Zákaznická linka:
9:00 - 17:00
222 100 200 Zavoláme vám zpět

Pozor na výběr z bankomatů a platby v cizině. Mohly by se vám pěkně prodražit

Zatímco v minulosti jsme se výběrům z bankomatů v zahraničí spíše vyhýbali, v posledních letech je možné sledovat vzestupný trend. Nechceme s sebou zkrátka vozit velké finanční částky v hotovosti a jít pohodlnější a praktičtější cestou. Na co si ale při výběrech z bankomatu a platbou kartou dát pozor? Pojďme se na to podívat.

Na co si dát pozor při výběru z bankomatu v zahraničí

Pozor na DDC aneb Dynamic Currency Conversion

Při platbě kartou a výběru z bankomatu v zahraničí, zvlášť v exotických zemích, si dejte pozor na dynamickou konverzi měn – Dynamic Currency Conversion (DCC). Jde o situaci, kdy se při platební operaci objeví dotaz, jestli chcete svůj výběr či platbu zkonvertovat v místní měně, v eurech nebo v korunách. Pokud zvolíte české koruny, výběr je poměrně dražší. Proč? Konverze na české koruny je totiž zatížená poplatkem, který si provozovatel k výběru přidá. A nejedná se o zanedbatelné částky.

 

Proto se vždy vyplatí platit a vybírat a platit v místních penězích. České koruny se vám sice můžou jevit jako přehlednější, ale v tom případě si připlatíte. Málokdo si zkrátka na místě zvládne rychle spočítat, jestli má pro něj taková transakce smysl. Právě na to daní provozovatelé spoléhají a často cílí především neznalé na turisty. Proto se s DDC setkáte především v turisticky exponovaných lokalitách a ve velkých zahraničních obchodních centrech.

Volte tedy opravdu vždy platbu v místní měně a zvolte například možnost: ,,Pay in EUR" či ,,Continue with payment without conversion". V tom případě proběhne přepočet platby na české koruny podle kurzu vaší banky, a ten k vám bude mnohem férovější. Naštěstí si na službu DDC posvítil i Evropský parlament, takže se snad brzy můžeme v téhle oblasti těšit na pozitivní změny.

Mimochodem – s DDC se můžete setkat i u online nákupu letenek, produktů nebo služeb na zahraničních webech. Proto si dávejte pozor i při těchto online transakcích.

Pozor i na skimmování

Co je to skimmování? V tomto případě je na bankomatu umístěná malá kamera, které nahraje zadávání vašeho PINu, což nenechavcům umožní čerpat z vašeho účtu peníze. Proto je dobré brát v zahraničí v potaz i to, kde jsou bankomaty umístěny a rozhodně se vyplatí vybrat ty, které jsou chráněny kamerami - například na náměstích, v bankách a veřejně exponovaných místech.

Karta nebo hotovost? Mějte obojí

Jestli váháte, kterou cestou se na vaší dovolené vydat - doporučujeme vám kombinaci obojího včetně cestovního pojištění. V malých obchodech, stáncích nebo při placení parkovného s kartou moc nepochodíte. Zase ji ale využijete při placení v restauracích nebo coby železnou rezervu. Všechny tyto aspekty berte také v potaz v souvislosti s destinací, do které jedete. Pokud se chystáte do města, jistě bude platba kartou mnohem pohodlnější, jestli se ale chystáte do odlehlejších míst, hotovost budete zcela jistě potřebovat.

Pár praktických rad

  • Kabelky nikdy nenechávejte, například v restauracích, viset jen tak před opěradlo židle a hlídejte si ji. V batozích peněženky nikde nenechávejte ve snadno přístupných vnějších kapsách.
  • Hotovost si rozdělte na menší části, které dejte na jiné místo. Stejně tak mějte zvlášť schované platební karty i mobilní telefon.
  • Při zadávání PINu klávesnici kryjte rukou.
  • PIN si nikdy nepište do telefonu, na papírek do peněženky a podobně.
  • Platební kartu nikdy nepouštějte z ruky a očí.
  • Před dovolenou si na kartách nastavte ty nejnižší limity, které si případně navyšte až před výběrem či platbou.
  • Jestli se vám bude při platbě či výběru zdát cokoliv podezřelého, ihned je ukončete.
  • Stáhněte si do mobilu aplikaci online bankovnictví - v případě ztráty či odcizení karty ji tak snadno zablokujete.

SPOČÍTEJTE SI SVÉ POJIŠTĚNÍ NA CESTY