je běžné mít v Česku výběry z bankomatu zdarma, v zahraničí to tak být nemusí. Před cestou se proto informujte u vaší banky, zda máte výběry z bankomatů v zahraničí zdarma nebo za poplatek (například u Plus účtu sjednaného u České spořitelny máte výběry v zahraničí z bankomatů Erste zdarma). Bankomaty, které si účtují poplatky za výběr, poznáte podle označení ,,surcharge" nebo ,,access fee". Doporučujeme si také pohlídat tzv. dynamickou konverzi (DDC), a to jak při výběrech z bankomatů, tak při platbě kartou v zahraničí.

Jedná se o to, že si bankomat při výběru přepočítá cizí měnu na měnu vašeho účtu podle svého kurzu, který je často nevýhodný. Bankomat by vás měl na případný poplatek upozornit. Podobně i při platbě kartou v zahraničí doporučujeme vždy před samotným potvrzením platby vybrat, že chcete platit v místí měně namísto vaší měny.

SPOČÍTAT CESTOVNÍ POJIŠTĚNÍ