Zákaznická linka:
9:00 - 17:00
222 100 200 Zavoláme vám zpět

Cestovní pojištění - loupež v zahraničí

Publikováno: 16.08.2021

Letní dovolená v oblíbených destinacích nemusí mít vždy očekávaný průběh. Mohou se vyskytnout potíže, kterým často ani nejde zabránit, ale jejich následky lze rozhodně efektivně vyřešit. Především díky cestovnímu pojištění, které například kryje škody na majetku a zdraví v důsledku přepadení nebo loupeže.

Cestovní pojištněí přepadení

Nebuďte na potíže sami

Cestovní pojištění vás v zahraničí zvýhodňuje minimálně v tom, že se dostanete k rychlé pomoci, aniž byste se museli složitě domlouvat v cizím jazyce, pokud to nebude zrovna nutné. Faktem je, že v průběhu jakékoliv pojistné události se stáváte velmi zranitelnými a často i terčem krádeže. Díky cestovnímu pojištění a okamžitému kontaktu s pojišťovnou či asistenčními službami se ovšem můžete na řešení situace v klidu soustředit.

Loupež, loupežné přepadení a krádež

Při loupeži jde o trestný čin, kterým pachatel usiluje o získání cizích věcí a to buď násilím, nebo pohrůžkou okamžitého vykonání násilí. Loupež je namířena proti svobodě lidského rozhodování a proti majetku dané osoby.

Rozdíl mezi loupeží a krádeží je ten, že v případě loupeže je násilí užito za účelem zmocnění se cizí věci, zatímco při násilné krádeži je násilí spácháno až po zmocnění věci pachatelem. Krádež je také spáchána na věci, kterou má osoba na sobě nebo u sebe.

TIP

Cestovní pojištění, které kryje i krádež nebo loupež se týká nejen soukromých osob, ale také firem a jejich zaměstnanců na služební cestě. Zejména, pokud jde o cestu do oblastí s vyšším rizikem nebezpečí a pravděpodobnosti loupežného přepadení, únosu, nepokojů či terorismu. 

Pojistné krytí cestovního pojištění v případě loupeže

Možnosti a riziku okradení se v zahraničí mnohdy nevyhnete, ač samozřejmě záleží na destinaci. Vždy je více než vhodné si na své věci dávat pozor, a to zejména na doklady, hotovost i elektroniku a rizikovým situacím co nejvíce předcházet. Není ale ani od věci, být na podobná rizika jednoduše připraven a znát pojistné podmínky vašeho cestovního pojištění. U kterých pojišťoven je tedy možné do cestovního pojištění s připojištěním zavazadel zahrnout i škody vzniklé na svém zdraví a majetku v rámci loupeže v zahraničí?

Pojistné krytí dle pojišťovny

Pojišťovna Poskytne pojistné plnění?
Allianz ANO
AXA Assistance ANO
Colonnade ANO
ČSOB Pojišťovna ANO
Pojišťovna VZP ANO
Slavia ANO
SV pojišťovna ANO
TOP ANO
UNIQA ANO

Zdroj: smluvní a předsmluvní dokumentace pojišťoven; aktualizováno: 12.06.2024

Nejčastější výluky z pojištění

Na jaké případy se pojištění loupeže nevztahuje? Pojištění se ve většině případů nevztahuje na:

  • škodní události vzniklé vloupáním do stanu nebo přívěsu, a to ani tehdy, pokud byl stan nebo přívěs uzamčen,
  • dopravní prostředky s výjimkou jízdních kol a invalidních vozíků uložených v uzamčené a k tomu určené místnosti ubytovacího zařízení nebo v zavazadlovém prostoru,
  • přívěsy motorových vozidel včetně obytných přívěsů, návěsy, motocykly, motokola, nebo jiná podobná zařízení s vlastním pojezdovým pohonem, motorové příslušenství, části ani součástky a náhradní díly, a to včetně příslušenství, součástí a zařízení,
  • motorová i nemotorová vozidla, plavidla, bezpilotní letadla, modely letadel a letadla, rogala, létající křídla a podobně, včetně veškerých jejich příslušenství, částí a součástek, s výjimkou dětských nafukovacích člunů,
  • brýle, kontaktní čočky a protézy všeho druhu,
  • jízdenky, vstupenky, cennosti, peníze, cenné papíry a ceniny, šekové a vkladní knížky, platební karty, veškeré soukromé a veřejné listiny a doklady, s výjimkou osobních dokladů,
  • klíče a jiné odemykací systémy,
  • tabákové výrobky a alkohol, omamné a psychotropní látky,
  • zbraně a střelivo ad.

Pro větší detail si vždy nezapomeňte prostudovat pojistné podmínky vybrané pojišťovny!

Pojištění zavazadel ve střešní boxu můžete případně detailněji nastudovat zde.