Zákaznická linka:
9:00 - 17:00
222 100 200 Zavoláme vám zpět

Dovolená se blíží, jeďte na vlastní pěst!

Publikováno: 05.04.2019

Cestování tzv. ,,na vlastní pěst" získává v posledních letech u českých cestovatelů stále větší oblibu. Tento způsob cestování má mnoho výhod, v první řadě se však jedná často o velmi výraznou finanční úsporu. Tipy jak na dovolenou ve vlastní režii a to včetně sjednání odpovídajícího cestovního pojištění, najdete v našem článku.

Dovolená na vlastní pěst

Dovolená s cestovní kanceláří vs. dovolená na vlastní pěst

Cestování s cestovní kanceláří má samozřejmě mnoho výhod. Vše je zařízeno za vás, od letenek a transferu z/na letiště, až po ubytování, stravu a fakultativní výlety. Pokud si tedy chcete užít dovolenou s předem jasným rozpočtem a bez jakéhokoliv stresu, je to pro vás zajisté to pravé. Možná ve vás ale přeci jen dřímá duše dobrodruha a tak byste rádi vyrazili na dovolenou ve vlastní režii. Ve většině případů to vyjde levněji, než cesta s CK, neplatíte totiž za daný servis, vše si řešíte sami. Plánování dovolené pak ale určitě věnujte trochu více času, a pokud se chcete na dovolené vyhnout zbytečným starostem, vše co půjde, si zjistěte a zajistěte dopředu. Otevřou se vám tak možnosti, o kterých se vám při cestování s CK ani nesnilo.

Jak na výběr letenek

Ať už se chystáte na prodloužený víkend v některé z evropských metropolí nebo naopak na delší exotickou dovolenou, existuje pár typů a zásad, které je dobré při hledání výhodných letenek dodržovat.

1. Hledejte včas!

Samozřejmě záleží na cílové destinaci, ale hledání letenek s dostatečným časovým předstihem se rozhodně vyplatí. U vzdálených destinací klidně i rok dopředu, u těch bližších v rámci Evropy stačí hledat s předstihem v řádu dvou až tří měsíců, maximálně půl roku.

2. Hledejte aktivně!

Pokud chcete najít letenky, které budou opravdu výhodné, tedy za co možná nejnižší cenu a bez několika zbytečných přestupů, hledejte opravdu aktivně. Je tedy potřeba sledování aktuálních nabídek opravdu věnovat dostatek času a být pohotový. Ty nejlepší nabídky jsou často vyprodané během několika málo minut od zveřejnění.

3. Nevažte se na konkrétní termín!

Při hledání letenek je ideální být v rámci výběru termínu co nejvíce variabilní. Pokud budete hledat letenky s odletem na konkrétní datum, vaše šance pro nalezení těch nejlepších nabídek se snižuje.

4. Cena letenky

Cenu letenky ovlivňuje několik faktorů, levnější jsou lety mimo sezónu, ve všední dny a v brzkých ranních a pozdních nočních hodinách. Cena letenky také často není rovnou udána včetně zpátečního letu a se všemi poplatky a zavazadly. V rezervačním formuláři se tedy ,,proklikejte" co možná nejdále, abyste zjistili konečnou cenu letenky.

SPOČÍTAT CESTOVNÍ POJIŠTĚNÍ

Kde hledat?

Existují tři druhy stránek, které vám s hledáním letenek pomohou:

  • vyhledavače letenek;
  • agregátory letenek = srovnávač, tedy web, který shromažďuje jeden typ informace z různých zdrojů;
  • ,,agenti", kteří nabídky sledují a zasílají vám je na e-mail.

Pár tipů, jak na nákup výhodných letenek od zkušeného cestovatele:

Jak na výběr ubytování

Stejně jako při výběru letenek, i u výběru ubytování existuje několik zásad, jejichž dodržením máte šanci získat ve vybrané destinaci ubytování levně a výhodně.

1. Rezervujte včas!

I při hledání levného ubytování hraje čas zásadní roli. Pokud se vám tedy podařilo zakoupit výhodné letenky a už máte jasný plán, v jaké oblasti budete chtít v daném termínu zůstat, rovnou hledejte a rezervujte vhodné ubytování.

2. Slevte ze svých požadavků, využijte sdíleného ubytování!

Pokud je pro vás cena ubytování důležitá, budete se muset zřejmě trochu přizpůsobit nabídce. Namísto 5* hotelů v centru hledejte menší hotely či apartmány blíže k okraji města.

3. Srovnávejte!

Existuje mnoho různých srovnávačů cen, které sdružují nabídky jednotlivých rezervačních portálů s nabídkou ubytování. U vámi vybraného hotelu tedy máte možnost vždy najít tu nejvýhodnější nabídku.

4. Hodnocení ubytování.

Poučte se ze zkušeností cestovatelů, kteří dané hotely navštívili před vámi. Zkuste si k vybranému hotelu najít co nejvíce recenzí, ty vám o něm toho totiž poví nejvíce.

SPOČÍTAT CESTOVNÍ POJIŠTĚNÍ

Kde hledat?

Opět, stejně jako u hledání levných letenek, je i u výběru ubytování více možností:

  • přímo na rezervačních a prodejních portálech;
  • srovnávače cen jednotlivých ubytovacích zařízení;
  • Airbnb - webová služba zprostředkující krátkodobý pronájem bytů, domů apod., kdy jednáte přímo s hostitelem;
  • Couchsurfing - internetová služba, která umožňuje se zdarma ubytovat kdekoliv na světě, díky přespání u někoho, kdo je do této služby zapojen.

Nejčastěji využívané webové stránky pro vyhledávání ubytování a letenek

Vyhledávače Srovnávače Sledovací „agenti“
Letenky Kiwi.com, Momondo.com, Letuska.cz, AZair.eu, Pelikan.cz, Studentagency.cz, Dovolena.cz, Zaleťsi.cz, Secretflying.com, Holidaypirates.com, Honzovyletenky.cz, Cestujlevne.com, Scyscanner.net Pelikan.cz, Aleletenky.cz, Myairdeals.com, Hopper.com
Ubytování Booking.com, Hotels.com, Agoda.com, Hostelworld.com, Hostelbookers.com, Airbnb.com Trivago.com, Hotelscombined.cz ________________

Jak na cestovní pojištění

Naštěstí už většina z nás bere sjednání cestovního pojištění při cestách do zahraničí jako samozřejmost. Nezapomeňte tedy i výběru toho správného pojištění věnovat dostatek času a nerozhodovat se jen podle jeho ceny, ale také podle obsahu produktu a především limitů krytí.

Jak vybrat to vhodné cestovní pojištění se dozvíte třeba v některém z našich dřívějších článků zde.

Kde hledat?

Přeci u největšího online srovnávače a prodejce cestovního pojištění, Top-Pojištění.cz. Jednoduše do kalkulace zadáte základní údaje o cestě a cestujících a ihned máte před sebou porovnání pojišťoven a jejich nabídek. Stačí si vybrat takový produkt, který bude nejvíce odpovídat vašim představám a pojištění si sjednat. Veškeré dokumenty obdržíte do e-mailu ihned po sjednání pojištění.

SPOČÍTAT CESTOVNÍ POJIŠTĚNÍ

 Autor: marketingový tým Top-Pojištění.cz