Zákaznická linka:
9:00 - 17:00
222 100 200 Zavoláme vám zpět

Dálniční známka v Maďarsku

Publikováno: 15.04.2023

Plánujete se vydat do Maďarska nebo tudy chcete projet dále na jih k moři do Bulharska, Rumunska nebo Chorvatska? Tak to jistě oceníte aktuální informace o dálničních známkách v Maďarsku, stejně jako užitečné informace pro motoristy o místních pravidlech a povinné výbavě. Policisté totiž cílí na cizince a bývají neústupní.

Dálniční známka Maďarsko

Maďarská dálniční známka v roce 2024

Maďarskou elektronickou dálniční známku si můžete pohodlně pořídit online cestou. Ideálně před započetím cesty, abyste se nemuseli stresovat na cestách, ve spěchu a bojovat s případným přetížením nebo výpadkem systému. Vinětu musí mít v Maďarsku všechny motorky, vozidla do 3,5 tuny a autobusy.

Vozidla s hmotností nad 3,5 tuny pak musí použít mýtnou jednotku Hu-Go. Jízda bez dálniční známky se v Maďarsku skutečně nevyplácí - za tento prohřešek vám hrozí poměrně vysoké pokuty, takže zbytečně neriskujte. Byli byste chudší o 50 eur (přibližně 1 250 Kč). 

SPOČÍTAT CESTOVNÍ POJIŠTĚNÍ

Cena maďarské dálniční známky 2024

Pro jízdu na maďarských dálnicích si můžete vybrat ze tří druhů dálničních známek:

 • 10denní - s platností 10 dní od nákupu ve 23:59. Nastavení začátku platnosti známky je libovolné.
 • Měsíční - s platností jeden měsíc do stejného data dalšího měsíce, a to bez ohledu na počet dní v měsíci. Příklad: Pokud si koupíte známku 30. dubna, bude vám platit do 30. května.
 • Roční - s platností od 1. ledna do 31. prosince. K mání je DZ pro celou zemi nebo pro vybraný region - ty se ale většinou nevyplatí a v případě opuštění jste nuceni cestovat po silnicích nižších tříd.
Vozidlo 10 dnů 1 měsíc 1 rok
Motocykl 3 200 HUF 5 180 HUF 57 260 HUF
Osobní vozy do 3,5 t, do 7 míst (včetně přívěsů) 6 400 HUF 10 360 HUF 57 260 HUF
Osobní vozy do 3,5 t, nad 7 míst a nákladní vozidla do 3,5 t 9 310 HUF 14 670 HUF 81 280 HUF
Autobusy 25 140 HUF 35 658 HUF 324 476 HUF

Zdroj: ematrica.nemzetiutdij.hu, ceny jsou platné k datu 3. 4. 2024. 

Kde koupit maďarskou dálniční známku

Maďarskou elektronickou dálniční známku můžete koupit dvěma způsoby:

Online cestou - přes web ematrica.nemzetiutdij.hu, na kterém je třeba se před nákupem zaregistrovat, vyplnit osobní údaje a účet ověřit přes odkaz, který vám přijde na e-mail. Poté se do účtu přihlásíte, zadáte údaje o vozidle, zvolíte druh dálniční známky a zaplatíte ji online vaší platební kartou. Potvrzení o uhrazení vám obratem přijde na e-mail.

Za malý příplatek je možné maďarskou dálniční známku koupit také na webu VirPAY, Autovignet nebo Vintrica (zde je také možné koupit si dálniční známku pro Slovensko, Slovinsko či Bulharsko).

Na prodejním místě - u autorizovaných prodejců na benzinových stanicích v okolí hraničních přechodů (poznáte je podle označení e-VIGNETTE nebo MATRICA), nebo přes jejich mobilní aplikaci. Koupě je možná i v Česku, a to prostřednictvím ÚAMK nebo na některé z poboček Tourist Centrum.

Mimo dálniční známku nezapomeňte ani na neprůstřelné cestovní pojištění, které vás ochrání při nehodě, úrazu nebo dokonce smrti. Zahrnout můžete i ztrátu zavazadel, úhradu dokladů nebo změny v hotelech nebo dopravě. V České republice takové trable vyřešíte levou zadní, za hranicemi (v Maďarsku i na druhé straně světa) je ale podpora ve formě cestovního pojištění nutností.

Pro bezplatné srovnání nabídek cestovního pojištění využijte naši online kalkulačku.

SPOČÍTAT CESTOVNÍ POJIŠTĚNÍ

Kam nalepit maďarskou dálniční známku

Maďarské dálniční známky jsou už pouze v elektronické podobě, takže je nikam lepit nemusíte. Dálniční známka je vázaná na SPZ vozu, je tedy nepřenosná. Platnost se kontroluje systémem umístěným na dálničních vjezdech.

Povinná výbava Maďarsko

I když se Maďarskem chystáte jen projíždět, musíte mít ve svém vozidle povinnou výbavu dle místních pravidel. Většinou se v jednotlivých zemích liší jen nepatrně, při kontrolách se policisté právě na tyto rozdíly zaměřují. Maďarsko ale kopíruje výbavu z České republiky. 

 • výstražný trojúhelník (pro všechna vozidla)
 • lékárnička (pro všechna vozidla)
 • reflexní vesty (pro řidiče i všechny cestující)
 • autosedačky (pro děti do výšky 150 cm)

Informace pro motoristy

 • Rychlostní limity - překročení rychlosti vám hrozí pokuta v přepočtu od 1 000 do 22 000 Kč
Oblast Povolená rychlost
Obec 50 km/h
Mimo obec 90 km/h
Rychlostní silnice 110 km/h
Dálnice 130 km/h
 • Světla - mimo obec je použití světel povinné, v obci se vyvarujte dálkových světel
 • Bezpečnostní pásy - jejich použití je povinné pro řidiče i celou posádku vozu 
 • Alkohol - v Maďarsku platí nulová tolerance alkoholu při řízení
 • Kamery a antiradary - platí zde zákaz používání antiradarů, které narušují policejní rádiové frekvence, kamery jsou povoleny pro osobní účely; záznamy by měly být smazány po pěti dnech.

Pokuty v Maďarsku

 • překročení rychlosti: od 30 000 do 300 000 HUF
 • jízda bez pásů: 30 000 HUF
 • telefonování za jízdy: od 15 000 do 30 000 HUF
 • jízda na červenou: až 100 000 HUF
 • řízení vozu pod vlivem alkoholu: od 15 000 do 300 000 HUF

Cestování autem bez rizika

Jakmile se stanete účastníky provozu, je nasnadě zvýšená opatrnost. Měli byste být maximálně pozorní, předvídaví a zdrženliví. To může být po pár hodinách řízení značně vyčerpávající, zpomalí se reflexy a o slovo se přihlásí spánek. Kolize může nastat i v případě, že jste plní energie. Řidiči jedou ostře, bezohledně a nesledují dění na silnici. Povinné ručení je nutnost, to ale neznamená, že musíte platit horentní sumy.

Pomocí naší kalkulačky si můžete najít produkt na míru vašemu autu i rozpočtu. Srovnání je nezávazné, a pokud se rozhodnete pro konkrétní pojistný produkt, můžete ho ihned během pár chvil z pohodlí domova uzavřít.

Spočítat povinné ručení

Havarijní pojištění

Ani havarijní pojištění není radno podceňovat. Ochrání vás v případě nehody, živelné pohromy nebo vandalismu a újmy na zdraví, a to jak v tuzemsku, tak daleko za hranicemi. Cena se odvíjí od parametrů automobilu a toho, co všechno chcete v rámci produktu pokrýt, ale vyplatí se. Nehoda bez havarijního pojištění vás může vyjít na stovky tisíc korun, v opačném případě zaplatíte minimální spoluúčast a o zbytek se nemusíte starat.

Spočítat havarijní pojištění